logo

הטרדה מינית בריאיון עבודה

כמו שהטרדות מיניות בעבודה אינן עניין נדיר במיוחד, אף הטרדות מיניות בראיונות עבודה קורות לא מעט. פורמלית, בזמן ראיון עבודה, עוד לא מתקיימים יחסי עבודה בין המראיין לבין המרואיין או המרואיינת. ובכל זאת, הטרדה מינית בזמן הריאיון יכולה בהחלט להיחשב להטרדה מינית בעבודה, על כל המשתמע בכך. להלן אציג לכם מה המשמעות של הטרדה מינית בעבודה ומה נחשב להטרדה מינית בראיון עבודה.

 

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה הינה מונח כולל למספר התנהגויות מיניות האסורות על פי חוק ונחשבות להטרדה. מי שיורשע בהטרדה מינית בעבודה ייענש בעונשים פליליים, ישלם פיצויים לנפגעות וההטרדה אף עלולה לעלות לו במקום עבודתו. כמו כן, במידה שהמעסיק לא מילא את חובותיו למניעת הטרדה מינית, אף המעסיק עלול למצוא את עצמו מתחייב בתשלום פיצויים לנפגעות.

התנהגויות הנחשבות להטרדה

חמש התנהגויות נחשבות להטרדה מינית בעבודה. אין הבדל גדול מבחינת עצם ההתנהגויות, בין התנהגויות הנחשבות להטרדה מינית שלא במקום העבודה לבין התנהגויות הנחשבות להטרדה במקום העבודה עצמו. ההבדל המשמעותי הוא בשאלת ההסכמה.

התנהגות תיחשב להטרדה מינית שלא במקום העבודה, רק אם ההתנהגות הייתה שלא בהסכמה. לעומת זאת, במקום העבודה, התנהגויות ייחשבו להטרדה אף אם הן היו בהסכמה לכאורה. זאת, אם יש חשש שההסכמה ניתנה תוך ניצול יחסי מרות. לכן, אף אם העובדת לא התנגדה לאמירות המיניות או למעשים המיניים, הם בהחלט יוכלו להיחשב להטרדה.

ההתנהגויות הנחשבות להטרדה מינית בעבודה הן:

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים
  2. מעשים מגונים כהגדרתם בחוק העונשין
  3. הצעות מיניות חוזרות
  4. התייחסויות חוזרות למיניותו של האדם
  5. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של האדם או לנטייתו המינית

 

שימו לב – אם ההטרדה לא קורית במקום העבודה, המוטרדת צריכה להביע את התנגדותה להצעות או להתייחסויות המיניות. מנגד, כאשר ההטרדה קורית במקום העבודה, אין צורך בהבעת התנגדות כלשהי בעקבות החשש לניצול יחסי מרות.

 

חובות המעביד

החוק מטיל על המעביד מספר חובות, במטרה למנוע את התרחשותן של הטרדות מיניות במקום העבודה. ראשית, על המעביד לפרסם תקנון למניעת הטרדות מיניות. שנית, מחובתו למנות ממונה על הטרדות מיניות, אליו יוגשו תלונות על הטרדות במקום העבודה. לבסוף עליו לברר כל תלונה שתגיע לממונה ולנקוט באמצעים הדרושים כדי למנוע מצב בו ההטרדה קורית שוב.

אם המעסיק לא מילא את החובות הללו, הוא בעצמו יתחייב בתשלום פיצויים לנפגעת. מכיוון שכך, לא אחת, אם הוא לא פיטר את העובד המטריד הוא ייחשב למי שלא ביצע את המעשים הדרושים כדי למנוע את הישנות ההטרדה וממילא הוא יחויב בתשלום פיצויים לנפגעת.

 

העונשים על הטרדה מינית במקום העבודה

עונש המקסימום על הטרדה מינית הוא שנתיים מאסר, אלא אם כן מדובר במעשים מגונים או בסחיטה באיומים אז העונשים יכולים להיות משמעותיים יותר. מניסיוני, על פי רוב, העונשים עומדים על עבודות שירות, קנסות ולכל היותר מספר חודשי מאסר.

בנוסף, המטריד יחויב בתשלום פיצויים לנפגעת. הסכום המקסימלי בו ניתן לחייב אותו מבלי שהנפגעת תצטרך להוכיח שנגרם לה נזק, הוא 120 אלף שקלים. שוב, על פי רוב, לא פוסקים פיצויים בסכום זה אלא בסכומים של עשרות אלפי שקלים לכל היותר.

כפי שכבר ראינו, ההטרדה אף עלולה להוביל לפיטורי האדם ממקום עבודתו. המעסיק מחויב למנוע את חזרת ההטרדה ולעיתים לא יהיה לו מנוס אלא לפטר את האדם שהטריד.

 

הטרדה מינית בראיון עבודה

כל ההוראות החלות על הטרדות מיניות של עובדים, חלות גם על הטרדות מיניות בראיון עבודה ולפעמים אף ביתר שאת. בזמן ראיון עבודה, המרואיינת תלויה לחלוטין בחסדי המראיין וקיים חשש אמיתי שהיא תסכים לעשות הכל כדי לרצות אותו. מילתו של המראיין תכריע לגבי עתידה מקצועי, מה שעלול להוביל להסכמה למעשים ולהצעות שלא ברצון חופשי.

למצב שכזה, קוראים ניצול יחסי מרות. המראיין מנצל את המרות שיש לו על העובדת כדי להוביל להסכמה שלה למעשים המיניים. היא יודעת שהיא לא נבחנת רק לפי כישוריה אלא גם לפי הסכמתה למעשים המיניים, ופועלת בהתאם. הסכמה שכזו כמובן אינה נחשבת להסכמה ולכן ההתנהגויות ייחשבו להטרדה.

הטרדה מינית בראיון עבודה – דוגמאות

חשוב לי לתת לכם כמה דוגמאות להטרדות מיניות בראיון עבודה, כדי שתדעו מה נחשב להטרדה מינית בראיון עבודה. הדוגמאות מתבססות על אירועים אמיתיים שקרו, תוך שינוי כמובן של השמות וקצת פרטים מסביב כדי לשמור על פרטיותן המוחלטת של הנפגעות.

 

מעשים מגונים

גילי התראיינה לתפקיד יוקרתי בחברת הייטק. על התפקיד התחרו מועמדים ומועמדות רבים. לקראת סוף הריאיון, המראיין התקרב לגילי, הניח יד על הגב שלה ואמר לה "וואלה גילי, הרשמת אותי, אבל היו הרבה מועמדים טובים. את צריכה לשכנע אותי לבחור בך".

גילי קצת נלחצת, אך עוד לפני שהיא מספיקה לענות המראיין מתכופף קצת ומנשק אותה. גילי ההמומה לא יודעת כיצד להגיב. המשרה כל כך חשובה לה, שהיא בוחרת להתעלם ולהמשיך.

התנהגות זו נחשבת להטרדה מינית בראיון עבודה. גילי אמנם הסכימה לכאורה למעשה, אך ההסכמה הייתה תוך ניצול מובהק של יחסי מרות. לכן, ההתנהגות נחשבת להטרדה מינית.

 

הצעות מיניות

אצל מרואיינת אחרת, המראיין לא נישק אותה אלא אמר לה "תרצי לבוא אליי אחרי הריאיון ולפנק אותי?" דנה נראתה מבולבלת והמראיין הציע לה שוב "תגיעי לדירה שלי ונעשה מה שצריך כדי שתתקבלי". גם כאן, מדובר בהצעות מיניות הנעשות תוך ניצול כוחו של המראיין ביחס למרואיינת. לכן, מדובר בניצול יחסי מרות.

 

התייחסויות מיניות

אביגיל התראיינה למשרה במשרד עורכי דין. כשהיא נכנסה, המראיין אמר לה "איזו חליפה יפה לבשת – צמודה כמו שאני אוהב". באמצע הריאיון הוא אמר לה "הקול שלך ממש סקסי בעיניי". לפני שהיא יצאה הוא שאל אותה "מה, לא תעשי לי איזה סיבוב שאני אראה אותך מכל הכיוונים?"

אמירות אלו הן התייחסויות מיניות חוזרות. בראיון עבודה הן ייחשבו להטרדה מינית, אף אם המרואיינת כלל לא הביעה את התנגדותה לאמירות אלו.

 

עו"ד אלעד שאול

כפי שראינו, הטרדות מיניות קורות גם בראיונות עבודה. חשוב לפנות לעורך דין הבקיא בתחום לקבלת ייצוג משפטי כדי להבטיח את מיצוי זכויותיכן ושמירה על כבודתכם בהליכי הטרדה מינית.

אני, עו"ד אלעד שאול, בעל ניסיון רב בתיקי עבירות מין בכלל ובתיקי הטרדות מיניות בפרט. כשאני מייצג את הלקוחות שלי, טובתם נמצאת אצלי מעל הכל ואני דואג לשמור על הזכויות שלהם ולהשיב את כבודם. פנו אליי לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה בהתאם לאינטרס שלכם.

הטרדה מינית בראיון עבודה

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית בריאיון עבודה
היחס להטרדה מינית בראיון עבודה זהה ליחס להטרדה מינית במקום העבודה. למעשה, יש אפילו החמרה מסוימת ביחס להטרדות מיניות במקום העבודה, מתוך הבנה שכל האירועים מתרחשים בזמן קצר של הריאיון. לכן, כל הוראות החוק החלות על הטרדות מיניות בעבודה חלות גם על הטרדות מיניות בראיון עבודה.
חמש התנהגויות נחשבות להטרדה מינית בראיון עבודה: סחיטה באיומים לביצוע מעשה בעל אופי מיני מעשים מגונים הצעות מיניות התייחסויות מיניות חוזרות התייחסויות מיניות מבזות ומשפילות
בוודאי. אני שמח לבשר לך שמי שהוטרדה מינית בראיון זכאית לפיצויים בסכום של 120 אלף שקלים לכל היותר, מבלי שהיא תידרש להוכיח שנגרם לה נזק. אם היא תוכל להוכיח שנגרם לה נזק וכי מדובר בנזק משמעותי, היא תוכל לקבל אף סכומים גדולים יותר.
כן. אם המעסיק לא עמד בחובות שהחוק מציב לו, תוכלי לתבוע פיצויים אף מהמעסיק על ההטרדה המינית שחווית. זאת, אף אם לא תעבדי בסוף במקום וההטרדה קרתה רק בזמן הראיון.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תלונת שווא על הטרדה מינית בעבודה

במהלך השנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית במודעות לתופעת ההטרדה המינית במקומות עבודה. כתוצאה מכך, נשים רבות יותר מעזות לפנות ולהתלונן על התנהגויות פוגעניות שחוו. לצד

פיצויים הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה היא תופעה נפוצה בישראל, הפוגעת קשות באיכות חייהם ובבריאותם הנפשית של קורבנותיה. למרות קיומו של חוק למניעת הטרדה מינית, נשים וגברים רבים

נוהל למניעת הטרדה מינית

במקומות עבודה, קיימים נהלים נוקשים יחסית במטרה למנוע הטרדות מיניות. להלן אכיר לכם את הנוהל למניעת הטרדה מינית במקום העבודה, את הדרכים לביצוע הנוהל בפועל

תקנון למניעת הטרדה מינית

כל מעסיק שלו 25 עובדים ומעלה, מחויב בפרסום תקנון למניעת הטרדה מינית. מטרתו של התקנון להביא לידיעת העובדים את עיקרי המידע החשוב בתחום, להודיע להם

חוק הטרדה מינית והשפעתו בעבודה

חוק הטרדה מינית נחקק במטרה להתמודד עם תופעת ההטרדות בכלל, ועם תופעת ההטרדות במקום העבודה בפרט. כדי לעשות זאת, החוק מטיל חובות על המעסיק ועל

דוגמאות להטרדה מינית בעבודה

כולנו מכירים סיפורים על הטרדות מיניות בעבודה, על ניצול יחסי מרות ועל עונשים חמורים שהוטלו על מי שהורשעו בהטרדות מיניות במקום העבודה. אולם מה נחשב

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן