logo

הטרדות מיניות

הטרדות מיניות הוא שם כולל למספר התנהגויות מיניות בלתי הולמות, שנקבעו בחוק הישראלי כעבירה פלילית וכעוולה אזרחית. מי שיטריד מינית אדם אחר עלול למצוא את עצמו נענש בעונשי מאסר חמורים וכן מחויב בתשלום פיצויים לא מבוטלים למוטרדות. הטרדה מינית יכולה לקרות בכל מקום – אצל הרופא, במקום העבודה, ברחוב וכן באינטרנט. מעוניינים לדעת עוד על הטרדות מיניות, מה נחשב להטרדה מינית ומהם העונשים והפיצויים הקבועים בחוק? בדיוק לשם כך הכנתי עבורכם מדריך זה. המשיכו לקרוא.

מהי הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא שם כולל למספר פעולות מיניות בלתי רצויות שהחוק הגדיר אותן כעבירה פלילית וכעוולה אזרחית. ניתן לחלק את ההטרדות המיניות השונות לשלוש קטגוריות עיקריות. הקטגוריה הראשונה היא קטגוריית המעשים הבלתי – ראויים. קטגוריה זו כוללת את המעשים המגונים ואת הסחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים. 

הקטגוריה השנייה היא קטגוריית האמירות המטרידות. תחתיה, נכללת הטרדה מינית באמצעות הצעות מיניות חוזרות ונשנות כאשר המוטרדת הביעה את התנגדותה לאמירות, הערות חוזרות ונשנות על מיניותה של המוטרדת או הערות מבזות על המיניות ועל הנטייה המינית של אדם. 

הקטגוריה השלישית היא קטגוריית הפרסומים המבזים. מי שפרסם תצלום מיני ללא הסכמה הוא מטריד מינית וגם פוגע בפרטיות בזדון.

הטרדה מינית על ידי רופא

החוק למניעת הטרדות מיניות קובע מה נחשב להטרדה מינית ומה לא. בין היתר, החוק מורה שכל מעשה מגונה כהגדרתו בחוק העונשין ייחשב להטרדה מינית. עכשיו צריך לברר, כמובן, מה מוגדר בתור מעשה מגונה. התשובה, תשמחו לשמוע, מצויה בחוק העונשין עצמו.

לפי חוק העונשין, כל מעשה שנעשה לשם סיפוק, גירוי או ביזוי מיני ייחשב למעשה מגונה. נכון, מדובר בהגדרה רחבה יחסית שלא מגדירה מספיק אילו מקרים ייחשבו להטרדה מינית אך מקובל על כולם כי נגיעות מיניות ללא הסכמה נחשבות למעשה מגונה וממילא להטרדה מינית. בנוסף, התפשטות בפני אדם אחר וכן דרישה מאדם אחר שיתפשט בפניך – תיחשב למעשה מגונה ולהטרדה מינית.

לאור זאת, חשוב שתדעו שאם רופא נוגע בכם במקומות מוצנעים, למשל, מעבר למה שהוא צריך – הוא בהחלט יכול להיחשב למי שביצע מעשה מגונה ולמטריד מינית. כמו כן, אם הרופא דרש מכם להתפשט למרות שלא היה בכך צורך, הוא הטריד אתכם מינית.

חשבו למשל על התרחיש הבא. אתם הגעתם לרופא עם כאב ראש והצטננות. הרופא מבקש מכן לפשוט את החולצה ומצמיד סטטוסקופ לחזה שלכן. עד כאן – לגיטימי סך הכל. 

אלא שכעת, הרופא מורה לכן לפשוט את המכנסיים. אתן שואלות למה אתן צריכות לפשוט מכנסיים – הרי מדובר בכאב ראש והצטננות, והרופא טוען שהוא צריך לבצע בדיקה מקיפה של כל הגוף. אתן סומכות על הרופא שלכן ופושטות את המכנסיים. 

בשלב זה, אתן מרגישות שהרופא בוחן אתכן במבט מיני. ייתכן שהוא אפילו מעביר יד על הרגל או הישבן שלכן. כל הזמן הוא טוען בתוקף שמגע זה הינו נדרש לשם הבדיקה שלכן. אבל אתן – מרגישות בוודאות שהוטרדתן. האם מדובר בהטרדה מינית?

במקרה זה, הרופא ניצל את מעמדו כדי לגעת בכן באופן מיני וכדי להפשיט אתכן. לכן, מדובר באופן חד משמעי בהטרדה. הקושי, כמובן, יהיה להוכיח שאכן הרופא נגע בכן בצורה מינית והפשיט אתכן שלא לצורך. כאן, אני נכנס לתמונה. באמצעות חוות דעת של רופאים מומחים אחרים וכן בהתבסס על התיעוד הרפואי של הבדיקה, אוכיח כי אכן בוצעה פה הטרדה מינית על כל המשתמע מכך.

סוג נוסף של הטרדות מיניות על פי חוק, הוא הטרדות מיניות בדיבור. החוק קובע כי הצעות מיניות חוזרות ונשנות לאדם שהביע את התנגדותו להצעות אלו וכן התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם חרף התנגדותו להצעות – ייחשבו להטרדה מינית.

בדרך כלל, דיבורים שכאלו ייחשבו להטרדה מינית רק אם המוטרד הראה למטריד שהוא אינו מעוניין בהערות או בהצעות. עם זאת, כאשר מדובר ברופא מטפל, אין צורך שהמטופל יראה סלידה או התנגדות מההצעות והאמירות. די בכך שהרופא אמר אמירות אלו כדי שהוא ייחשב למטריד מינית.

הטרדה מינית על ידי גניקולוג

כמו שרופא המשפחה יכול לנצל את מעמדו ואת האמון שאתן נותנות בו כדי להטריד אתכן, כך גם הגניקולוג שלכן אלא שכאן הפגיעה יכולה להיות משמעותית הרבה יותר והסכנה להטרדות הינה גדולה מאוד, שכן תפקידו של הגניקולוג הוא לטפל באיברי המין של האישה.

איך תדעו שחוויתן הטרדה מינית? לא אחת, ההסקה הראשונית שמדובר בהטרדה תתבסס על התחושה שלכן. אתן תדעו להגיד הכי טוב אם הגניקולוג הטריד אתכן או ביצע את תפקידו נאמנה. אתן תדעו אילו מבטים ננעצו בכן, מה היה האופי של הנגיעות בכן ועד כמה הטיפול היה דומה לטיפולים אחרים שקיבלתן מגניקולוגים.

אם הרגשתן שחוויתן הטרדה מינית אצל הגניקולוג, אני ממליץ לכן לפנות לעורך דין פלילי המתמחה בהטרדות מיניות. עורך הדין ישיג גם כאן חוות דעת של רופא מומחה שתקבע האם הפרוצדורה הרפואית שבוצעה הייתה הכרחית ורפואית בלבד. כמו כן, עורך הדין יעלה את הגניקולוג אל דוכן העדים ויחקור אותו. באמצעות כל אלו, עורך הדין יוכיח כי מדובר בהטרדה מינית.

חשוב לי שתדעו כי אצל הגניקולוג יכול להיות בהחלט שלא רק הוטרדתן, אלא חוויתן אונס! אם הגניקולוג החדיר לכן חפץ או יד לנרתיק בטענה שמדובר בפרוצדורה רפואית בזמן שבפועל המעשה היה מיני ולא רפואי, לא הוטרדתן על ידי הגניקולוג אלא עברתן אונס של ממש! העונש לגניקולוג והפיצויים שתקבלו יגדלו בהתאם.

לבסוף, כפי שבוודאי הבנתם, גם גניקולוג שהציע הצעות מיניות או העיר הערות מיניות למטופלת ייחשב למטריד מינית, גם אם המטופלת לא הביעה את התנגדותה לאמירות. היחס לאמירות שכאלו מצד גניקולוג אף יהיה חמור יותר, לאור המורכבות והרגישות שבמקצועו המחייבים התנהגות זהירה במיוחד. 

הטרדה מינית על ידי פסיכיאטר

מקום נוסף בו קיים חשש מהותי להטרדות מיניות, הוא טיפול פסיכיאטרי. בין המטופל לבין הפסיכיאטר מתקיימים יחסי תלות ופסיכיאטר לא הגון עלול לנצל אותם כדי להטריד מינית את המטופל שלו. גם כאן, הפסיכיאטר יוכל לשכנע את המטופל שהמגע המיני או המעשים המיניים מוכרחים והם נעשים כחלק מהטיפול.

המחוקק הישראלי רואה בחומרה רבה ניצול שכזה של יחסי תלות. מכיוון שכך, נקבעו בחוק עונשי מאסר חמורים יותר לפסיכיאטר שביצע מעשה מגונה במטופל. כאשר המטופל קטין, חזקה על המטפל שהוא ניצל את יחסי התלות ביניהם כדי לבצע את המעשה המגונה ועונשו – 4 שנות מאסר. כאשר המטופל אינו קטין, העונש יעמוד על 3 שנות מאסר. חשוב לדעת שהענישה המחמירה חלה לא רק בזמן הטיפול אלא במשך 3 שנים לאחר תום הטיפול.

אולי יכולתם לנחש שבדומה לרופאים, גם פסיכיאטרים ייחשבו למטרידים אם יציעו הצעות מיניות למטופלים אף אם המטופל לא הראה התנגדות להצעות. כך גם באשר להערות על מיניותו של המטופל, לרבות נטייתו המינית.

הטרדה מינית על ידי פסיכולוג

החוק מתייחס להטרדה מינית על ידי פסיכולוג באופן דומה למדי לאופן בו הוא מתייחס להטרדה מינית על ידי פסיכיאטר. שניהם מקיימים יחסי תלות עם מטופליהם ויחסים אלו מחייבים אותם להתנהג בצורה מכובדת והולמת עם לקוחותיהם. היחס להטרדות מצד פסיכולוג – חמור. 

הטרדה מינית על ידי מורה

בין מורה לבין תלמידיו מתקיימים יחסי חינוך ומרות חינוכית. למעשה, בכל מקום בו החוק החמיר עם הרופא המטפל, עם הפסיכיאטר ועם הפסיכולוג, הוא החמיר גם עם המורה. 

אני רוצה לבקש באופן מיוחד מהורים לשים לב למה שהילדים מספרים על בית הספר, על שינויים בצורות ההתנהגות שלהם ועל רתיעות של הילדים ממגע. הסיבה לכך, ברורה. ילדים עלולים שלא להבין כי הם חוו הטרדה מינית. ילדים רבים עוד לא יודעים מספיק אילו התנהגויות מקובלות מצד המורה, איזה מגע הוא מגע מיני ואיזה מגע הוא מגע אבהי של חיבה.

מכיוון שכך, עליכם לגלות רגישות יתירה להתנהגויות של הילדים שלכם. כמו כן, רצוי החלט שתדברו עם הילדים שלכם על הטרדות מיניות ותלמדו אותם להיזהר מהן. 

אם אתם מורים – אני מפציר בכם בכל לשון של בקשה להימנע לחלוטין מכל חיבוק, ליטוף או הושבה של ילדים עליכם. גם אם מבחינתכם מדובר במגע חינוכי ואוהב ללא כל משמעות מינית, אין לדעת איך הילדים יפרשו מגע שכזה וקל וחומר איך הוריהם יתייחסו למגע. אם כבר הסתבכתם בפרשיה שכזו, פנו אליי כדי שאוכיח את חפותכם ואשיב לכם את כבודכם. אך זכרו – לא משחקים באש ועושים ככל שביכולתכם כדי שלא תגיעו בכלל למצב בו ניתן לחשוד לגביכם חשדות שכאלו!

הטרדה מינית בבדיקה רפואית

כפי שכבר הבנתם, הטרדה מינית בבדיקה רפואית הינה עניין לא נדיר במיוחד. כעת, הגיעה העת שנפרט אודות העונשים השונים הקבועים בחוק להטרדה מינית בבדיקה רפואית. כאשר ההטרדה המינית היא הטרדה מסוג מעשה מגונה במהלך טיפול רפואי, העונש הקבוע בחוק לעבירה זו הוא 3 שנות מאסר.

כאשר המוטרד מינית הינו קטין וההטרדה בוצעה תוך ניצול היחסים שבין הרופא למטופל, העונש על העבירה יוכל להגיע ל-4 שנות מאסר. הטרדה מינית שאינה מסוג מעשה מגונה אלא מסוג הטרדה מינית בדיבור, עונשו של הרופא המטריד יעמוד על שנתיים מאסר לכל היותר.

הטרדה מינית בלידה

אחת מתופעות ההטרדה המינית המטרידות והמצערות ביותר, היא תופעת ההטרדות המיניות בלידה. רופאים ושאר אנשי הצוות הרפואי מנצלים את המצב האינטימי והקשה של היולדת כדי לנצל אותה מינית ולהטריד אותה. 

החוק לא מתייחס באופן פרטני להטרדה מינית בלידה והיחס החוקי אליה הוא כמו אל יתר ההטרדות המיניות בטיפול ובדיקה רפואית. עם זאת, חומרת העבירה צפויה להשפיע על שיקול הדעת של השופט ועל העונש בפועל שהוא יטיל על המטריד. העונש על הטרדה מינית בלידה צפוי להיות חמור יותר מהטרדה מינית שלא בלידה.

הטרדה מינית במקום ציבורי

פעמים רבות, ההטרדה המינית קורית במקומות ציבוריים. אדם שהולך ונוגע באיבריה המוצנעים של האישה, הערות מיניות ברחוב, שריקות והצעות למעשים מיניים. העונש שיוטל על המטריד במקרים אלו, תלוי בסוג ההטרדה המינית שבוצעה. 

כאשר מדובר במעשה מגונה בפומבי, עונש המאסר ינוע בין שנה אחת לבין שלוש שנים. עונש המקסימום על מעשה מגונה באדם אחר ינוע בין שלוש שנים במקרים קלים ל-15 שנה במקרים הקשים ביותר!

העונשים על הטרדות מיניות בדיבור יעמדו על שנתיים מאסר. כלל עונשי המאסר שהוצגו הם העונשים הפליליים שיוטלו על המטריד. לצד זאת, כפי שאציג לכם להלן, הוא יחויב בתשלומי פיצויים.

הטרדה מינית בגן ילדים 

תופעה מצערת נוספת היא תופעת ההטרדות המיניות בגני ילדים. הורים – אני אגיד לכם שעליכם לפקוח עיניים ולהיות במעקב על הקורה בגן. ילדים לא יודעים אם מדובר בהטרדה מינית ולא מאבחנים בקלות הטרדות מיניות. למרות זאת, הם עלולים לשאת את הצלקות מההטרדה לאורך שנים.

עבירות הטרדה מינית לילדים נחשבות לחמורות וקשות. החוק מתייחס אליהן בהתאם והענישה על עבירות אלו חמורה. כך גם הקנסות הכספיים שיגדלו בהתאם ויתקרבו לתשלומי המקסימום הקבועים בחוק.

הטרדה מינית בבית הספר

דיני הטרדה מינית בבית הספר זהים כמעט לחלוטין לדיני הטרדה מינית בגן. המצב יכול להשתנות בבית ספר תיכון, בו גילאי המוטרדים גדולים יותר. יש לבדוק בכל הטרדה מה הגיל הרלוונטי עבורה. ישנן עבירות הטרדה מינית בהן העונש יהיה חמור יותר אם הנפגע בן פחות מ-14. בעבירות אחרות, הגיל הרלוונטי הוא 16. בכל אופן, החוק קובע חזקה לפיה מעשה מגונה של מורה בתלמיד נובע מניצול של יחסי החינוך בין השניים.

הטרדה מינית מילולית

כאמור, אחד מסוגי ההטרדות המיניות הוא ההטרדות המיניות המילוליות. הטרדה מינית מילולית היא הטרדה באמצעות ביזוי והשפלת מיניותו של אדם, הערות מיניות המופנות לאדם באופן חוזר ונשנה למרות שהמוטרד הביע את התנגדותו לאמירות אלו וכן הצעות חוזרות ונשנות למעשים מיניים.

כפי שכבר הזכרנו, כאשר המטריד הוא מטפל, רופא, מורה מדריך או כל בעל תפקיד אחר המתקיימים יחסי תלות, מרות או חינוך בינו לבין המוטרדת, אין צורך בהבעת התנגדות לאמירות המיניות. עצם האמירות, ללא ההתנגדות, נחשבת להטרדה מינית.

הטרדה מינית במגזר החרדי

במגזר החרדי, כבכל מגזר אחר, יש הטרדות מיניות. אלא שמגזר זה ישנה סטיגמה חזקה כנגד המתלוננים. באופן אישי, יש לי ניסיון בטיפול בהטרדות מיניות במגזר החרדי. הטיפול נעשה תוך שמירה על דיסקרטיות מוחלטת והקפדה על הקודים של הקהילה מצד אחד, ותוך הבטחת האינטרס שלכם מצד שני. 

הטרדה מינית בעבודה

נושא ההטרדות המיניות במקום העבודה הוא נושא מורכב למדי, שזוכה למאמר בפני עצמו. בקצרה, נגיד עליו כי מדובר בתופעה נרחבת שהחוק שם לעצמו למטרה להיאבק בה בחוק למניעת הטרדות מיניות וכן בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. 

שני החוקים הללו קובעים כי מחובתו של המעסיק ליצור סביבה ללא הטרדות מיניות, לפרסם תקנון בנושא הטרדות מיניות, למנות אדם לממונה על הטרדות מיניות, אליו יפנו עובדים שירצו להתלונן, לפעול בתגובה לכל תלונה כדי למנוע את הישנות העבירה. לרוב, המשמעות היא כי עליו לפטר את העובר שנטען נגדו כי הוא הטריד מינית.

במקרים בהם המעביד לא ימלא את חובותיו אלו, הוא ייחשב למי שביצע עוולה אזרחית של הטרדה מינית בעצמו! המשמעות היא שתוכלו לתבוע פיצויים גם ממנו. כמו כן, מעביד שלא פרסם תקנון למניעת הטרדות מיניות, צפוי לקבל קנס.

לבסוף, חשוב שתדעו כי בעוד שהכלל הפשוט בתביעות הוא המוציא מחברו עליו הראיה, כלומר מי שרוצה לקבל כסף צריך להוכיח שקרה מה שהוא טוען שקרה, בתביעות הטרדה מינית בעבודה כנגד המעסיק, הנטל מתהפך. אם הוכחה כבר ההטרדה המינית עצמה וכעת אתן טוענות שהמעסיק לא ביצע את חובותיו על פי חוק, לא אתן תצטרכו להוכיח שהחובות לא מילאו אלא המעסיק הוא זה שיצטרך להוכיח כי הוא מילא את חובותיו החוקיות בעניין זה.

הטרדה מינית בצבא

כמה שירים נכתבו וכמה סיפורים סופרו על הטרדות מיניות בצבא. מדובר בסוגיה קשה וכואבת שבמשך שנים לא זכתה לטיפול הראוי. אולם כיום, אחריות אישית למפקדים וחובות למניעת הטרדות מיניות נכנסו כסטנדרט גם בצבא. יחידת יוהל"ם, היחידה היועצת לרמטכ"ל לענייני מגדר, פועלת בבסיסים השונים ובתי הדין הצבאיים מטפלים בתיקי הטרדה מינית. הודות לכך, הטיפול בהטרדות מיניות בצבא השתפר אך יש עוד דרך ארוכה לעשות בעניין.

הטרדה מינית ברשת

כיום, בעידן המודרני, הטרדות מיניות רבות עברו למרחב הרשתי. הטרדות מיניות חמורות במיוחד יהיו הטרדות בהן המטריד מפיץ תמונות של מישהי במצבים אינטימיים בווטסאפ או בשאר הרשתות החברתיות. חשוב לי שתדעו שאם הופצה תמונה שכזו שלכן, אתן זכאיות לפיצויים משמעותיים וכן המפיץ צפוי לקבל עונשים משמעותיים.

הטרדה מינית ברשת יכולה להתבצע גם באמצעות שליחת תמונות בלתי הולמות, למשל תמונות דיק פיק. קיבלת תמונת דיק פיק? את בוודאי יודעת שזו חוויה לא נעימה בכלל. חשוב שתדעי כי מגיעים לך פיצויים על ההטרדה הזו שחווית. פני לעורך דין עבירות מין פלילי המתעסק בתיקי דיק פיק וממשי את הזכויות שלך.

הטרדה מינית בתחבורה ציבורית

במטרה להיאבק בהטרדות המיניות ובעבירות בכלל בתחבורה הציבורית, תקנות התעבורה קובעות כי אם בוצעה עבירה באוטובוס, ניתן לפנות לנהג והנהג ייסע לתחנת המשטרה הקרובה. הודות לכך, ניתן יהיה לטפל בהליכי ההטרדה המינית בזריזות וביעילות. אני ממליץ לך לא להסתפק בהליכים אל מול המשטרה אלא לפנות כמה שיותר מהר לעורך דין פלילי המתמחה בתיקי הטרדות מיניות כדי לשמור על כבודך ולממש את הזכויות המגיעות לך.

הטרדה מינית ברחוב

הטרדה מינית יכולה לקרות, כמובן, גם ברחוב. עם זאת, ישנם מעשים שעלולים להתפרש כהטרדה מינית ברחוב בעוד שהם חפים מפשע. מכיוון שכך, אם אתם מעורבים בתיקי הטרדה מינית ברחוב, פנו אליי לקבלת ייצוג בהליכי הטרדה מינית – ייצוג שיבטיח את השמירה המלאה ביותר על כבודכם ועל זכויותיכם.

פיצוים בגין הטרדה מינית

הטרדה מינית מוגדרת גם כעבירה פלילית וגם כעוולה אזרחית. המשמעות היא שניתן להגיש תביעה אזרחית לקבלת פיצויים. החוק מזכה את הנפגעות בפיצויים ללא הוכחת נזק בגובה של 120 אלף שקלים לכל היותר. 

פיצוי ללא הוכחת נזק, כלומר מבלי להוכיח כי ההטרדה שחוויתן גרמה לכן לנזק, תוכלו לקבל במסגרת ההליך הפלילי. אתן תגישו תלונה במשטרה, התיק יגיע לבית משפט ובגזר הדין השופט אף יחייב את המטריד לשלם לכן פיצויים. עם זאת, אם תרצו לתבוע פיצויים נוספים בהוכחת נזק, תצטרכו לעשות זאת בהליך אזרחי נפרד.

הליך הגשת התביעה

הליך הגשת התביעה האזרחית מבוצע באופן הבא. ראשית, פנו לעורך דין המתעסק בתחום. לאחר מכן, עורך הדין יפתח תיק תביעה בבית המשפט. לאור השתלשלות ההליך הפלילי, עורך הדין יחליט אם נכון לפתוח את התיק רק לאחר ההרשעה הפלילית או אף במהלכה. סביר בהחלט שעורך הדין יחכה לתום ההליך הפלילי, כדי לראות כמה כסף תקבלו בפסיקת הפיצויים ללא נזק.

לאחר הגשת התביעה, תינתן לנתבע הזדמנות להגיש כתב הגנה. הצדדים יזומנו לקדם משפט, יתנהל משפט וככל שתצליחו להוכיח את הנזק שנגרם לכם – ייפסקו לטובתכם או לטובתכן פיצויים נוספים.

אני רוצה לציין כי ישנם מקרים ולצערנו הם לא מעטים, בהם נשים מתלוננות תלונות שווא על הטרדה. אם התלוננו כנגדך תלונת שווא, פנה גם אתה לעורך דין פלילי שייצג אותך ויוכיח את חפותך. אל תמהר לשלם "דמי שתיקה" או לבצע כל פעולה אחרת שעלולה רק לסבך אותך עוד יותר בהמשך.

לסיכום

הטרדות מיניות יכולות לקרות בכל מקום ותלונות על הטרדה מוגשות כל הזמן. על פי רוב, מדובר בתלונות רציניות על מקרים מצערים שאכן התרחשו. עם זאת, ישנן תלונות בהן כלל לא בטוח שאכן התרחשה הטרדה, בין אם בעקבות פרשנות לא נכונה של המקרה ובין אם בשל עיוות מסוים של העובדות. בכל מקרה, אם אתם מעורבים בתיקי הטרדה מינית פנו אליי לקבלת ייעוץ משפטי מהשורה הראשונה בתחום.

המשרד שלנו מתמחה בתביעות הטרדה מינית ובעל ניסיון רב שנים בתחום. עורכי הדין הפליליים שלנו ואף אני בעצמי יוצאי הפרקליטות, כך שאנחנו מכירים את המערכת מבפנים ויודעים כיצד להתנהל אל מולה. צרו איתנו קשר ונקבע לכם ייעוץ דיסקרטי ללא התחייבות, שיאפשר לכם להתנהל כמו שצריך.

שאלות ותשובות בנושא הטרדות מיניות
הטרדות מיניות הוא שם כולל למספר התנהגויות מיניות בלתי הולמות, שנקבעו בחוק הישראלי כעבירה פלילית וכעוולה אזרחית. מי שיטריד מינית אדם אחר עלול למצוא את עצמו נענש בעונשי מאסר וכן יחויב בתשלום פיצויים לא מבוטלים.
ככלל, העונש על הטרדות מיניות עומד על שנתיים מאסר. אולם כאשר ההטרדה היא למשל מעשה מגונה, העונש צפוי להשתנות. מעשה מגונה באדם, לצורך העניין, יוכל להוביל ל-3 שנות מאסר. מעשה מגונה בפומבי – לשנת מאסר אחת בלבד.
כן. בית המשפט יוכל לפסוק פיצויים ללא הוכחת נזק עד 120 אלף שקלים במסגרת ההליך הפלילי. סכומים גדולים יותר תוכלו לתבוע במסגרת תביעה אזרחית רגילה. הסכומים הנוספים יתווספו ל-120 אלף שקלים, אך לא תקבלו כפל פיצויים. כלומר, אם נפסקו לטובתכם, למשל, 20 אלף שקלים ללא הוכחת נזק ו-25 אלף שקלים בהוכחת נזק, הפיצוי שתקבלו יעמוד על 25 אלף שקלים ולא על 45 אלף.
למעסיק יש לא מעט חובות בכל הנוגע למניעת הטרדות מיניות בעבודה. אם בכל זאת הוטרדתם מינית בעבודה, חשוב לדעת שתוכלו לתבוע פיצויים גם מהמעסיק. תביעות אלו לא יתנהלו בבית משפט השלום אלא בבית הדין לעבודה ותקופת ההתיישנות שלהן עומדת על 5 שנים בלבד, אך גם בהן תוכלו לקבל פיצויים בהוכחת נזק ופיצויים ללא הוכחת נזק.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול

עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי.

בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים.
יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין.
כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה.
עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט.
לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.

עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
לקביעת פגישת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ואחזור אליכם
sidebar-image-elad-shaul
[brb_collection id=3890]
דילוג לתוכן