logo

עורך דין ניצול יחסי מרות

הדין הישראלי מתייחס בחומרה לניצול יחסי מרות. החוק חושש ממציאות בה אנשים ינצלו יחסי מרות שיש להם לכפופים להם, לצרכים מיניים. להלן נסקור את עבירות המין הכוללות ניצול יחסי מרות, את העונשים על עבירות אלו ואת תפקידו של עורך הדין בתיקי ניצול יחסי מרות. רוצים לדעת עוד על תחום זה? המשיכו לקרוא ומצאו את כל המידע הרלוונטי.

 

מה זה ניצול יחסי מרות

הדין הישראלי ממעיט להתערב בחיי המין של האזרחים. עם זאת, החוק מתערב במלוא כוחו במקרים בהם היחסים מתקיימים ללא הסכמה. מין ללא הסכמה נתפס בחומרה רבה בעיני החוק ואף בעיני הציבוריות הישראלית, ולכן יחסי מין ללא הסכמה ייחשבו לעבירה פלילית.

החוק מדגיש שוב ושוב כי ההסכמה ליחסי המין או למעשים המיניים צריכה להיות חופשית ומרצון. הסכמה שאינה חופשית ומרצון, לא תיחשב להסכמה. מכיוון שכך, למשל, הסכמה שהושגה במרמה לגבי זהות האדם אינה נחשבת להסכמה ויחסי מין שהתבססו על שקרים לגבי הזהות יכולים להיחשב אף לאונס.

לעיתים, הסכמה למעשים מיניים מושגת תוך ניצול יחסי מרות. כלומר, ההסכמה אינה באמת חופשית ומרצון אלא מושפעת מגורמים חיצוניים הקשורים לעבודה ולמערך הכוחות בעבודה. עובדת תפחד לסרב לבוס שלה להצעות מיניות, תאפשר לו לגעת בה או לנשק אותה ולא תתנער מהערות מיניות שלו כלפיה, מחשש למקום עבודתה ולאפשרויות הקידום שלה.

הסכמה שהושגה תוך ניצול יחסי מרות, אינה הסכמה חופשית מבחינת החוק. לכן, ככל שבוצעו מעשים מיניים בין בוס בעבודה לבין עובדת הכפופה לו, קיים חשש שהיחסים לא היו בהסכמה חופשית אלא תוך ניצול יחסי מרות. יחסים שכאלו, נחשבים לאסורים על פי חוק.

 

בעילה אסורה

בוס שמקיים יחסי מין מלאים עם עובדת שלו תוך ניצול יחסי מרות, יורשע בבעילה אסורה. זאת, אף אם העובדת היא בגירה והיא לא הביעה התנגדות מפורשת ולעיתים אף לא הביעה התנגדות משתמעת ליחסים. מופתעים? אכן, מדובר בהוראה שאינה מובנת מאליה אך היא סבירה בהחלט.

חשבו למשל על התרחיש הבא. רונית היא עורכת דין מתחילה בפירמת עורכי דין בכירה. תוך זמן קצר יחסית, רונית קודמה למעמד של שותפה במשרד והיא זוכה להוקרה והערכה מהבוס הישיר שלה.

יום לפני שהבוס הודיע לה על החלטתו למנות אותה לשותפה, הוא הזמין אותה אליו לחדר ואמר לה כמה הוא גאה בה וכמה הוא יודע שהיא מסורה לעבודתה ומוכנה לעשות הכל, אבל הכל, כדי להתקדם. הבוס מציע לה לצאת איתו לארוחת ערב ולאחר מכן להמשיך אליו לדירה, מתוך הבטחה שזה ישתלם לה.

הערב אכן ממשיך כמתוכנן, מבחינתו של הבוס, ונגמר אצלו בדירה. האם העובדת אכן חפצה בקיום היחסים? כנראה שלא, אך היא הרגישה שאין לה ברירה. היא ידעה שהקידום שלה תלוי בכך ואולי אף עצם המקום שלה בעבודה. לכן, בלית ברירה, היא ניאותה להצעה המינית.

סיפורים שכאלו ואף סיפורים חמורים הרבה יותר, הם שהובילו את המחוקק לאסור על קיום יחסים תוך ניצול יחסי מרות. כמובן שאם עובדת ובוס אוהבים אחד את השנייה ומעוניינים בכנות לקיים מערכת יחסים, הם יוכלו לעשות זאת, אך אם העובדת תגיש תלונה כנגד הבוס שלה, יהיה עליו להוכיח שאכן מדובר במערכת יחסים בריאה שלא כוללת ניצול יחסי מרות.

העונש על בעילה אסורה

העונש על בעילה אסורה שנעשתה תוך ניצול יחסי מרות, עומד על 3 שנות מאסר. זאת, בניגוד לבעילה אסורה של קטינה שם העונש יכול להגיע גם ל-5 שנות מאסר.

 

מעשים מגונים תוך ניצול יחסי מרות

גם מעשים מגונים יכולים להיעשות תוך ניצול יחסי מרות בעבודה או בשירות צבאי. העובדת לכאורה נתנה את הסכמתה לקיום היחסים, אך בפועל ההסכמה ניתנה תוך ניצול יחסי מרות. העונש על מעשים מגונים תוך ניצול יחסי מרות, יכול להגיע עד 2 שנות מאסר.

 

הטרדה מינית בעבודה

ניצול יחסי מרות רלוונטי במיוחד בעבירות הטרדה מינית. ככלל, הצעות חוזרות למעשים מיניים או התייחסויות חוזרות למיניות של אדם ייחשבו להטרדה מינית, אם האדם המוטרד הביע את התנגדותו לאמירות אלו.

במסגרת יחסי עבודה, אין צורך בכך שהמוטרדת תביע את התנגדותה להצעות המיניות או להתייחסויות למיניותה. די בכך שהבוס הציע הצעות שכאלו או התייחס למיניות של עובדת הכפופה אליו, כדי להיחשב למי שהטריד אותה מינית.

העונש על הטרדה מינית שכזו – עד שנתיים מאסר. בנוסף, הנפגעת תוכל לתבוע פיצויים מהמטריד – עד 120 אלף שקלים ללא הוכחת נזק! לבסוף, ככל שהנפגעת תגיש תלונה לממונה על ההטרדות המיניות במקום העבודה, ייתכן בהחלט שהעובד יפוטר מעבודתו.

נזכיר שוב – אם העובדת תוכיח את קיום המעשים או את אמירת האמירות המטרידות, היא לא תצטרך להוכיח שהיא לא הסכימה למעשים או שהמעשים נעשו תוך ניצול יחסי מרות. חובת ההוכחה תהיה על המטריד לכאורה, להוכיח שלא היה פה ניצול של יחסי מרות שכאלו. ממילא, הסיכויים של הנפגעת לנצח בהליך יהיו גבוהים יותר.

העבירה העונש
בעילה אסורה עד 3 שנות מאסר
מעשים מגונים עד 2 שנות מאסר
הטרדה מינית עד 2 שנות מאסר, פיצויים ללא הוכחת נזק עד 120 אלף ₪, ייתכנו פיטורין

 

תפקידו של עורך הדין

שאלת ההסכמה בעבירות ניצול יחסי מרות נתונה תמיד בספק גדול. פעמים רבות, אין תשובות חד משמעיות באשר להסכמה והיא נתונה במחלוקת בין הצדדים. גם האמת לא ברורה לחלוטין. היא נתונה לפרשנות ותלויה בנקודת המבט ביחס לנסיבות.

עורך דין ניצול יחסי מרות ידאג להציג את העובדות מנקודת המבט שלכם, באופן שישפיע על ההכרעות המשפטיות. כך, עורך הדין ייצג את האינטרס שלכם ויעזור לכם לממש את זכויותיכם בבית המשפט.

משרד עו"ד אלעד שאול

אני, עו"ד אלעד שאול, בעל ניסיון רב בתיקי ניצול יחסי מרות על שלל ההיבטים שלהם. בעברי עבדתי בפרקליטות הצבאית, כך שאני מכיר את המערכת מבפנים ויודע כיצד להתמודד עימה. פנו אליי, ואייצג את האינטרס שלכם ואשמור על זכויותיכם בתיקי ניצול יחסי מרות.

בעילה אסורה

שאלות ותשובות בנושא עורך דין ניצול יחסי מרות
יחסים בין בוס לעובדת יכולים להיות מותרים, אם הם לא כוללים ניצול יחסי מרות. עם זאת, החוק קובע חזקה לפיה יוצאים מנקודת מוצא שהיחסים כללו ניצול יחסי מרות. הבוס יצטרך להוכיח שהיחסים היו כשרים ולא כללו ניצול שכזה.
העונש על ניצול יחסי מרות תלוי בעבירה הספציפית המבוצעת. לרוב, מדובר על עונש של שנתיים או שלוש שנים לכל היותר. זאת, מלבד העונשים הכספיים והמשמעתיים שניצול יחסי מרות יכולים לגרור.
בתיקי הטרדה מינית, ניתן לחייב את המטריד בתשלום 120,000 שקלים לנפגעת ללא הוכחת נזק. אם הנפגעת תוכיח שנגרם לה נזק משמעותי יותר, היא תוכל לתבוע אף סכומים גבוהים יותר. עם זאת, על פי רוב הפיצויים מסתכמים בכמה עשרות אלפי שקלים ולעיתים אף באלפי שקלים בודדים ותו לא.
אם עובדת הגישה תלונה על ניצול יחסי מרות בעבודה, מחובתו של המעסיק למנוע את הישנות ההטרדה המינית וניצול יחסי המרות. המשמעות היא, שבפעמים רבות לא תהיה לו ברירה אלא לפטר את העובד. במקרים אלו, ניצול יחסי מרות בעבודה יוביל לפיטורין.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
ניצול יחסי מרות בעבודה

הרבה מים עברו בירדן מאז שמעסיק ועובדת היו יכולים להיות בקשר רומנטי בעודם עובדים יחד, אחד תחת השני. היום מדובר ממש בעבירה פלילית. מה זה

ניצול יחסי מרות בצבא

הצבא הוא מקום היררכי בעיקרו. כלומר, תמיד יהיה בו צד חזק יותר וחלק יותר. מה זה אומר לגבי איסור ניצול יחסי מרות? איך ניצול יחסי

ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר

כשמדברים על יחסי מרות, ישנן לא מעט דוגמאות, חלקן גם מובאות על ידי החוק. ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר, הוא אחת הדוגמאות הנפוצות. קשר

ניצול יחסי מרות פלילי

הסיפור של ניצול יחסי מרות, הוא סיפור שלעיתים יכול להיות מאוד ברור, ולפעמים נמצא בתחום אפור. לשאלה מתי ניצול יחסי מרות פלילי או לא, יש

ניצול יחסי מרות בלימודים

אתם מורים במערכת החינוך, או באוניברסיטה? אולי דווקא סטודנטים או תלמידי תיכון, בכל מקרה, את האיסור על ניצול יחסי מרות בלימודים אתם אמורים להכיר. מערכת

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן