logo

עורך דין עבירות אינוס

חשודים בביצוע אונס? פנו במהרה אל עורך דין עבירות אינוס. עורך הדין יוכל להפריך את החשדות כנגדכם, להוכיח שלא ביצעתם את העבירה או כי לא מדובר באונס. מעוניינים לדעת איך עורך הדין שלכם יעשה את זה? המשיכו לקרוא וגלו מהי עבירת האינוס וכיצד ניתן להתמודד עימה.

 

עבירת האינוס

עבירת האינוס הינה עבירה פלילית הקבועה בחוק העונשין הישראלי. החוק קובע מספר תרחישים שאם תבצעו אותם – תעברו על עבירת האינוס. התרחיש הראשון והקלאסי ביותר, הוא הבעילה שלא בהסכמה חופשית. מי שבועל אישה שלא בהסכמתה החופשית – אונס אותה.

האופציה השנייה לאונס חלה במקרים בהם אדם בועל אישה, תוך שהוא רימה אותה בקשר לזהות שלו או לטיב המעשה שהוא מבצע. כך, למשל, אם מישהו שיקר למישהי ביחס לזהות שלו, להיותו נשוי, לרקע שלו וכדומה ובעקבות השקר האישה הסכימה לבעילה, הבעילה לא תיחשב לבעילה בהסכמה והמעשה ייחשב לאונס.

כמו כן, מי שרימה את האישה ביחס לטיב המעשה שמבוצע בה, ייחשב אף הוא לאנס. ניתן לחשוב על גניקולוג שטען בפני האישה כי עליו להחדיר חפץ כלשהו לאיבר מינה במסגרת ההליך הרפואי אך למעשה הוא עשה זאת לשם גירוי או סיפוק מיני, כמי שרימה את האישה ביחס לטיב המעשה ונחשב לאנס. חשוב לדעת כי בעילה מוגדרת כהחדרת כל איבר או חפץ לאיבר המין ולא רק יחסי מין מלאים ייחשבו לאונס.

החלופה השלישית שמציג החוק לעבירת האינוס, היא חלופת הקטינות. מי שבועל אישה שעוד לא מלאו לה 14 שנה – אונס אותה. הבעילה תיחשב לאונס בכל מצב, ללא קשר לנסיבות של המעשה. גם אם הילדה נתנה את הסכמתה המלאה, המעשה עדיין יחשב לאונס.

הכלל הקודם נכון, אלא אם כן הפער שבין הבועל לנבעלת אינו עולה על 3 שנים. אם מי ששכב עם הקטינה לא גדול ממנה ביותר מ-3 שנים, הוא לא ייחשב לאנס לפי סעיף זה. תרחיש נוסף שיוגדר כאונס, הוא מי שניצל את היותה של האישה חסרת הכרה או מעורפלת כדי לשכב איתה. במקרה זה, ההסכמה של האישה אינה הסכמה חופשית ומכיוון שכך המעשה מוגדר כאונס.

לבסוף, חוק העונשין קובע שמי שניצל מחלת נפש או ליקוי שכלי של אישה כדי להשיג את הסכמתה ליחסי מין שכללו בעילה – ייחשב לאנס אף הוא. גם כאן, ההסכמה של האישה לא תיחשב הסכמה חופשית ולכן מי שינצל הסכמה שכזו ייחשב לאנס.

אסכם לכם בקצרה את חמשת החלופות לעבירת האינוס, כפי שהן קבועות בחוק:

  • בעילה שלא בהסכמה חופשית
  • בעילה שהושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה, כלומר האנס שיקר לגבי הזהות שלו או לגבי המעשה המיני שהוא מבצע
  • בעילה של ילדה בת פחות מ-14
  • בעילה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה מלאה, למשל בעקבות סם אונס
  • בעילה תוך ניצול של לקות נפשית או שכלית

 

עבירת האינוס – עונשים

עד כאן הבנו מהם התרחישים שנחשבים לאונס על פי חוק. כמובן שהכללים נראים ברורים על הנייר, אך בפועל עורך דין לעבירות אינוס ידע כיצד להוציא אתכם מתוך ההגדרות הללו ולשלול את הוכחת האונס. על כל פנים, בהתעלם מעבודת עורך הדין לעבירות האינוס, חשוב לי שתדעו מהם העונשים הקבועים בחוק על עבירות אונס.

החוק קובע כי מי שביצע אונס כפי שתואר לעיל, עונשו – עד 16 שנות מאסר. אולם מי שביצע אונס בנסיבות חמורות, יוכל למצוא את עצמו נידון ל-20 שנות מאסר. מעשה אונס ייחשב לאונס בנסיבות חמורות כאשר הוא יכלול אלימות, איומים בנשק, חבלה נפשית או גופנית לנאנסת או שהאונס הוא אונס קבוצתי.

בנוסף לכך, אונס יהיה בנסיבות חמורות כאשר הוא הוביל להיריון של הנאנסת. כמו כן, כאשר הנאנסת היא קטינה שטרם מלאו לה 14 והיא לא נתנה את הסכמתה החופשית, האונס ייחשב לאונס בנסיבות חמורות.

המעשה העונש
בעילה שלא בהסכמה חופשית עד 16 שנות מאסר
אונס תוך איומים בנשק חם או קר או באלימות עד 20 שנות מאסר
בעילת קטינה שלא מלאו לה 14 בהסכמה עד 16 שנות מאסר
בעילת קטינה שלא מלאו לה 14 שלא בהסכמה עד 20 שנות מאסר
בעילה שהושגה במרמה לגבי זהות הבועל תוך ניצול מצב של חוסר יכולת לתת הסכמה חופשית עד 16 שנות מאסר
אונס שגרם להיריון עד 20 שנות מאסר
בעילה שהושגה תוך ניצול מצב של חוסר יכולת לתת הסכמה חופשית עד 16 שנות מאסר

 

עורך דין עבירות אינוס – מה הוא עושה

עד עתה הכרתי לכם את המקרים השונים שיחשבו לאונס על פי חוק ואת העונשים הקבועים להם. עכשיו, הגיע הזמן שתדעו מה אני אעשה עבורכם בתוך עורך דין לעבירות אינוס כדי לבטל את האישומים כנגדכם.

 

תלונות שווא

לא אחת נשים מתלוננות במשטרה כנגדכם על אונס, אך למעשה לא ביצעתם כלל את המעשה! יכול להיות שהנפגעת אכן נאנסה, אך כלל לא על ידיכם! לחילופין, ייתכנו מקרים בהם באמת קיימתם יחסים עם המתלוננת, אך היחסים היו בהסכמה מלאה וחופשית ואין מקום לטענות לפיהן מדובר באינוס.

במקרים אלו, אני אערער על התשתית העובדתית של התביעה הטוענת כי בוצע כאן אונס. אנו נוכיח כי לא אתם ביצעתם את המעשה על ידי הצגת אליבי המסביר היכן הייתם או באמצעות הפרכת הטענות של התביעה לפיהן נכחתם במקום בשעת המעשה וכי ביצעתם את האונס עצמו.

כמובן שמדובר בטקטיקות הגנה כלליות בלבד, וכל עורך דין לעבירות אינוס ינקוט בשיטות ההגנה המתאימות למקרה הספציפי. עם זאת, שיטות אלו יכולות לשמש במקרים רבים.

 

יחסים בהסכמה

פעמים רבות, קשה מאוד להוכיח שהבעילה לא בוצעה בהסכמה. בעוד שעצם קיום היחסים ניתנים להוכחה באמצעות ממצאים מהזירה, המדינה תתקשה להוכיח כי האישה לא נתנה את הסכמתה המלאה לקיום היחסים. מכיוון שכך, אני, בתור עורך דין לעבירות אינוס, אפעל כדי לערער על טענת התביעה כי היחסים לא בוצעו בהסכמה.

לא מאמינים שניתן לערער על היעדר ההסכמה? כולנו זוכרים, כנראה, את מקרה האונס הקבוצתי המצער באיה נאפה. באותו מקרה, כך נטען, קבוצה של כעשרה נערים ישראלים אנסו תיירת בריטית בחדר בבית מלון. במהלך החקירה המשטרתית, לא הצליחה הנאנסת להוכיח כי המעשה נעשה שלא בהסכמתה החופשית. מכיוון שכך, כל הנערים שוחררו מהמעצר, לא התקיים משפט והתיירת אף הואשמה בתלונת שווא.

 

עסקת טיעון

ישנם מקרים בהם קשה לערער על קיום המעשה או על חוסר ההסכמה. עם זאת, גם לא קל להוכיח אותם. במקרים שכאלו, קיים סיכון גם לתביעה וגם להגנה בהמשך קיום ההליך. כדי לחסוך את הסיכון הזה ולהגיע לוודאות, עורך דין עבירות האינוס יחתור לעסקת טיעון משתלמת עם התביעה.

במסגרת עסקת הטיעון, אתם תודו בביצוע העבירה. אולם העונש שייקבע לכם יהיה עונש קל עד כדי גיחוך. כך קרה, למשל, בפרשת אונס הילדה בדרום על ידי הצעיר הבדואי. לא מכבר, צעיר בדואי פרץ לדירה בדרום ואנס ילדה בת 10 במיטתה בנוכחות הוריה בבית! אין ספק שמדובר באונס בנסיבות המחמירות ביותר!

באותו מקרה, האנס הודה לחלוטין בביצוע המעשה ואף ניאות להשתתף בתוכניות שיקום. בהתבסס על כך, עורך הדין לעבירות אינוס של הנאשם הגיע לעסקת טיעון עם הפרקליטות, במסגרתה הוטל על האנס עונש מאסר של 4 שנים בלבד במקום 20 שנה ואף למעלה מכך!

פעמים רבות התביעה תתקשה בהחלט להוכיח שבוצעה בעילה שלא בהסכמה. במקרים אלו, כל שתצרכו להודות בו הוא ביצוע מעשים מגונים או הטרדה של המתלוננת. העונש, כמובן, יהיה בהתאם. כך קרה בעניינו של הנשיא קצב. הוצעה לו עסקת טיעון במסגרתה התבקש להודות בביצוע מעשה מגונה ולקבל מאסר על תנאי. איך זה נגמר בסוף – כולם יודעים.

 

לסיכום

לסיכום, עורך דין לעבירות אינוס יוכל להגן עליכם בשלל אמצעים מפני עבירות האינוס. ההגנה יכולה להתבטא בהכחשת המעשה, הכחשת אי ההסכמה או הגעה לעסקת טיעון. הואשמתם בעבירת אינוס? פנו אליי לייעוץ דיסקרטי וללא התחייבות והיחלצו מהצרה.

עבירת האינוס

שאלות ותשובות בנושא עורך דין עבירות אינוס
עורך דין לעבירות אינוס יוכל להגן על לקוחותיו במספר דרכים. הדרכים העיקריות הן התכחשות לעצם המעשה, התכחשות לנסיבות, כלומר לחוסר ההסכמה, למרמה ביחס לזהות הנאשם וכדומה או הגעה לעסקת טיעון. בכל אחת מהדרכים הללו עורך הדין יוכל להגן על הלקוחות שלו.
לא אחת, תיקי אונס נסגרים בעסקאות טיעון. עסקאות הטיעון כוללות, על פי רוב, הודאה בביצוע העבירה ועונש מקל. ישנן עסקאות טיעון בהן הנאשם צריך להודות בביצוע האונס. בעסקאות טיעון שכאלו ייגזר, על פי רוב, עונש של שנים ספורות בכלא על הנאשם. בעסקאות טיעון אחרות הנאשם לא מודה באונס אלא בביצוע עבירת מין פחות חמורה דוגמת מעשה מגונה או הטרדה מינית. במקרים אלו, ייתכן בהחלט כי הנאשם יצא בלי עונש מאסר בפועל בכלל אלא עם מאסר על תנאי או קנס בלבד.
בעילה, כלומר החדרה של איבר או של חפץ אל תוך איבר מינה של האישה, תיחשב לאונס באחד מהמצבים הבאים. כאשר הבעילה לא נעשית בהסכמה חופשית ומלאה, כאשר הבעילה נעשית תוך מרמה ביחס לזהות הבועל או לטיב המעשה, כאשר הבעילה נעשית תוך ניצול מצב של חוסר הכרה או של לקות שכלית או נפשית וכן כאשר הנבעלת היא ילדה שלא הגיעה לגיל 14 והבועל גדול ממנה ביותר מ-3 שנים.
החוק קובע עונשים של 16 שנות מאסר לעבירות אינוס "רגילות". כאשר האונס נעשה בנסיבות מחמירות, גזר הדין יוכל להגיע ל-20 שנות מאסר. אונס יהיה אונס בנסיבות מחמירות כאשר הוא יכלול אלימות, יגרום לחבלה או להיריון לנאנסת, יושג באיומי נשק קר או חם או כאשר גילה של הנאנסת קטן מ-14 והבעילה נעשתה שלא בהסכמה.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן