logo

תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית

תקיפה מינית היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין, כאשר בנוסף על כך, היא נחשבת גם לעוולה אזרחית, בגינה ניתן להגיש תביעת פיצויים בהתאם. במקרים כאלו עולות פעמים רבות השאלות הנפוצות: האם ניתן לנהל הליך פלילי במקביל להליך אזרחי? מהו גובה הפיצויים שניתן לקבל במסגרת תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית? וכיצד ניתן למקסם את הזכויות שלנו? בשאלות אלו ונושאים נוספים, נתמקד במאמר שלפניכם.

 

מהי תקיפה מינית?

תקיפה מינית מתרחשת בכל מעשה מיני הנעשה בניגוד לרצונו של האדם הנפגע, כאשר התקיפה המינית יכולה להתרחש במגוון סיטואציות ומצבים:

תקיפה פיזית

תקיפה פיזית מתרחשת לרוב בפתאומיות ובאופן בלתי צפוי, כאשר הצד התוקף כופה על הנפגע את הפעולה המינית בניגוד לרצונו. מבחינה משפטית, תקיפה פיזית נחלקת ל – 3 תתי קטגוריות:

מעשה מגונה

מעשה מגונה הוא פעולה הנעשית באדם אחר ללא הסכמתו, לשם גירוי, סיפוק או ביזוי בעל אופי מיני. למעשה, ההגדרה הרחבה של מעשה מגונה אינה חייבת לכלול מגע פיזי, כשהיא כוללת גם פעולות שנעשו ללא מגע פיזי, דוגמת צילום אדם באופן מיני ללא הסכמתו / ידיעתו.

מעשה סדום

מעשה סדום הוא אקט מיני שנעשה ללא הסכמתו של האדם הנפגע, כאשר במקרים מסוימים, דוגמת קטינים וחסרי ישע, גם אם האקט נעשה בהסכמת הצדדים הוא ייחשב כמעשה סדום.

אונס

אונס הוא מעשה של בעילה ללא הסכמה, באמצעות החדרת איבר מאיברי הגוף או חפצים שונים. מתוקף הגדרת מעשה האונס בחוק העונשין, מעשה האינוס יכול להתייחס רק לעבירה שבוצעה כלפי אישה ולא כלפי גבר.

פגיעה על ידי אדם מוכר

תקיפה מינית המתרחשת על ידי אדם מוכר, דוגמת כהן דת, קרוב משפחה ועוד, אינה נעשית בהפתעה גמורה ולרוב, מתרחשת לאחר הפעלת מניפולציות שונות, בעיקר פסיכולוגיות.

פגיעה מילולית

תקיפה מינית יכולה להתרחש גם באופן מילולי, כאשר אמירות בעלות אופי מיני והצעות מיניות חוזרות ונשנות ללא הסכמתו של הצד האחר, נחשבות בהחלט כתקיפה מינית בעלת אופי מילולי.

 

תקיפה מינית בהסכמה

המושג תקיפה מינית בהסכמה נראה לנו במבט ראשון כמושג הסותר את עצמו, שכן תקיפה והסכמה אינם נראים לנו כמושגים שיכולים להתקשר אחד עם השני. למעשה, מושגים אלו מתקשרים אחד אל השני במקרים בהם בוצעה עבירת מין מכל סוג שהוא בגורמים בהם החוק אינו מכיר בהסכמתו. גורמים אלו יכולים להיות קטינים (מתחת לגיל 16), אנשים חסרי ישע, הסכמה שהושגה במרמה ועוד.

 

תקיפה מינית ברשת

השימוש באינטרנט הוא אחד המאפיינים הבולטים של העידן הטכנולוגי של ימינו, כאשר אחד השימושים הנפוצים שכולנו עושים באינטרנט הוא במסגרת הרשתות החברתיות השונות. אמנם מדובר בדרך יעילה ונוחה במיוחד לשמור על קשרים ישנים וליצור קשרים חדשים עם אנשים בלתי מוכרים, אך מדובר גם בכר פורה לביצוע תקיפות מיניות ברשת.

תקיפה מינית ברשת יכולה להתרחש במגוון סיטואציות, כמו שיחות צ'אט, הודעות טקסט, שיחות וידאו, שליחת תמונות וסרטונים ועוד. היות ומדובר בתופעה חדשה למדי, כדאי להכיר ולדעת כי פסיקת בית המשפט בעניין מתחדשת לעיתים תכופות ומרחיבים את תחולת החוק בהתאם.

 

תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית

במידה וחוויתם תקיפה מינית מכל סוג שהוא, חשוב שתדעו כי מדובר בעבירה פלילית, בגינה עומדת לכם הזכות להגיש תביעה כנגד הגורם הפוגע. במסגרת הענישה הפלילית ניתן להשית על הנאשם עונשי מאסר בפועל, היכולים להגיע לתקופה של עד ארבע שנים. מאחר ותקיפה מינית נחשבת גם לעוולה אזרחית, ניתן יהיה להגיש במקביל גם תביעה אזרחית – תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית ולדרוש פיצויים בהתאם. 

 

תהליך תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית

תהליך תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית מתחיל בהגשת התביעה לבית המשפט השלום או למחוזי וזאת בהתאם לסכום התביעה. ככל ונגרמה לנפגע נכות כתוצאה מהפגיעה, עליו לצרף חוות דעת רפואית בהתאם. לאחר הגשת כתב התביעה, עומדת לנאשם הזכות להמציא כתב הגנה  תוך 60 ימים ואז מתחיל שלבי הדיון וההוכחות ובסופו של תהליך, יינתן פסק הדין.

בכדי למקסם את תהליך תביעת הפיצויים בגין תקיפה מינית ולנהל את התהליך בצורה נכונה ומסודרת, חשוב ומומלץ לפנות לשירותיו של משרד עורכי דין מקצועי ומנוסה בתחום – משרד עורכי דין אלעד שאול ושות, אשר בעזרת המוניטין המוכח ושנות הניסיון הרבות, יוכל לספק לכם שירותי סיוע וליווי משפטיים מקיפים ומיטביים שיביאו להצלחת התיק שלכם.

 

מה גובה הפיצויים שניתן לקבל במסגרת תביעת הפיצויים בגין תקיפה מינית?

ככלל, תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית במסגרת ההליך האזרחי אינה מוגבלת בסכום, כאשר פסיקת הפיצויים מותנית בהוכחת הנזק שנגרם. כך, הפיצויים שניתן לקבל במסגרת תביעות אזרחיות הן אינדיווידואלית ותלויות בנסיבות המקרה הספציפי הנדון. 

במקרים של תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית קיימת הוראה מיוחדת הנוגעת לגובה הפיצוי, האומרת כי הנפגע יכול לדרוש פיצוי עד לסך של 120,000 ₪ גם ללא הוכחת נזק. במידה ויוכח נזק בסכום גבוה יותר, בית המשפט יוכל לפסוק פיצויים גבוהים יותר.

 

תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית – חשוב לדעת

לאחר שראינו את סכומי הפיצויים שניתן לקבל במסגרת תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית, כדאי לשים לב למספר נקודות נוספות הקשורות לתביעה:

תקופת התיישנות

תקופת התיישנות בגין פגיעה מינית עומדת על שבע שנים ובמידה והעבירה בוצעה בקטין, תקופת ההתיישנות תתחיל להימנות החל מהגעתו לגיל 18.

הנחה בתשלום אגרה

בהתאם לתיקון תקנות בית המשפט, אדם המגיש תביעה אזרחית בגין תקיפה מינית זכאי להנחה בתשלום אגרת פתיחת התיק.

עיון בתיק בית המשפט בהליך הפלילי

במידה והתקיים הליך פלילי בעניין, באופן שהחומרים יכולים לסייע ולהשפיע על ההליך האזרחי, הרי שניתן להגיש בקשה לעניין בתיק המשפט של מי שאינו צד להליך.

שאלות ותשובות בנושא תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית
במקרים של תביעת פיצויים בגין תקיפה מינית קיימת הוראה מיוחדת הנוגעת לגובה הפיצוי, האומרת כי הנפגע יכול לדרוש פיצוי עד לסך של 120,000 ₪ גם ללא הוכחת נזק. במידה ויוכח נזק בסכום גבוה יותר, בית המשפט יוכל לפסוק פיצויים גבוהים יותר.
תקופת התיישנות בגין פגיעה מינית עומדת על שבע שנים ובמידה והעבירה בוצעה בקטין, תקופת ההתיישנות תתחיל להימנות החל מהגעתו לגיל 18. כדאי להיוועץ בעורך דין עבירות מין מנוסה.
לפני שדורשים פיצויים חשוב מאד לפנות לעורך דין פלילי הבקיא בתחום עבירות מין כדי שינתח את הפרשה וייחשב מה סכום הפיצוי המקסימלי שניתן לדרוש בגין אותה פרשה.
דרישת פיצויים הינה חלק מהליך אזרחי בלבד. בהליך הפלילי המדינה (ולא נפגע ההטרדה המינית) תגיש כתב אישום נגד המטריד והעונשים מתבטאים בעונשי מאסר, מאסר על תנאי, עבודות שירות וכו
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן