logo

יחסי מרות עובד מעביד

אין ספק שכשמדברים על יחסי מרות, עובד מעביד זו הסיטואציה שתעלה לרוב האנשים בראש. מערכת היחסים בין העובד למעביד, כנראה לעולם לא תהיה שוויונית, ולכן המורכבות של קשר אינטימי בתוכה גבוהה. מה קורה אם זומנתי לחקירה בחשד ליחסי מרות בין עובד למעביד? האם יש מקרים בהם עובד ומעביד כן יכולים להיות בקשר רומנטי אחד עם השני? כל התשובות במאמר הבא.

 

יחסי מרות

ההגדרה של יחסי מרות היא בעצם מערכת יחסים קרובה בין שני אנשים שיש ביניהם מערכת היררכית כלשהי. זה יכול להיות מרצה וסטודנט, מורה ותלמידה, מפקד וחייל בצבא וכמובן, עובד ומעביד. הרציונל של האיסור הוא העובדה שאין שוויון לכתחילה בין שני הצדדים, ולכן כל מערכת היחסים הקרובה ביניהם מושפעת מאי השוויון הזה בדרך כלשהי, מורגשת יותר ומורגשת פחות.

 

המקור החוקי לאיסור יחסי מרות

החוק, חוק העונשין, כשהוא מתייחס ליחסי מרות זה דרך הקביעה שכשהם מתקיימים, בעצם מדובר במקרה של "נסיבות מחמירות" בביצוע העבירה. ניתן לראות בסעיף 203 לחוק העונשין. גם עבירות המין החמורות יותר, כמו בעילה אסורה בהסכמה, את העניין הזה. וגם בסעיף 346 כולל בתוכו איסור קיום יחסי מין בעת חשש ליחסי מרות. לאחר מכן, בסעיפים נוספים, בנוגע לעבירות מין כאשר מעורב בהן יחסי מרות, הם הופכים לנסיבה מחמירה והעונש חמור יותר.

בסעיף 199, עבירת הסרסור, אפשר לראות שהעונש חמור יותר במקרה של יחסי מרות, ועומד על שבע שנים. החוק קובע שבמקרים מסוימים זה אף יחשב כ"נסיבות מחמירות", והעונש יהיה אפילו עשר שנים.

 

איך מגדירים יחסי מרות?

כשרוצים להגדיר אדם כבעל מרות, אפשר להסתכל האם הוא בעל סמכות, או בעל השפעה. אפשר לומר שגם אם הוא לא ידוע כבעל השפעה או סמכות באופן כללי, אם יש לו סמכות או השפעה ביחס למישהי מסוימת, למשל, ביחס אליה, הוא נחשב כבעל מרות.

למשל במקום עבודה, בין עובד ומעביד, זה יכול להיות או הבוס הישיר, אבל יכול להיות גם פשוט מישהו בדרג מאוד גבוה בעבודה, שמעצם מעמדו, ההשפעה שלו כלפי שאר העובדים, הופכת את כל מערכת היחסים אתו לאי שוויונית.

 

הקושי להגדיר יחסי מרות בעבודה

כיום, כשהמודעות לאיסורי הטרדה מינית, כל me to, והשיח הרחב בנושא, גדולים הרבה יותר מבעבר, זיהוי יחסי מרות עובד מעביד קשים הרבה יותר. המעבידים שבקשר עם עובדות עושים זאת באופן מתוחכם יותר, ולעיתים נשארים מאוד בתחום האפור, כך שלא תהיה אפשרות לומר שאכן היו יחסים אישיים מעבר למקובל בין עמיתים לעבודה.

 

שאלת ההסכמה

השאלה מה קורה במקרה בו העובדת הסכימה למערכת היחסים, ואפילו יזמה אותה, נידונה במספר מקרים, כשדעה הרווחת בפסיקה מניחה שגם אם היתה הסכמה מצד העובדת, חזקה שההסכמה הזאת אינה הסכמה אמיתית וכנה, אלא הסכמה שנובעת מחשש לאיבוד מקום העבודה. הנטל הוא על בעל הסמכות, שעליו האחריות למנוע קשר כזה, או לעצור אותו, ככל שהתחיל.

השופטת בייניש כתבה בעש"מ 1599/03 טאפירו נ' נציבות שירות המדינה  כי קיומם של יחסי מרות בין המטריד למוטרד וניצולם על-ידי המטריד מקימים הנחה שלפיה המוטרד לא נתן הסכמה מלאה וחופשית להתנהגותו של המטריד גם בלי ש"הראה" את אי-הסכמתו להתנהגות זו , בנוסף קבעה שם כי "הפרשנות המקובלת למונח זה (יחסי מרות בעבודה)  לעניין יחסי ניצול בעבודה כוללת גם השפעה, סמכות ומרות עקיפה.

המונח אינו מוגבל ליחסים של מעסיק או ממונה ישיר בלבד".

ואם עובד ועובדת באמת רוצים להיות ביחד?

אחת השאלות הרווחות בתחום, היא השאלה הזאת. מה אם באמת ישנה הסכמה, באמת העובד רוצה להיות בקשר רומנטי עם העובדת, והעובדת באמת רוצה אותו? כנראה שהתשובה הזאת לא תספק אתכם, אבל מתברר שהדרך הכי טובה לשמור על הקשר הזה היא שאחד הצדדים יחליף תפקיד, בעיקר בעל הסמכות, שיעבור לתפקיד בו הוא לא משפיע על העובדת באופן כל כך קרוב וצמוד.

 

מה הפרמטרים לבחינת מערכת יחסים?

הפסיקה קבעה מספר פרמטרים להבחנה בין קשר שאכן כולל מרות, לקשר שאיננו כזה. בין השאר עמדה על הפרמטרים הבאים:

  • יוזמה – אם הצד החזק יזם את הקשר,  החשד שמדובר בקשר שאינו באמת שוויוני, ונתון למרותו של הצד ה"חזק", גובר.
  • פער גילאים – במקרים של פער גילאים גדול במיוחד, החשד שמדובר בניצול גובר, משום שבדרך כלל, בסוף, רוב מערכות היחסים מתקיימות בין גברים ונשים שדי קרובים להם בגיל.
  • השפעה ממשית – אם מדובר בבוס ישיר, או במרצה באוניברסיטה, בוודאי שיש לה או לו השפעה על עתיד הצד החלש, ולכן גם החשש לניצול יותר גבוה.

 

ניצול יחסי מרות בצד ההפוך

ניצול יחסי מרות יכול להתרחש לשני הצדדים. ואכן, ישנם סיפורים על עובדים זוטרים, שדרך קשר כלשהו עם הממונים עליהם, הצליחו להשיג קידום או הטבה כספית כלשהי. במצב כזה ברור שהקשר פגום מהיסוד. גם במקרה כזה, בסוף, מי שיישא בתוצאות יהיה הצד הבכיר יותר. בכל מקרה, מדובר במקרים לא מחמיאים כלל .

 

יחסי מרות והטרדה מינית

אם היה ממד כלשהו של סחיטה בקשר בין בני הזוג, ההנחה היא שמדובר בהטרדה מינית. כפי שהוגדר בסעיף 3 לחוק הטרדה מינית, שמגדיר גם סחיטה מינית כהטרדה. כמובן שהטרדה מינית יכולה להתרחש גם בין עובדים מאותו דרג, אבל כאמור, אם מדובר במשהו ברמה קצת יותר גבוהה, כנראה שזה ייחשב כבר כנסיבות מחמירות ולא רק עבירה רגילה.

בשל החששות הללו, במקומות עבודה רבים הוגדר נוהל התנהגות שמצופה ממנהלים או עובדים בכירים, בין השאר, חובת דיווח, ניתוק קשר מקצועי בין ממונה לבן הזוג, ובירור על ידי המעסיק עצמו. בכל מקרה, כשעולה חשש קל שבקלים להסתבכות בעבירות בעלות אופי מיני מומלץ לפנות מיד לעורך דין עבירות מין מנוסה.

שאלת ההסכמה

שאלות ותשובות בנושא יחסי מרות עובד מעביד
בסוף, כשמדובר ביחסי מרות עובד מעביר, ההוכחה לאותנטיות הקשר צריכה להגיע מהמנהל. הוא יצטרך להוכיח שמדובר בקשר של רצון הדדי והרגשות אכן אותנטיים. אם לא יצליח לעשות זאת, ייהפך גם הוא לנאשם בהטרדה ובניצול יחסי מרות.
מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה, ועורך דין שמבין בתחום זה. לעיתים, לא מומלץ לשתוק בחקירה הראשונה, כפי שהרבה חושבים, אלא להפך, כבר בשלב זה, המוקדם, להציג את הגרסה שלכם לאירוע. במקרים רבים זה יכול להטות את הכף.
מומלץ מאוד קודם כל לערוך סינון. אבל בסוף, הדרך הכי טובה היא "מפה לאוזן", דרך המלצות של חברים ובני משפחה. לאחר שתקבלו שם של עורך דין, דברו אתו, בדקו שיש ביניכם את הכימיה, שאתם סומכים עליו בעיניים עצומות, ובעיקר שהוא בעיניכם זה שיכול לנהל את ההגנה שלכם לאורך ההליך המשפטי.
אם יש לכם כל חשד או בעיה כלשהי, מוזמנים לפנות למשרד עו"ד אלעד שאול. רבים מתלבטים על הדרך הכי טובה להם כרגע? פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני דיסקרטי ללא התחייבות. אחר כך כמובן תוכלו לשלוח ולהתייעץ עם כל מי שתרצו.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
עורך דין ניצול יחסי מרות

הדין הישראלי מתייחס בחומרה לניצול יחסי מרות. החוק חושש ממציאות בה אנשים ינצלו יחסי מרות שיש להם לכפופים להם, לצרכים מיניים. להלן נסקור את עבירות

ניצול יחסי מרות בעבודה

הרבה מים עברו בירדן מאז שמעסיק ועובדת היו יכולים להיות בקשר רומנטי בעודם עובדים יחד, אחד תחת השני. היום מדובר ממש בעבירה פלילית. מה זה

ניצול יחסי מרות בצבא

הצבא הוא מקום היררכי בעיקרו. כלומר, תמיד יהיה בו צד חזק יותר וחלק יותר. מה זה אומר לגבי איסור ניצול יחסי מרות? איך ניצול יחסי

ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר

כשמדברים על יחסי מרות, ישנן לא מעט דוגמאות, חלקן גם מובאות על ידי החוק. ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר, הוא אחת הדוגמאות הנפוצות. קשר

ניצול יחסי מרות פלילי

הסיפור של ניצול יחסי מרות, הוא סיפור שלעיתים יכול להיות מאוד ברור, ולפעמים נמצא בתחום אפור. לשאלה מתי ניצול יחסי מרות פלילי או לא, יש

ניצול יחסי מרות בלימודים

אתם מורים במערכת החינוך, או באוניברסיטה? אולי דווקא סטודנטים או תלמידי תיכון, בכל מקרה, את האיסור על ניצול יחסי מרות בלימודים אתם אמורים להכיר. מערכת

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן