logo

עורך דין בעילה אסורה

חוק העונשין אוסר על קיום בעילות מסוימות. בעילות שכאלו נחשבות בתור בעילה אסורה והעונש עליהן נע בין 5 שנים בנסיבות רגילות לבין 16 שנים לבעילה בתוך המשפחה. עורך דין בעילה אסורה בהסכמה מנוסה יידע לסייע על הצד הטוב ביותר. מעוניינים לדעת עוד על עבירת הבעילה האסורה והדרכים להתמודד איתה? המשיכו לקרוא ומצאו את כל המידע החשוב ביותר.

 

מהי בעילה אסורה

בעילה אסורה היא בעילה של קטינה שעוד לא הגיעה לגיל ההסכמה. גיל ההסכמה הוא הגיל ממנו אישה, או גבר, יכולים לתת את הסכמתם לקיום יחסי מין. מתחת לגיל זה, יחסי מין יחשבו ליחסים אסורים ללא תלות בהסכמה.

גיל ההסכמה בישראל עומד על גיל 16. כאשר הקטינה בת פחות מ-16 שנה, יחסי המין יהיו אסורים והבעילה תיחשב לבעילה אסורה. חשוב לי שתשימו לב לכך שהבעילה תיחשב לאסורה אף אם הקטינה הסכימה לכאורה לקיום היחסים. זאת, כפי שכבר הבנתם, בגלל שהקטינה לא הגיעה לגיל ההסכמה.

שימו לב – בעילה של קטינה מתחת לגיל 14 היא לא בעילה אסורה אלא אונס! בעילה אסורה היא אך ורק בעילה של קטינה שמלאו לה 14 שנה, אך טרם הגיעה לגיל ההסכמה.

 

העונש על בעילה אסורה

חוק העונשין קובע עונש של 5 שנות מאסר למי שעובר על עבירת בעילה אסורה. זהו כמובן עונש המקסימום שקובע החוק ובפועל העונש שייקבע יכול להיות נמוך הרבה יותר. דעו – חומרת העונש תלויה באיכות הייצוג המשפטי שלכם! בחרו בעורך דין פלילי מוכשר ומיומן המתמחה בעבירות מין כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר.

במקרים בהם הבעילה האסורה מבוצעת בבת משפחה קטינה, עונש המאסר המקסימלי לא יעמוד על 5 שנות מאסר אלא על 16 שנים, בדומה לעונש על עבירות אינוס. זאת, מכיוון שהחוק רואה בחומרה רבה בעילות בתוך המשפחה ללא הסכמה מלאה. עם זאת, אני אבהיר כי הגדרת בני משפחה לעניין זה הינה מצומצמת יחסית, כפי שנראה בהמשך.

 

בעילה אסורה בתוך המשפחה

סעיף 351 לחוק העונשין קובע עונשים חמורים במיוחד על עבירות מין בתוך המשפחה. הסעיף לא רק מחמיר בעונשים אלא גם מרחיב את עבירות המין השונות, כאשר הן מבוצעות בתוך המשפחה. כך עושה החוק גם ביחס לבעילה אסורה.

החוק קובע שגיל ההסכמה לקיום יחסים בתוך המשפחה אינו גיל 16 אלא גיל 21. חשוב שתבינו את המשמעות של הדבר – כל קיום יחסים הכוללים בעילה של בת משפחה שטרם מלאו לה 21 אך מלאו לה 14 ייחשבו לבעילה אסורה. העונש על בעילה אסורה זו עומד, כזכור, על 16 שנות מאסר!

 

הגדרת בן משפחה

לאחר שקראתם על עבירת הבעילה האסורה בתוך המשפחה, אתם וודאי תוהים לעצמכם, ובצדק, מי נחשב לבן משפחה. התשובה לשאלה זו נמצאת בחוק עצמו, המגדיר מי הם בני משפחה לעניין בעילה אסורה זו:

  • הורה
  • בן זוג של הורה
  • סבים וסבתות
  • אחים ואחים חורגים שמלאו להם 15 שנה
  • אומנים, כלומר משפחת האומנה של הילד
  • אחים ממשפחת אומנה

 

כל אחד מאלה שיבעל בן משפחה בגילאי 14 עד 21, ייחשב למי שבעל בעילה אסורה. עונשו – עד 16 שנות מאסר.

 

התיישנות בעילה אסורה בתוך המשפחה

בכל הנוגע לעבירות מין בקטינים ולעבירות מין בתוך המשפחה, קריטי שתשימו לב לסוגיית ההתיישנות. על פי רוב, תקופת ההתיישנות על עבירות פליליות עומדת על עשר שנים. זאת אומרת שלא ניתן יהיה להגיש כתב אישום כנגד עבירה שבוצעה לפני למעלה מ-10 שנים. עם זאת, לכלל ישנם מספר חריגים. חלק מהחריגים נוגעים לעבירות מין בקטינים ובבני משפחה.

החוק קובע כי תקופת ההתיישנות לעבירות מין שבוצעו בקטינים בתוך המשפחה, היא עד שהקטין יהיה בן 38. עד לגיל 38, הנפגע יוכל להגיש תלונות על עבירות שבוצעו בו בזמן שהיה קטין! אולם החוק מסייג כלל זה וקובע שכתב אישום מאוחר שכזה יוגש רק באישור היועץ המשפטי לממשלה.

כמו כן, עדות המתלונן לא תספיק כדי להרשיע את הנאשם. החוק דורש שהראיות שיוצגו יחזקו את העדות של המתלונן על ביצוע הפגיעה, דרישה לא פשוטה בהתחשב בשנים הרבות שחלפו מאז ביצוע העבירה.

לאור כל זאת, מי שעבר עבירה של בעילה אסורה נתון תחת סיכון כי יוגש נגדו כתב אישום גם שנים רבות לאחר ביצוע העבירה. עם זאת, בעזרת ייצוג משפטי טוב ניתן יהיה להתגונן כנגד כתב האישום, שכן הוכחת ביצוע עבירה שכזו שנים רבות כל כך לאחר המעשה אינה עניין פשוט כל כך.

 

יחסי מין בין קטינים

תחשבו על זה – מתי הייתה הפעם הראשונה שקיימתם יחסי מין? ייתכן בהחלט שהתשובה שלכם תהיה לפני גיל 16. האם זה אומר שמי ששכבתם איתו ביצע בעילה אסורה? התשובה היא – תלוי. החוק מכיר בכך שקטינים מבצעים יחסי מין גם לפני גיל 16 ולכן הוא קובע את הכלל הבא:

כאשר הפרש הגילאים בין בני הזוג אינו עולה על 3 שנים וכאשר יחסי המין מבוצעים בהסכמה מלאה ומתוך יחסי רעות וחברות בין הפרטנרים, לא ניתן יהיה להרשיע את בני הזוג בבעילה אסורה. היחסים בין בני הזוג יהיו מותרים אף אם הם נתפסים בעיני ציבורים מסוימים כלא רצויים.

 

"לא ידעתי שהיא קטינה"

פרשות יחסי מין עם קטינות מתפוצצות בתקשורת אחת לתקופה. בין אם מדובר באייל גולן או בשחקני הכדורגל עומר אצילי ודור מיכה, פרשות שכאלו יכולות לסחוף מדינה שלמה ולהעסיק אותה במשך חודשים רבים. כל מי שעקב אחר הפרשיות הללו, שמע כנראה את הטענה כי הנאשמים לא ידעו שמדובר בקטינות שלא מלאו להן 16 שנה. האם מדובר בטענת הגנה רלוונטית שניתן לעבוד איתה?

בעניין זה, חשוב שתדעו כי החוק מרשיע אנשים בעבירות פליליות חמורות רק אם הם היו מודעים לביצוע העבירה. עם זאת, החוק קובע שגם "עצימת עיניים", כלומר התעלמות מהעובדות כדי לא לדעת בדיוק, נחשבת למודעות. מי שעצם עיניים, הרי הוא כמי שידע.

מכיוון שכך, כאשר יכול להתעורר חשד שמדובר בקטינות שלא הגיעו לגיל 16, מחובתכם לבדוק טוב טוב שלא מדובר בקטינות ובבעילה אסורה. מי שלא ביצע את כל הבדיקות הנדרשות, מסתכן בהרשעה בבעילה אסורה.

פעמים רבות, הנאשמים טוענים שהמתלוננות הציגו להם תעודות זהות מזויפות. חושבים שהצגת תעודת זהות היא בדיקה מספיקה של הגיל? לא בדיוק.

כאשר יש מקום לחשוש שגם קטינות מתחת לגיל 16 ירצו לקיים איתך יחסי מין, למשל בגלל שאתה זמר מפורסם או כוכב כדורגל, יש לחשוש שתעודות הזהות שיוצגו לכם הם תעודות זהות מזויפות ולא אמיתיות. כידוע, זיוף תעודות זהות אינו עניין מסובך כל כך ונערות רבות מחזיקות בתעודות מזויפות. לכן, מומלץ להסתכל במקומות נוספים, דוגמת חשבון האינסטגרם של הנערה, כדי לוודא שלא מדובר בקטינה מתחת לגיל ההסכמה.

 

לסיכום

בסופו של דבר, מדובר בסוגיה מסובכת במיוחד שתלויה בנסיבות רבות. מכיוון שכך, חשוב להיות מיוצגים על ידי עורך דין עם ניסיון רב בתחום והצלחות מוכחות, שיוכל להוכיח את צדקת טענותיכם, לא משנה מהי הטענה. אל תתפשרו על עורך הדין שלכם – הוא המפתח להצלחה בהליך.

העונש על בעילה אסורה

שאלות ותשובות בנושא עורך דין בעילה אסורה
בעילה אסורה היא בעילה של קטינה שלא הגיעה לגיל ההסכמה שהוא גיל 16, אך עברה את גיל 14. העונש על בעילה אסורה הוא 5 שנות מאסר בפועל לכל היותר. כאשר הבעילה נעשית על ידי בן משפחה, גיל ההסכמה הוא 21 ולא 16. העונש על בעילה אסורה בתוך המשפחה עומד על 16 שנות מאסר לכל היותר.
הנפגע מעבירת בעילה אסורה, הוא קטין. החוק מתיר לקטין להגיש תלונה על העבירה גם שנים רבות לאחר שבוצעה. למעשה, עד שהוא יגיע לגיל 38, הנפגע יוכל להגיש תלונה על העבירה שבוצעה בו בצעירותו. עם זאת, כתב אישום יוגש רק באישור היועץ המשפטי לממשלה וכן הנאשם לא יורשע בהתבסס על עדות המתלונן בלבד ויש להביא חיזוקים חיצוניים לעדות.
כאשר יחסי המין הם בין קטינים, פער הגילאים בין הקטינים לא עולה על 3 שנים והיחסים נעשים בהסכמה מלאה מתוך חברות הצדדים, הבעילה לא תיחשב לבעילה אסורה. אולם ככל שאחד המרכיבים האמורים לא מתקיים, הבעילה עודנה תיחשב בעילה אסורה אף אם שני הצדדים קטינים. כך, למשל, מדריך בתנועת נוער בן 17 ששוכב עם חניכה בת 15 עלול להיחשב כמי שבעל בעילה אסורה שכן הוא ניצל לכאורה יחסי מרות בין השניים. כמו כן, בני זוג שהפער ביניהם עומד על 3 שנים וחודש וקיימו יחסי מין בזמן ששניהם קטינים, יעברו גם הם על הוראות החוק היבשות. עם זאת, בעזרת ייצוג משפטי נכון ניתן לבטל אישומים אלו.
טענת לא ידעתי יכולה להועיל, רק אם ביצעתם את הבירורים שמצופה מכם לברר. בכל זאת, קיים שטח אפור רב בכל התחום והייצוג המשפטי יכול בהחלט להשפיע על האישומים, לכאן או לכאן.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן