logo

הטרדה מינית בחדר כושר

חדר כושר הינו מרחב שנועד לטיפוח הגוף ולשמירה על הבריאות. העיסוק הנרחב בפיזיות בחדר הכושר, מוביל לתנועות ומחוות שעלולות להתפרש כמיניות, למגע מיני ואף למבטים מיניים הננעצים במתעמלים ובמתעמלות. לעיתים, התנהגויות אלו נחשבות להטרדה מינית בחדר כושר. מה נחשב להטרדה מינית בחדרי הכושר? מה ההשלכות של הטרדה שכזו? המשיכו לקרוא וגלו.

 

מה מוגדר כהטרדה מינית בחדר כושר?

הטרדה מינית מוגדרת בסעיף 3 לחוק למניעת הטרדה מינית כקבוצת התנהגויות מיניות בלתי הולמות, פיזיות או מילוליות. כל התנהגות מינית בלתי ניאותה הפוגעת באדם אחר יכולה להיכלל תחת הגדרות אלו ולהיחשב להטרדה מינית.

בחדר הכושר, התנהגויות מיניות בלתי ניאותות יכולות לבוא לידי ביטוי במספר אופנים. ניתן לחלק את ההטרדות המיניות בחדר הכושר ל-3 קטגוריות על. הראשונה, היא קטגוריית ההטרדה המינית בחדרי הכושר המתבטאת במעשים הכוללים מגע. מתעמלים נוגעים במתעמלות באופן לא ראוי ומטרידים אותן.

הקטגוריה השנייה, היא קטגוריית ההטרדות המיניות המילוליות. הטרדה מינית מילולית הינה הטרדה מינית לכל דבר ואמרות מיניות בלתי הולמות המופנות למעמלות יכולות להיחשב להטרדה מינית בחדר הכושר.

הקטגוריה השלישית היא קטגוריית ההטרדות המיניות בחדר הכושר דרך הפצת תמונות המתמקדות במיניותן של מתעמלות. הפצת תמונות שכאלו תיחשב, בנסיבות המתאימות, להטרדה מינית וכן לפגיעה במזיד בפרטיותן של המתעלמות. כפי שנראה להלן, הטרדה זו נתפסת כחמורה ביחס להטרדות המיניות שאינן כוללות מגע ישיר עם המוטרדת.

 

הטרדה מינית פיזית בחדר כושר

כאמור, קטגוריית ההטרדות המיניות הראשונה בחדר הכושר, היא קטגוריית ההטרדות הכוללות מגע. מגע מיני של מתעמלים במתעמלות ללא הסכמתן של אלו, יכול להיחשב להטרדה מינית.

עם זאת, השאלה איזה מגע הוא מיני ואיזה מגע אינו מיני, לא זוכה לתשובה ברורה במקרים רבים. האם חיבוק מבלי לקבל הסכמה מראש נחשב למגע מיני? ומה בדבר אחיזה ביד? שאלות אלו ואחרות יכולות להתעורר במקרים רבים ולא אחת, ההכרעה בשאלה אם מדובר בהטרדה מינית בחדר כושר אם לאו, תהיה תלויה באיכות הייצוג המשפטי של כל צד בהליך.

 

הטרדה מינית מילולית בחדר כושר

הטרדות מיניות מילוליות בחדר הכושר הן ההטרדות המיניות הנפוצות ביותר. מתעמלות רבות מדווחות על הערות מיניות מבזות ומשפילות ששמעו במהלך האימון. "מחמאות" על איברי גופן, שריקות ואמירות כמו "מה הייתי עושה לך", הן שגרת יומן של לא מעט מתעמלות בחדרי הכושר בארץ.

בעבר, המתעמלות היו מתעלמות מהגברים ומהערותיהם, וממשיכות באימונן. אולם בשנים האחרונות, אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת במסגרתה נשים לא מוכנות לשתוק עוד אלא הן מגישות תלונות ותביעות כנגד המטרידים. המתעלמות באות בחשבון עם הגברים המטרידים אותן וממצות מולם את הדין.

גם כאן, חשוב לי להדגיש כי לא כל אמירה תיחשב ישר להטרדה מינית. ישנן אמירות שניתן לפרש לכאן ולכאן ומכיוון שכך ישנה חשיבות מכרעת להכשר בה נאמרת אמירה, להיסטוריה של המטריד ושל המוטרדת ככל שישנה כזו, ליחסו כלפי מתעמלות אחרות ועוד. משרדנו ייצג מאות לקוחות מרוצים בתיקים אלו ובעזרת הצגת תשתית עובדתית מספקת ורחבה דיה, הצליח להוכיח את טענותיהם של הלקוחות בבית המשפט.

 

הפצת תמונות המתמקדות במיניותן של מתעמלות

החוק למניעת הטרדה מינית אוסר במפורש על פרסום תצלום המתמקד במיניותו של אדם, מבלי לקבל את הסכמתו לכך. הפצת תמונות שכאלו ללא אישור תיחשב אף לפגיעה במזיד בפרטיות, עבירה שהעונש עליה יכול להגיע ל-5 שנות מאסר ולפיצוי כספי של מאות אלפי שקלים.

חדר הכושר, על הלבוש המקובל בו ועל מלתחותיו, מזמן הפצת תמונות שכאלו. מתעמלים ומתעמלות לובשים לבוש חושפני יחסית במהלך האימון ולעיתים שוהים בעירום מלא במלתחות חדר הכושר. אנשים אחרים מנצלים רגעים אלו כדי לצלם תמונות אינטימיות של המתעמל ולהפיץ את התמונות. התנהגות שכזו מהווה הטרדה מינית בחדר כושר ואף פגיעה במזיד בפרטיות.

אולם גם כאן, ייתכנו מקרים בהם הפרסום לא ייחשב להטרדה מינית ומה שיוגדר על ידי הנפגעת כתצלום המתמקד במיניותה של הנפגעת, לא יוגדר באותו אופן על ידי בית המשפט. לכן, חשוב לבחור בייצוג משפטי איכותי מהשורה הראשונה בתחום כדי שהשופטים והלקוח שלכם יראו את הדברים עין בעין.

 

הטרדה מינית בחדר כושר – השלכות

לא אחת, אני שומע לקוחות הסבורים כי הטרדה מינית אסורה על פי חוק, אך העונשים עליה קלים יחסית. אני רוצה להבהיר כי מדובר בטעות מוחלטת. הטרדה מינית הינה עבירה פלילית ועוולה אזרחית וההשלכות של עבירה זו יכולות להיות קריטיות.

 

השלכה פלילית

העונש הפלילי על הטרדה מינית תלוי בנסיבות ההטרדה. העונש המקסימלי על עבירות הטרדה מינית מילולית, עומד על שנתיים מאסר. כאשר מדובר בהטרדה מינית פיזית, העונש גדל בהתאם לנסיבות הספציפיות. העונש המקסימלי על הפצת תמונות מיניות של מתעמלת, עומד על 5 שנות מאסר.

כמובן שבפועל העונשים לא מגיעים לעונשי המקסימום הקבועים בחוק ולא אחת מטרידים נענשים במספר חודשי מאסר בודדים או במאסר על תנאי ופיצויים בלבד. חומרת גזר הדין תלויה, במידה לא מבוטלת, באיכות הייצוג המשפטי של הצדדים.

 

פיצויים על הטרדה מינית בחדר כושר

נפגעות הטרדה מינית בחדרי כושר זכאיות לקבל פיצויים ממי שהטריד אותן. בית המשפט יוכל לפסוק פיצויים לטובת הנפגעות, ללא הוכחת נזק, בסכום של 120 אלף שקלים לכל היותר. בית המשפט יפסוק בפועל פיצויים בהתאם לחומרת ההטרדה המינית. ככל שההטרדה תיתפס כחמורה יותר, כך הפיצוי יהיה משמעותי יותר.

 

ענישה משמעתית

במקרים בהם המטריד הינו איש צוות בחדר הכושר, ניתן יהיה להגיש נגדו תלונה להנהלת המכון. זו תפתח בהליכים כנגד העובד המטריד ולעיתים לא תהיה להנהלה ברירה אלא לפטר את העובד שהטריד.

 

משרד עו"ד אלעד שאול ושות'

מעורבים בתיקי הטרדה מינית בחדר כושר? זקוקים לייעוץ משפטי מהשורה הראשונה בתחום? צרו קשר איתנו במשרד עו"ד אלעד שאול ושות'. משרדנו מתמחה בתיקי הטרדות מיניות ויעניק לכם שירות מקצועי ומיומן בנושא. ייצגנו מאות לקוחות הליכי הטרדה מינית במסירות, תוך הענקת יחס אישי ובאמונה גדולה בצדקת הדרך. קבעו ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית בחדר כושר
מגע מיני בלתי רצוי, הערות מיניות והפצת תמונות אינטימיות של מתעמלת הינן דוגמאות להטרדה מינית בחדר כושר. הטרדה מינית בחדר כושר יכולה להתבטא באופנים שונים, אך ככלל, כל התנהגות מינית בלתי ניאותה מצד המתעמלים האחרים או מצד צוות המכון יכולה להיחשב להטרדה מינית.
נעיצת מבטים בלבד, עד כמה שהיא יכולה להיות לא ראויה ובלתי הולמת, אינה הטרדה מינית. מי שרק נועץ מבט בגופה של מתעמלת אולי מטריד אותה ברמה המעשית, אך לא במישור החוקי ולא ניתן יהיה להאשים אותו בעבירת הטרדה מינית.
להטרדה מינית בחדר כושר 3 השלכות עיקריות. האחת במישור הפלילי, השנייה במישור הפיצויים והשלישית במישור המשמעתי. במישור הפלילי, ניתן יהיה להטיל עונשי מאסר, עבודות שירות או קנסות על המטריד. במישור האזרחי, ניתן יהיה לחייב אותו בתשלום פיצויים. במישור המשמעתי, הוא עלול למצוא את עצמו מורחק מחדר הכושר.
ככלל, ניתן להתחיל עם מתעמלות בחדר כושר ככל שזה נעשה באופן מכבד והולם. אולם ככל שהמעמלת דחתה את החיזורים ובכל זאת ההצעות בעלות האופי המיני המשיכו, הרי שניתן יהיה לראות בהתנהגות זו כהטרדה מינית בחדר כושר.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
זכרונות מודחקים

זיכרונות מודחקים, אלו העמוקים בתוך התת-מודע, עשויים לשמש כמפתח להבנת אירועים טראומטיים וקשורים, אך בו זמנית, להוות אתגר משפטי ופסיכולוגי מורכב. במאמר זה, נצעד לאורך

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן