logo

הטרדה מינית מילולית

הטרדה מינית מילולית הינה הטרדה הנעשית בדיבור בלבד, ללא כל התנהגות פיזית. זאת, לעומת הטרדה מינית במגע, בהתערטלות, בהצצה או בכל התנהגות מינית אחרת. אילו אמירות מיניות מוגדרות כהטרדה מינית? כמה אמירות מיניות צריך כדי שהן תוגדרנה כהטרדה מינית? האם די באמירה אחת שם כך? האם זה רלוונטי למי נאמרת האמירה? כל זאת ועוד – להלן.

 

הטרדה מינית מילולית – 3 הגדרות

הטרדה מינית מוגדרת באופן מדויק בסעיף 3 לחוק למניעת הטרדה מינית. לא אתעמק בסעיף כדי לא לייגע אתכם בהגדרות משפטיות מורכבות, אולם אציג בפשטות את 3 ההגדרות להטרדה מינית מילולית:

  1. התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם אשר הביע את התנגדותו לאותן התייחסויות;
  2. הצעות מיניות חוזרות לאדם אשר הביע את התנגדותו לאותן הצעות;
  3. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של אדם.

 

כל התנהגות העונה על אחת מההגדרות האמורות, תיחשב להטרדה מינית מילולית. ארחיב אודות כל אחת מאותן הגדרות ואציג דוגמאות מהחיים ומפסיקת בתי המשפט להטרדות מיניות מסוג זה.

אציין כבר עכשיו כי המציאות היא דבר מורכב, וכפי שאני בטוח שאתם מבינים לבד מקרים יכולים להיות מסובכים ולהימצא בתחום האפור. בכל מקרה בו מתעורר ספק אם התרחשה הטרדה מינית מילולית, אמליץ כבר עכשיו ליצור קשר עם עורך דין פלילי המתעסק בתיקי הטרדות מיניות, לקבלת ייעוץ וייצוג בהליכים.

התייחסות מינית מבזה

התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של אדם נחשבת להטרדה מינית מילולית. החוק עצמו קובע כי התייחסות מבזה לנטייתו המינית של אדם נחשבת להטרדה מינית מילולית לפי סעיף זה. מכיוון שכך, כל אמירה מינית מבזה נחשבת להטרדה מינית. לכאורה, קריאת "יא הומו" לאדם, "יא בתול" וכל הערה בסגנון נחשבת להטרדה מינית מילולית.

אכן, התנהגויות שכאלו נחשבות להטרדה מינית מילולית לפי סעיף 3 (א) (5) לחוק למניעת הטרדה מינית. אולם בפועל, לא מקובל לנהל הליכים משפטיים בעקבות אירועים המסתכמים בקריאות שכאלו. כדי שייפתחו הליכים פליליים, משמעתיים או הליכים לתביעת פיצויים, נדרשת התנהגות מינית חמורה יותר.

לכן, הערות כרוניות שכאלו המופנות כנגד אדם, תצטברנה לכדי הטרדה מינית מילולית. כך גם יקרה אם רבים מבני אותה קבוצה פונים באופן שכזה לאדם. גם אם כל אחת מההערות לא תצדיק לבדה פתיחה בהליכים, הצטברותן תצדיק זאת. כמו כן, התייחסות מבזה שכזו בבמה פומבית ומרכזית תיחשב להטרדה מינית. כפי שנראה מיד, התייחסות שכזו קרתה בפרשת אמסלם המפורסמת.

הרמה החמורה ביותר של הטרדה מינית מילולית שכזאת, היא פרסום תמונה מינית של אדם שלא בהסכמתו. פרסום תמונה שכזו נחשב להתייחסות מבזה למיניותו של אדם, להטרדה מינית מילולית ואף לפגיעה במזיד בפרטיות. מדובר בעבירה פלילית חמורה שתטופל בהתאם.

 

פרשת אמסלם

שמעון אמסלם היה שחקן כדורסל מפורסם ששיחק במדיה של הפועל תל אביב. שיר אוהדים מפורסם של מכבי כלל את הפזמון "אמסלם ההומו". בשנת 1994, הכריזה העיר לוס אנג'לס על המשחקים הגאים הראשונים. בתגובה, פרסם עיתון "העיר" התל אביבי כתבה על המשחקים, וכותרתה "אמסלם לא לבד", תוך רמיזה ברורה לכך שאמסלם הינו הומוסקסואל.

בתגובה, אמסלם הגיש תביעה לבית המשפט המחוזי כנגד העיתון, בטענה כי הוא אינו הומוסקסואל ומדובר בהערה מינית מבזה כנגדו ובהפצת לשון הרע. בית המשפט קיבל את התביעה וטען כי ייחוס שגוי של נטייה מינית נחשב למבזה ומשפיל. לכן, פסק בית המשפט לטובתו פיצוי על סך 120 אלף שקלים!

ראוי לציין כי אותו מקרה התרחש לפני חקיקת החוק למניעת הטרדה מינית אשר נחקק רק בשנת 1998, ומכיוון שכך התביעה נסובה סביב דיני לשון הרע. אולם אילו התביעה הייתה מתנהלת כיום, הדיון היה נסוב סביב הטרדה מינית מילולית מסוג התייחסות מבזה ומשפילה למיניותו של אדם.

 

התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם

כאן, לא מדובר דווקא על התייחסות מבזה ומשפילה אלא על כל התייחסות שהיא. אלא שהאיש או האישה כלפיהם מופנות אותן התייחסויות, הביע את התנגדותו להתייחסויות אלו ובכל זאת הן המשיכו. התנהגות שכזו נחשבת להטרדה מינית מילולית.

התייחסויות תוך ניצול יחסי מרות

במקרים בהם ההתייחסויות נאמרות תוך ניצול יחסי מרות, אין צורך שהנפגעת תביע את התנגדותה להתייחסויות המיניות. עצם ההתייחסויות המיניות החוזרות מוגדרות כהטרדה מינית, ללא תלות בתגובתה של המוטרדת. אני רוצה להדגיש כי מדובר בהרחבה של הגדרת ההטרדה המינית, בשורת מקרים בהם מתקיימת מערכת יחסים עם יחסי מרות בין המטריד למוטרדת.

לכן, ככל שאומר האמירות הוא המעסיק של המוטרדת, מורה שלה, מדריך במסגרת חינוכית בלתי פורמלית, רופא, מטפל נפשי וכן הלאה, לא יהיה צורך שהמוטרדת תביע את התנגדותה לאמירות המיניות. עצם האמירות של אותו בעל סמכות נחשבות להטרדה מינית מילולית בפני עצמן.

 

התייחסויות חוזרות – דוגמה

אציג דוגמה קצרה להטרדה מינית שכזו. ש' הינה מורה צעירה בבית ספר ממלכתי דתי במרכז הארץ. בימי שני, שלישי וחמישי ש' מגיעה לעבודה ונכנסת לחדר המורים, בזמן שגם מנהל בית הספר יושב שם. כמעט בכל פעם שהיא מגיעה והוא נוכח, המנהל מחמיא ל-ש' על גזרתה הנאה, בגידה היפים והמחמיאים ועוד כהנה וכהנה. ש' מפחדת להביע התנגדות לאמירות של המנהל שלה ושותקת.

התנהגות זו של המנהל נחשבת להטרדה מינית מילולית לכל דבר ועניין. המנהל מתייחס באופן חוזר למיניותה של עובדת שלו תוך ניצול יחסי מרות. בשל כך, אין צורך ש-ש' תביע התנגדות מפורשת לאותן אמירות וגם בהיעדר התנגדות האמירות מוגדרות כהטרדה מינית.

 

הצעות מיניות חוזרות

עבירת ההצעות המיניות החוזרות דומה מאוד לעבירת ההתייחסויות המיניות החוזרות, אולם כעת אנו לא עוסקים בהתייחסויות מיניות סתמיות אלא בהצעות הנושאות אופי מיני. גם כאן, כל אימת שההצעות מוצעות מצד בעל מרות, תתייתר הדרישה שהמוטרדת תביע את התנגדותה להצעות החוזרות. עצם ההצעות החוזרות מגבשות לבדן עילה לתביעת הטרדה מינית.

 

כמה "חזרות" צריך?

כדי שהתייחסויות והצעות מיניות תוגדרנה כהטרדה, עליהן להיות "חוזרות". כמה חזרות צריך על האמירות המיניות כדי שהן תחצינה את הרף המינימלי להגדרת הטרדה מינית? לשאלה זו אין תשובה מפורשת בחוק, אולם מפסיקת בתי המשפט ניתן לעמוד על מספר עקרונות:

  1. מספיקות 2 אמירות כדי לגבש עילת הטרדה מינית;
  2. יש לבחון את נסיבות האמירה, במקרים קיצוניים גם אמירה בודדת תספיק לשם כך;
  3. ככל שיהיו יותר אמירות, ההטרדה המינית המילולית תיחשב לחמורה יותר.

 

הטרדה מינית מילולית – סיכום

ההתנהגות
התייחסות מבזה או משפילה קריאות מיניות מבזות המופנות לאדם, כולל התייחסות לנטייה מינית וכולל הפצת תמונות מיניות של אדם
התייחסויות מיניות חוזרות התייחסויות שאינן מבזות אך מופנות באופן חזרתי לאדם חרף התנגדותו לאותן התייחסויות. בהתקיים יחסי מרות בין הצדדים, אין צורך בהתנגדות המוטרדת לאמירות.
הצעות מיניות חוזרות הצעות בעלות אופי מיני המוצעות כמה פעמים למי שהביעה התנגדותה להצעות אלו. בהתקיים יחסי מרות, אין צורך בהתנגדות.

 

עו"ד אלעד שאול

אני, עורך דין אלעד שאול, מתמחה במשפט הפלילי בכלל ובתיקי הטרדה מינית בפרט. צוות המשרד ייצג שורה ארוכה של לקוחות מרוצים בתיקי הטרדה מינית מילולית ודאג לשמירה מובהקת על האינטרסים שלהם. מעורבים בתיקי הטרדה מינית מילולית? מעוניינים לתבוע פיצויים על ההטרדה? פנו אלינו לקביעת ייעוץ משפטי ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית מילולית
הטרדה מינית מילולית הינה הטרדה שאינה כוללת מגע מיני או כל התנהגות מינית פיזית אחרת, אלא דיבור מיני בלבד. עצם הדיבור המיני ייחשב, בנסיבות המתאימות להטרדה מינית. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של אדם, הצעות מיניות חוזרות והתייחסויות מיניות חוזרות, נחשבות להטרדה מינית מילולית.
ההבדל בין הטרדות מיניות אלו הוא באופן בו ההטרדה מינית באה לידי ביטוי. עם זאת, גם הטרדה מינית מילולית וגם הטרדה מינית פיזית אסורה על פי חוק, מהווה עבירה פלילית ואף עוולה אזרחית. ככלל, הטרדה מינית פיזית אכן עלולה להיתפס כחמורה יותר מהטרדה מינית מילולית, אך גם הטרדה מינית מילולית יכולה להגיע לרמות החומרה הגבוהות ביותר ולקבל טיפול בהתאם.
אחת מהגדרות החוק להטרדה מינית מילולית היא התייחסות מבזה ומשפילה למיניותו של אדם. התייחסות שכזו נעה בסקאלה שבתחתיתה קללות מיניות שטחיות ובודדות ובראש הפצת תמונות מיניות של אדם ללא הסכמתו. כל התייחסות מינית מבזה אחרת תתמקם על סקאלה זו ותחשב להטרדה מינית מסוג זה.
ככלל, כדי שהתייחסויות או הצעות מיניות תוגדרנה כהטרדה מינית, על המוטרדת להביע את התנגדותה לאמירות מיניות אלו. אולם במקרים בהם מתקיימים יחסי מרות בין המטריד לבין המוטרדת, מתייתרת דרישת ההתנגדות. גם ללא התנגדות, האמירות יוכרו כהטרדה מינית מילולית.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
זכרונות מודחקים

זיכרונות מודחקים, אלו העמוקים בתוך התת-מודע, עשויים לשמש כמפתח להבנת אירועים טראומטיים וקשורים, אך בו זמנית, להוות אתגר משפטי ופסיכולוגי מורכב. במאמר זה, נצעד לאורך

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן