logo

ניצול יחסי מרות – חוק העונשין

כשמדברים על ניצול יחסי מרות, צריך לדעת שמדובר בתחום שאינו חד משמעי. נכון, אם זה כבר הגיע להגדרת ניצול, כנראה שזה כבר קצת יותר חד משמעי, ועדיין, כל הסיפור של יחסי מרות, קשר בין מעביד לעובד, בין מפקד לחייל, ובין מרצה לסטודנטית, מסובך מאוד, וצריך לדעת איך לגשת אליו ולהתמודד אתו.

ניצול יחסי מרות – חוק העונשין מפרט מספר נסיבות בהן אכן מתקיים ניצול כזה, והופך עבירות לחמורות יותר. מה זה אומר? איך בוחרים את עורך הדין שיעזור? כל הפרטים במאמר.

 

ניצול יחסי מרות – מה זה?

ניצול יחסי מרות הוא בעצם סוג של שימוש לרעה שמתקיים במערכת יחסים שמבוססת על קשר שאינו שוויוני. זה יכול להיות יחסים בין מורה לתלמיד, בין מנהל לעובד שכפוף אליו, ובעצם בכל מקרה שהקשר מבוסס מלכתחילה על פערים מובנים. התוצאה המידית של פערים כאלה היא חשד לחוסר הסכמה של ה"צד החלש", גם אם נראה ממבט ראשון או מהתנהגותו שהוא כן מסכים.

 

ניצול יחסי מרות – חוק העונשין

ישנן מספר עבירות בחוק העונשין, שביצוע העבירה בנסיבות של ניצול יחסי מרות, מביא להגדרת העבירה כנסיבות מחמירות ולהחמרה בעונש. בין השאר, העונש על עבירת הסרסור הוא חמש שנות מאסר. אם העבירה התרחשה כשיש ניצול של יחסי מרות, הענישה מחמירה והעונש עומד על שבע שנים. גם בעבירות מין, למשל עבירת בעילה אסורה בהסכמה, סעיף 346, כוללת בתוכה גם איסור קיום יחסי מין אם יש חשש ליחסי מרות.

בסעיף 368, בסעיפים העוסקים בהתעללות בקטינים ובחסרי ישע, העונש חמור בהרבה אם יש חשד לניצול יחסי מרות תוך כדי ההתעללות.

 

 

קצת פחות מיחסי מרות – יחסי השפעה

רק לפני מספר חודשים, בדצמבר 2022 קבע בית המשפט מושג חדש. מושג זה עומד בין יחסי מרות כפי שהוגדרו בחוק, ובחוק למניעת הטרדה מינית. לבין היעדר מרות, כלומר, יחסים חבריים בין שני צדדים שווים במעמדם. המושג נקרא "יחסי השפעה", והכוונה היא ליחסים שכוללים כוח של השפעה, שמתבטא בשתי דרכים.

אם זה מבחינה מקצועית, כשנתוניו המקצועיים האישיים של צד אחד, מקנים לו ביטחון במקום העבודה, וגם משפיעים על המוניטין שלו, לעומד צד שני, שבמצב קצת אחר, וזאת למרות ששניהם למשל עובדים שהתחילו לעבוד באותו זמן, או עובדים באותה המחלקה. בנוסף, יכול להיות גם מעמד אישי, חברתי, של שני עובדים, שכל אחד מהם תופס מקום חברתי שונה בתוך החברה.

 

רף ההוכחה

אם נעמיק, נבין שרף ההוכחה, כאשר נטענת טענה להטרדה מינית, או עבירה מסוג זה, במקרים של ניצול יחסי מרות ברור, נמוך יחסית. לעומת זאת, במקרים של היעדר מרות, הרף גבוה. הפסיקה קבעה שרף ההוכחה במקרה של "יחסי השפעה", כאשר עומדת טענה שהצד החלש הראה למטריד שאינו מעוניין, אכן נמוך יותר מרף ההוכחה שנדרש כאשר מדובר בשני עובדים במצב שווה ודומה.

כך נפסק ב עע (ארצי) 35999-10-21 פלונית נ' חברה פלונית, ניתן ב-13 בדצמבר 2022.

 

הסכמה לניצול יחסי מרות

חוק העונשין לא מפרט מה קורה במצב של הסכמה, אבל השופטת בייניש, ב עש"ם 4790/04 מדינת ישראל נ' אברהם בן חיים  אמרה כך: "העובדה שהכפוף לא הביע התנגדות למעשים המיניים שביצע הממונה עליו, אין בה כדי לסייע להגנתו של הנאשם. ניסיון החיים מלמדנו כי פער הכוחות הקיים בין הממונה לכפוף לו במקום העבודה, מונע לא פעם מהמוטרד את היכולת להביע את העדר הסכמתו למעשים מיניים כאמור".

כלומר, לטענתה ישנה חזקה שבמקרים של יחסי מרות, גם אם המוטרד לא הראה את אי הסכמתו לאירוע, בשל העובדה שמדובר ביחסים לא שוויוניים, קיים חשש שהצד ה"חלש" יפחד מלהביע את דעתו, ולכן החזקה היא לטובתו, ועל ה"צד החזק", להוכיח שההסכמה אכן הייתה אותנטית ומתוך כוונה אמתית.

 

החוק למניעת הטרדה מינית

מלבד ניצול יחסי מרות – חוק העונשין, גם החוק למניעת הטרדה מינית שקובע, בין השאר, בסעיף 3, הגדרות למצבים שונים של הטרדות מיניות וכולל גם ניצול יחסי מרות בתוך ההגדרות הללו. חשוב לציין שבהקשר הזה, יש משמעות רבה לכך שניצול יחסי מרות הוא חלק מאותה רשימה של חלשים אחרים בחברה. כפי שאמרה השופטת ורדה וירט לבנה ב ע"ע 274/06 פלונית נ' אלמוני:

"לא בכדי בחר המחוקק לכלול "עובד" באותה רשימה יחד עם – קטין, חסר ישע, מטופל במסגרת טיפול נפשי או רפואי, אדם במסגרת שירות או תלמיד שאינו קטין – אשר לא יידרשו להראות, כי לא היו מעוניינים בהתנהגויות בעלות האופי המיני שנעשו כלפיהם תוך ניצול יחסי מרות. זאת, בשל מעמדם הנחות, יחסית, אשר יכול וירתיע אותם מלהראות לממונה עליהם שאינם מעוניינים באותם מעשים אשר לכאורה נדמה היה שהסכימו להם".

 

אז מה הם הפרמטרים לקבוע שמדובר בניצול יחסי מרות?

  • יוזמה –  לשאלה מי זה שיזם את הקשר יש משמעות רבה. אמנם כן צריך לדעת שגם אם הצד החלש הוא זה שיזם, עדיין יש חשש לניצול, אך כמובן שאם יש צד דומיננטי וחזק בקשר, וצד שנגרר, יש לכך משמעות.
  • פער גילאים –  בסוף רוב האנשים בעולם בקשר עם אנשים בגילאים שלהם פחות או יותר. ולכן, אם יש פער גילאים משמעותי, ישנו חשד שאכן מדובר בניצול יחסי מרות.
  • השפעה על העובד – אם מדובר בבעל סמכות והשפעה על העובד, שבכוחו לקבוע גם את ההווה שלו, וגם את העתיד,  כמובן שזה גורם משפיע מאוד ביחס לבחינת מידת אי השוויון שבקשר וכתוצאה מכך גם השאלה האם מדובר בניצול יחסי מרות, או קשר חברתי שווה ותו לא.

 

בכל מקרה בין אם הואשמת בעבירות ניצול יחסי מרות או שסבלת בעצמך מניצול – מומלץ לפנות מיד לעורך דין עבירות מין מנוסה.

קצת פחות מיחסי מרות – יחסי השפעה

שאלות ותשובות בנושא ניצול יחסי מרות – חוק העונשין
דבר ראשון, עליך למצוא עורך דין שמבין בתחום הזה. בסוף, גם אם בסרטים אתם רואים שהחשודים שומרים על זכות השתיקה, או דברים כאלה. להודעה ראשונה יש משמעות רבה, ועורך דין לענייני עבירות מין, או לענייני יחסי מרות, ידע לתדרך ולהבהיר לך איך להתנהל במהלך החקירה. 
אם השאלה היא האם מדובר בנושא חמור מספיק כדי שהוא יופיע בחוק העונשין, כנראה שהתשובה של המחוקק היא שחד וחלק כן. עניין ניצול יחסי מרות מהווה בעצם נסיבות מחמירות לעבירות רבות. זה לא מהווה עבירה עצמאית בנפרד, אלא אם מדברים על העבירות שמנויות בחוק למניעת הטרדה מינית, אלא כחלק מעבירה אחרת.
עורך דין מקצועי לענייני עבירות של ניצול יחסי מרות, יחסי עובד מעביד, וכל התחום הזה, ידע לבחון את חומר הראיות, ולהמליץ על הדרך בה יש לנהל את התיק. אם יהיה צורך, הוא ידע להמליץ גם על הסדר בתיק.
במשרד של עו"ד אלעד שאול אפשר לקבל את הייעוץ המקצועי המשפטי הטוב ביותר שיש לשוק להציע. אם אתם תוהים מה עליכם לעשות ברגע זה, פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני דיסקרטי ללא התחייבות. ההמשך הוא כמובן החלטה שלכם, אבל לכו לייעוץ רק כדי להבין בדיוק מי נגד מי.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
עורך דין ניצול יחסי מרות

הדין הישראלי מתייחס בחומרה לניצול יחסי מרות. החוק חושש ממציאות בה אנשים ינצלו יחסי מרות שיש להם לכפופים להם, לצרכים מיניים. להלן נסקור את עבירות

ניצול יחסי מרות בעבודה

הרבה מים עברו בירדן מאז שמעסיק ועובדת היו יכולים להיות בקשר רומנטי בעודם עובדים יחד, אחד תחת השני. היום מדובר ממש בעבירה פלילית. מה זה

ניצול יחסי מרות בצבא

הצבא הוא מקום היררכי בעיקרו. כלומר, תמיד יהיה בו צד חזק יותר וחלק יותר. מה זה אומר לגבי איסור ניצול יחסי מרות? איך ניצול יחסי

ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר

כשמדברים על יחסי מרות, ישנן לא מעט דוגמאות, חלקן גם מובאות על ידי החוק. ניצול יחסי מרות מצד מנהל ישיר, הוא אחת הדוגמאות הנפוצות. קשר

ניצול יחסי מרות פלילי

הסיפור של ניצול יחסי מרות, הוא סיפור שלעיתים יכול להיות מאוד ברור, ולפעמים נמצא בתחום אפור. לשאלה מתי ניצול יחסי מרות פלילי או לא, יש

ניצול יחסי מרות בלימודים

אתם מורים במערכת החינוך, או באוניברסיטה? אולי דווקא סטודנטים או תלמידי תיכון, בכל מקרה, את האיסור על ניצול יחסי מרות בלימודים אתם אמורים להכיר. מערכת

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן