logo

הטרדה מינית יחסי מטפל מטופל

הקשר שבין מטופל למטפל שלו הוא קשר יוצא דופן. המטופל חושף עצמו בפני המטפל באופן מלא, נותן בו אמון ומפתח יחסי תלות כלפיו. לעיתים, מטפלים מנצלים את טיבה של מערכת יחסים זו לצרכים מיניים ומבצעים הטרדה מינית במטופלים שלהם. הטרדה כזו, ובכלל כל קשר רומנטי בין מטפל למטופל, נתפסת בחומרה מבחינת החוק. המשיכו לקרוא ומצאו את כל המידע הרלוונטי על הטרדה מינית ביחסי מטפל מטופל.

 

מה מוגדר כהטרדה מינית

כולנו מכירים את המונח הטרדה מינית, עושים בו שימוש ואף מתנהלים בעולם תוך מודעות לאיסור על הטרדה מינית. אולם רבים לא מספיק יודעים מה המשמעות של הטרדה מינית, מה מוגדר כהטרדה מינית ומה לא נחשב להטרדה. לכן, כדי לעשות סדר, נפתח בהגדרת הטרדה מינית על פי חוק.

סעיף 3 לחוק למניעת הטרדה מינית קובע כי כל אחת מההתנהגויות הבאות תיחשבנה להטרדה מינית:

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים
  2. מעשים מגונים כהגדרתם בחוק העונשין
  3. התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם אשר הביע התנגדותו להתייחסויות אלו
  4. הצעות מיניות חוזרות לאדם שהביע התנגדותו להצעות אלו
  5. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של אדם

 

ראוי היה לדון בכל אחת מההתנהגויות הללו, להבין מה נכלל בה ומה לא נכלל בה ומתי היא מתקיימת, אולם לענייננו נוכל להסתפק בשלוש מתוך 5 ההתנהגויות – מעשים מגונים, התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם והצעות מיניות חוזרות. 3 התנהגויות אלו רלוונטיות במיוחד להטרדה מינית במסגרת יחסי מטפל מטופל.

מעשה מגונה

מעשה מגונה מוגדר בחוק העונשין כמעשה הנעשה באדם אחר, או בפני אדם אחר, לצורך ביזוי, גירוי או סיפוק מיני, שלא בהסכמתו של אותו אדם. כל מעשה שיענה על מלוא ההגדרה, יוגדר כמעשה מגונה. כתוצאה מכך, נשיקות כפויות, נגיעות מיניות או התפשטות כפויה בפני אדם אחר, מוגדרות כמעשים מגונים. אדגיש כי מדובר בדוגמאות ספורות בלבד ומעשים רבים נוספים יוגדרו כמעשים מגונים.

 

מעשה מגונה במסגרת יחסי מטפל מטופל

כאמור, כדי שמעשה יוגדר כמעשה מגונה, נדרש כי הוא יבוצע שלא בהסכמה. לצורך העניין, נשיקה בהסכמה, כמובן, אינה מעשה מגונה, בעוד שנשיקה שלא בהסכמה נחשבת למעשה מגונה. אולם החוק לא מסתפק בהסכמה סתם. על ההסכמה להיות הסכמה חופשית ומרצון.

הסכמה של מטופל לביצוע מעשים מיניים עם המטפל שלו, אינה הסכמה חופשית ומרצון. הסכמה שכזו היא הסכמה שהושגה תוך ניצול יחסי התלות השוררים בין המטפל למטופל. קיים חשש כי יחסי האמון שנותן המטופל במטפל שלו, הם אלו שהובילו להסכמתו למעשים.

הסכמה שכזו אינה הסכמה ומכיוון שכך, אף אם המטופל הסכים לכאורה למעשים, מדובר במעשים מגונים האסורים על פי חוק. כפי שנראה להלן, העונש על מעשים אלו חמור.

 

התייחסויות והצעות מיניות

כזכור, גם התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם או הצעות מיניות חוזרות לאדם תיחשבנה להטרדה מינית. זאת, בתנאי שהניצע התנגד לאותן אמירות. אולם כאשר האמירות נאמרות במסגרת יחסי מטפל מטופל, החוק מוותר על הדרישה שהמטופל יתנגד לאותן אמירות! אף אם הוא לא התנגד להצעות ולהתייחסויות המיניות, הן נחשבות להטרדה מינית ביחסי מטפל מטופל.

הסיבה לכך שלא נדרשת התנגדות של המטופל, ברורה. יחסי התלות הנפשיים שבין המטופל לבין המטפל שלו מקשה עליו להפעיל שיקול דעת מלא ולהתנגד לאותן הצעות והתייחסויות מיניות. מכיוון שכך, די בעצם האמירות כדי להרשיע את המטפל בהטרדה מינית במסגרת יחסי מטפל מטופל.

 

הטרדה מינית ביחסי מטפל מטופל – עונשים

המחוקק רואה בחומרה מערכות יחסים בין מטפל למטופל. כפי שכבר ראינו, הגדרת הטרדה מינית מתרחבת באופן משמעותי במקרים בהם מדובר במטפל ובמטופל. לעניין העונשים על הטרדה מינית ביחסי מטפל מטופל, יש לחלק בין הטרדה מינית באמירות, כלומר בהתייחסויות והצעות מיניות, הטרדה מינית במעשים מגונים כאשר המטופל בגיר והטרדה מינית במעשים מגונים כאשר המטופל קטין.

אצרף עבורכם טבלה המסכמת את העונשים השונים.

הטרדה מינית ביחסי מטפל מטופל – טבל עונשים

העבירה העונש
הטרדה מינית בהצעות והתייחסויות מיניות עד שנתיים מאסר
מעשים מגונים במטופל בגיר (אפילו בהסכמה, תוך ניצול יחסי תלות) עד 3 שנות מאסר
מעשים מגונים במטופל בגילאי 14-18 עד 4 שנות מאסר
מעשים מגונים במטופל שלא מלאו לו 14 עד 7 שנות מאסר

 

פיצויים לנפגעי הטרדה מינית ביחסי מטפל מטופל

מי שנפגעו ממטפל שהטריד אותם מינית, יכולים לתבוע פיצויים מאותו מטפל. למעשה, כדי לקבל את הפיצויים, אין צורך להוכיח שנפגעתם מההטרדה ומספיק להוכיח כי הוטרדתם. ההטרדה עצמה מזכה את הנפגעים בתשלום פיצויים מצדו של הפוגע. תוכלו לתבוע פיצויים מבלי להוכיח את הנזק שנגרם לכם עד לסכום של 120 אלף שקלים.

את תביעת הפיצויים ניתן להגיש בתביעה אזרחית נפרדת כנגד המטפל שהטריד. לחלופין, מטופלות יכולות לדרוש פיצויים לנפגעות עבירה במסגרת ההליך הפלילי המתנהל כנגד המטפל. לכל אחד מנתיבי הפעולה יתרונות וחסרונות. פעלו בהתאם לעצת עורך הדין שלכם בנושא.

 

יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל

לא ניתן לעסוק בהטרדות מיניות ביחסי מטפל מטופל מבלי לגעת ביחסי מין וקשרים רומנטיים בטיפול באופן כללי. חוק העונשין אוסר על כל קשר רומנטי הכולל יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל, בתקופת הטיפול וכן 3 שנים לאחר שנגמר הטיפול. זאת, אלא אם כן הקשר הזוגי החל עוד לפני הטיפול. אולם ככל שהקשר לא התחיל לפני תחילתו של הטיפול, הוא יהיה אסור בזמן הטיפול ולאחריו.

במידה שמטפל קיים יחסי מין עם מטופלת שלו במהלך הטיפול או בשלוש השנים שלאחריו, ניתן יהיה להטיל עליו עונש של עד 4 שנות מאסר. במקרים בהם המטופלת בת 16-18, עונשי המאסר יוכלו להגיע גם ל-5 שנים.

לסיכום

לסיכום, יחסים רומנטיים בין מטפל למטופל הינם בעייתיים במיוחד והחוק מתייחס אליהם בחומרה. מכיוון שכך, המקרים שיוגדרו כהטרדה מינית בטיפול הינם רחבים יותר והענישה עליהם מחמירה יותר. כמו כן, כל קשר זוגי בין מטפל למטופל במהלך הטיפול וב-3 השנים שלאחריו, עלול להיתפס כפסול על פי חוק.

מעורבים בתיקי הטרדה מינית בטיפול? זקוקים לייעוץ וייצוג משפטי בנושא? אני, עו"ד אלעד שאול, אשמח לסייע לכם ולהעניק לכם שירותים משפטיים בתחום מהקצה אל הקצה. משרד עו"ד אלעד שאול מתמחה בטיפול בתיקי הטרדות מיניות וצוות המשרד יעמוד לרשותכם כדי להעניק לכם את השירותים המשפטיים הטובים ביותר בתחום.

מעשה מגונה

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית יחסי מטפל מטופל
מטפל שנוגע באופן מיני במטופל, מציע לו הצעות מיניות או מתייחס למיניות של המטופל שלו, מטריד אותו מינית. זאת, אף אם המטופל הסכים לכאורה לביצוע מעשים אלו או לא התנגד לאמירות המיניות.
ההבדל המשמעותי בין הטרדה מינית ביחסי מטפל מטופל להטרדות מיניות באופן כללי, הוא שבמסגרת יחסי מטפל מטופל גם מעשים שנעשו בהסכמה ייחשבו להטרדה מינית ולמעשים מגונים. כמו כן, לא נדרשת התנגדות של המטופל להצעות ולהתייחסויות המיניות כדי להרשיע את המטפל בהטרדה מינית.
בקצרה, במהלך הטיפול וב-3 השנים שלאחריו, היחסים אסורים. ביתר פירוט, על פי חוק, יחסי מין בין מטפל למטופלת הינם אסורים במהלך הטיפול וב-3 השנים שלאחריו, כאשר ההסכמה ליחסים הושגה תוך ניצול יחסי התלות הנפשית של המטופלת במטפל שלה. החוק ממשיך וקובע כי בכל מקרה יוצאים מנקודת הנחה לפיה ההסכמה ליחסים הושגה תוך ניצול יחסי תלות אלו, אלא אם כן מערכת היחסים החלה לפני הטיפול.
בוודאי. ניתן יהיה להגיש תביעה כנגד המטפל על סך 120 אלף שקלים לכל היותר, מבלי שתצטרכי להוכיח את הנזק שנגרם לך. עם זאת, בית המשפט יפסוק פיצויים בפועל בהתאם לחומרת ולעוצמת ההטרדה המינית שבוצעה.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן