logo

עורך דין הטרדה מינית

מעורבים בתיקי הטרדה מינית? חוויתן הטרדה מינית? עורך דין הטרדה מינית יוכל לדאוג למיצוי זכויותיכם ולכך שתקבלו את מה שמגיע לכם. מעוניינים לדעת עוד על עבירות ההטרדה המינית, העונשים על עבירות אלו והפיצויים הקבועים להטרדה מינית? המשיכו לקרוא ומצאו את כל התשובות.

 

הטרדות מיניות בישראל

הטרדות מיניות היו נפוצות יחסית בישראל, ובמשך עשרות שנים הן לא זכו לטיפול החוקי הראוי. בשנת 1998, נחקק החוק למניעת הטרדות מיניות. החוק מגדיר מהי הטרדה מינית, מהם העונשים הפליליים הקבועים להטרדות מיניות וכן מה ההשלכות האזרחיות של עוולת ההטרדה המינית.

 

מהי הטרדה מינית

החוק מגדיר מספר תרחישים שאם מישהו מבצע אותם – הוא ייחשב למטריד מינית. תרחישים אלו קבועים בסעיף 3 לחוק המפרט את המקרים הבאים:

 1. סחיטה באיומים של מעשה מיני
 2. ביצוע מעשים מגונים כפי שאלו מוגדרים בחוק העונשין
 3. הצעות מיניות חוזרות לאדם, אשר הבהיר כי אינו מעוניין
 4. הערות מיניות לאדם שהראה כי הוא לא מעוניין בהערות אלו
 5. התייחסויות משפילות למיניות או לנטייה המינית של אדם
 6. פרסום תצלום או סרטון מיני של אדם
 7. הצעות מיניות לכל אחד מן הבאים, אף אם הוא אינו מתנגד להצעות אלו:
  1. לקטין אף אם הוא לא מתנגד אליהן, כל עוד המציע אינו קטין בעצמו
  2. למטופל על ידי מטפלו בהליך טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי
  3. לעובד במסגרת יחסי עבודה או תוך ניצול יחסי מרות
  4. לתלמיד שאינו קטין תוך ניצול יחסי מרות
  5. לאדם תוך ניצול יחסי מרות דתיים
  6. לאדם על ידי עובד ציבור תוך ניצול מרותו של עובד הציבור
  7. לאדם עם מוגבלות, תוך ניצול יחסי מרות או תלות

 

כל מעשה שמישהו ביצע והוא עונה על אחת מהגדרות החוק, ייחשב להטרדה מינית. כך, מי שאיים על מישהי כדי לגעת בה באופן מיני או כדי שהיא תיגע בו, ייחשב למטריד מינית לפי האפשרות הראשונה. זאת ועוד, מי שנגע במישהי, התפשט בפניה או ביצע כל מעשה אחר שנחשב למעשה מגונה לפי חוק העונשין ייחשב למטרידן אף הוא.

קבוצה נוספת של הטרדות מיניות הן ההטרדות בדיבור – בין אם מדובר בקומפלימנטים לא רצויים על מיניותו של אדם, בהערות דוגמת "הומו" או בהצעות חוזרות לקיום יחסי מין, הדיבורים הללו ייחשבו להטרדה מינית. כך גם פרסום תצלום מיני של מישהי ואף הפצתו של תצלום שכזה שקיבלתם בווטסאפ, למשל, ייחשב להטרדה מינית.

לבסוף, החוק מציג תרחישים רבים בהם ההטרדה המינית לא תלויה בהסכמה. זהו המצב ביחס לקטינים ולניצול יחסי מרות, בהם גם אם לא הייתה התנגדות להצעות המיניות ההצעות ייחשבו להטרדה מינית.

 

הטרדה מינית – העונשים לפי חוק

העונשים על ההטרדות המיניות תלויים בסוג ההטרדה המינית שבוצעה. העונשים שנציג הם העונשים המקסימליים, ובעזרת עורך דין הטרדה מינית יהיה ניתן, כמובן, לשנות את העונש או להסית את מרכז הכובד מעונשי המאסר אל העונשים הכספיים.

מי שיואשם בהטרדה מינית מסוג הצעות מיניות חוזרות, הערות מיניות או התנכלות לאדם בשל מיניותו, יוכל למצוא את עצמו נידון לשנתיים מאסר. אדם שיואשם בפרסום תמונות או סרטונים מיניים של אחר, עלול להיענש אף ב-5 שנות מאסר שכן ההפצה נחשבת לפגיעה במזיד בפרטיותו של אדם.

הטרדה מינית הכוללת סחיטה באיומים תוביל לעונש של 7 שנים ובנסיבות מחמירות אף של 9 שנים. מנעד הענישה על הטרדה מינית מסוג מעשה מגונה הינו רחב למדי. מעשה מגונה בפומבי, למשל, יוביל לעונש של שנת מאסר אחת. לעומת זאת, מעשה מגונה באחר שלא בנסיבות מחמירות יוביל ל-3 שנות מאסר. כאשר המעשה המגונה בוצע בקטין שהוא בן משפחה ובנסיבות מחמירות, הענישה תוכל להגיע ל-15 שנות מאסר בפועל.

הענישה הספציפית בעבירות הטרדה מינית מסוג מעשה מגונה תלויה בנסיבות המקרה וכמובן בקישוריו של עורך הדין להטרדות מיניות שייצג את הצדדים. ככל שעורך הדין להטרדות מיניות של הנאשם יהיה מקצועי יותר, כך הענישה צפויה להיות קלה יותר אף אם המעשה בוצע, לכאורה, בנסיבות מחמירות.

 

הטרדה מינית – פיצויים

הטרדה מינית היא לא רק עבירה פלילית אלא גם עוולה אזרחית. חשוב לי שתשימו לב לכך במיוחד, שכן המשמעות של היות ההטרדה עוולה אזרחית היא שאם הוטרדתן – אתן זכאיות לפיצויים משמעותיים. החוק מזכה אתכן בפיצויים ללא הוכחת נזק בגובה 120 אלף שקלים, כלומר תוכלו לקבל פיצויים עד לסכום זה גם אם לא נגרם לכן כל נזק מההטרדה.

ככל שתוכיחו כי ההטרדה המינית גרמה לכן לנזק, תוכלו לקבל פיצוי גבוה הרבה יותר. את הפיצוי ללא הוכחת נזק תקבלו כבר במסגרת ההליך הפלילי, בעוד שאת הפיצויים הנוספים תוכלו לתבוע בתביעה אזרחית נפרדת.

כדי שבאמת תממשו את הזכויות שלכן ולא תוותרו עליהן, חשוב לפנות כמה שיותר מהר לאחר ההטרדה שחוויתן אל עורך דין להטרדות מיניות שייצג אתכם בהליך וידרוש מהמטריד תשלום פיצויים. אם המטריד לא יסכים לשלם את הסכום שדרשתן ממנו, עורך הדין להטרדות מיניות שלכן יתבע בבית המשפט את המטריד ובית המשפט יחייב אותו לשלם סכומים מכובדים במיוחד.

 

פיצויים על דיק פיק

לצערנו הרב, כמעט כל אחת שנמצאת ברשתות החברתיות השונות קיבלה דיק פיק. אני שמח לבשר לכן כי שליחת דיק פיק נחשבת להטרדה מינית ואתם תהיו זכאים לפיצויים בגין ההטרדה שחוויתן. מכיוון שכך, אם קיבלתן דיק פיק זכרו ליצור קשר איתי, בתור עורך דין להטרדות מיניות, ואדאג לכך שתקבלו פיצויים משמעותיים.

 

הטרדה מינית במקום העבודה

מדינת ישראל הציבה לעצמה מטרה – להילחם בתופעת ההטרדות המיניות במקום העבודה. במסגרת המלחמה הזו נקבע כי הסכמה לא תועיל ביחסי מרות – גם אם המוטרדת הסכימה לכאורה להטרדה המינית, עובדה זו לא תסייע למטריד ככל שההטרדה נעשתה תוך ניצול יחסי מרות. מעבר לכך, החוק מטיל חובות רבות על המעסיק כדי למנוע הטרדות מיניות במקום העבודה. נכיר כעת חובות אלו.

 

הטרדה מינית בעבודה – חובות המעסיק

מעסיק במקום עבודה מחויב לנקוט באמצעים שונים כדי למנוע הטרדות מיניות בין עובדים. המעסיק יפרסם תקנון המפרט אודות הוראות החוק והאיסורים השונים סביב עבירות ההטרדה המינית. כמו כן, המעסיק ימנה אדם לממונה על ההטרדות המיניות ומי שחוותה הטרדה – תפנה אליו.

לאחר פניה לממונה, המעסיק יהיה אחראי לטפל בתלונה ולא אחת הוא יהיה מחויב לפטר את העובד המטריד. עם זאת, פיטורי המטריד לא יספיקו ומחובת המעסיק ליצור סביבת עבודה בה הטרדות מיניות הן מחוץ לתחום.

ככל שהמעסיק לא יעמוד בחובותיו אלו ולא ינקוט בצעדים השונים למניעת הטרדות מיניות במקום העבודה, הוא ייחשב למי שביצע בעצמו עוולה אזרחית של הטרדה מינית. אתן, הנפגעות, תוכלו להגיש כנגדו תביעה אזרחית בעזרת עורך דין להטרדה מינית ולתבוע עשרות אלפי שקלים ללא הוכחת נזק וסכומים גבוהים הרבה יותר ככל שתוכיחו נזק שחוויתן.

בעניין זה חשוב לי להדגיש לכן כי הנזק שצריך להוכיח הוא לאו דווקא נזק פיזי אלא גם נזק מנטלי וסבל שנגרם לכן במהלך ההטרדה. מאחר שזהו המצב, אם תבחרו בעורך דין הטרדה מינית מהשורה הראשונה, שמכיר את גורמי התביעה והאכיפה בישראל והוא מועסק במשרד מוביל בתחום, תוכלו להוכיח בקלות יחסית כי ההטרדה מינית גרמה לכן לנזק מה שיגדיל משמעותית את הפיצויים שתקבלו מהמטריד.

יש לדעת כי תביעות הטרדה מינית מסוג זה יוגשו לבית הדין לעבודה ולא לבית משפט השלום. לכן, שימו לב כי עורך הדין להטרדות מיניות בו תבחרו מכיר את התחום הספציפי ואת ההתנהלות בפני בית הדין לעבודה, אשר יכולה להיות שונה בהחלט מההתנהלות בהליכים פליליים רגילים.

 

לסיכום

לסיכום, הטרדה מינית יכולה להתבטא בביצוע מעשים מיניים שלא בהסכמת המוטרדת, באמירות מיניות מבזות או הצעות מיניות חוזרות ונשנות על אף התנגדותו של האדם או בפרסום תצלומים מיניים שלו. כמו כן, הצעות מיניות תוך ניצול יחסי מרות ייחשבו להטרדה אף אם המוטרד לא הביע את התנגדותו להצעות.

כאשר ההטרדה המינית מבוצעת במקום העבודה, ניתן יהיה להגיש תביעה אזרחית גם כנגד המעסיק. התביעה תוגש לבית הדין בעבודה שידון בתיק. זקוקים לייצוג משפטי בהליכי הטרדה מינית? פנו אליי ותקבלו שירותים משפטיים מהשורה הראשונה בתחום עריכת הדין להטרדות מיניות. אני מתחייב לדיסקרטיות מלאה לאורך ההליך כולו, לשמירה על כבודכם ולמימוש הזכויות המגיעות לכם.

הטרדות מיניות בישראל

שאלות ותשובות בנושא עורך דין הטרדה מינית
עורך דין הטרדה מינית ייצג את הלקוחות שלו בהליך, כבכל הליך אחר. במידה שהלקוח או הלקוחה חוו הטרדה מינית, עורך הדין ידאג לכך שהם יקבלו פיצויים כספיים משמעותיים לצד הענשת העבריין. כאשר הלקוחות הם הנאשמים בהליך, עורך הדין יוביל לביטול האישומים או לכל הפחות להפחתת הענישה.
פעמים רבות תיקי הטרדה מינית מתנהלים בשני מישורים – המישור הפלילי והמישור האזרחי. עורך הדין בתיק יוכל להעניק ללקוחותיו ייעוץ בשני ההליכים, לדאוג לאינטרס העונשי של הלקוח בהליך הפלילי ולאינטרס הכספי שלו בהליך האזרחי. ישנו יתרון משמעותי לייצוג על ידי אותו עורך דין בשני ההליכים, שכן עורך הדין כבר יהיה בעניינים וישלוט בחומר העובדתי והמשפטי בכל מקרה.
סעיף 3 לחוק למניעת הטרדות מיניות מפרט רשימת מקרים הנחשבים להטרדה מינית. אני נוהג לחלק מקרים אלו למספר קבוצות עיקריות. הקבוצה הראשונה בסעיף והחמורה ביותר היא קבוצת המעשים בפועל. הקבוצה כוללת את המעשים המגונים ואת הסחיטה באיומים למעשה מיני. הקבוצה השנייה היא קבוצת האמירות. ישנן אמירות רבות, דוגמת אמירות מבזות מינית או הצעות מיניות חוזרות ונשנות, שנחשבות להטרדה מינית. לבסוף, החוק מונה קבוצת קהלי יעד אשר בעניינם גם הסכמה לא תעזור והמעשים והאמירות ייחשבו להטרדה מינית. המשותף לקבוצה זו, הוא ניצול יחסי מרות.
לפי חוק שיווין הזדמנויות בעבודה והחוק למניעת הטרדות מיניות, המעביד מחויב ליצור סביבת עבודה ללא הטרדות מיניות. בפועל, עליו לפרסם תקנון ליחסים הולמים בעבודה, למנות עובד לממונה על הטרדות מיניות ולטפל בהטרדות כך שהן לא יחזרו. ככל שהוא לא יעמוד בחובות ניתן יהיה לתבוע ממנו פיצויים משמעותיים אף ללא הוכחת נזק ואי פרסום התקנון יגרור קנסות משמעותיים.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן