logo

הטרדה מינית ברחוב

הטרדה מינית ברחוב נמנית על סוגי ההטרדות המיניות הנפוצות ביותר, אך בניגוד למקרים אחרים, בהטרדה מינית המתרחשת ברחוב קצת קשה יותר לטפל. במקרים כאלו עולות השאלות מה נחשב להטרדה מינית ומה לא, מהן הזכויות העומדות לפרט במרחב הציבורי, ואילו פעולות בכל זאת ניתן לנקוט במידה וחווינו הטרדה מינית ברחוב? כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם.

 

הטרדה מינית ברחוב – נתונים סטטיסטיים

הרחוב ומרחבים ציבוריים אחרים, צריכים כולם להיות בטוחים עבור כל אחד ואחת מאיתנו, ולאפשר לנו לשמור על זכויות הפרט והצנעה, גם כשמדובר במרחב ציבורי. זה אמנם נשמע דבר מובן מאליו שכלל לא צריך להעלות על הכתב, אך למעשה, התופעה של הטרדה מינית ברחוב הולכת ונהיית שכיחה יותר ויותר בשנים האחרונות.

בכדי להבין את היקף התופעה, כדאי להכיר את הנתונים הסטטיסטיים הבאים: קרוב ל – 80% מהנשים והנערות בישראל חוו הטרדה מינית ברחוב, כאשר קרוב למחצית מהנשים דווחו על תחושות של פחד בעת ההטרדה. רוב ההטרדות (כ – 70%) כללו קריאות פוגעניות, הצעות מגונות ושריקות, בעוד ששאר ההטרדות כללו שליחת ידיים והיצמדות.

 

מה אומר החוק למניעת הטרדה מינית?

לצערנו, אמנם מדובר בתופעה שכיחה למדי, אך חשוב להבין כי הטרדה מינית הינה עבירה פלילית לכל דבר ועניין, כאשר הדבר מוגדר בחוק למניעת הטרדה מינית, המגדיר מספר אירועים עיקריים הנחשבים להטרדה מינית:

 1. פרסום תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני ללא הסכמה
 2. התבטאות בעלת אופי מיני שנועדה לבזות אדם אחר
 3. הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני למרות שהצד השני מסרב
 4. אמירות בעלות אופי מיני
 5. התנכלות שמקורה בהטרדה מינית

 

הטרדה מינית ברחוב – ענישה

הענישה בגין הטרדה מינית היא ענישה מחמירה לרוב, היכולה להגיע לכדי עונשי מאסר בפועל, הנעים בין שנתיים ועד ארבע שנות מאסר. מלבד עונשי המאסר בפועל, ענישה בגין הטרדה מינית ברחוב כוללת גם פיצויים כספיים, היכולים להגיע לסכומים של עשרות אלפי ואף מאות אלפי שקלים, גם מבלי להוכיח את מהות הנזק שנגרם לאדם שנפגע. בנסיבות המתאימות ובעזרתו של משרד עורכי דין מקצועי ומנוסה בתחום – משרד עורכי דין אלעד שאול ושות, ניתן להשית על המטריד גם ענישה פלילית וגם קבלת פיצויים כספיים.

 

מה עושים במקרה של הטרדה מינית ברחוב?

הטרדה מינית ברחוב יכולה להתבטא במגוון דרכים וסיטואציות, כאשר המכנה המשותף לכולם הוא תחושת הבלבול וחוסר האונים שהאדם המוטרד מרגיש. ברגעים אלו אנשים רבים אינם יודעים מה עליהם לעשות ומה הזכויות העומדות להם ולכן, כדאי להכיר את הפעולות הבסיסיות הבאות בהן כדאי לנקוט:

תיעוד האירוע

בעידן המודרני של ימינו, אפשרויות התיעוד הפכו לקלות ופשוטות למדי, כאשר באמצעות הטלפון הסלולרי ומכשירים נוספים, ניתן לתעד בדיוק ובפירוט רב את מקרה ההטרדה מינית ברחוב ובמידת האפשר, לחפש אחר עדים פוטנציאליים לאירוע שחווינו.

תמיכה רגשית

הרגשות הסוערים ותחושות הבלבול וחוסר האונים בהחלט יכולים לערער אותנו ולכן, חשוב להפנים את האירוע שעברנו שלב אחר שלב ולפנות לקבלת תמיכה רגשית מחברים וקרובי משפחה.

הגשת תלונה במשטרה

במידה וחוויתם הטרדה מינית, עליכם להגיש תלונה במשטרה בהתאם כנגד הגורם המטריד. 

פנייה לשירותיו של עו"ד הטרדה מינית

לא כולנו מודעים לזכויות המשפטיות ולהגדרות המדויקות של הטרדה מינית ובכדי להבין מהן הזכויות והאפשרויות המשפטיות העומדות בפנינו, חשוב לפנות בהקדם לשירותיו של עו"ד מומחה בתחום הטרדות מיניות, על מנת שיבחן את פרטי המקרה לעומק, ינתח את הראיות ויסייע לנו להוכיח את הטענות שלנו בצורה ברורה וחד משמעית.

 

כיצד ניתן לדעת מה נחשב להטרדה מינית ומה לא?

ההגדרה של עבירת הטרדה מינית היא הגדרה סובייקטיבית, הניתנת לפירושים שונים תלויי תרבות, תקופה והצדדים המעורבים. כך לדוגמה, התנהגות שנחשבה בעבר לפעולת חיזור לגיטימית אינה בהכרח תיחשב היום לכזו ואף יכולה להתפרש כהטרדה ופגיעה בכבודו של האחר.

על מנת לקבוע האם אכן מדובר בהטרדה מינית, מקובל לבחון את תחושתו של האדם הנפגע ואת הפעולות שבוצעו במסגרת מבחן האדם הסביר. במציאות, מבחנים אלו אינם תמיד מתבררים כיעילים במיוחד להוכיח את קיומה של הטרדה מינית ולכן, מקובל להגדיר את ההתנהגויות הבאות הנחשבות להטרדה מינית:

 1. גהירה
 2. דחיקה לפינה
 3. הפעלת לחצים לביצוע פעילות מינית
 4. בדיחות סקסיסטיות בעלות אופי מיני
 5. מבטים חודרים ובלתי רצויים לכיוון אברים מוצנעים
 6. התחככות
 7. הצעות מגונות

 

הטרדה מינית מילולית ברחוב

בין המקרים השכיחים ביותר של הטרדה מינית ברחוב נמצאים המקרים של הטרדה מינית מילולית, כאשר מלבד אמירות המופנות בצורה ישירה, גם אמירות המופנות בצורה עקיפה יכולות בהחלט להיחשב כהטרדה מינית. 

תחום עבירת ההטרדה מינית באופן מילולי מוגדרת בסעיף 3 לחוק למניעת הטרדה מינית, כאשר המכנה המשותף למקרים והאמירות השונות הוא הצורך להבהיר את תחושותיכם לגורם המטריד (מלבד במקרים של יחסי מרות).

אחת הסוגיות השכיחות בקטגוריה הטרדה מינית באופן מילולי ברחוב היא נושא המחמאות וכאן חשוב להבהיר כי מחמאה חד פעמית אינה עולה לרוב לכדי הטרדה מינית, אלא אם כן בוצעה באופן תדיר וחוזר ולאחר שהצד האחר הבהיר כי אינו מעוניין. 

 

ייעוץ משפטי מקצועי במקרה של הטרדה מינית ברחוב

התמודדות משפטית במקרים של הטרדה מינית ברחוב, בין אם אתם בצד המאשים ובין אם כנאשמים, אינה פשוטה וכרוכה בהתמודדות נפשית מורכבת, המגיעה לא אחת לכדי פגיעה באיכות החיים, כמו גם הוצאות שונות. ל מנת לבחון את דרכי הפעולה המיטביות ביותר העומדות בפניכם, אתם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי דין אלעד שאול ושות לקבלת ייצוג משפטי הולם. במסגרת ניסיוננו רב השנים בתביעות הטרדה מינית אנחנו מסוגלים להעניק לך את התוצאות הטובות ביותר שניתן להשיג במקרה שלך.

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית ברחוב
כן, קורבנות של הטרדה מינית ברחוב יכולים להגיש תביעות פיצויים בדרכים משפטיות. הם עשויים לבקש פיצוי עבור נזקים שונים, לרבות עוגמת נפש, הוצאות רפואיות, עלויות טיפול, אובדן הכנסה והוצאות נלוות אחרות.
נפגעי ונפגעות הטרדה מינית ברחוב יכולים לנקוט בצעדים משפטיים כדי לבקש פיצוי על ידי התייעצות עם עורך דין המתמחה במקרים של הטרדה מינית. הם יכולים לאסוף ראיות, כגון תמונות, סרטונים או הצהרות עדים, כדי לתמוך בטענתם. לאחר מכן יוכל עורך הדין להדריך אותם בתהליך הגשת התביעה ובקשת הפיצוי הראוי.
בעת קביעת פיצויים בגין הטרדה מינית ברחוב, נלקחים בחשבון מספר גורמים. אלה עשויים לכלול את חומרת ההטרדה, ההשפעה על רווחתו הנפשית והרגשית של הקורבן, כל פציעות גופניות שנגרמו לו, הוצאות רפואיות, עלויות טיפול, אובדן הכנסה והפסדים כספיים אחרים הקשורים אליו.
לתחומי שיפוט שונים יש דיני התיישנות משתנים לתביעות פיצויים הקשורות להטרדה מינית ברחוב. זה חיוני לקורבנות להתייעץ עם עורך דין באופן מיידי כדי להבין את המגבלות הספציפיות החלות בתחום השיפוט שלהם. פעולה במסגרת הזמן שנקבעה היא חיונית כדי לשמור על זכויותיהם החוקיות ולרדוף אחר פיצוי.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
הטרדה מינית אצל הגניקולוג

בין כותלי חדר הרופא, שם אמור לשרור אמון מוחלט, אורבת סכנה מפתיעה: הטרדה מינית על ידי גניקולוגים. תופעה חמורה זו, המושתקת פעמים רבות, פוגעת בנשים

פיזיותרפיסט הטרדה מינית

אתם הולכים לפיזיותרפיה כדי לשפר את בריאותכם הפיזית, אבל מה אם הטיפול עצמו הוא זה שפוגע בכם? כן, גם פיזיותרפיסטים יכולים להטריד מינית את מטופליהם,

עדות יחידה של נפגע עבירת מין

עדות יחידה של נפגע עבירת מין היא עניין מורכב ומאתגר. מצד אחד, חשוב להגן על קורבנות עבירות מין ולאפשר להם לקבל צדק. מצד שני, חשוב

תלונת שווא על אונס

תלונה על עבירה פלילית היא אירוע חמור, שיכול להוביל להשלכות מרחיקות לכת על הנפגע, החשוד והחברה. אך מה קורה כאשר התלונה היא שקרית? בתקופה האחרונה,

הסכמה חופשית

הסכמה חופשית הוא מושג שקשור לעבירות מין, בפרט לעבירות האינוס, ומתאר מצב שבו אישה מסכימה מרצונה החופשי לקיים יחסי מין. ללא הסכמה חופשית יחסי המין

אונס קבוצתי

אונס קבוצתי הוא מעשה חמור מאוד שמוגדר כעבירה פלילית. עבירת אונס קבוצתי היא חלק מקבוצת עבירות האינוס אותן אפשר למצוא בסעיף 345 לחוק העונשין. הסעיף

עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן