logo

דוגמאות להטרדה מינית בעבודה

כולנו מכירים סיפורים על הטרדות מיניות בעבודה, על ניצול יחסי מרות ועל עונשים חמורים שהוטלו על מי שהורשעו בהטרדות מיניות במקום העבודה. אולם מה נחשב להטרדה מינית בעבודה ומה לא נחשב להטרדה מינית? מתי יחסים מתקיימים תוך ניצול יחסי מרות ומתי הם ללא ניצול יחסי מרות? כל זאת ועוד דוגמאות להטרדה מינית בעבודה, להלן.

 

מה מוגדר כהטרדה מינית בעבודה

המונח "הטרדה מינית" הוא מונח כולל, המתאר מספר התנהגויות מיניות בלתי רצויות האסורות על פי חוק. מי שיורשע בביצוע אחת מהתנהגויות אלו ייענש בעונשים פליליים וכן ייאלץ לשלם פיצויים משמעותיים מאוד לנפגעות.

כמו כן, כאשר מדובר על הטרדה מינית במקום העבודה, ההטרדה עלולה לעלות למטריד במקום עבודתו. המעסיק והממונה על ההטרדות המיניות בעבודה מחויבים לפעול כדי למנוע את הישנות ההטרדה במקום העבודה, ולא אחת המשמעות היא שחובה עליהם לפטר את המטריד מעבודתו.

ההתנהגויות הנחשבות להטרדה מינית במקום העבודה הן:

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים
  2. מעשים מגונים כהגדרתם בחוק העונשין
  3. הצעות מיניות חוזרות
  4. התייחסויות חוזרות למיניותו של האדם
  5. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של האדם או לנטייתו המינית

 

כל אחת מההתנהגויות הללו, תיחשב להטרדה מינית. תיכף נצלול אל ההגדרות השונות וניגע בדוגמאות להטרדה מינית בעבודה הנובעות מהגדרות אלו. עוד קודם לכן, חשוב לי לחדד לכם במה שונה הטרדה מינית בעבודה מהטרדה מינית שלא במקום העבודה.

הטרדה מינית בעבודה לעומת הטרדה מינית שלא בעבודה

ההבדל בין הטרדה מינית בעבודה להטרדה מינית שלא בעבודה, נוגע בעיקר להטרדות לפי התנהגויות 3 ו-4 שהוצגו לעיל – הצעות מיניות חוזרות והתייחסויות חוזרות למיניותו של אדם. ההבדל נוגע לציפייה של החוק מהאדם המוטרד.

כאשר אנו עוסקים בהטרדות מיניות באופן כללי שלא במקום העבודה, כדי שהתנהגויות שכאלו ייחשבו להטרדה מינית על המוטרד להביע את התנגדותו להצעות האמורות או להתייחסויות למיניות שלו. לעומת זאת, במקרים בהם ההטרדות קורות במקום העבודה, אין דרישה שהמוטרד יביע את התנגדותו להצעות ולאמירות. עצם האמירות וההצעות החוזרות ייחשבו להטרדה, ללא תלות בהתנגדות הניצע.

הסיבה לפער בין ההגדרות, נובע מהחש לניצול יחסי מרות. תוהים מה זה ניצול יחסי מרות? שאלה מעולה. אבאר כעת מהם ניצול יחסי מרות ומשם נמשיך ישירות אל דוגמאות להטרדות מיניות בעבודה.

ניצול יחסי מרות

מעשים ייחשבו בנסיבות מסוימות להטרדה מינית ובנסיבות אחרות לא ייחשבו להטרדה מינית. ההבדל הוא האם המעשים נעשו בהסכמה או שלא בהסכמה. בהיעדר הסכמה, המעשים ייחשבו להטרדה. אלא שהחוק לא מסתפק בהסכמה סתם אלא דורש הסכמה "חופשי ומרצון". הסכמה חופשית ומרצון היא הסכמה הנובעת מרצון פנימי ולא מלחצים חיצוניים.

במסגרת יחסי מרות בעבודה, כלומר ביחסים שבין בוס לעובדת שלו, קיים חשש מהותי שההסכמה למעשים מיניים כלשהם או חוסר ההתנגדות לאמירות מיניות לא נובע מהסכמה חופשית, אלא מחשש למקום העבודה, לסיכויי הקידום וליחס מהקולגות. לכן, עובדות מסכימות לכאורה לכל מיני דברים על אף שהן לא באמת מעוניינות בהן.

כדי להתמודד עם תופעה לא רצויה זו, החוק קבע בפשטות שהסכמה שהושגה תוך ניצול יחסי מרות, אינה הסכמה. ייתכן שאתם תוהים, ובצדק, איך האישה תוכל להוכיח שההסכמה הייתה תוך ניצול יחסי מרות. תהיה זו כל כך מוצדקת, שהמחוקק אכן הפך את הכלל הפשוט – במקום שהמתלוננת תצטרך להוכיח שהיה ניצול יחסי מרות, הבוס יצטרך להוכיח שהמעשים בוצעו בהסכמה חופשית וללא ניצול שכזה.

היפוך חובת ההוכחה מגדיל מאוד את הסיכויים של המתלוננת לנצח בהליך. כמו כן, כפי שראינו, החשש מניצול יחסי מרות אף מרחיבים את המקרים שייחשבו להטרדה מינית במקום העבודה.

 

מספר דוגמאות להטרדה מינית בעבודה

תארו את התרחיש הבא. רונית מגיעה כל בוקר למשרד שלה. בדרך, היא חולפת על פני המשרד של הבוס שלה. הבוס שלה מקפיד להחמיא לה מחמאות הנוגעות למראה שלה, כמו "רונית איך יפה לך השמלה" או "רונית השמלה ממש מחמיאה לגזרה שלך" וכן "השמלה מדגישה לך את מה שצריך להדגיש".

אמירות שכאלו הינן אמירות מעודנות יחסית ולא בוטות. לא נאמר לה "איך השמלה מחמיאה לך לתחת" או כל אמירה כזו לגביה לא יהיה ספק שמדובר בהטרדה. מדובר באמרות המתייחסות למיניות בעקיפין ולא בישירות.

בכל זאת, אמירות אלו יוכלו בהחלט להיכנס להגדרת הטרדה מינית בעבודה, על כל המשתמע מכך. זאת, מאחר שמדובר בהתייחסויות למיניות של העובדת ואין כל צורך שהיא תביע את התנגדותה לאמירות אלו.

הצעות מיניות

כעת, נניח שרונית נמצאת לפני וועדה שתכריע האם לקדם אותה במשרד. כמה ימים לפני ההכרעה, הבוס שלה שהוא גם ראש הוועדה מזמין אותה אליו למשרד ואומר לה "מה רונית, לא תרצי לצאת לארוחת ערב לפני הוועדה, ואז אולי גם לבוא אליי לדירה? אני מבטיח שזה ישתלם לך". רונית מבינה שהקידום שלה תלוי בארוחת ערב זו ומכיוון שכך לא מתנגדת להצעה.

הצעות חוזרות שכאלו, ייחשבו אף הן להטרדה מינית. מדובר בניצול יחסי מרות ברורים ולמרות העידון והקלאס – מדובר בהטרדה.

 

מגע מיני

כמובן שמגע מיני ייחשב להטרדה מינית. נשיקה, יד על הישבן, על הירך ובנסיבות מסוימות אפילו על הגב, ייחשבו להטרדה מינית. למעשה, מדובר בהטרדה מינית חמורה במיוחד שכן העבירה יכולה להיחשב גם למעשים מגונים לפי חוק העונשין. העונשים הפליליים על עבירה זו יוכלו להיות חמורים יותר.

 

הטרדה בראיון עבודה

חשוב לדעת שהטרדה מינית בעבודה יכולה להתרחש כבר בראיון העבודה. המראיין מנצל את התלות של המרואיינת בו ומנצל זאת לאמירות או אפילו למעשים מיניים. לכן, גם במקרים אלו, לא נדרש שהמרואיינת תביע את התנגדותה להצעות או להתייחסויות המיניות.

 

לסיכום

לסיכום, תרחישים רבים ייחשבו להטרדה מינית, אף אם במבט ראשון הם יכולים להיתפס כמעשים לגיטימיים. הערפול הרב השורר בתיקים אלו, גורם לכך שרצוי בהחלט להיות מיוצגים על ידי עורך דין פלילי מהשורה הראשונה בהליכים השונים. עורך הדין ישתמש בערפול לטובתכם ויציג את העובדות כפי שנכון לדעתכם להציג אותן.

אני, עו"ד אלעד שאול, בעל ניסיון רב בתיקי עבירות מין בכלל ובתיקי הטרדות מיניות בפרט. כשאני מייצג את הלקוחות שלי, טובתם נמצאת אצלי מעל הכל ואני דואג לשמור על הזכויות שלהם ולהשיב את כבודם. פנו אליי לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה בהתאם לאינטרס שלכם.

מספר דוגמאות להטרדה מינית בעבודה

שאלות ותשובות בנושא דוגמאות להטרדה מינית בעבודה
להטרדות מיניות בעבודה השלכות קריטיות. ראשית, הן יכולות להוביל לפתיחה של הליכים פליליים. שנית, הטריד יחויב בתשלום פיצויים למוטרדת בסכום של עשרות אלפי שקלים ואף מעבר לכך. לבסוף, ההטרדות עלולות לעלות למטריד במקום עבודתו.
בהטרדות מיניות במקום העבודה, המוטרד לא צריך להביע את התנגדותו להצעות ולהתייחסויות המיניות. זאת, בעקבות החשש הממשי לניצול יחסי מרות בעבודה.
בשלב הראשון, המתלוננת והפרקליטות יצטרכו להוכיח שאכן בוצעו המעשים שנטען כי בוצעו. בשלב השני, במקום שהמתלוננת תצטרך להוכיח שלא הייתה הסכמה והמעשים נעשו תוך ניצול יחסי מרות, הנאשם עצמו יצטרך להוכיח שהמעשים נעשו ללא ניצול יחסי מרות. חובת ההוכחה עוברת אליו.
ישנן דוגמאות רבות להטרדה מינית בעבודה. הצעות חוזרות לצאת לדייט, מחמאות חוזרות על הלבוש מאספקטים מיניים וכמובן מגע בלתי הולם – ייחשבו להטרדה מינית. חשוב לציין שההטרדה המינית תוך ניצול יחסי מרות עלולה להתרחש אף בראיון העבודה, עוד לפני קבלת העבודה ויצירת יחסי עובד – מעביד פורמליים.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
נוהל למניעת הטרדה מינית

במקומות עבודה, קיימים נהלים נוקשים יחסית במטרה למנוע הטרדות מיניות. להלן אכיר לכם את הנוהל למניעת הטרדה מינית במקום העבודה, את הדרכים לביצוע הנוהל בפועל

תקנון למניעת הטרדה מינית

כל מעסיק שלו 25 עובדים ומעלה, מחויב בפרסום תקנון למניעת הטרדה מינית. מטרתו של התקנון להביא לידיעת העובדים את עיקרי המידע החשוב בתחום, להודיע להם

חוק הטרדה מינית והשפעתו בעבודה

חוק הטרדה מינית נחקק במטרה להתמודד עם תופעת ההטרדות בכלל, ועם תופעת ההטרדות במקום העבודה בפרט. כדי לעשות זאת, החוק מטיל חובות על המעסיק ועל

הטרדה מינית בריאיון עבודה

כמו שהטרדות מיניות בעבודה אינן עניין נדיר במיוחד, אף הטרדות מיניות בראיונות עבודה קורות לא מעט. פורמלית, בזמן ראיון עבודה, עוד לא מתקיימים יחסי עבודה

עורך דין הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה מובילה להליכים פליליים, אזרחיים ומשמעתיים. כדי להשיג את התוצאות הרצויות בכל אחד מההליכים הללו, חשוב להיות מיוצגים על ידי עורכי דין מובילים

תביעת הטרדה מינית בעבודה

תביעות הטרדה מינית בעבודה לשם קבלת פיצויים, פיטורי המטריד או במסגרת הליכים פליליים, הינן תביעות מורכבות וחשובות המאפשרות לעשות צדק עם הנפגעות ולהעמיד את המטרידים

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן