logo

הטרדה מינית בצופים

הטרדה מינית בצופים הינה תופעה מצערת, בה בתוך הקן שאמור להיות בטוח ומעצים עבור ילדינו, החניכים נפגעים מהטרדה מינית. מה נחשב להטרדה מינית בתנועה? מה ההשלכות של הטרדה שכזו? כיצד אנו מתמודדים עם תיקי הטרדה מינית בתנועות נוער? כל זאת ועוד בהמשך מאמר זה.

 

מה נחשב להטרדה מינית בצופים?

כל התנהגות מינית בלתי הולמת בתוך התנועה, תיחשב להטרדה מינית בצופים. חשוב לי להדגיש כי החוק למניעת הטרדות מיניות מעניק אמנם הגדרות מדויקות יותר למה שנחשב להטרדה מינית, אך רוח הדברים חשובה יותר מההגדרה עצמה.

רוח החוק אוסרת על התנהגויות מיניות הנעשות שלא בהסכמה, או בהיעדר כשירות להסכמה. ההתנהגות יכולה להתבטא במעשים, דוגמת נגיעות מיניות ואף מעבר לכך, או באופן מילולי, דוגמת הערות מיניות מבזות או הצעות מיניות חוזרות המופנות למוטרדת.

התרחשות הטרדה מינית בצופים

כיצד התנהגויות אלו באות לידי ביטוי בצופים, או בכל תנועת נוער אחרת? כדי להבין זאת, יש לשים לב למבנה הבסיסי של תנועות נוער – איגוד של ילדים ובני נוער במערכת אחת, בה פועלים חניכים בני אותו הגיל ומדריכים ושאר אנשי צוות הבוגרים מהם במספר שנים בודדות.

כך, תלמידי כיתה י"א ידריכו את בני ובנות כיתה ח' ותלמידי י"ב ידריכו את החניכים מכיתה ט'. הגילאים הספציפיים יכולים להשתנות מקן לקן ומשבט לשבט, אך בגדול זוהי צורת התנהלות הדברים.

הנוכחות של נערים ונערות יחדיו, כאשר "המבוגרים" המשגיחים עליהם הם נערים הגדולים מהם אך בכמה שנים ספורות, עלולה לזמן הטרדות מיניות בצופים. בני שכבת גיל יטרידו מישהי מתוך השכבה שלהם או אפילו משכבות נמוכות יותר. ההטרדות עלולות להתרחש אף במחנות הקיץ של הצופים, בהם נוצר מפגש עם בני נוער רבים מאוד מכל רחבי הארץ.

 

דוגמאות להטרדה מינית בצופים

כדי להבין טוב יותר מתי קורית הטרדה מינית בצופים, אציג לכם מספר דוגמאות להטרדות שכאלו. ההטרדות יהיו מסוגים שונים וברמות חומרה שונות במטרה לפרוס תמונה רחבה ומלאה של תופעה מצערת זו.

 

הטרדה מינית בתוך השבט

יום שבת. פעילות של הצופים. לפני הפעולה, החניכים מגיעים לקן ומשוחחים זה עם זה. בשלב מסוים, נכנסת אחת מהחניכות אל החדר. חניכים אחרים, בני השכבה שלה, מתחילים לחלק "קומפלימנטים" על גופה. במהרה, מצטרפים לנערים אלו נערים נוספים והנערה הופכת ללעג סביב מיניותה. מדובר בהטרדה מינית חמורה בצופים ויש לנקוט בצעדים המתאימים כנגד מקרים שכאלו.

 

הטרדה מינית ברשת

מחנה קיץ של הצופים. לעת ערב, מתחילות החניכות להיכנס למקלחת. אחד החניכים מסתנן למקלחות של הבנות ומצלם חניכה באופן מיני. החניך שולח את התמונה בווטסאפ ותמונתה של החניכה מסתובבת בקבוצות הווטסאפ של השבט.

התנהגות זו מהווה הטרדה מינית כפולה. ראשית, עצם ההצצה במקלחת נחשבת להטרדה מינית חמורה מסוג מעשה מגונה. שנית, הפצת התמונה בווטסאפ מהווה הטרדה מינית ואף פגיעה במזיד בפרטיותה של המצולמת, עבירה פלילית חמורה במיוחד אשר בצידה אף עונשי מאסר משמעותיים.

 

הטרדה מינית במעשים

הטרדה מינית בצופים יכולה להתבטא גם במעשים פיזיים. לאחר הפעולה בקן, אחד החניכים קורא לחניכה לאזור מבודד בסניף. בתחילה, החניך מדבר אל ליבה של החניכה. אולם משזו לא מביעה עניין בדיבורים אלו, הוא מתקרב אליה ומנסה לנשק אותה. נשיקה כפויה זו נחשבת אף היא להטרדה מינית חמורה.

 

הטרדה מינית בין מדריך לחניכה

כל המקרים בהם עסקנו נגעו להטרדה מינית בין חניכים. אולם הטרדה מינית יכולה להגיע גם מצדו של מדריך או כל איש צוות אחר בסניף, כלפי אחת החניכות.

כפי שכבר הזכרתי, על פי רוב, המדריכים בסניף אינם מבוגרים הרבה יותר מהחניכים. אולם למרות פער הגילאים הקטן, פער הסמכויות בין מדריך לחניכה משמעותי בהחלט. מכיוון שכך, בין המדריך לבין החניכה שוררים מעין יחסי מרות או באופן מדויק יותר יחסי חינוך, במסגרתם החניכה כפופה במידת מה למדריך.

החוק חושש מאוד מניצול מערכת כוחות שכזו. מכיוון שכך, ניכרת החמרה הן בהגדרה של הטרדה מינית בהתקיים יחסי מרות והן בענישה על עבירות אלו. לאור זאת, ניתן לראות בכל אמירה מינית מצד מדריך כלפי חניכה וכן בהצעות מיניות שיגיעו מצדו הטרדה מינית בצופים. זאת, גם אם החניכה לא התנגדה לאמירות המיניות באופן מפורש.

 

הטרדה מינית בצופים – מה אפשר לעשות עם זה?

יש שיגידו שהטרדה מינית בצופים היא משחק ילדים, אולם אנחנו יודעים שזה בכלל לא נכון! גם הטרדה מינית של נערות בתנועת נוער היא הטרדה מינית לכל דבר ועניין וצריך לטפל בה בהתאם. רשויות האכיפה ייקחו כמובן בחשבון את גילם של הנוגעים בדבר ואת רמת ההבנה שלהם את מעשיהם, אך כמובן שיש לאכוף הטרדות מיניות כבר בקרב בני נוער בתנועות הנוער השונות.

מלבד האכיפה הפלילית, נפגעות הטרדה מינית יכולות להגיש תביעות פיצויים כנגד המטרידים. משרדנו, משרד עו"ד אלעד שאול, מתמחה בתביעות אלו והתעסק במאות תביעות פיצויים על הטרדה מינית. ייצגתי שורה ארוכה של מעורבים בתיקי הטרדה מינית בתנועות נוער תוך שמירה על האינטרס המובהק של הלקוחות שלנו.

טיפול בתיקים אלו צריך להיעשות, כמובן, ברגישות ובעדינות. הצוות המשפטי יפעל ככל שביכולתו כדי לשמור על זכויות הלקוח ולדאוג להצלחת תביעתם מחד, ומאידך להימנע כמה שניתן מעימותים ישירים והעמדת כל המעורבים בדבר בסיטואציות שיפגעו בהם מבחינה רגשית.

 

עו"ד אלעד שאול

אני, עו"ד אלעד שאול, מתמחה בתחום הפלילי בכל ובתיקי הטרדה מינית בפרט. בעברי, עבדתי בפרקליטות הפלילית במחוז תל אביב כך שאני מכיר את רשויות האכיפה מבפנים, יודע מהן דרכי ההתנהלות שלהן וכיצד ניתן להשפיע על עבודתן. פנו אליי לקבלת ייצוג מהשורה הראשונה בתחום, לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

הטרדה מינית בין מדריך לחניכה

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית בצופים
כל התנהגות מינית בלתי הולמת תיחשב להטרדה מינית בצופים. זאת, בין אם מדובר בהטרדה מינית בהתנהגות הכוללת מגע פיזי ובין אם מדובר בהטרדה מינית שהיא מילולית בלבד. זו אף זו תיחשב להטרדה מינית בצופים והיא אסורה בתכלית האיסור.
הטרדה מינית בצופים יכולה להגיע מצדו של אחד החניכים, אך גם מצידו של מי מאנשי הצוות בשבט. הטרדה מינית מצד מדריך או איש צוות אחר תיתפס בחומרה יתירה, שכן היא כוללת ניצול יחסי מרות. הטרדה מינית שכזו תטופל בהתאם הן בפן הפלילי והן בפן המשמעתי. המדריך לא יוכל, כמובן להמשיך לשמש בתפקיד בתנועה.
כאשר מצולמת תמונה אינטימית של חניכה בצופים והתמונה מופצת, ההטרדה המינית תיחשב גם לפגיעה במזיד בפרטיות. פגיעה במזיד בפרטיות הינה עבירה פלילית חמורה ועל עובר העבירה יוטלו עונשים משמעותיים. חשוב להדגיש כי כל מי שיפרסם את התמונה וישלח אותה ייחשב למי שפגע בפרטיות במזיד ולא רק הצלם המקורי של התמונה.
ראשית, יש לפנות לעו"ד פלילי המתעסק בתחום. עורך הדין ייצג אתכם בהליכים הפליליים, המשמעתיים או בתביעות הפיצויים, תוך התחשבות בנסיבות הרגישות של התיק ובהיותם של המעורבים בו בני נוער. עורך הדין יציב את אינטרס הלקוחות שלו במקום הראשון, אך בד בבד יימנע מפגיעה נפשית חמורה במי מהמעורבים בהליך וימצא את הדרכים לממש את מלוא האינטרס של לקוחותיו מבלי לגרום לפגיעה שכזו.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תלונת שווא על הטרדה מינית בעבודה

במהלך השנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית במודעות לתופעת ההטרדה המינית במקומות עבודה. כתוצאה מכך, נשים רבות יותר מעזות לפנות ולהתלונן על התנהגויות פוגעניות שחוו. לצד

פיצויים הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה היא תופעה נפוצה בישראל, הפוגעת קשות באיכות חייהם ובבריאותם הנפשית של קורבנותיה. למרות קיומו של חוק למניעת הטרדה מינית, נשים וגברים רבים

מניעת הטרדה מינית במשפחה

הטרדה מינית במשפחה היא תופעה קשה וכואבת הפוגעת קשות בקורבנותיה. קורבנות אלו חווים סבל פיזי, נפשי ורגשי קשה, ולעתים קרובות מתקשים להתמודד עם הפגיעה בעצמם.

טריגרים

קורבנות טראומה, בין אם כתוצאה מאירועי אלימות, תקיפה מינית, תאונות דרכים או אסונות טבע, מתמודדים עם אתגרים רבים, הן ברמה האישית והן ברמה המשפטית. זיכרונותיהם

זכרונות מודחקים

זיכרונות מודחקים, אלו העמוקים בתוך התת-מודע, עשויים לשמש כמפתח להבנת אירועים טראומטיים וקשורים, אך בו זמנית, להוות אתגר משפטי ופסיכולוגי מורכב. במאמר זה, נצעד לאורך

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן