logo

ניצול יחסי מרות

ניצול יחסי מרות הינה תופעה מצערת אך נוכחת בהחלט, במסגרתה אנשים מנצלים את תוקף מעמדם ואת יחסי המרות שלהם על עובדיהם, תלמידיהם או כל מי שמצוי תחת מרותם כדי לנצל אותם מינית. עם זאת, חשוב לי שתדעו שלא כל יחסים בין עובדים הם יחסי מרות וכמובן שלא כל האשמה ביחסי מרות היא מוצדקת. כדי שתבינו לעומק מהם יחסי מרות ומה החוק אומר לגביהם, כתבתי עבורכם מדריך זה. המשיכו לקרוא ומצאו את כל התשובות החשובות.

מהו ניצול יחסי מרות

יחסי מרות מתקיימים בכל מקום. יחסי מרות מתקיימים בין בוס לבין העובדים שלו, בין מורה לבין התלמידים בכיתה ובמידה מסוימת גם בין הורים לילדים. בכל מערכות היחסים הללו יש צד אחד בעל מרות וצד שני שכפוף למרות הזו. יחסי מרות שכאלו הם כמובן תקינים ורצויים, כל ההתנהלות שלנו מבוססת על יחסים שכאלו.
אולם ביחסי מרות יש גם סכנה. מי שנמצא בעמדת הסמכות עלול לנצל את המעמד שלו למטרות לא רצויות. תחשבו, למשל, על משרד עורכי דין בו מקדמים עורך דין אחד כל שנה למעמד שותף. במשרד פועלים עורכי דין רבים והשותף הבכיר הוא זה שקובע מי מתקדם. איך הוא יקבע?

חשש מהותי לניצול יחסי מרות

במקרים מעין אלו, קיים חשש מהותי לניצול יחסי מרות. השותף הבכיר עלול לפתות את אחת מעורכות הדין הצעירות להיכנס עימו למערכת יחסים או לבצע מעשים מיניים גם ללא מערכת יחסים כלשהי, ובתמורה הוא ידאג לקידומה.

נשמע מוכר? אכן, בשנים האחרונות, שמענו על מספר מקרים שכאלו דווקא בהקשרים של עורכי דין. ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נווה, הואשם שקידם לשופטת עורכת דין איתה קיים קשר מיני. טענות כמעט זהות נשמעו גם נגד מחליפו, אבי חימי, שהתפרסם סרטון שלו מבצע מעשה מגונה אל מול עורכת דין עליה המליץ לשפיטה.
האם נווה וחימי בהכרח ניצלו את יחסי המרות שלהם כדי להשיג את מבוקשם המיני? כלל לא בטוח. יכול להיות שבאמת נוצרה מערכת יחסים בין ראשי הלשכה לבין עורכות הדין ובמקרה הן גם מונו או קיבלו המלצה למינוי לשפיטה. עם זאת, בהחלט קיים חשש שנוצלו יחסי מרות במקרים אלו.

הסוגים השונים של ניצול יחסי מרות

חשוב לי להדגיש לכם שאמנם יחסי מרות מתקיימים במערכות יחסים רבות, אך בהקשר החוקי נהוג להתייחס אליהם בעולם קשרי העבודה. בקשרי חינוך, למשל, מתקיימים יחסי חינוך וביחסים משפחתיים יחסי תלות. לכן, נעסוק בעיקר בניצול יחסי מרות בהקשר של יחסי עבודה אך גם בהקשרים נוספים.

 

ניצול יחסי מרות בהסכמה

האם בכלל יש דבר כזה? התשובה היא בהחלט כן. גם יחסים שהם לכאורה בהסכמה, יוכלו להיחשב לניצול יחסי מרות. עצם העובדה שהכפופה הסכימה לקיום יחסי המרות, לא אומרת שלא היה ניצול בקשר.
נחזור לסיפור הקודם שסיפרנו. נניח ששותף בכיר במשרד עורכי דין יבוא לעורכת דין צעירה וישאל אותה אם היא מעוניינת בקידום. עורכת הדין תענה לו – בוודאי שאני מעוניינת. בתגובה, עורך הדין אומר לה שכדי לקבל את הקידום, היא צריכה לשכב איתו. עורכת הדין יודעת איך העולם הזה עובד ומה הסיכויים שלה להתקדם בלי זה. לכן, היא מסכימה מיד ושוכבת עם השותף.

ניצול בהסכמה מלאה

במקרה שכזה, יחסי המין בין הצדדים היו לכאורה בהסכמה מלאה. עם זאת, הם הושגו באמצעות ניצול יחסי המרות. במקרים שכאלו, מתרחש ניצול יחסי מרות בהסכמה.
ניצול יחסי מרות בהסכמה יכול להתרחש גם במקרים בהם הניצול פחות ברור. נניח, למשל, שאחרי השיחה הראשונית השותף לא אמר לעורכת הדין שהיא צריכה לשכב איתו כדי לקבל את הקידום. הוא רק הציע לה להיכנס איתו למערכת יחסים אינטימית. עורכת הדין הבינה את הרמז והתקיימה מערכת יחסים סוערת בין השניים. בחודש הבא, העובדת קודה לשותפה.

גם מקרה שכזה ייחשב לניצול יחסי מרות בהסכמה. אמנם הניצול לא היה מפורש ואף נראה שהתקיימה מערכת יחסים סוערת בין השניים, אך בכל זאת חל פה ניצול. זאת, מכיוון שההסכמה הראשונית לפחות ליחסי המין הושגה כתוצאה מהכפיפות של עורכת הדין הזוטרה לשותף הבכיר.

ניצול יחסי מרות – קיים בכל תחומי החברה

כמובן שניצול יחסי מרות בהסכמה יכול להתקיים בכל מקום עבודה ולא רק במשרד עורכי דין. אנו רואים ניצול יחסי מרות בהסכמה ברשויות עירוניות, חברות נדל"ן, תעשיות הייטק ואף במוסדות חינוכיים.

מכיוון שניצול יחסי מרות בהסכמה לכאורה אינו עניין נדיר כל כך, בית המשפט הישראלי פיתח את חזקת יחסי המרות. תוהים מהי חזקת יחסי המרות? חזקת יחסי המרות קובעת כי בית המשפט יוצא מכלל הנחה שכל מערכת יחסים בין מכפיף לכפופה כוללת ניצול יחסי מרות.

בחזקת ניצול מרות

כך, בית המשפט יניח כי כל מערכת יחסים בין שותף לעורכת דין זוטרה, בין מנהל לעובדת או בין ראש העירייה לחברת מועצה, כוללים ניצול יחסי מרות. הבוס יוכל להפריך את החזקה אך נקודת המוצא היא שמתקיים ניצול יחסי מרות. זאת, בשונה מהכלל הרגיל לפיו התובע צריך להוכיח את טענתו ולא ההפך.

לבסוף, ניצול יחסי מרות בהסכמה יכול גם להוביל להאשמה בביצוע מעשה מגונה. כאשר יחסי המרות לא הובילו ליחסי מין של ממש אלא רק לביצוע מעשה מגונה במישהי שמלאו לה 18 שנה, המנצל יואשם בביצוע מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה או בשירות ועונשו יעמוד על שנתיים מאסר.

 

ניצול יחסי מרות בלימודים

תצללו איתי אל תוך הסיפור הבא. יום חמישי, השעה 13:00, מבחן אחרון של הסטודנטים בתואר בחשבונאות. כל מה שמפריד בין הסטודנטים לבין התואר שלהם, הוא הציון במבחן הזה. אחת הסטודנטיות נכשלה במבחן. המרצה יודע זאת ורוצה להציע לה מוצא – תשכבי איתי, הוא אומר לה, ואני אשנה לך את הציון. האם מדובר בניצול יחסי מרות בלימודים?

 

ניצול יחסי מרות בין מרצה לסטודנט

הסיפור המוצג מעלה שאלה קשה במיוחד. אם הסטודנטית תיענה להצעה ותשכב עם המרצה, הבעילה לא תיחשב לבעילה אסורה שכן ניצול יחסי מרות שמוביל לבעילה אסורה של בגירה, קורית רק במסגרת יחסי עבודה או שירות.
מנגד, ניתן בהחלט לראות בעצם האמירה כהטרדה. החוק למניעת הטרדות מיניות קובע שמי שמציע הצעות מיניות לאישה, האישה מסרבת או מביעה את התנגדותה והמציע חוזר ומציע לה הצעות מיניות – מטריד אותה מינית. עם זאת, כאשר מתקיימים יחסי חינוך, החוק קובע שלא צריך שהסטודנטית תביע את התנגדותה לקיום היחסים.
המשמעות היא שדי בכך שהמרצה הציע לסטודנטית כמה פעמים לקיים איתו יחסי מין גם ללא קשר למבחן וגם אם היא לא התנגדה להצעות, כדי להרשיע אותו בהטרדה מינית. נוכל להחשיב את המרצה למטריד על כל המשתמע מכך. זאת, עקב ניצול יחסי המרות בלימודים.

 

ניצול יחסי מרות בין מורה לתלמיד

כאשר ניצול יחסי המרות נעשה כלפי קטינים, המצב שונה לחלוטין. כפי שאתם וודאי יודעים, גיל ההסכמה בישראל עומד על גיל 16, כלומר קטינה מעל גיל 16 יכולה להסכים לקיום יחסי מין גם עם מי שאינו קטין.
אולם כאשר מתקיימים יחסי מרות או יחסי חינוך בין קטינה בת 16 לבין מי שהיא מקיימת איתו יחסים, היחסים נחשבים לאסורים. מי שמנצל יחסי מרות כדי לשכב עם קטינה בגילאי 16 עד 18 יואשם בבעילה אסורה. עונש המקסימום על עבירה זו עומד על 5 שנות מאסר.

יחסי מרות בלימודים  ביחס לביצוע מעשים מגונים

יחסי מרות בלימודים רלוונטיים גם ביחס לביצוע מעשים מגונים. מי שמבצע מעשים מיניים עם תלמידה שלו שלא כוללים בעילה, יכול להיות מואשם בביצוע מעשים מגונים תוך ניצול יחסי מרות בלימודים.

כאשר התלמידים קטינים שמלאו להם 14 שנים והמעשה המגונה מבוצע תוך ניצול יחסי מרות, עונשו של המורה המטריד יעמוד על 4 שנות מאסר לכל היותר. במקרים בהם המורה מבצע מעשה מגונה בפני תלמיד שלו, עונש המאסר שלו יעמוד על שנה לכל היותר.

החוק אוסר על ניצול יחסי מרות גם בלימודים

לסיכום, החוק אוסר על ניצול יחסי מרות גם בלימודים. הצעות מיניות או הערות מיניות חוזרות לתלמידה או לתלמיד, ייחשבו להטרדה מינית. ניצול יחסי מרות בלימודים שהוביל לקיום יחסים עם קטינה בת 16 עד 18, ייחשב לבעילה אסורה. ניצול יחסי מרות שהוביל לביצוע מעשים מיניים ללא בעילה, ייחשב למעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות.

 

ניצול יחסי מרות בצבא

בצבא, החשש מניצול יחסי מרות רב. יחידות רבות הינן גבריות ברובן, לפחות בדרג הפיקודי. הגברים הם בעלי הכוח בקשר לקידום נשים ובכלל עלולה להיווצר בצבא אווירה מחפיצה כלפי נשים.

בעבר, מצב ההטרדות המיניות בצבא וניצול יחסי המרות בשירות היה קטסטרופלי. אולם כיום, לאור פקודות השילוב הראוי ומאמץ רב של כלל הגורמים, המצב טוב הרבה יותר. המציאות רחוקה מלהיות מושלמת ועדיין יש מקומות רבים בצבא בהם מנוצלים יחסי מרות ונשים מוטרדות על ימין ועל שמאל, אבל הרבה פחות מאשר בעבר.

החוק מתגייס למאבק בהטרדות

החוק התגייס גם הוא למאבק בהטרדות מיניות בצבא. מכיוון שכך, נקבע למשל שבעילה של חיילת תוך ניצול יחסי מרות בצבא, גם אם החיילת לא קטינה, תיחשב לבעילה אסורה. זאת, כפי שראינו, בניגוד לבעילה של סטודנטית על ידי המרצה שלה, למשל.
החוק הרחיב את איסור ניצול יחסי המרות גם לעבירת המעשים המגונים. אני אספר לכם שלפי החוק מי שביצע מעשים מגונים בחיילת תוך ניצול יחסי מרות יורשע וייענש בשנתיים מאסר לכל היותר, גם אם הייתה לכאורה הסכמה מצד החיילת למעשים המגונים. החוק נקבע גם כאן במטרה להיאבק בתופעת ההטרדות המיניות בצה"ל.

מילואים

שימו לב – ניצול יחסי מרות בצבא יכול לקרות לא רק בשירות הסדיר אלא גם בזמן המילואים! גם במילואים מתקיימים, כמובן, יחסי מפקד פקוד וקיים חשש לניצול מיני. לפי חוק שירות בטחון וחוק שירות המילואים, חייל מילואים נחשב לחייל בזמן שהוא במילואים, כך שכל ההוראות החלות על חיילים סדירים לעניין ניצול יחסי מרות יחולו גם עליו. מכיוון שזהו המצב, מפקד במילואים שניצל יחסי מרות באופן מיני יואשם לפי אמות המידה שנקבעו לניצול יחסי מרות בשירות צבאי.

טירונות

הטירונות היא שער הכניסה של המתגייסים לצה"ל. אני זוכר מהחוויה האישית שלי ושל כל חבריי את השוק בטירונות, את חוסר ההבנה של המערכת והתחושה שיותר מידי פעמים לא ברור למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים.
בתקופת הטירונות הייתי פגיע, וכך גם רוב מי שמסביבי. מפקדים לא הוגנים יוכלו לנצל פגיעות זו למטרות מיניות. לכן, בזמן הטירונות צריכה להיות הקפדה מיוחדת מצד המפקדים על טוהר המידות ועל הגינות ברמה הגבוהה ביותר. אחרת, יוכלו בקלות להאשים אותם בניצול יחסי מרות לאור רגישות ופגיעות החיילים והחיילות שלהם.

 

ניצול יחסי מרות בין רופא למטופלת

החוק מכיר בכך שגם רופא יכול לנצל יחסי מרות כלפי מטופלת שלו. למעשה, החוק לא קורה ליחסים אלו יחסי מרות אלא יחסי תלות. הוראות החוק ביחס לניצול יחסי תלות כמעט זהות להוראותיו ביחס לניצול יחסי חינוך, כלומר יחסים בין מורה לתלמיד כפי שהוצגו לעיל.
המשמעות היא, למשל, שבעילה של מטופלת בגילאי 16 עד 18 תוך ניצול יחסי הטיפול, תיחשב לבעילה אסורה. הצעות מיניות חוזרות ייחשבו להטרדה מינית גם ללא התנגדות וניתן יהיה להרשיע את הרופא בביצוע מעשה מגונה בפני המטופלת גם אם המעשה לא אירע בפומבי.

 

ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית

עד כאן, סקרנו ניצול של יחסי מרות בזירות שונות. ראינו מתי יתרחש ניצול יחסי מרות בהסכמה, מתי ינוצלו יחסי מרות בצבא, בין רופא למטופלת או בין מורה לתלמידה. כעת, הגיע הזמן לדון בניצול יחסי מרות לא ביחס למקרה אלא ביחס לעבירה – עבירת ההטרדות המיניות.

מה החוק קובע?

החוק למניעת הטרדות מיניות קובע כי התנהגויות שונות ייחשבו להטרדה מינית. בין התנהגויות אלו ניתן למנות את ביצוע המעשה המגונה, מעשה בו ליחסי מרות יש השפעה ישירה על הענישה ועל חומרתה. יחד עם זאת, החוק קובע כי גם כל אחת מההתנהגויות הבאות תיחשבנה להטרדה מינית:

  • הצעות מיניות חוזרות המופנות לאדם שהביע את התנגדותו להצעות אלו
  • התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם, כולל לנטייתו המינית, כאשר האדם הראה שהוא אינו מעוניין בהתייחסויות אלו

 

אם כן, אדם שמציע הצעות מיניות חוזרות לאדם שהראה התנגדות להצעות אלו או התייחס באופן חוזר למיניותו של אדם שהביע רתיעה מההתייחסויות, ייחשב למטריד מינית. אולם כאשר מתקיימים יחסי מרות בין המטריד למוטרדת, אין צורך בכך שהמוטרדת תביע את התנגדותה לאמירות. די בכך שהמטריד הציע הצעות מיניות מספר פעמים או התייחס כמה פעמים למיניות של הכפופה לו, אף אם היא לא הביעה התנגדות, כדי להרשיע אותו בהטרדה מינית.

הטרדה מינית – עבירה פלילית ועוולה אזרחית

הטרדה מינית היא גם עבירה פלילית וגם עוולה אזרחית. המשמעות היא שהמטריד יוכל להיכנס לכלא בגלל ההטרדה שביצע אך גם ניתן יהיה לתבוע אותו בבית משפט אזרחי כדי לקבל פיצויים. ליתר דיוק, אפשר לקבל פיצויים עד לגובה של 120 אלף שקלים גם במסגרת ההליך הפלילי וללא הוכחת נזק. סכומים גדולים יותר ייתבעו בהליך אזרחי ויידרשו הוכחת נזק.

 

מהן חובות המעסיק?

החוק למניעת הטרדות מיניות מטיל חובות שונות על המעסיק, כדי למנוע מצבים של ניצול יחסי מרות בסביבת העבודה. במידה שהמעסיק לא ימלא חובותיו אלו, תוכלו לתבוע פיצויים גם ממנו ככל שחוויתן הטרדה.

חובות המעסיק הן בראש ובראשונה לפרסם תקנון הנוגע להטרדות מיניות וניצול יחסי מרות, שכלל העובדים והעובדות יוכלו לעיין בו ולהכיר את הוראותיו. שנית, המעסיק ימנה את אחד העובדים או את עצמו לממונה על ההטרדות המיניות – כל מי שתסבול או יסבול מהטרדה מיני יוכל לפנות אל הממונה ולדעת כי הפניה תטופל.

לבסוף, ככל שתהיה סיבה לחשוב שיש ממש בטענות להטרדה, המעסיק יהיה מחויב למנוע את הישנות ההטרדה. דרך המלך לעשות זאת, היא באמצעות פיטורי העובד המטריד. עם זאת, פיטורין לא יהיו מספיקים בחלק מהמקרים ובמקרים אחרים לא יהיה בהם בהכרח צורך. על כל פנים, תביעות שכאלו כנגד המעסיק יוגשו לבית הדין לעבודה.

 

הליך הגשת תביעה

כאמור, עבירות ניצול יחסי מרות כוללות פן עונשי משמעותי וכן פן נזיקי. המשמעות היא שיכול להתנהל הליך פלילי על עבירות אלו שסופו בעונשי מאסר, עבודות שירות וכדומה ויכול להתנהל הליך אזרחי לתביעת פיצויים. כמו כן, ניתן לפסוק חלק מהפיצויים כבר במסגרת ההליך הפלילי ללא צורך בפתיחה בהליך נפרד.

כדי לפתוח בהליך הפלילי, על הנפגעת להגיש תלונה למשטרה. המשטרה תחקור את האירוע, תעביר המלצות לפרקליטות, הפרקליטות תגיש כתב אישום כנגד העבריין לכאורה שניצל את יחסי המרות ויתנהל הליך פלילי.

הרשעה בעבירת ניצול יחסי מרות

ככל שהאדם יורשע בביצוע עבירות הניצול, ניתן יהיה לחייב אותו לשלם פיצויים לנפגעת מהניצול של יחסי המרות. במקרים בהם העבירה היא עבירת הטרדה מינית, הנפגעת תוכל לקבל פיצוי על סך 120 אלף שקלים ללא כל הוכחת נזק. במקרים בהם מדובר בעבירות אחרות, בית המשפט יוכל לפסוק לטובת הנפגעת פיצויים עד לסכום של 258 אלף שקלים, אולם פיצויים אלו מחייבים הוכחת כאב וסבל.

במקביל, או לאחר פסק הדין הפלילי, הנפגעת תוכל לתבוע את הפוגע בתביעה אזרחית. יוגש כתב תביעה לבית המשפט ולפוגע, לפוגע תינתן הזדמנות להגיש כתב הגנה ולאחר מכן יתנהל משפט. גם כאן, בתביעות הטרדה מינית, ניתן יהיה לפסוק פיצויים בגובה של 120 אלף שקלים לכל היותר ללא הוכחת נזק. כדי לתבוע סכומים גדולים יותר, יהיה צורך להוכיח שהמוטרדת ניזוקה בסכום המבוקש.בכל אחד מהמקרים מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין עבירות מין כדי להימנע מעוגמת נפש וסחבת מיותרת.

אין כפל פיצויים

אני רוצה להדגיש לכם שלא ניתן לקבל כפל פיצויים!

זאת אומרת שאם במסגרת ההליך הפלילי נפסקו, למשל, פיצויים ללא הוכחת נזק לטובת האישה, היא לא תקבל פיצויים נוספים ללא הוכחת נזק בהליך האזרחי, ולהיפך. עם זאת, היא תוכל לקבל פיצויים נוספים בהוכחת נזק.

 

פיצויים צפויים בגין עבירות ניצול יחסי מרות

אוקיי, הבנו שניתן לתבוע פיצויים. אולם מהם הפיצויים הצפויים בתביעות אלו? מדובר בשאלה מצוינת שקשה לתת לה תשובה חד משמעית. הכל תלוי בפרטים המדויקים של המקרה, במידה בה הצלחתן להוכיח שהמקרה התרחש, בנזק שנגרם לכן ועוד.

למרות הקושי שבדבר, ננסה לתת לכם קווים כלליים לפסיקת הפיצויים כפי שהיא משתקפת מפסיקות בית המשפט בשנים האחרונות. התובנה שלי מפסיקות בית המשפט בתיקים שטיפלתי בהם ומתיקים נוספים היא, שכאשר מדובר בבעילה אסורה תוך ניצול יחסי מרות בית המשפט נדיב בפיצויים ופוסק פעמים רבות פיצויים של מאות אלפי שקלים.

הטרדה מינית ללא בעילה אסורה

לעומת זאת, כאשר מדובר בהטרדה מינית בלבד ללא בעילה אסורה, סכום הפיצויים צפוי לעמוד על עשרות אלפי שקלים ולא למעלה מכך. צריך לקחת בחשבון שניתן לקבל פיצויים אלו גם ללא הוכחת נזק ובית המשפט עושה כאן מעין עסקה – תקבלו פיצויים יותר בקלות אבל סכום הפיצויים פחות גבוה.

 

לסיכום

ניצול יחסי מרות הינו אסור בדין הישראלי. בפועל, ישנן סוגיות מורכבות רבות בהן הגבולות אפורים וקשה לדעת אם היה או לא היה ניצול של יחסי מרות. אם אתם מעורבים בתיקי ניצול יחסי מרות, צרו איתי קשר לקבלת ייצוג מהשורה הראשונה – ייצוג שיבטיח את זכויותיכם וישמור על כבודכם. לאחר שתפנו אליי, נקבע פגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה. במסגרת הפגישה, נוכל לבנות את טיעוני התיק כולו ולהחליט על דרכי הפעולה..

שאלות ותשובות בנושא ניצול יחסי מרות
ניצול יחסי מרות הינה תופעה במסגרתה בוסים, מפקדים, רופאים מורים וכדומה מנצלים את הסמכות שלהם לצרכים מיניים. כך, בוס בעבודה שמתנה קידום של עובדת בקשר מיני, רופא שמבצע מעשים מיניים במטופלת שנותנת בו את אמונה המקצועי או מורה שמנצל את קשרי החינוך בינו לבין תלמיד לצרכים מיניים, מנצלים יחסי מרות.
ניצול יחסי מרות רלוונטי בעבירת הבעילה האסורה – כאשר אדם בועל אישה בגירה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה או בשירות, הבעילה היא בעילה אסורה. כאשר האישה בת 16 עד 18, הבעילה אסורה אם נוצלו יחסי מרות גם במסגרות שונות, דוגמת יחסי חינוך, טיפול או תלות.
יחסים שכאלו יכולים להיות מותרים, אולם רק כאשר הם נעשים ללא כל ניצול שהוא של המעמד. אם העובדת תתלונן על הבוס בטענה של ניצול יחסי מרות, הבוס הוא זה שיצטרך להוכיח שכל היחסים היו ללא כל ניצול שהוא.
ניתן לקבל פיצויים על ניצול יחסי מרות, ולא מעט פיצויים. בתביעות הטרדה מינית ניתן לקבל פיצויים בגובה של 120 אלף שקלים לכל היותר ללא כל הוכחת נזק. על שאר העבירות, וכן בתיקי הטרדה מינית, ניתן לקבל פיצוי עד ל-258 אלף שקלים במסגרת ההליך הפלילי וסכומים גדולים יותר כחלק מההליך האזרחי.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
עורך דין ניצול יחסי מרות

הדין הישראלי מתייחס בחומרה לניצול יחסי מרות. החוק חושש ממציאות בה אנשים ינצלו יחסי מרות שיש להם לכפופים להם, לצרכים מיניים. להלן נסקור את עבירות

ניצול יחסי מרות בעבודה

הרבה מים עברו בירדן מאז שמעסיק ועובדת היו יכולים להיות בקשר רומנטי בעודם עובדים יחד, אחד תחת השני. היום מדובר ממש בעבירה פלילית. מה זה

ניצול יחסי מרות בצבא

הצבא הוא מקום היררכי בעיקרו. כלומר, תמיד יהיה בו צד חזק יותר וחלק יותר. מה זה אומר לגבי איסור ניצול יחסי מרות? איך ניצול יחסי

ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר

כשמדברים על יחסי מרות, ישנן לא מעט דוגמאות, חלקן גם מובאות על ידי החוק. ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר, הוא אחת הדוגמאות הנפוצות. קשר

ניצול יחסי מרות פלילי

הסיפור של ניצול יחסי מרות, הוא סיפור שלעיתים יכול להיות מאוד ברור, ולפעמים נמצא בתחום אפור. לשאלה מתי ניצול יחסי מרות פלילי או לא, יש

ניצול יחסי מרות בלימודים

אתם מורים במערכת החינוך, או באוניברסיטה? אולי דווקא סטודנטים או תלמידי תיכון, בכל מקרה, את האיסור על ניצול יחסי מרות בלימודים אתם אמורים להכיר. מערכת

ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית

ישנם סוגים שונים של יחסי מרות, והחוק אף מזכיר אותם במגוון אפשרויות שונות. אך מה קורה במצב של ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית? למי אני

ניצול יחסי מרות – חובות מעסיק

האיסור על יחסי מרות די מוכר בציבור. קשר בין עובד למנהל, בין מורה לתלמיד, או בין כל דמות בכירה לדמות שעובדת תחתיה, הוא בעייתי. אבל

ניצול יחסי מרות בהסכמה

אחת הטענות כלפי התומכות בקשר מיני בין שני אנשים שיש ביניהם יחסי מרות, היא שהיתה הסכמה. כלומר, לא היתה שום כפייה, והצד ה"חלש" הסכים, ואף

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול

עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי.

בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים.
יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין.
כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה.
עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט.
לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.

עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
לקביעת פגישת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ואחזור אליכם
sidebar-image-elad-shaul
[brb_collection id=3890]
דילוג לתוכן