logo

ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר

כשמדברים על יחסי מרות, ישנן לא מעט דוגמאות, חלקן גם מובאות על ידי החוק. ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר, הוא אחת הדוגמאות הנפוצות. קשר רומנטי בין מנהל לעובדת, נחשב כאסור על פי חוק.  המורכבות הרגילה של מערכת היחסים בין עובד ומנהל, לא מאפשרת להכניס גם ממד של קשר רומנטי, כך כבר קבע המחוקק. מה זה אומר ניצול יחסי מרות? מה עלי לעשות במקרה שזומנתי לחקירה באזהרה בחשד לעבירה כזו? ואיך בוחרים את עורך הדין? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

ניצול יחסי מרות

ניצול יחסי מרות הוא בעצם ניצול של מצב בו מערכת היחסים בין איש ואישה אינה שוויונית. ישנה חזקה, הנקראת חזקת יחסי המרות, האומרת שבמקרה שיש מערכת יחסים מינית בין בעל מרות, כמו למשל מנהל, בארגון, לבין אדם או אישה הכפופה לו באופן ישיר או עקיף, ההנחה היא שיש ניצול יחסי מרות אסור מצד המנהל הישיר. אם המנהל רוצה להפריך טענה זו, הנטל להוכיח זאת מוטל עליו.

 

מה החוק אומר?

חוק העונשין מפרט מספר עבירות, בהן במקרה שהתקיימו גם יחסי מרות, מתקיים סעיף הנסיבות המחמירות, דבר שמעלה גם את חומרת העונש, בהתאם. למשל בסעיף 203 לחוק העונשין שם יחסי מרות גורמים לעונש המקסימלי לעמוד על 10 שנים. בסעיף 199 של סרסור, אם מדובר בסרסור כשיש יחסי מרות מסיבה כלשהי, העונש עומד על שבע שנים. כך גם בעבירה כמו בעילה אסורה בהסכמה, בסעיף 346 לחוק הכוללת גם היא נסיבה של יחסי מרות.

 

ההסכמה לקשר עדיין מהווה ניצול

החוק למניעת הטרדה מינית, שחוקק בשנת 1998, מגדיר בסעיף 3א(ג)(ג) מהן הצעות שנחשבות כהטרדה מינית, וביניהן גם פנייה למספר גורמים, שגם אם לא הראה למטריד שאינו מעוניין בהצעות, עדיין זה נחשב כהטרדה מינית, בשל יחסי המרות. כלומר, הצעה או התייחסות, ל"עובד במסגרת יחסי עבודה, ולאדם בשירות במסגרת שירות – תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או בשירות". המשמעות היא שניצול יחסי מרות בהסכמה, הוא מונח מאוד בעייתי, משום שהסכמה בעת פערי כוחות, מוטלת בספק, ולא ניתן לומר בהכרח שאכן היא מהווה הסכמה. השופטת בייניש כבר קבעה בעש"מ 1599/03 טאפירו נ' נציבות שירות המדינה  כי קיומם של יחסי מרות בין המטריד למוטרד וניצולם עלידי המטריד מקימים הנחה שלפיה המוטרד לא נתן הסכמה מלאה וחופשית להתנהגותו של המטריד גם בלי ש"הראה" את איהסכמתו להתנהגות זו , בנוסף קבעה שם כי "הפרשנות המקובלת למונח זה (יחסי מרות בעבודה)  לעניין יחסי ניצול בעבודה כוללת גם השפעה, סמכות ומרות עקיפה. המונח אינו מוגבל ליחסים של מעסיק או ממונה ישיר בלבד"

 

ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר – חומרה יתרה

המחוקק הבין שמערכת יחסים לא שוויונית, כמו מערכת היחסים בין מעסיק לעובד, יכולה ליצור כר נרחב של בעיות. היכולת של מנהל להשפיע על חיי העובד, בהווה ובעתיד, עלולה ליצור מצבים מאוד בעייתים כשמעורבים בכך גם יחסים רומנטיים. בשל העובדה שהטרדות מיניות באופן כללי עדיין נפוצות מאוד בעולם התעסוקה, המחוקק הבין שקשר במקומות כאלה, מעורר הרבה שאלות. כשמדברים על הגדרת "יחסי מרות בעבודה", מדברים על מערכת יחסים בה לצד אחד שליטה והשפעה על הצד השני, שאינה הדדית", השפעה זו אינה דווקא ישירה, אלא יכולה להיות גם עקיפה. בטח ובטח, כשמדובר על מנהל ישיר, ואז ההשפעה על חיי העובדת ניכרת באופן ברור.

 

אין הבדל בין גברים ונשים

ישנה מחשבה מוטעית שהאיסור קיים רק כאשר המנהל הישיר הוא גבר והעובדת היא אישה. זה לא נכון, גם מערכת יחסים בין מנהלת לעובדת, או בין מנהלת לעובד אסורה, ויכולה אף להיחשד כהטרדה מינית.

 

המבחנים לבחינת מערכת יחסים בין מנהל לעובד

ישנם ארבעה מבחנים מקובלים בפסיקה, לבירור האם ניתן למצוא כל מיני נסיבות, מהן אפשר להוכיח שאכן היתה הסכמה ממשית, למרות שמדובר במערכת יחסים כל כך לא שוויונית.

  • פערי כוחות – המבחן הוא בעצם בדיקה של פערי הכוחות בין הצד ה"חזק" לצד ה"חלש", כך למשל, קשר בין עובדת למנהלת משמרת, אינו כקשר בין עובדת למנהל הישיר שלה. הרציונל הוא שככל שמתקרבים ברמת ההשפעה, כך סביר יותר שאכן ההסכמה אותנטית.
  • הפרש גילאים – גם ההיגיון אומר שכשיש הפרש גילאים גבוה, הסיכוי שההסכמה אינה באמת הסכמה גבוה יותר, וזאת בשל העובדה שבני אדם בדרך כלל בקשר עם אנשים בגילם, פחות או יותר. 
  • יכולת ההשפעה – ככל שיש למעסיק, או המנהל הישיר השפעה גדולה יותר על מעמד העובדת, כך המסקנה שיש ניצול יחסי מרות, כנראה תתחזק יותר. הסיבה הפשוטה לכך היא שלצד ה"חלש", קשה יותר להתנגד לצד ה"חזק".
  • היוזמה –אם היוזם הוא הצד החזק, זה מגביר את המחשבה שההסכמה אינה הסכמה, מצד שני, כן צריך לדעת, שלא בהכרח, ויש מקרים שהיוזמת היתה דווקא מהצד ה"חלש".

 

כללי אצבע

מדובר במבחנים שהם סוג של "כללי אצבע", מה זה אומר? יכולה להיות מערכת יחסים שעומדת בכל המבחנים, ועדיין היא כן נחשבת ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר, או, לחילופין, מערכת יחסים שאינה עומדת בכל המבחנים, אך כלל אינה מנצלת.

 

ואם אכן מדובר ברצון אמיתי לקשר?

קצת עצוב לשמוע את זה, אבל כנראה שהפתרון הכי טוב במצב כזה הוא להחליף עבודה, בעיקר אם מדובר במנהל ישיר, שיעבור לתפקיד פחות משפיע וקשור לעובדת. בסוף, כשיש מערכת יחסים היררכית, כמו מקום עבודה, כשדורשים הישגים ותפוקה, קשה מאוד למצוא את הגבול הנכון, ולכן עדיף שאחד מבני הזוג ימצא עבודה אחרת שכן תאפשר את הקשר הזה.

 

בין אם הואשמת בעבירות ניצול יחסי מרות או שסבלת בעצמך מניצול – מומלץ לפנות מיד לעורך דין עבירות מין מנוסה.

ההסכמה לקשר עדיין מהווה ניצול

שאלות ותשובות בנושא ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר
קודם כל, התייעץ עם עורך דין שמבין בתחום. בסוף, אנחנו רואים הרבה בסרטים את הגיבור שומר על זכות השתיקה. אך לפעמים דווקא מסירת גרסה יכולה להועיל, בכך שהמשטרה, והתביעה, תראה שאין לך בכלל מה להסתיר, ותיתן נקודת פתיחה טובה להליך המשפטי כולו.
בחירת עורך דין אינה עסק פשוט. הכי טוב להגיע לעורך הדין דרך המלצות. מה זה אומר? בדקו עם בני משפחתכם, עם חברים, בעבודה כנראה שלא, כי על זה התלונה. כדאי לכם למצוא מישהו עם ניסיון של מספר שנים בתחום, וכמובן אחד שמתעסק בעיקר בתחום הזה, ולא עורך דין שבכלל עיסוקו בתחומים אחרים.
התשובה היא שכן, בסוף, אתה תצטרך לשכנע את בית המשפט למה לא היה ניצול יחסי מרות. אם יש לך עורך דין שיודע לנהל כמו שצריך את ההליך, יודע לאסוף את הראיות, ואולי גם להגיע להסדר אם הוא רואה שהראיות כנגדך חזקות, כנראה שתצא במצב הרבה יותר טוב, מאשר ללא עורך דין כזה.
כדאי לכם מאוד ליצור קשר עם משרד עו"ד אלעד שאול, שיטפל בכם במקצועיות, וילווה אתכם מקרוב לאורך כל ההליך. עורכי הדין במשרד עבדו בעבר בפרקליטות, וידעו לנהל את התיק עבורכם אל מול התביעה. פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני דיסקרטי ללא התחייבות. אחר כך כבר תקבלו את ההחלטה שלכם.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
זכרונות מודחקים

זיכרונות מודחקים, אלו העמוקים בתוך התת-מודע, עשויים לשמש כמפתח להבנת אירועים טראומטיים וקשורים, אך בו זמנית, להוות אתגר משפטי ופסיכולוגי מורכב. במאמר זה, נצעד לאורך

עדות יחידה של נפגע עבירת מין

עדות יחידה של נפגע עבירת מין היא עניין מורכב ומאתגר. מצד אחד, חשוב להגן על קורבנות עבירות מין ולאפשר להם לקבל צדק. מצד שני, חשוב

פיצוי כספי מוסכם בעקבות הטרדה מינית

הטרדה מינית היא אירוע טראומטי המשפיע על חייהם של המעורבים בצורה מהותית, ומותיר אותם להתמודד עם השלכות נפשיות ורגשיות ארוכות טווח. המורכבות והאתגרים הרבים, הן

הטרדה מינית ברחוב

הטרדה מינית ברחוב נמנית על סוגי ההטרדות המיניות הנפוצות ביותר, אך בניגוד למקרים אחרים, בהטרדה מינית המתרחשת ברחוב קצת קשה יותר לטפל. במקרים כאלו עולות

הטרדה מינית בתחבורה ציבורית

בדרך לעבודה, בחזרה מהלימודים או לשאר סידורים, תחבורה ציבורית משמשת אותנו בשגרת החיים היומיומית. מטבע הדברים, אל הנסיעה שלנו מתלווים מגוון אנשים ולעיתים אף בצפיפות

פיצויים על הטרדה מינית בעבודה

העבודה היא חלק מהותי משגרת החיים של כולנו, ואך טבעי הדבר שכולנו נרגיש בטוחים ומוגנים במהלך יום העבודה שלנו. לצערנו, תופעת ההטרדות המיניות לא פסחה

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן