logo

הטרדה מינית בתחבורה ציבורית

בדרך לעבודה, בחזרה מהלימודים או לשאר סידורים, תחבורה ציבורית משמשת אותנו בשגרת החיים היומיומית. מטבע הדברים, אל הנסיעה שלנו מתלווים מגוון אנשים ולעיתים אף בצפיפות רבה, דבר המעלה את הסיכויים לפגיעה בפרטיות בכלל ולמקרים של הטרדה מינית בתחבורה ציבורית בפרט.

 

הטרדה מינית בתחבורה ציבורית – כיצד זה קורה?

תחבורה ציבורית היא דרך יעילה ונוחה למדי להתנייד ברחבי הארץ, אל העבודה, לימודים או לשאר סידורים ומטבע היותה כלי תחבורה ציבורי, הנסיעה מתאפיינת במגוון אנשים הנמצאים במקום אחד ולעיתים גם בצפיפות רבה. המרחב הציבורי והצפיפות הרבה, מביאים לכך שהשמירה על הפרטיות שלנו הופכת למשימה מאתגרת למדי ולעיתים, היא אף נרמסת בגסות.

הטרדה מינית בתחבורה ציבורית יכולה להתרחש במגוון סיטואציות, החל מהתייחסות מבזה ומשפילה הנוגעת למיניותו של האדם, דרך התבוננות מטרידה ואמירות פוגעניות ועד לנגיעות ומעשים ומגונים וכל זאת בעוד שהראינו למטריד כי אנחנו לא מעוניינים בהתייחסות מסוג זה.

 

הטרדה מינית באוטובוס

נסיעה באוטובוס היא אחת מדרכי התחבורה הציבורים הנפוצות ביותר, כשהיא משמשת בעיקר להתניידות פנים – עירונית. ולצערנו, תופעת ההטרדה המינית באוטובוסים הפכה לתופעה שכיחה למדי. כיום, בעידן הדיגיטלי בו ניתן לשלוף מצלמה ולתעד בקלות כל מה שקורה מסביבנו, נראה כי זהו הפיתרון האולטימטיבי להתמודדות עם מקרים כאלו, אך למעשה, ישנם פתרונות נוספים ואמצעי פעולה שניתן לנקוט:

פנייה אל שוטר

 ככל ובאוטובוס עצמו או בקרבתו נמצא שוטר, ניתן לפנות אליו ולמלא אחר הוראותיו. 

נסיעה לתחנת המשטרה

במידה ובמהלך הנסיעה התרחשה הטרדה מינית, הרי שלאדם המוטרד עומדת הזכות לבקש מנהג האוטובוס לפנות עם האוטובוס אל תחנת המשטרה ולהגיש תלונה בהתאם.

 

הטרדה מינית ברכבת

רכבת היא אמצעי התחבורה המשמש אותנו בעיקר לנסיעות בין עירוניות, כאשר הקרונות הממוזגים ומהירות הנסיעה, הופכות אותה לאחד מאמצעי התחבורה הפופולאריים ביותר. הטרדה מינית ברכבת יכולה להתרחש הן כתוצאה מהצפיפות הרבה הקיימת (במיוחד בימים בהם חיילים רבים מצטרפים אל הנסיעה) וכן בשל פעילות הרכבת בשעות הלילה המאוחרות, המהוות הזדמנות לפוגעים לבצע את מעשיהם.

 

הטרדה מינית במונית  

נסיעה במונית מלווה בדרך כלל באינטראקציה מסוימת עם נהג המונית, שכן הנהג והנוסע נמצאים באותו רכב לזמן מה ומטבע הדברים, נוהגים לשוחח ביניהם על נושאים כאלו ואחרים. בעוד ששיחה נעימה ומכבדת יכולה דווקא להנעים את זמן הנסיעה, במקרים בהם נהג המונית בוחר לנצל את הסיטואציה לכדי הטרדה מינית, הרי שעלינו לפעול בהתאם.

ככל וחוויתם הטרדה מינית במהלך הנסיעה במונית ולאחר שהבהרתם לנהג שאינכם מעוניינים באינטראקציה מסוג זה, הרי שבשלבים הראשונים יש לרשום את כל הפרטים של נהג המונית – שם מלא, מספר רכב ושעת הנסיעה. ככל ובידכם ראיות נוספות, דוגמת צילומים והקלטות, יש לשמור אותם בהתאם, שכן הם יכולים לשמש כראיות קבילות בבית המשפט.

אמנם מדובר בסיטואציה מרתיחה ולא נעימה בלשון המעטה, אך במקרים של הטרדה מינית במונית חשוב לפעול בחכמה, שכן יש לזכור שההגה נמצא בידיים של נהג המונית. לפיכך, מומלץ שלא להגיע לעימות חזיתי מול נהג המונית, לפעול לאיסוף הראיות והפרטים המזהים של הנהג ולרדת בשלום ובבטחה מהמונית.

 

מה עושים לאחר הטרדה מינית בתחבורה ציבורית?

הטרדה מינית בכלל והטרדה מינית בתחבורה ציבורית בפרט, תופסות אותנו בלתי מוכנים ולפיכך, אצל מרבית האנשים שחוו הטרדה מינית הרגשות הראשוניים הם בלבול, חוסר אונים ואי בהירות לגבי הצעדים בהם עלינו לנקוט בכדי להתמודד עם ההטרדה מבחינת משפטית. במסגרת ניסיוננו רב השנים בתביעות הטרדה מינית, ריכזנו עבורכם את הפעולות הבסיסיות בהן יש לנקוט לאחר הטרדה מינית בתחבורה ציבורית:

עיבוד המקרה

כאמור, בשלבים הראשונים שלאחר ההטרדה קיים בלבול רב וחוסר אונים, כך שבהתחלה חשוב לסדר את המחשבות, לעבד את המקרה באופן מלא שלב אחר שלב ולהפנים את המציאות שנכפתה עלינו.

קבלת תמיכה מקרובים

תהליך ההתמודדות מול מקרים של הטרדה מינית בתחבורה ציבורית הוא תהליך מורכב, בעיקר מהבחינה הנפשית ולכן, לאחר שעיבדנו את המקרה ועשינו סדר במחשבות, חשוב לספר על המקרה לחברים ובני משפחה בכדי לקבל תמיכה רגשית רחבה.

פנייה לעורך דין מקצועי

לאחר שקיבלתם את החיזוקים הנדרשים, ניתן לפנות אל הפן המשפטי ולהגיש תלונה בהתאם. על מנת למקסם את סיכויי הצלחת התביעה ולהגיש את התלונה בצורה נכונה ומסודרת, חשוב לפנות לעורך דין מקצועי המתמחה בתחום הטרדות מיניות.

 

מיהו עורך דין הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין ובשל כך, כאשר אנחנו מחפשים אחר עורך דין הטרדה מינית מקצועי ומנוסה בתחום, עלינו לחפש אחר עורך דין בעל התמחות בתחום הפלילי. עם זאת, להטרדה מינית יש רובד נוסף, והיא יכולה להיחשב במקרים מסוימים גם כעוולה אזרחית, כמו במקרים בהם ההטרדה בוצעה במקום העבודה. 

עורך דין הטרדה מינית הוא עורך המתמחה בחוק למניעת הטרדה מינית ובתיקונים לחוק, כאשר המקצועיות והניסיון רב השנים מאפשרים למשרד עורכי הדין לספק עבורכם את שירותי הליווי והייעוץ המשפטיים המקיפים והטובים ביותר.

 

מתי מומלץ לפנות אל עורך דין הטרדה מינית?

בין אם אתם חשודים ובין אם אתם נפגעים של הטרדה מינית, הפנייה אל עורך הדין צריכה להתבצע מיד עם הגשת התלונה / תחילת החקירה. השלבים הראשונים של הטיפול בהטרדה מינית הם מהותיים ביותר להמשך הדרך ויכולים לקבוע את מידת הצלחת התיק ולכן, יש לפנות בהקדם האפשרי לשירותיו של עו"ד מקצועי בתחום – משרד עורכי דין אלעד שאול ושות', בכדי לגבש תשתית ראייתית מבוססת ומהימנה, שתסייע להוכיח את הטענות באופן ברור וחד משמעי.

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית בתחבורה ציבורית
הטרדה מינית בתחבורה ציבורית כוללת התקפים מיניים לא רצויים, מחוות, הערות או כל התנהגות בלתי הולמת אחרת בעלת אופי מיני היוצרת סביבה עוינת או לא נוחה לאנשים.
לרשויות התחבורה הציבורית מוטלת חובה חוקית להבטיח את שלומם ורווחתם של נוסעיהם. זה כולל נקיטת אמצעים יזומים למניעת הטרדה מינית, כגון יישום תכניות מודעות, הדרכת צוות בטיפול בתקריות, הגברת אמצעי האבטחה והקמת מערכות דיווח ברורות לקורבנות.
לרשויות התחבורה הציבורית מוטלת חובה חוקית להבטיח את שלומם ורווחתם של נוסעיהם. זה כולל נקיטת אמצעים יזומים למניעת הטרדה מינית, כגון יישום תוכניות מודעות, הדרכת צוות בטיפול בתקריות, הגברת אמצעי האבטחה והקמת מערכות דיווח ברורות לקורבנות.
נפגעות הטרדה מינית בתחבורה ציבורית יכולות לנקוט במספר פעולות משפטיות. הם יכולים להגיש תלונה במשטרה, לבקש צו מניעה נגד המטריד, להגיש תביעה אזרחית בגין פיצויים, או לדווח על האירוע לרשויות התחבורה המתאימות לצורך נקיטת צעדים משמעתיים פנימיים. מומלץ לפנות לעורך דין פלילי הבקיא בתחום עבירות מין.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
זכרונות מודחקים

זיכרונות מודחקים, אלו העמוקים בתוך התת-מודע, עשויים לשמש כמפתח להבנת אירועים טראומטיים וקשורים, אך בו זמנית, להוות אתגר משפטי ופסיכולוגי מורכב. במאמר זה, נצעד לאורך

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן