logo

ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית

ישנם סוגים שונים של יחסי מרות, והחוק אף מזכיר אותם במגוון אפשרויות שונות. אך מה קורה במצב של ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית? למי אני פונה אם קיבלתי זימון לחקירה באזהרה על עבירה זו? מה הדרכים להתמודד עם זה? ובכלל, מה זה אומר ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

ניצול יחסי מרות – מה זה אומר?

יחסי מרות, הם כינוי למערכת יחסים שאינה שוויונית, כלאחד הצדדים יש שליטה, או השפעה כלשהי על הצד השני. זה יכול להיות השפעה ישירה, ויכול להיות סמכות עקיפה כלשהי. כמובן שקביעת קיום יחסי מרות אינה נבחנת באופן סובייקטיבי, אלא באופן אובייקטיבי על פי אמות מידה שהוגדרו בפסיקה.

הפסיקה והחוק קבעו שבמקרה שיש מערכת יחסים מינית בין זוג, אם קיים שם ממד של ניצול יחסי מרות, ההגדרה למערכת נכנסת לתוך ההגדרות הקיימות בחוק למניעת הטרדה מינית.

 

הטרדה מינית

הטרדה מינית היא התנהגות של כפייה בהקשר מיני, וכוללת גם הבטחות בלתי הולמות תמורת יחסי מין או מגע מיני. צריך לומר שהטרדה מינית כוללת גל התייחסות למגדר של גבר או אישה, ואין לכך דפוס קבוע, כל הערה יכולה להיחשב ככזו. בעצם כל התנהגות רומנטית שאחד הצדדים אינו מעוניין בה יכולה להיחשב כהטרדה מינית.

 

מה אומר החוק?

בשנת 1998, חוקק החוק למניעת הטרדה מינית, סעיף 3א(ג)(ג) מגדיר בדיוק מהן הצעות שנחשבות כהטרדה מינית, וביניהן גם פנייה למספר גורמים, שגם אם לא הראה למטריד שאינו מעוניין בהצעות, עדיין זה נחשב כהטרדה מינית, בשל יחסי המרות. מה זה אומר? שכל הצעה או התייחסות, ל"עובד במסגרת יחסי עבודה, ולאדם בשירות במסגרת שירות – תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או בשירות".

המשמעות היא שניצול יחסי מרות בהסכמה, הוא מונח מאוד בעייתי, משום שהסכמה בעת פערי כוחות, מוטלת בספק, ולא ניתן לומר בהכרח שאכן היא מהווה הסכמה.

וכך אף קבעה השופטת בייניש בעש"מ 1599/03 טאפירו נ' נציבות שירות המדינה כי "קיומם של יחסי מרות בין המטריד למוטרד וניצולם על-ידי המטריד מקימים הנחה שלפיה המוטרד לא נתן הסכמה מלאה וחופשית להתנהגותו של המטריד גם בלי ש"הראה" את אי-הסכמתו להתנהגות זו ".

 

חזקת יחסי מרות

אחת המשמעויות של החקיקה והפסיקה היא חזקת יחסי מרות. כלומר, כפי שכבר נאמר כאן, בכל מקרה שיש מערכת יחסים מינית בין מישהו בעל השפעה או שליטה לבין מישהו הכפוף לו, החזקה מתקיימת, ומדובר ביחסי מרות. המשמעות של זה? על הצד "החזק" להוכיח שאכן ישנה הסכמה אמיתית והדדית בין שני הצדדים ואין באמת ניצול של יחסי מרות.

חשוב מאוד לציין, שגם אם הצד ה"חלש" יותר, הוא זה שהחל בכלל בכל מערכת היחסים, עדיין לא נשללת הכלל המחשבה שמדובר בניצול יחסי מינית.

 

מערכת יחסים מינית בין ממונה לכפופה אליו

בפסק דין של בית הדין הארצי לעבודה ע"ע 274/06 נקבע כי "בהטרדה מינית במסגרת יחסי עבודה מצדו של בעל מרות, לא נדרשת הבעת אי הסכמה מצידה של עובדת. למעשה, הוכחת יסודות עילת ההטרדה המינית בנסיבות אלו, מעבירה את הנטל להפריך חזקה זו לכתפי בעל המרות" בנוסף, "כאשר מדובר במערכת יחסים המתמצית בקיום יחסי מין מזדמנים בחדר הבטחון שבמקום העבודה

(ועל פי גרסתו של הממונה בעצמו, התמצתה מערכת היחסים ביחסי מין ותו לא), הרי שכל האחריות מוטלת על כתפיו של בעל המרות, ואין משמעות לסוגיה אם העובדת ניסתה לפתות את הממונה עליה בלבוש פרובוקטיבי, בהתנהגות וכיוצא בזה.

 

ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית – המבחנים

הפסיקה קבעה מספר מבחנים, שמטרתם העיקרית היא לבחון האם מערכת היחסים אכן נובעת מניצול יחסי מרות, או שאכן מדובר במערכת יחסים תמימה ואמתית. בין השאר נקבעו המבחנים הבאים:

  • פערי כוחות – היחס הוא כזה, ככל שפערי הכוחות גדולים יותר, כך הסיכוי שמדובר בניצול יחסי מרות גדול יותר.
  • הפרש גילאים – מבטא גם אי שוויון ביחסי הכוחות, וככל שהפרש הגילאים גבוה, כך, גם במבחן זה, ההערכה שמדובר בניצול יחסי מרות בהטרדה מינית, תגדל.
  • יכולת השפעה – במקרים רבים, יכולת ההשפעה של המעסיק על העובד מאוד גדולה. ככל שההשפעה, היכולת להחליט מה יקרה לו בהמשך חייו, גדולה יותר, כך גם החשש מניצול יחסי מרות.
  • היוזם – השאלה האם זהות היוזם משפיעה על השאלה האם מדובר בניצול או לא מורכבת, מצד אחד, אם היוזמה בידי הממונה, נגיד מן הסתם שהוא אכן מנצל. אך גם אם היוזמה בצד ה"חלש", עדיין לא בטוח כלל שהצד החלש אכן נתן את הסכמתו האמתית.

 

הטרדה מינית כוללת גם ניצול יחסי מרות

בית המשפט העליון קבע, בין השאר בעש"מ 4790/04 מדינת ישראל נ' בן חיים, כי סעיף 3(א) המגדיר מהי הטרדה מינית מפורש לפי תכליתו, המופיעה בדברי ההסבר לחוק: "החוק אינו מתיימר לאכוף מוסר או להתערב ביחסים חברתיים מרצון, אלא למנוע מאדם לכפות את עצמו על מי שאינו מעוניין בכך, ובמיוחד כשהדבר נעשה תוך שימוש לרעה בעמדת כוח" (הצעת חוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ז-1997, בעמ' 484).

בהמשך לזה קבע בית המשפט כי עבירת בעילה אסורה בהסכמה, העבירה שבעצם מייצגת את איסור יחסי המרות, נכללת בתוך עבירות ההטרדה המינית, " אין ספק כי מעשה של בעילה אסורה על פי חוק העונשין כולל בתוכו את כל רכיביו של המעשה המגונה.

אשר על כן העבירה לפי סעיף 346(ב) לחוק העונשין נכללת בעבירה של מעשה מגונה לפי סעיף 348(ה) לחוק העונשין, ומכאן שהיא כלולה גם בעבירת ההטרדה המינית, אף שהיא איננה נזכרת מפורשות בהגדרה הסטטוטורי".

 

בין אם הואשמת בעבירות ניצול יחסי מרות או שסבלת בעצמך מניצול – מומלץ לפנות מיד לעורך דין עבירות מין מנוסה.

מערכת יחסים מינית בין ממונה לכפופה אליו

שאלות ותשובות בנושא ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית
קודם כל, עליך להיות מודע לזכויותיך, וביניהן, זכות ההיוועצות עם עורך דין. בקש מהחוקרים לדבר עם עורך דין, תתאר לו את המצב, ותשאל איך לנהל את החקירה הראשונה. נציין שהחקירה הראשונה חשובה מאוד, ולא בהכרח כדאי לשתוק בה, כפי שמקובל לחשוב. לעיתים כן מומלץ למסור את הצד שלכם בסיפור.
עורך דין לענייני עבירות מין ניצול יחסי מרות והטרדות מיניות, ידע לנהל עבורכם את כלל ההליכים, המשפטיים, וכנראה גם כלפי התקשורת והציבור. במסגרת ההליך המשפטי, הוא יחליט מתי כדאי לבקש דווקא הסדר, ומתי כדאי לנהל את התיק עד סופו.
קודם כל אין כזה דבר "טוב ביותר", אלא יותר "המתאים ביותר". בדקו שלעורך הדין אתו אדם מדברים יש ניסיון בתחום, בחנו אותו אם יש לכם אמון בו, ובעיקר, מומלץ מאוד לשמוע המלצות ולמצוא עורך דין דרך חברים או משפחה.
אם אתם מעורבים בתיקי שקשור לניצול יחסי מרות בהטרדה מינית, מהצד הנפגע או הצד הפוגע, לכאורה,  צרו קשר עם משרד עו"ד אלעד שאול, משרד מקצוען ובעל ניסיון. המשרד כולל עורכי דין שהיו בעבר בשירות הציבורי או הפרקליטות, המנוסים בתחומם. רוצים רק לדעת מה לעשות עכשיו? פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני דיסקרטי ללא התחייבות. לאחריו, תוכלו להחליט מה לעשות באופן חכם יותר.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
עדות יחידה של נפגע עבירת מין

עדות יחידה של נפגע עבירת מין היא עניין מורכב ומאתגר. מצד אחד, חשוב להגן על קורבנות עבירות מין ולאפשר להם לקבל צדק. מצד שני, חשוב

פיצוי כספי מוסכם בעקבות הטרדה מינית

הטרדה מינית היא אירוע טראומטי המשפיע על חייהם של המעורבים בצורה מהותית, ומותיר אותם להתמודד עם השלכות נפשיות ורגשיות ארוכות טווח. המורכבות והאתגרים הרבים, הן

הטרדה מינית ברחוב

הטרדה מינית ברחוב נמנית על סוגי ההטרדות המיניות הנפוצות ביותר, אך בניגוד למקרים אחרים, בהטרדה מינית המתרחשת ברחוב קצת קשה יותר לטפל. במקרים כאלו עולות

הטרדה מינית בתחבורה ציבורית

בדרך לעבודה, בחזרה מהלימודים או לשאר סידורים, תחבורה ציבורית משמשת אותנו בשגרת החיים היומיומית. מטבע הדברים, אל הנסיעה שלנו מתלווים מגוון אנשים ולעיתים אף בצפיפות

פיצויים על הטרדה מינית בעבודה

העבודה היא חלק מהותי משגרת החיים של כולנו, ואך טבעי הדבר שכולנו נרגיש בטוחים ומוגנים במהלך יום העבודה שלנו. לצערנו, תופעת ההטרדות המיניות לא פסחה

הטרדה מינית בין כהן דת ומאמין

עבור אנשים מאמינים רבים, כהן הדת הוא הגורם המקשר בינם לבין האל, כשהוא מדריך ומכוון אותם בכל הנוגע להתנהגות הרצויה ודרכי האמונה. בהתאם לכך, לכהן

עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן