logo

הטרדה מינית באולם אירועים

אולמות אירועים נועדו כדי לשמוח, לחגוג וליהנות בחיקם של חברים ובני משפחה. אולם מתחת לפני השטח, עלולות להתרחש הטרדות מיניות באולמות האירועים. הטרדות אלו עלולות להגיע מצדם של אורחים באירוע, או מצדם של בעלי האולם. לעיתים, ההטרדה אף נעשית תוך ניצול מעמדו של בעל האולם באופן מיני כלפי בעלי השמחה. במאמר זה נעסוק בהיבטים המשפטיים של תופעת ההטרדות המיניות באולמות האירועים.

 

מה נחשבת הטרדה מינית באולם אירועים?

הטרדה מינית כוללת מגוון רחב של התנהגויות מיניות בלתי הולמו, אשר, כאשר הן מתרחשות בתוך אולם אירועים, פוגעות בכבודם של האורחים ובאירוע כולו. ההתנהגויות הבלתי ראויות כוללות מגע מיני לא רצוי, הערות או בדיחות מיניות, הצגת תמונות אינטימיות המתמקדות במיניותו של אדם, ועוד.

חשוב לי לציין כבר בשלב זה כי הטרדה מינית יכולה להתרחש בין אורחים לאורחים, בין אורחים לעובדים ולעיתים אף בין אורחים או בעלי השמחה לבין בעלי אולם האירועים. ההגדרות וההשלכות של ההטרדה המינית באולם האירועים יכולות להשתנות בהתאם לטיב הקשר בין המטריד למוטרד, כפי שנראה להלן.

 

מה מיוחד בהטרדה מינית באולם אירועים?

הסביבה הייחודית של אולם אירועים מזמנת הטרדות מיניות יותר ממקומות אחרים. ראשית, באולמות אירועים מתרחשות התכנסויות גדולות, המספקות סביבה מתאימה למטרידים פוטנציאליים לנצל את האופי הצפוף והמבולגן של אירועים המוניים.

יתרה מכך, האופי הזמני של אינטראקציות באולם אירועים עלול לסבך את זיהוי האנשים המעורבים במקרים של הטרדה. אופי זה של אולמות האירועים גורם למטרידים לחשוב כי הם יוכלו להטריד את באי האירוע מבלי להיתפס. זאת ועוד, באולם אירועים מתקיים פער כוחות מובנה בין בעל האולם לבין בעלי השמחה. קיים חשש כי בעל האולם ינצל פערי כוחות אלו למטרות מיניות בלתי הולמות.

 

הטרדה מינית באולם אירועים מצד בעל האולם

הטרדה מינית מהסוג החמור ביותר יכולה להתרחש באולם אירועים, במקרים בהם המטריד הוא בעל האולם והמוטרדים הם בעלי השמחה. בעל האולם ינצל את מעמדו ואת טיב היחסים בינו לבין בעלי השמחה ואת התלות שלהם בו, לצרכי ניצול מיני בלתי הולם. הטרדה מינית שכזו יכולה להגיע לכדי סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים.

 

סחיטה מינית על ידי בעל האולם על מנת לקבל הנחה באירוע

בעלי אולמות ומנהלי אירועים עלולים למנף את עמדתם כדי לחלץ טובות הנאה מיניות בתמורה להטבות כספיות. צורה זו של סחיטה מינית, שבה הנחות או יחס מועדף מותנים בהסכמה למעשים מיניים, מציבה את נפגעי העבירה במצב בלתי נסבל. החוק מכיר בחומרת העבירות הללו, ומטיל עונשים משמעותיים על מי שנמצא אשמים בהתנהגות נצלנית זו.

החוק למניעת הטרדה מינית קובע כי התנהגות שכזו, תיחשב להטרדה מינית תוך סחיטה באיומים. העונש על עבירה זו לא יהיה שנתיים מאסר, כפי שנקבע לעבירות הטרדה מינית מילולית, או 3 שנות מאסר, כפי שנקבע להטרדה מינית מסוג מעשים מגונים, אלא עד 7 שנות מאסר! בנסיבות מסוימות, העונש יוכל להגיע גם ל-9 שנות מאסר.

 

הטרדה מינית מצד אורחים באירוע

כאמור, הטרדה מינית יכולה לנבוע לא רק מצד בעלי האולם ואנשי הצוות אלא גם מצד האורחים עצמם. אורחים ינצלו את ההמולה ואת אווירת המסיבה כדי להטריד מינית את באי האירוע. הטרדות שכאלו מתבטאות במעשים, באופן מילולי וכן בפרסום תצלומים אינטימיים של האורחות. נעמיק אודות כל אחת מאותן הטרדות מיניות באולם אירועים.

 

הטרדה מינית פיזית

הטרדה מינית פיזית באולמות אירועים מתבטאת במגע מיני בלתי רצוי. אורחים, בחסות ההמולה, שולחים ידיים אל עבר אורחות ברחבת הריקודים או באולם קבלת הפנים. לעיתים, המגע המיני יתחיל דווקא במגע רצוי ומוסכם. אורח יזמין אורחת אחרת לריקוד ובמהלכו ינסה לנשק אותה בכפיה. התנהגות שכזו תיחשב, בנסיבות המתאימות, להטרדה מינית.

הטרדה מינית שכזו יכולה להיחשב למעשים מגונים. מדובר בהטרדה מינית חמורה שהעונש עליה יכול להיות עונשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנסות ועבודות שירות.

 

הטרדה מינית מילולית

גם הטרדות מיניות מילוליות הן מנת חלקן של הטרדות מיניות באולמות אירועים. אורחים מציעים הצעות מיניות חוזרות לאורחות, למרות שאלו הביעו את התנגדותן לאותן הצעות מיניות. לחלופין, אורחים פונים לאורחות אחרות באופן מבזה ומשפיל ביחס למיניותן או לנטייתן המינית. עצם ההתייחסות המבזה והמשפילה עלולה להיחשב להטרדה מינית.

כמובן שגם כאן מתעוררת שאלה כבדת משקל איזו אמירה היא מבזה ומשפילה ואיזו דווקא מחמיאה. האם מחמאות על איברי הגוף הן מחמיאות או משפילות? ומה עם הבעת פנטזיות מיניות בפני אורחת? התשובה לשאלות, תלויה במידה רבה באיכות הייצוג המשפטי של הצדדים.

משרדנו ייצג שורה ארוכה של לקוחות בתיק הטרדה מינית בהם לא היה ברור אם מדובר בהטרדה מינית אם לאו. בעזרת עבודה משפטית נכונה, הצלחנו להוכיח את טענותיהם של לקוחותינו בבית המשפט ולהביא לתוצאה הרצויה מבחינתם.

 

פרסום תצלומים אינטימיים של אורחות

החוק למניעת הטרדה מינית קובע כי פרסום של תמונות המתמקדות במיניותו של אדם ללא אישורו, נחשב להטרדה מינית. לא רק זאת אלא גם שפרסום שכזה ייחשב לפגיעה במזיד בפרטיותו של המצולם. לכן, צילום אדם בשירותים של אולם האירועים, למשל, והפצת תמונות אלו, ייחשב להטרדה מינית באולם אירועים. כך גם תמונה של רוקדת ברחבה בזמן ריקוד סוער, שהוביל לחשיפת איבריה המוצנעים.

גם כאן, יכולות להתעורר שאלות לגבי מיקודו של התצלום. האם הוא מתמקד באירוע ובשיקוף החוויה, או במיניות של המצולמת? ההכרעה תתבסס על נסיבות המקרה הספציפיות וכן על האופן בו יציגו הצדדים את הדברים באמצעות באי כוחם.

 

סיכום

לסיכום, הטרדה מינית באולם אירועים לובשת מאפיינים הייחודיים לאולם האירועים דווקא. ההטרדה יכולה להגיע מצדו של בעל האולם ואף לקבל אופי של סחיטה באיומים לביצוע מעשים מינויים, או מצדם של אורחים אחרים בחסות ההמולה של האירוע.

מעורבים בתיקי הטרדה מינית באולם אירועים? זקוקים לייעוץ ולייצוג משפטי בנושא? פנו אלינו במשרד עו"ד אלעד שאול ושות'. משרדנו מתמחה בתיקי הטרדה מינית ומעניק שירותי ייעוץ וייצוג מהשורה הראשונה בתחום. קבעו ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה, ותקבלו שירותים משפטיים מעורכי דין מיומנים ומקצועיים עם יחס אישי מלא, אנושיות והבנה.

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית באולם אירועים
כל התנהגות מינית בלתי ניאותה באולם האירועים תיחשב להטרדה מינית באולם אירועים. זאת, בין אם התנהגות זו מגיעה מצדו של בעל האולם, צוות העובדים באולם, בעלי השמחה או האורחים באירוע.
הטרדה מינית מצדו של בעל האולם יכולה להתבטא בסחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים. בעל האולם יבטיח טובות הנאה לבעלי השמחה, בדמות הנחות כלכליות או שדרוג האירוע, בתמורה להסכמתם לביצוע מעשים מיניים. הטרדה מינית זו נתפסת כחמורה בעיני המחוקק והענישה עליה בהתאם.
פרסום תמונות של אורחים ייחשב להטרדה מינית, בתנאי שהתצלום מתמקד במיניותם של המצולמים והפרסום של התמונות נעשה שלא בהסכמתם. לעומת זאת, אם התצלום לא מתמקד במיניות המצולמים הוא לא ייחשב למטריד מינית, אף אם התצלום יכול להתפרש כמיני.
העונש המקסימלי על הטרדה מינית באולם אירועים הוא מספר שנות מאסר בפועל. אולם לא אחת בית המשפט לא פוסק עונשים חמורים שכאלו אלא מטיל על המטריד מספר חודשי מאסר בלבד ולעיתים אף מאסר על תנאי או קנס ותו לא. כמו כן, הנפגעת תוכל לתבוע פיצויים מהמטריד על הפגיעה המינית שחוותה.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תלונת שווא על הטרדה מינית בעבודה

במהלך השנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית במודעות לתופעת ההטרדה המינית במקומות עבודה. כתוצאה מכך, נשים רבות יותר מעזות לפנות ולהתלונן על התנהגויות פוגעניות שחוו. לצד

פיצויים הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה היא תופעה נפוצה בישראל, הפוגעת קשות באיכות חייהם ובבריאותם הנפשית של קורבנותיה. למרות קיומו של חוק למניעת הטרדה מינית, נשים וגברים רבים

מניעת הטרדה מינית במשפחה

הטרדה מינית במשפחה היא תופעה קשה וכואבת הפוגעת קשות בקורבנותיה. קורבנות אלו חווים סבל פיזי, נפשי ורגשי קשה, ולעתים קרובות מתקשים להתמודד עם הפגיעה בעצמם.

טריגרים

קורבנות טראומה, בין אם כתוצאה מאירועי אלימות, תקיפה מינית, תאונות דרכים או אסונות טבע, מתמודדים עם אתגרים רבים, הן ברמה האישית והן ברמה המשפטית. זיכרונותיהם

זכרונות מודחקים

זיכרונות מודחקים, אלו העמוקים בתוך התת-מודע, עשויים לשמש כמפתח להבנת אירועים טראומטיים וקשורים, אך בו זמנית, להוות אתגר משפטי ופסיכולוגי מורכב. במאמר זה, נצעד לאורך

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן