logo

פיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית

פגיעה מינית היא לצערנו תופעה שכיחה למדי, היכולה להתרחש במגוון מקרים וסיטואציות, כאשר ההשלכות של הפגיעה המינית על חייהם של המעורבים הן מהותיות וטראומטיות. מלבד רגע הפגיעה עצמו, עומדים בפני הנפגעים אתגרים משפטיים ובירוקרטיים. במאמר זה נבחן לעומק כיצד ואיך בדיוק ניתן לקבל פיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית.

 

פגיעה מינית – עוולה פלילית או אזרחית?

הטרדות מיניות ופגיעות מיניות הן לצערנו תועפות שכיחות למדי, היכולות להתרחש על ידי אנשים זרים וקרובים ובכל מקום ללא יוצא מהכלל: בעבודה, בצבא, מסגרות חינוכיות, מקומות ציבוריים ועוד. פגיעה מינית היא פגיעה בתחושת הביטחון, זכות השמירה על הפרטיות וכבודו של האדם, כך שהיא יכולה לגרור בעקבותיה גם פגיעה נפשית אצל הצד הנפגע.

ככלל, החוק מתייחס בחומרה רבה אל נושא ההטרדות והפגיעות המיניות, כאשר ההתייחסות למקרים אלו היא הן בפן הפלילי והן בפן האזרחי. כפועל יוצא מכך, במקרים בהם חוויתם פגיעה מינית, ניתן יהיה להגיש תביעה פלילית וכן תביעה אזרחית ולקבל פיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית בהתאם.

 

מהי פגיעה מינית?

פגיעה מינית היא כל התנהגות / מעשה בעל אופי מיני המתבצעת בניגוד לרצונו החופשי של הצד האחר ו/או תוך ניצול פערי הכוחות, באופן המונע מהצד האחר להביע את התנגדותו באופן חופשי. הנתונים הסטטיסטיים מראים כי האוכלוסיות הנמצאות בסיכון לפגיעות מיניות הן: נשים (בעיקר צעירות ורווקות) וילדים.

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר מספר מקרים של פגיעה מינית, כאשר עם הזמן החוק עבר שינויים והתפתחויות במטרה לכלול ולהגדיר מקרים חדשים. בין סוגי הפגיעות המיניות העיקריות ניתן למנות את המקרים הבאים:

  1. אונס (לרבות ניסיון אונס, אונס קבוצתי ואונס מתמשך).
  2. מעשה סדום.
  3. גילוי עריות.

 

השלכותיה של הפגיעה המינית

כולנו מודעים לכך שפגיעה מינית היא חוויה טראומתית במיוחד, אך לא רבים מודעים לכך שפעמים רבות לפגיעה המינית יש גם השלכות והשפעות נפשיות ופסיכולוגיות, היכולות להיות בעלות טווח השפעה ארוך במיוחד ככל והן מתרחשות בגילאים צעירים ובאופן מתמשך. בין ההשלכות הנפשיות והפסיכולוגיות הנפוצות ביותר נמצאות: חרדה, הפרעות שינה, קשיי קשב, פרנויה ועוד.

 

פיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית – כמה ניתן לקבל?

בגין ההשלכות המהותיות של הפגיעה המינית, הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הנפשית, ניתן יהיה לתבוע את הפוגע במישור הפלילי ובמישור האזרחי כאמור, כאשר חלוקה זו משפיעה גם על אופן הפיצויים שניתן לקבל במסגרת כל תביעה:

פיצויים בהליך הפלילי

על פי חוק העונשין, בית המשפט יכול לפסוק פיצויים בהליך הפלילי עד לסכום של 258,000 ₪.

פיצויים בהליך האזרחי

בניגוד להליך הפלילי, פיצויים על נזק בעקבות תקיפה מינית אינם מוגבלים בסכום והם למעשה נגזרת אינדיווידואלית של מהות הפגיעה, השלכותיה, הוצאות נלוות ועוד. אחד המאפיינים הייחודיים בפסיקת הפיצויים בהליך האזרחי במקרה של פגיעה מינית הוא, האפשרות לקבל פיצוי עד לסך 120,000 ₪ גם מבלי להוכיח גרימת נזק.

 

האם פיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית הם עונש ראוי?

אנשים רבים שואלים את עצמם האם פיצויים כספיים על נזק בעקבות פגיעה מינית הם עונש ראוי, שכן כפי שראינו, לפגיעה זו יש השלכות עתידיות מרחיקות לכת על חייו של הנפגע. כאן חשוב לדעת כי מלבד הפיצויים עצמם, ניתן לפסוק על הנאשם גם עונשי מאסר בפועל, כאשר הפיצויים הכספיים נועדו לאפשר לנפגע לממן את ההוצאות הנדרשות לשיקום חייו וכן להוות מעין סגירת מעגל הנובעת מהכרת הפוגע במעשיו.

תביעת פיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית – חשוב לדעת

במידה וחוויתם פגיעה מינית ואתם מתכוונים להגיש תביעה ולדרוש פיצויים בהתאם, חשוב להיערך לכך בהתאם ולפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום ההטרדות והפגיעות המיניות, על מנת שיבחן את פרטי המקרה וימליץ לכם על דרכי הפעולה המומלצות והאפשרויות המשפטיות העומדות בפניכם.

בכדי לסייע לעבודתו של עורך הדין ולייעל את התהליך, מומלץ להגיע מוכנים לפגישה עם עורך הדין ולאסוף את כלל החומר והתיעודים הרלוונטיים למקרה, דוגמת צילומים, הקלטות, עדים פוטנציאליים ועוד, כאשר עורך דין הטרדה מינית יוכל להכווין אתכם אל הראיות והמסמכים החשובים עליו תבוסס עילת התביעה.

במסגרת ניסיוננו רב השנים בתחום תביעות הטרדה מינית, אנחנו מעניקים לכם את חבילת השירות, הייעוץ והליווי המשפטיים המקיפים ביותר, שיעזרו לכם לעבור את התהליך בצורה יעילה ומיטבית, כך שבסופו של תהליך תקבלו את מלוא הפיצויים המגיעים לכם.

שאלות ותשובות בנושא פיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית
לפגיעה מינית יש השלכות מהותיות, חלקן מתמשכות ועתידיות, על חייו של הנפגע, כאשר מלבד הפגיעות הפיזיות המוכרות לכולנו, ישנן גם פגיעות פסיכולוגיות – נפשיות. בהתאם לכך, החוק מתייחס אל פגיעות מיניות הן כעוולות פליליות והן כעוולות אזרחיות, כך שניתן לנהל את התביעה הן בפן הפלילי והן בפן האזרחי ולדרוש פיצויים בהתאם.
שאלת גובה הפיצויים על נזק בעקבות פגיעה מינית נחלקת בהתאם לסוג תביעת הפיצויים המתנהלת בעניין, כאשר בגין תביעה במישור הפלילי ניתן יהיה לקבל פיצויים עד לסך של 258,000 ₪ ואילו במישור האזרחי, סכום הפיצויים אינו מוגבל והוא נקבע בהתאם לסוג הפגיעה, ההוצאות ונתונים נוספים, כאשר אחד המאפיינים הייחודיים של תביעה אזרחית היא היכולת לקבל פיצויים עד לסך של 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק.
בכדי למקסם את הפיצויים המגיעים לנו בגין פגיעה מינית, יש להיערך אל התביעה בהתאם ולפנות בהקדם לשירותיו של עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום הפגיעות המיניות. אל עורך הדין מומלץ להגיע עם כלל הראיות, המסמכים ושאר החומרים הרלוונטיים למקרה, כך שהוא יוכל לבחון את החומר ולבסס תשתית ראייתית חזקה ומוצקה.
ככלל, תקופת ההתיישנות של תביעה בגין פגיעה מינית עומדת על 7 שנים, כאשר לאור המורכבות של המקרה והאתגרים העומדים בפני הנפגע בשאלת הגשת התביעה, המחוקק קבע כי תקופת ההתיישנות תחל מגיל 28.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן