logo

פגיעה מינית בילדים וקטינים

אחת התופעות הקשות והמצערות ביותר בעולם עבירות המין, היא תופעת הפגיעות המיניות בילדים ובקטינים. לרוב, הפוגעים סובלים מפדופיליה, כלומר ממשיכה לילדים שטרם הגיעו לבשלות מינית. עם זאת, ייתכן בהחלט שגם אנשים שהם לא פדופילים יפגעו מינית בילדים. חשוב שתדעו כי לא כל האשמה על פגיעה מינית בקטינים הינה מוצדקת! ישנן האשמות שאינן מדויקות או אינן מוצדקות על פי חוק. מעוניינים לדעת יותר על פגיעה מינית בילדים והיחס החוקי לפגיעות שכאלו? המשיכו לקרוא ומצאו את כל המידע החשוב בתחום.

 

פגיעה מינית בפעוטון

ילדים בפעוטון עוד לא מדברים. מכיוון שכך, הם לא יוכלו לספר לכם אם קרה להם משהו בפעוטון. אתם תצטרכו לקלוט זאת לבד. כולנו מכירים את הסיפורים על כרמל מעודה ושאר הגננות המתעללות, שפגעו פיזית בתינוקות שהיו בפעוטון. אולם לצערי הרב, לא אחת הפגיעות לא מסתכמות רק בפגיעות פיזיות אלא כוללות גם פגיעות מיניות.

הבעיה נובעת מפיקוח לקוי

הבעיה מתחילה, במידה לא מבוטלת, בפיקוח הכמעט אפסי שיש על תחום הפעוטונים בישראל. חוק חינוך חובה מתחיל מגיל 3. ילדים שהגיעו לגיל 3 יוכלו להירשם לגן ציבורי בעלות מינימלית. הגננות יהיו גננות מקצועיות שהוכשרו לכך במוסדות המתאימים וקיבלו אישור מהמדינה לעבוד בתור גננות לגיל הרך.

חוסר קריטריונים

כאשר מדובר בפעוטונים ובפעוטות שעוד לא הגיעו לגיל 3, המצב שונה לחלוטין. אין כמעט קריטריונים למי יכולה לפתוח פעוטון והאכיפה בפועל מינימלית למדי. הגננות לא צריכות ללמוד את המקצוע כדי לעבוד בו וכמו שאתם בוודאי יודעים – גם המחירים בשמיים.

התוצאה היא שהרבה פעמים הגננות הלא מתאימות מגיעות לעבוד בפעוטונים מהשיקולים הלא נכונים. ההורים, בלית ברירה ועם יכולת פיקוח מינימלית על המתרחש בגן, שולחים את הילדים שלהם לפעוטון בתקווה שיהיה טוב, תקווה שלעיתים נכזבת.

מקרים חוזרים ונשנים של התעללות בילדים

בשנים האחרונות ובעקבות המעשים המזעזעים שהתפרסמו על התעללות בפעוטות, נחקק חוק התקנת מצלמות בפעוטוני יום. החוק קובע שחובה על הפעוטון להתקין מצלמות, אולם ניתן לצפות בתכנים רק בצו בית משפט או לבקשת גורמי הרווחה. כאשר הפעוטון נמצא בתוך בית, אין חובה להתקין מצלמות. זאת, אלא אם כן קיים שטח מוגדר בבית המשמש לפעוטון. 

המצלמות אכן יכולות לצמצם את הפגיעה המינית בפעוטונים, אך כמובן לא לשלול אותה. לכן, חשוב שתהיו קשובים לילדים שלכם, תקלטו רמזים ותערכו ביקורי פתע בפעוטון, כדי לקבל התרשמות אמיתית על המצב שם.

פעוטון ללא מצלמות הוא סכנה

מפעילי פעוטונים – כדי למנוע מצב של האשמות שווא על פגיעות מיניות מצדכם בילדים, חשוב שתפעילו את המצלמות כל הזמן כך שיהיה תיעוד של כל הקורה בגן ותוכלו להוכיח את חפותכם. עם זאת, גם אם המצלמות לא עבדו כל הזמן, תוכלו בהחלט להוכיח את חפותכם אם תתנהלו בצורה נכונה.

לסיכום

פגיעות מיניות בפעוטונים זה דבר שקורה! מדובר בתופעה מרתיעה, מזעזעת, שנוח להתעלם ממנה, אך היא בהחלט קיימת! לכן, חשוב לפקוח עיניים ולשים לב למה שמתרחש בפעוטון ואם אתם חוששים שאחת המטפלות או הסייעות, או כל אדם אחר, פוגעים מינית בילדים – פנו לעורך דין פלילי המתעסק בתחום. כך תעשו גם אם הואשמתם בפגיעות שלא בצדק.

 

פגיעה מינית בגן ילדים

פגיעות מיניות בגני ילדים נפוצות יותר מפגיעות מיניות בפעוטונים. לרוב, גם פדופילים נמשכים רק לילדים שאמנם רחוקים מאוד מבשלות מינית, אך יצאו משלב התינוקות, כך שגני ילדים מהווים כתובת אטרקטיבית יותר עבור פדופילים למיניהם. 

מנגד, כפי שאתם כמובן יודעים, ילדים בגן מדברים, והרבה. לא חסרים מקרים על התעללויות בבית, הזנחה ושאר תופעות רעות שהתגלו לגננות דרך הדיבור של הילדים. ייתכן בהחלט שילדים ידברו גם על פגיעה מינית שחוו.

צלקות לכל החיים

חשוב להיות רגישים בצורה יוצאת דופן לפגיעות מיניות בגילאים אלו. לילדים בגיל הרך אין כמעט הבנה מינית והם לא ידעו לסווג את הפגיעה כפגיעה מינית. עם זאת, החוויה בהחלט עלולה לגרום להם לטלטלה ולהשאיר בהם צלקות לכל החיים. מכיוון שכך, אני מפציר בכם להטות אוזן רגישה לסיפורים של הילדים שלכם, לנסות לזהות מצבי רוח בעייתיים ולחפור לעומק כאשר מתעורר אצלכם חשד כלשהו.

גבולות מטושטשים

אצל ילדים קיימת בעיה מיוחדת – הם חמודים, כולנו אוהבים לנשק ולחבק אותם, הם רצים ערומים בבית ובגן ואנחנו המבוגרים לוקחים אותם לשירותים. לכן, בניגוד למקום העבודה שלכם למשל שם הגבולות בין מעשה מיני למעשה שאינו מיני מאוד ברורים, הגבולות בגן מטושטשים.

שאלות שחשוב לשאול

האם גננת שנתנה לילד טפיחה בטוסיק תיחשב למטרידה? האם סייעת שלא הלבישה ילדה אחרי שהיא פספסה פגעה בה מינית? ומה באשר לגננת שהושיבה ילד על הברכיים שלה?

התשובות לכל השאלות האלו מורכבות מאוד. הגבולות אפורים, הדברים לא ברורים והרבה מהתשובה לא תלוי במעשים אלא במודעות של האנשים ובכוונות שלהם. כוונות, כמובן, קשה יותר להוכיח ממעשים.

תהיו קשובים לילדים שלכם

לכן, גם כאן, צריך להיות רגישים מאוד, משני צידי המתרס. הורים צריכים להיות קשובים לילדים שלהם והעוסקים בחינוך לגיל הרך צריכים להישמר מכל משמר מכל התנהגות שהיא שעלולה להתפרש כפגיעה מינית. ניתן, כמובן, לחלץ מהאשמות גם אנשים שהתקרבו לגבול אבל ברור לי, ואני מאמין שגם לכם, שעדיף לא להתקרב אליו מלכתחילה.

 

פגיעה מינית בבית הספר

הילדים גדלים ומגיעים לבית הספר. בבית הספר יש מאות ילדים, עשרות אנשי צוות, מנקים, עובדי מזכירות ועוד דמויות רבות. מכיוון שכך, הסיכון לפגיעה מינית בבית הספר גדל. לא נמצאים שם רק מורים, לא נמצאים במבנה רק אנשים הוגנים ולרוב השטח של בית הספר גדול וניתן למצוא בו מקומות צדדיים וארונות חשוכים.

פגיעה מינית בין תלמידים

חשש נוסף שקיים בבית הספר הוא של פגיעה מינית של תלמידים בתלמידים אחרים. בית ספר לכיתות א' עד ח', למשל, ואפילו א' עד ו', כולל ילדים שנמצאים בשלבים מתקדמים יותר של ההתפתחות המינית שלהם. לא אחת, הילדים בשלבים אלו לא יודעים כיצד לווסת את המיניות שלהם בצורה נכונה. כתוצאה מכך, הם פוגעים בילדים אחרים.

פסיכולוגים ויועצים חינוכיים

בבית הספר פועלים יועצים חינוכיים, פסיכולוגיים ושאר מטפלים שאמורים להוות כתובת למצוקות של הילדים, כולל לפגיעות מיניות. במקרה שילד נפגע מינית בבית ספר, הם אחראים על התנעת הליך הטיפול בפגיעה.

בעניין פגיעות מיניות בבתי ספר, חשוב לי להפנות את תשומת ליבכם לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך בנושא חובת דיווח. חוזר המנכ"ל קובע כי חובה על אנשי הצוות בבתי הספר לדווח למשטרה במקרים בהם הם חושדים כי ילד בבית הספר חווה פגיעה מינית. חובת הדיווח גוברת על החיסיון המקצועי החל במקרים רבים.

 

פגיעה מינית בצהרון

צהרונים הם, על פי רוב, פרטיים. אולם לעיתים גם גנים מוסדיים ובתי ספר ממלכתיים מפעילים צהרונים משלהם. כאשר הצהרון כפוף למשרד החינוך, חובת הדיווח תחול גם על הצוותים בצהרון. מנגד, בצהרונים פרטיים, המצב יותר מורכב. 

כמו בכל המוסדות בהם דנו, גם בצהרונים הגבולות עלולים להיטשטש, במיוחד שמדובר בילדים שנמצאים בגילאי מעבר מהגיל "החמוד" והתמים לחלוטין לגיל בוגר יותר בו מתחילה להתפתח אצלם גם מודעות מינית מעט משמעותית יותר (סביבות גיל 8-9). לכן, גם שם, נהגו באחריות, הימנעו מסיבוכים ופנו לייעוץ משפטי במידת הצורך.

 

פגיעה מינית בהסעה

גם בהסעה יכולות להתרחש פגיעות מיניות בילדים ובקטינים. לגבי פגיעות מיניות בהסעה, אספר לכם כי אם חלה פגיעה מינית והנהג שם לב לכך או שדיווחו לו על כך, עליו לנסוע לתחנת המשטרה הקרובה כדי שהנפגע יוכל להתלונן. כמובן שהמצב שונה כאשר מדובר בהסעה ורצוי שאיש הצוות המלווה את ההסעה יעצור את הפגיעה, ידווח עליה ויעביר את המקרה לטיפול אנשי המקצוע.

 

פגיעה מינית במועדונית נוער

עיריות רבות מפעילות מועדוניות נוער, לטובת נערים הזקוקים למועדוניות אלו בעיר. מועדוניות הנוער מרכזות אליהם נערים שהחיים לא האירו להם פנים ולא אחת נערים אלו חשופים יותר לפגיעות מיניות, משני צידי המתרס. הם פגיעים יותר, ובעקבות נסיבות חייהם הם עלולים גם להיות פוגעים יותר.

חוק חובת דיווח

במועדוניות נוער חל חוק חובת דיווח, המחייב את העובדים לדווח למשטרה במקרים של פגיעה מינית. כאן לא מדובר בחוזר מנכ"ל אלא בחוק של ממש. שימו לב לכך ופעלו בהתאם לחוק! 

על כל פנים, במועדוניות נוער יכולים להתפתח קשרים מיניים בין נערים במועדונית. לרבים מהם זו תהיה ההתנסות המינית הראשונה, בין אם מדובר ביחסי מין מלאים ובין אם מדובר ביחסי מין מינימליים יחסית דוגמת נשיקות. 

אזהרה לעובדי מועדוניות נוער

על כל פנים, מי שעובד ממועדוניות נוער צריך בהחלט לחשוש מיחסים שכאלו ללא הסכמה מלאה, או מיחסים עם הסכמה רגעית שאחרי זה יתחרטו עליה. היחסים בין בני הנוער יכולים להיות מותרים גם אם הם לא הגיעו לגיל ההסכמה, אולם לשם כך על היחסים לקרות מתוך יחסי חברות וכבוד הדדי ומתוך הסכמה מלאה ואמיתית.

גישת החוק ליחסים בין בני נוער

חשוב לי להבהיר לכם מהי גישת החוק ליחסים בין בני נוער. ככלל, חוק העונשין קובע שגיל ההסכמה ליחסי מין הוא גיל 16. כלומר, מישהי בגיל 16 יכולה לתת את הסכמתה לקיום יחסים עם אדם, גם אם הוא בוגר, ולא יהיה מדובר בבעילה אסורה. 

החוק לא משנה את גיל ההסכמה ביחס לקטינים, אך קובע סייג לאחריות פלילית כאשר שני בני הזוג הם קטינים ופער הגילאים ביניהם אינו עולה על 3 שנים. המשמעות היא שיחסים בין בני זוג בני 15, למשל, ואפילו בין בני זוג בהם הנערה בת 13 וחצי והנער בן 16, לא יהיו אסורים ולא תהיה אחריות פלילית לנערים.

עם זאת, החוק מסייג את הכלל וקובע שיחסים שכאלו יהיו מותרים רק אם הם קרו מתוך יחסי חברות ורעות בין הצדדים. לכן, מין בין צעירים שנפגשו לראשונה למשל ולא מכירים זה את זה, או שמערכת היחסים ביניהם היא של שנאה וכעס, יכולים להיחשב לאסורים. לכן, צוותי המועדוניות צריכים לגלות משנה זהירות, להיות ערניים ליחסים שכאלו בין ילדי המועדונית ולפעול בהתאם.

 

פגיעה מינית בצופים

פגיעות מיניות עלולות לקרות גם בתנועות הנוער. בין אם מדובר בצופים, בני עקיבא או כל תנועת נוער אחרת, עלולים להתרחש בהן פגיעות מיניות. אני רוצה להתעכב על נושא מסוים המקבל משנה תוקף בפגיעות מיניות בצופים – פגיעות מיניות תוך ניצול יחסי מרות.

כידוע, קשרים מיניים הכוללים ניצול יחסי מרות הם אסורים ומעשים מיניים הנעשים תוך ניצול יחסי מרות ייחשבו לאסורים ולפגיעה מינית. רבים לא מעלים על דעתם שיחסי מרות יכולים להתקיים גם בצופים, אולם יחסים בין חניכה למדריך, רשג"ד או כל בעל תפקיד אחר בשבט עלולים בהחלט להיחשב לניצול יחסי מרות! לכן, מומלץ להישמר מהם ולפנות ליעוץ משפטי במקרי הצורך.

 

פגיעה מינית במשפחה

רבות מהפגיעות המיניות בילדים קורות דווקא בתוך המשפחה. החוק קובע כללים נוקשים יותר על עבירות מין בתוך המשפחה ואף מחמיר בעונשים שיוטלו על הפוגעים. בעילה אסורה, למשל, לא תהיה של נערה בגילאי 14 עד 16 אלא של נערה בגילאי 14 עד 21!

בנושא פגיעות מיניות במשפחה, אני לא יכול להתעלם מסוגיית ההתיישנות. בעוד שתקופת ההתיישנות הרגילה לעבירות היא של 10 שנים, כלומר ניתן להגיש כתב אישום על העבירה עד 10 שנים מביצוע העבירה, תקופת ההתיישנות על פגיעות מיניות בקטינים במשפחה היא עד הגיעו של הקטין לגיל 38! גם בגיל 35, הוא יוכל להגיש תלונה על פגיעה מינית שחווה בילדותו מבן משפחה.

החוק מסייג את היכולת להגיש תלונות מאוחרות כל כך, בשני אופנים. ראשית, כתב אישום יוגש רק באישור היועץ המשפטי לממשלה. שנית, לא ניתן יהיה להרשיע אדם על סמך התלונה בלבד. יש למצוא לה חיזוק כלשהו בראיות החיצוניות לעדות.

 

פגיעה מינית בין אחים

מקרה פרטי של פגיעות מיניות במשפחה, הוא המקרה המצער של פגיעות מיניות בין אחים. גם שם, מדובר בנערים מתבגרים שמגלים לראשונה את המיניות שלהם ומבצעים מעשים שאחר כך הם יצטערו עליהם. לאחרונה, פסק בית המשפט במקרה בו אח התעלל מינית באחותו במשך 11 שנה, מגיל 9 ועד לגיל 21. באותו מקרה, פסק בית המשפט עונש מאסר ממושך על האח וכן פיצויים בסכום המקסימלי שניתן לפסוק במסגרת הליך פלילי – 258 אלף שקלים.

 

פגיעה מינית במרפאה

ילדים נפגעים מינית גם במרפאות. מקרים כמו רופא שממשש יותר מידי, אחות שמפשיטה ואפילו רוקח שזורק הערות מיניות, קורים דרך קבע. החוק מחמיר עם מטפלים בכל הנוגע לפגיעות מיניות מטיל עונשים חמורים יותר וקובע חזקת ניצול יחסי המרות והטיפול שבין הרופא לקטין. 

 

פגיעה מינית בחדר כושר

כיום, גם קטינים הולכים לחדר כושר. ניתן להירשם לחדר כושר החל מגיל 14 כך שקטינים בגילאי 14 עד 18 מתאמנים במכונים השונים. הילדים שם נתונים לפגיעה הן מקטינים אחרים והן מבוגרים המתאמנים במכון. חשוב להציב פיקוח על פגיעות מיניות בחדר הכושר ושצוות חדר הכושר יהיה ערני לנושא. 

על כל פנים, רצוי שמאמני הכושר יימנעו מכל מגע שהוא בקטינים בחדר הכושר. הם יוכלו להסביר להם כיצד לבצע תרגילים, אך עדיף בהחלט שההסברים לא יכללו מגע כלשהו. אחרת, הם עלולים להסתבך בתלונות על פגיעות מיניות גם אם הנגיעות היו תמימות לחלוטין. הוכחת התמימות שבמגע אפשרית לחלוטין, אך מסובכת ועדיף להימנע מהצורך בהוכחות שכאלו מלכתחילה.

 

פגיעה מינית בקונסרבטריון

ילדים מחוננים ומוזיקליים רבים הולכים לקונסרבטיון כמעט כל יום. הם מתאמנים שם, מבצעים רסיטלים ומקדישים למוזיקה שעות רבות מחייהם. ההתמסרות של הילדים למקום והמרחק מהוריהם, הופכים אותם לפגיעים יותר להטרדות מיניות ולפגיעות מיניות בכלל. 

לעורר את המודעות

מומלץ לעורר את המודעות של הילדים לסכנות במקומות אלו וכן מומלץ שהצוות במקום ישמור על רמת מקצועיות וריחוק מהתלמידים שתמנע כל קרקע לתלונה שכזו. במידה שהוגשה תלונה, נצטרך להוכיח מדוע לא מדובר במגע מיני אלא מדע חיוני והכרחי.

הטרדות מילוליות

לא מעט מהתלונות על הטרדות מיניות בקונסרבטיונים הן תלונות על הטרדות מילוליות. לא מעט מורים אומרים אמירות דוגמת "תתחילי להזיז את התחת שלך" או "את תקרעי את התחת אצלי", אמירות שמבחינתם נועדו לדרבן את התלמידה או התלמיד אך מתפרשים כהטרדה. 

אכן, לפי חוק, אמירות שכאלו יכולות להיחשב להטרדה. אולם בשים לב לנסיבות ניתן בהחלט להפריך את טענת ההטרדה או להוציא את המורה המטריד ללא כל עונש מלבד התנצלות והבטחה שלא יחזור על האמירות המבזות והבלתי ראויות.

 

פגיעות מיניות בילדים ונוער

לאורך כל המאמר נתקלנו בפגיעות מיניות אפשריות בילדים ונוער בכל מיני מקומות שונים בהם הם מצויים. בין אם מדובר במוסדות חינוך, מוסדות העשרה וכל מה שבאמצע, הילדים חשופים לפגיעות. כעת, ברצוני לפרט לכם בקצרה מה הן הפגיעות המיניות האפשריות בילדים. נתחיל מהמקרים החמורים ביותר ונתקדם לעבר המקרים החמורים פחות.

הפגיעה המינית הקשה ביותר כמובן בילדים, היא אונס. כל יחסי מין עם ילדה מתחת לגיל 14 ייחשבו לאונס, כאשר היחסים כללו בעילה. הגדרת בעילה היא החדרה של כל איבר או חפץ לאיבר מינה של האישה ולאו דווקא החדרה של איבר המין לתוך הנרתיק. העונש המקסימלי על עבירה זו – עד 16 שנות מאסר.

תזכורת לגבי התייחסות החוק

לעניין זה, וכן לעניינים הבאים, נזכיר את שאמרנו לעיל – החוק לא אוסר על קיום יחסים בין קטינים אם פער הגילאים ביניהם אינו עולה על 3 שנים והיחסים נעשו מתוך הסכמה חופשית מלאה ויחסי רעות בין הצדדים. זכרו זאת לאורך כל הפרק.

אונס בנסיבות מחמירות

כאשר היחסים נעשים שלא בהסכמה, מדובר באונס בנסיבות מחמירות. כל אונס של ילדה שלא הגיעה לגיל 16, הוא אונס בנסיבות מחמירות. העונש המקסימלי על עבירה זו – עד 20 שנות מאסר.

פגיעה מינית חמורה מאוד אך פחות מהקודמות היא הבעילה האסורה. בעילה של קטינה בגילאי 14 עד 16 היא בעילה אסורה, גם אם היא נעשתה בהסכמה. העונש המקסימלי על עבירה זו – עד 5 שנות מאסר. כאשר מדובר בקטינה מתוך המשפחה, בעילה תיחשב לאסורה עד לגיל 21. העונש המקסימלי על עבירת הבעילה האסורה בתוך המשפחה – עד 16 שנות מאסר.

בעילה על ידי רופא או מורה

במקרים בהם הבועל הוא רופא או מורה, גילאי הבעילה האסורה יהיו 14 עד 18 ולא עד 16. יחסים שכאלו יהיו יחסים תוך ניצול יחסי מרות בטיפול או בחינוך. העונש עליהם, עד 5 שנות מאסר.

העבירה הבאה בחומרתה היא עבירת המעשים המגונים באדם. מי שמבצע מעשים מגונים בקטין או בקטינה, צפוי לעונשי מאסר חמורים. כאשר הנפגעת היא קטינה שלא מלאו לה 14 שנה, עונש המאסר יוכל להגיע ל-7 שנים. כאשר לא מלאו לה 16 ולא הייתה הסכמה – עד 10 שנים.

מעשה מגונה בקטין

מעשה מגונה בקטין שמלאו לו 14 שנים, תוך ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך וכו', כלומר על ידי רופא, מורה, פסיכולוג וכדומה – עד 4 שנות מאסר. מעשה מגונה בפני נער או נערה שלא הגיעו לגיל 16 – עד 3 שנות מאסר.

הטרדה מינית של קטינים שלא מסוג מעשה מגונה, עונשה עד שנתיים מאסר. בנוסף, ניתן יהיה לחייב את הפוגע בתשלום פיצויים ללא הוכחת נזק, עד לסכום של 120 אלף שקלים. 

פרסום והפצת תכנים פורנוגרפיים של קטינים

פרסום והפצת תכנים פורנוגרפיים של קטינים נחשבת גם לפגיעה מינית בקטינים. העונש על עבירה זו – עד 5 שנות מאסר. מי שמצלם את התכנים – עונשו עד 7 שנות מאסר. אם המצלם הוא מי שאחראי על הקטין, למשל הורה שלו או איש צוות במוסד חינוכי בו שוהה הקטין, עונשו עד 10 שנות מאסר. מי ש"רק" מחזיק בתכני פורנוגרפיית קטינים, עונשו עד שנת מאסר אחת.

לסיכום עבירות בקטינים

אלו הן עיקר עבירות המין השונות הקשורות לפגיעה בקטינים. אליהן יש להוסיף את עבירת הפגיעה בפרטיות – אם פדופיל עוקב אחר קטין הוא פוגע בפרטיותו והעונש על פגיעה שכזו בפרטיות – עד 5 שנות מאסר. כמו כן, מדובר בעוולה אזרחית שניתן לתבוע בגינה פיצויים.

לבסוף, מי שהורשעו בפגיעה מינית בילדים יצטרכו לעבור הערכת מסוכנות כדי לצאת מהפגיעה ללא עונש מאסר. בנוסף, הם יצטרכו לעבור הערכת מסוכנות כדי להשתחרר לחופשות מהכלא. 

 

ייצוג נפגעות ונפגעי פגיעה מינית

מי שנפגעו פגיעה מינית יכולים להגיש תלונה במשטרה, יוגש כתב אישום כנגד הנאשם וייתכן בהחלט שהפוגע ימצא את עצמו בכלא. אולם לא פחות חשוב מכך היא זכאותכן לפיצויים עבור הפגיעה! תוכלו לתבוע את הפוגע על הפגיעה שנגרמה לכן, או לדרוש פיצויים במסגרת ההליך הפלילי, ולקבל לא מעט כסף.

מכיוון שזהו המצב, חשוב שאם הילד שלכם נפגע פגיעה מינית, תפנה לעורך דין עבירות מין פלילי שייצג אותך. הייצוג יבטיח שתקבלו פיצויים. עורך הדין יחליט, בהתבסס על עובדות המקרה, האם נכון לדרוש את הפיצויים במסגרת ההליך הפלילי או לפתוח בהליך אזרחי נפרד. ייתכן בהחלט שעורך הדין ינהל משא ומתן עם הפוגע במסגרתו הפוגע יודה בפגיעה וישלם פיצויים הולמים, ללא כל צורך במשפט.

הגשת תביעה בגין פגיעה מינית בילדים וקטינים

אם עורך הדין יחליט יחד איתכם שנכון להגיש תביעה נפרדת בגין הפגיעה בילד, יוגש כתב תביעה לבית המשפט. כתב התביעה יישלח גם לפוגע. ייערכו דיונים בעניינכם ובסופם ייפסקו לטובתכם פיצויים, ככל שתוכח הפגיעה. 

פיצויים בגין פגיעה מינית בקטין

כאשר הפגיעה המינית שחווה הקטין נחשבת להטרדה מינית, תוכלו לתבוע פיצויים בסך 120 אלף שקלים ללא הוכחת נזק. לרוב, הפיצויים שתקבלו בפועל לא יגיעו לסכום זה אך מאחר שמדובר בפגיעה בקטין – גם לא יהיו רחוקים ממנו.

במסגרת ההליך הפלילי, יוכל בית המשפט לפסוק לטובתכם פיצויים עד לסכום של 258 אלף שקלים. כאן, הפיצויים יחושבו לפי הנזק והסבל שנגרם לנפגע.

מעבר לכך, תוכלו להגיש תביעה לקבלת פיצויים בכל סכום שהוא לבית המשפט. ככל שתוכיחו כי זהו הנזק שנגרם לכם באופן שמגלם גם את הכאב והסבל של הנפגע, תוכלו לקבל פיצויים בסך מאות אלפי שקלים ולעיתים אף למעלה מכך.

 

לסיכום

פגיעות מיניות בילדים הן תופעה מצערת ומזעזעת שעלולה להתרחש בכל מקום. עם זאת, ישנם לא מעט שטחים אפורים בתחום ומעשים שכלל לא ברור אם הם נחשבים לפגיעה מינית. אם אתם מעורבים בתיקי פגיעות מיניות בילדים וקטינים, אני ממליץ לכם ליצור איתי קשר לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות. אני אשמור על דיסקרטיות מוחלטת ואפעל כדי להבטיח את זכויותיכם ולשמור על כבודכם.

אני, עו"ד אלעד שאול, עובד כבר שנים רבות בתחום ומתמחה בתיקי עבירות מין. בעברי הייתי עורך דין בפרקליטות כך שאני מכיר את המערכת מבפנים ויודע כיצד להתמודד אל מולה. כמו כן, לי ולמשרד כולו מייעצים באופן שוטף שופטים בדימוס, כדי שנוכל להבטיח עבורכם את הייצוג הטוב ביותר.

שאלות ותשובות בנושא פגיעה מינית בילדים וקטינים
פגיעה מינית בילדים קורית כאשר עבירת מין מבוצעת כלפי ילד או קטין. העבירה יכולה להיות מסוג אונס, בעילה אסורה, מעשה מגונה, הפצת או החזקת חומרי תועבה, הטרדה מינית ואף פגיעה בפרטיות. מנעד העונשים על עבירות אלו רחב אך הם כולם כוללים ענישה של מאסר ופיצויים.
הטרדה מינית היא עוולה אזרחית שניתן לקבל עליה עד 120 אלף שקלים פיצוי ללא הוכחת נזק. בנוסף, תוכלו לקבל פיצויים עד לגובה של 258 אלף שקלים במסגרת ההליך הפלילי ואף סכומים גדולים יותר בתביעות אזרחיות נפרדות על כל עבירות המין והפגיעה בפרטיות.
מומלץ להגיש תביעה כאשר לא ייפסקו לטובתכם מספיק פיצויים במסגרת ההליך הפלילי. בית המשפט יוכל לפסוק 120 אלף שקלים לכל היותר בתיקי הטרדה מינית ללא הוכחת נזק, ו-258 אלף שקלים עם הוכחת נזק בכל תיקי הפגיעה המינית. סכומים גדולים יותר ממה שפסק בית המשפט בהליך הפלילי תוכלו לקבל אם תגישו תביעה נפרדת.
יש מקרים בהם הפגיעה המינית ברורה לחלוטין. לעומתם, מקרים אחרים הם מקרי גבול בהם הדברים לא ברורים. מומלץ בהחלט לפנות לייעוץ משפטי כדי לדעת כיצד נכון להתנהל במקרים אלו.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
הבפיליה

הבפיליה היא הפרעה מינית קשה שיכולה להשפיע באופן משמעותי על חייו של אדם. אנשים עם הבפיליה עשויים להתמודד עם תחושות בושה, אשמה ובידוד. טיפול יעיל

פדופיליה

פדופיליה, הגדרתה כמשיכה מינית לילדים, מהווה תופעה חמורה בעלת השלכות הרסניות הן על הקורבנות והן על החברה כולה. מטרת המאמר היא לספק סקירה מקיפה ומעמיקה

גילוי עריות

גילוי עריות הוא מעשה חמור הפוגע קשות בקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. קורבנות גילוי עריות סובלים לא פעם מטראומה קשה, תחושות אשמה, בושה,

פגיעה מינית בילדים

פגיעה מינית בילדים היא ללא ספק אחת הפגיעות הקשות שיש. היא פוגעת בקורבנותיה בצורה קשה ומותירה בהם צלקות פיזיות ונפשיות לכל החיים. במאמר זה, נבחן

גיל ההסכמה

גיל ההסכמה הוא רף משפטי שקובע גיל מסוים שבו אדם נחשב כבוגר מספיק בשביל לתת הסכמה חופשית לקיום יחסי מין או אקטים מיניים אחרים. המשמעות

עורך דין פדופיליה

פדופיליה הינה הפרעה פסיכיאטרית מאובחנת של משיכה לילדים שטרם הגיעו לבגרות מינית. עצם הפדופיליה אינה עבירה, כמובן. אולם כאשר אדם הסובל מפדופיליה פוגע מינית בילדים,

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול

עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי.

בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים.
יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין.
כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה.
עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט.
לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.

עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
לקביעת פגישת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ואחזור אליכם
sidebar-image-elad-shaul
[brb_collection id=3890]
דילוג לתוכן