logo

הטרדה מינית בקיבוצים

הטרדות מיניות קורות בכל מקום. גם בקיבוצים הפסטורליים והשלווים, עם מרבדי הדשא, חדר האוכל ובית הילדים, מתרחשות הטרדות מיניות. לעיתים, דווקא האופי הקיבוצי מזמן הטרדות מיניות יותר מהאופי העירוני. הטרדה מינית בקיבוצים נתפסת בחומרה בעיני החוק, ומטופלת בהתאם. להלן נבין מדוע קיים חשש מוגבר להטרדות מיניות בקיבוצים וכיצד החוק מתמודד עם חשש זה.

 

הטרדה מינית בקיבוצים – לינה משותפת

עד לשנות ה-80, בקיבוצי ישראל נהגה לינה משותפת בבתי הילדים. ילדי הקיבוץ לא היו חוזרים לעת ערב לבית הוריהם אלא לנים כולם, בלינה משותפת, בבית הילדים. מציאות זו בה ילדים ישנים במופרד מהוריהם, יחד עם ילדים רבים אחרים וקבוצה מצומצמת של בני נוער ומבוגרים האחראים על הילדים בשנתם, היוותה כר פורה להטרדות מיניות.

בשנים האחרונות נכתבו אף מספר ספרים, המגוללים את סיפוריהם של נשים מבתי הילדים ומהלינה המשותפת. נשים מעידות כי הן סבלו מהטרדות מיניות בקיבוצים על בסיס קבוע, דבר אשר צילק אותן לעד, מקשה עליהן לנהל חיים זוגיים ומשפחתיים נורמליים והפרעות שינה קשות. הטראומות מהשינה המשותפת משבשות את חייהן של הנפגעות עד היום.

כמובן שלא צריך להשחיר לחלוטין את מוסד הקיבוצים ואת הלינה המשותפת. לשיטת החינוך הקיבוצית היו יתרונות רבים ורבים מהילדים פיתחו כישורים חברתיים יוצאי דופן, אך לא ניתן להתעלם מסוגיית ההטרדות המיניות בקיבוצים במאה הקודמת. עם זאת, לאורך השנים, כלל הקיבוצים בישראל נטשו את פורמט הלינה המשותפת. אלא שנטישת הלינה המשותפת לא סתמה את הגולל על ההטרדות המיניות בקיבוצים.

החיים בקיבוץ מחוץ לבית

החיים בקיבוץ מזמנים שעות רבות בהם הילדים לא נמצאים בבית. בתי הילדים עם הלינה המשותפת הם אמנם נחלת העבר, אך בתי ילדים לשעות הצהריים, שעות עבודה במשק וכן ארוחות בחדר אוכל היכן שחדרי האוכל עוד קיימים, גורמים לכך שבמשך רוב היום הילדים נמצאים מחוץ לבית ובסביבת אנשים שאינם בני משפחתם.

חשוב לי להדגיש כי איני מביע כל ביקורת על סגנון החיים בקיבוצים. לדעת רבים מדובר בסגנון מבורך ומשובח המצמיח נוער איכותי מאין כמותו. עם זאת, סגנון החיים במחיצת בני נוער רבים שעוד מתקשים להבחין בין טוב ורע ובין מותר לאסור וכן במחיצת מבוגרים שאינם מהמשפחה הגרעינית, לצד המרחק מהבית, הובילו לאורך שנותיו של הפרויקט הקיבוצי להטרדות מיניות רבות.

אני אציין כי לצערנו הרב, הפגיעות המיניות לא הסתכמו בהטרדות מיניות. מקרים כמו מקרי האונס בקיבוץ שמרת הם רק דוגמאות בודדות לפגיעות המיניות החמורות שהתרחשו בקיבוצים לאורך השנים.

 

הטרדה מינית בקיבוצים – התנהגויות אסורות

החוק למניעת הטרדה מינית קובע כי כל אחת מההתנהגויות הבאות תיחשב להטרדה מינית:

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשים מגונים;
  2. מעשים מגונים כהגדרתם בחוק העונשין;
  3. התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם, אשר התנגד להתייחסויות אלו;
  4. הצעות מיניות חוזרות לאדם שהתנגד להצעות אלו;
  5. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של אדם ובכלל כך לנטייתו המינית

 

כל התנהגות העונה על אחת מההגדרות שהוצגו, נחשבת להטרדה מינית. מעשים מגונים הם מעשים הנעשים, שלא בהסכמה חופשית ומרצון, לשם ביזוי, גירוי או סיפוק מיני. ממילא, נגיעות בלתי רצויות, נשיקות כפויות, אוננות פומבית או חשיפת איברי מין בפני אדם אחר הן התנהגויות הנחשבות למעשים מגונים ולהטרדה מינית. כאשר התנהגויות אלו קורות בקיבוץ – מדובר בהטרדה מינית בקיבוצים.

 

פיצויים לנפגעי הטרדות מיניות בקיבוצים

מי שנפגעו מהטרדות מיניות בקיבוצים, זכאים לפיצויים משמעותיים מהפוגע. כדי לקבל את הפיצויים, הנפגעים אפילו לא יצטרכו להוכיח שנגרם להם נזק כלשהו מההטרדה מינית! עצם ההוכחה כי הם הוטרדו על ידי אדם מסוים, מזכה אותם בתשלום הפיצויים. בית המשפט יוכל לפסוק לטובת כל נפגע פיצוי של 120 אלף שקלים לכל היותר ללא הוכחת נזק. גובה הפיצוי יותאם לחומרת ההטרדה.

נפגעי הטרדות מיניות בקיבוצים יוכלו לתבוע את הפיצויים בתביעה אזרחית שיגישו כנגד המטריד. לחלופין, ביכולתם לדרוש פיצויים לנפגעי עבירה במסגרת ההליך הפלילי המתנהל כנגד המטריד, ככל שמתנהל הליך פלילי שכזה. לכל דרך פעולה יתרונות וחסרונות. התייעצו עם עורך הדין שלכם לגבי דרך הפעולה המומלצת בנסיבות המקרה שלכם.

 

עונשים על הטרדות מיניות בקיבוצים

העונש על הטרדה מינית בקיבוצים הוא עד שנתיים מאסר. זאת, אלא אם כן מדובר בהטרדה מינית מסוג מעשים מגונים, אז העונש יוכל להגיע גם ל-3 שנות מאסר. ככל שהנפגע הוא קטין והפוגע הוא מי שהיה אחראי עליו באותה העת, מציאות לא מאוד נדירה בקיבוצים, העונשים יוכלו להיות חמורים אף יותר.

כאשר מדובר בקטין בגילאי 14-18, העונש על העבירה עומד על 4 שנות מאסר לכל היותר. אם לקטין טרם מלאו 14 שנה, עונש המקסימום לפוגע הוא 7 שנות מאסר.

 

איסור התנכלות

בני קיבוצים רבים חוששים לנקוט בצעדים כנגד הפוגעים בהם מינית, בעקבות החשש כי הצעדים יפגעו בהם בסופו של דבר. חברי הקיבוץ ירחיקו את המתלונן ואת משפחתו מתוך תפיסה כי הם פוגעים במרקם החיים המשותפים בקיבוץ ומוציאים את הכביסה המלוכלכת החוצה.

כדי לשכך חששות אלו, מומלץ לזכור כי החוק אוסר במפורש על פגיעה במתלוננים בשל התלונה שהגישו. פגיעה שכזו מוגדרת כהתנכלות. התנכלות היא עבירה פלילית נפרדת שהעונש עליה הוא עד 3 שנות מאסר. אם כן, התנהגות שכזו מצד חברי הקיבוץ תיחשב לפלילית וחמורה במיוחד.

 

לסיכום

לסיכום, סגנון החיים בקיבוצים בו הילדים מבלים זמן רב מחוץ לבית, פותח פתח להטרדות מיניות. הטרדות מיניות בקיבוצים נתפסות בחומרה ומטופלות בהתאם. החוק מטיל על מטרידים מינית בקיבוצים עונשים משמעותיים והעונשים יוחמרו אם הפוגע היה האחראי והמשגיח על הקטין שנפגע בזמן ההטרדה. כמו כן, הנפגע זכאי לקבל פיצויים משמעותיים מהפוגע.

מעורבים בתיקי הטרדה מינית בקיבוצים? זקוקים לייעוץ, הכוונה וייצוג משפטי בנושא? אני, עו"ד אלעד שאול, אשמח לסייע לכם ולהעניק לכם שירותים משפטיים בתחום מהקצה אל הקצה. משרד עו"ד אלעד שאול מתמחה בטיפול בתיקי הטרדות מיניות וצוות המשרד יעמוד לרשותכם כדי להעניק לכם את השירותים המשפטיים הטובים ביותר בתחום.

פיצויים לנפגעי הטרדות מיניות בקיבוצים

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית בקיבוצים
כל התנהגות הנחשבת למעשים מגונים, הצעות מיניות חוזרות המופנות לאדם בקיבוץ שהתנגד להצעות אלו, התייחסויות מיניות לחבר או חברת קיבוץ שהתנגדו להתייחסויות אלו, התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של מי מחברי הקיבוץ ואף סחיטה באיומים של חבר קיבוץ למעשים מיניים, ייחשבו להטרדה מינית בקיבוצים. מדובר בלא מעט התנהגויות, הנחשבות בנסיבות המתאימות להטרדה מינית בקיבוצים.
בהחלט. נפגעות ונפגעי הטרדה מינית זכאים לפיצויים על הנזק שנגרם להם. בית המשפט יוכל לפסוק לטובתם פיצויים עד ל-120 אלף שקלים ללא הוכחת נזק, כלומר כנגד הפגיעה עצמה אף אם היא לא גרמה לנפגעים לנזק ממשי כלשהו.
ככלל, העונש על הטרדה מינית עומד על שנתיים מאסר לכל היותר. אולם כאשר מדובר במעשים מגונים, העונשים יכולים להגיע בנסיבות מסוימות ל-3 שנים, 4 שנים כאשר הנפגע בגילאי 14-18 ו-7 שנים במקרים בהם לנפגע טרם מלאו 14 שנים.
ראשית, חשוב להבהיר שטענה זו אינה מבוססת על נתונים אמפיריים. אולם לגופו של עניין, סגנון החיים הקיבוצי בו ילדים ובני נוער מצויים יחד לאורך רוב שעות היום ונמצאים מחוץ לבית, פותח פתח להטרדות מיניות יותר מבצורת החיים העירונית. 
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תלונת שווא על הטרדה מינית בעבודה

במהלך השנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית במודעות לתופעת ההטרדה המינית במקומות עבודה. כתוצאה מכך, נשים רבות יותר מעזות לפנות ולהתלונן על התנהגויות פוגעניות שחוו. לצד

פיצויים הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה היא תופעה נפוצה בישראל, הפוגעת קשות באיכות חייהם ובבריאותם הנפשית של קורבנותיה. למרות קיומו של חוק למניעת הטרדה מינית, נשים וגברים רבים

מניעת הטרדה מינית במשפחה

הטרדה מינית במשפחה היא תופעה קשה וכואבת הפוגעת קשות בקורבנותיה. קורבנות אלו חווים סבל פיזי, נפשי ורגשי קשה, ולעתים קרובות מתקשים להתמודד עם הפגיעה בעצמם.

טריגרים

קורבנות טראומה, בין אם כתוצאה מאירועי אלימות, תקיפה מינית, תאונות דרכים או אסונות טבע, מתמודדים עם אתגרים רבים, הן ברמה האישית והן ברמה המשפטית. זיכרונותיהם

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן