logo

הטרדה מינית בעיסוי

עיסוי הוא אירוע פיזי וגופני מעצם טבעו. אולם גם בעיסוי צריכים להיות גבולות ברורים בין מגע מקצועי ולגיטימי, לבין מגע מיני ומטריד. מה מוגדר בתור הטרדה מינית בעיסוי? כיצד ניתן לזהות את הגבול שבין מגע לגיטימי בעיסוי לבין הטרדה? מתי המעסה ייחשב למטריד, ומתי הלקוח יהיה המטריד? המשיכו לקרוא ומצאו את כל התשובות.

 

מה נחשב להטרדה מינית בעיסוי?

כל התנהגות מינית בלתי ניאותה במהלך עיסוי תיחשב להטרדה מינית בעיסוי. זאת, כפי שאציג בהמשך, בין אם ההתנהגות מגיעה מצדו של המעסה ובין אם היא מגיעה מצדו של המעוסה. מקובל לחלק את ההטרדות המיניות להטרדות מיניות מילוליות ולהטרדות מיניות פיזיות. לרוב, בעיסוי, ההטרדות המיניות יהיו מסוג ההטרדות המיניות הפיזיות אולם גם הטרדות מיניות מילוליות יכולות בהחלט להתרחש במהלך עיסוי.

כדי להבין טוב יותר ובאופן ממוקד מה נחשב להטרדה מינית בעיסוי, נפריד בין הטרדה מינית בעיסוי מצדו של המעסה לבין הטרדה מינית בעיסוי מצדו של הלקוח. נפתח בהטרדה מינית בעיסוי מצדו של הלקוח.

הטרדה מינית בעיסוי מצדו של הלקוח

ישנם לקוחות אשר לא מיטיבים להבין את מהות העיסוי – שחרור השרירים והרגעת הגוף, ולא אירוע מיני כלל וכלל. זאת, למרות המגע הפיזי בין המעסה ללקוח, שעלול להיתפס כאינטימי וחרף הלבוש המינימלי של הלקוח במהלך העיסוי. מכון עיסוי מוכוון לעיסוי מקצועי של השרירים וכמובן שלא לצרכים מיניים.

הטרדה מינית בעיסוי מצדו של הלקוח יכולה להתבטא במגע במעסה, התערטלות מלאה בפניה ואף בדיבור מיני המופנה כלפיה. לעיתים, הלקוח אף יחשוב כי מעשים אלו הם "זכותו" שכן הוא משלם עבור עיסוי זה. התנהגות שכזו תיחשב להטרדה מינית חמורה מצדו של הלקוח, כלפי המעסה.

 

הטרדה מינית בעיסוי מצד המעסה

מקובל לחשוב על הטרדה מינית בעיסוי כהטרדה מצדו של הלקוח, אולם למעשה גם המעסים עצמם עלולים לחטא בהטרדה מינית. כל אימת שהמגע של המעסים יחרוג מהגבול המקצועי אל עבר הפן המיני, הרי שהוא ייחשב להטרדה מינית. כיצד ניתן לדעת, למשל, אם עיסוי בישבן הוא חלק מהעבודה המקצועית או מגע מיני פסול? התשובה היא שאכן קשה לקבוע במסמרות איזה מגע ייחשב למטריד ואיזה לא.

לאור זאת, אני ממליץ לכם לערוך תיאום ציפיות קודם לעיסוי לגבי האזורים שיכללו בעיסוי. המעסה יגדיר היכן מקובל עליו לעסות את הלקוח והלקוח יגדיר היכן מקובל עליו שהמעסה יעסה אותו. כך, יימנעו אותם מצבים הנכללים בתחום האפור, בהם לא ברור אם מדובר בהטרדה מינית בעיסוי אם לאו.

 

הפצת תמונות מהעיסוי

אני רוצה להתייחס להטרדה מינית נוספת שעלולה לקרות בזמן עיסוי, וזוכה בדרך כלל להתייחסות מינימלית. בזמן העיסוי, לבושו של הלקוח יהיה חשוף יחסית. קרו מקרים בהם המעסה ניצל מצב זה כדי לצלם את הלקוח ולהפיץ את התמונה.

הפצת תמונה אינטימית ללא הסכמתו של המצולם הינה הטרדה מינית וכן פגיעה במזיד בפרטיות. הטרדה מינית וכן פגיעה במזיד בפרטיות נחשבות לעבירות פליליות ולעוולות אזרחיות וניתן יהיה לנקוט בצעדים חמורים כנגד המעסה שצילמה את הלקוח והפיצה את התמונה.

 

תיאום כוונות

למיטב ניסיוני, תיאום כוונות וציפיות בין המעסה לבין הלקוח הינו הכרחי. לא ניתן להסתפק בתקנון מכון העיסוי ורצוי בהחלט להגיע להסכמות והבהרות בין המעסה לבין הלקוח, עוד לפני תחילת העיסוי. הסכמות על גבולות הגזרה של העיסוי, הלבוש, המגע וכדומה ימנעו כניסה לתחום האפור ויאפשרו לכם לדעת בבירור האם התרחשה הטרדה מינית אם לאו.

 

מותר לי לצאת עם המעסה שלי?

אנו יודעים כי בעייתי מבחינה חוקית לצאת עם מטפל נפשי ואף עם רופא מטפל במהלך הטיפול או בשנים שלאחריו. עם זאת, עיסוי אינו נחשב בהכרח לטיפול רפואי לעניין זה. מכיוון שכך, ככל שנרקם קשר רומנטי בין לקוח למעסה, הם יוכלו לצאת ולקיים קשר זוגי. אולם קשר זה צריך לנבוע מיחסי קרבה בין השניים ללא השפעה של התלות המקצועית של הלקוח במעסה.

 

הוטרדתי מינית בעיסוי – מה לעשות?

ישנם שלושה ערוצים עיקריים בהם ניתן לפעול לאחר הטרדה מינית בעיסוי. הערוץ הפלילי, הערוץ הנזיקי והערוץ המשמעתי. במסגרת ההליך הפלילי, תוגש תלונה כנגד המטריד, תיפתח נגדו חקירה וככל שחומר הראיות יספיק לשם כך, יוגש נגדו כתב אישום.

כדי לפתוח בהליך אזרחי, על הנפגע להגיש תביעת פיצויים כנגד הפוגע בעוולת הטרדה מינית. אני רוצה להדגיש כי בית המשפט יוכל לפסוק פיצויים לטובת הנפגע, גם מבלי שיוכיח כי נגרם לו נזק כלשהו מההטרדה המינית. ככל שההטרדה תהיה חמורה יותר, כך הפיצויים יהיו משמעותיים יותר. לכל היותר, בית המשפט יוכל לפסוק פיצוי על סך 120 אלף שקלים ללא הוכחת נזק.

במקרים בהם ההטרדה מגיעה מצד המעסה, ניתן יהיה לפנות למנהל או מנהלת מכון העיסוי ולהתלונן על המעסה. ייפתח הליך משמעתי כנגד המעשה, אשר סופו יכול להיות בענישה משמעתית ואף בפיטורים של המעסה.

כדי שההליכים הפליליים, המשמעתיים והנזיקיים אכן יהיו אפקטיביים, יש לבצע אותם בעזרת משרד עו"ד מקצועי המתמחה בתיקים אלו. אנו במשרד עו"ד אלעד שאול בעלי ניסיון רב בניהול תיקי הטרדה מינית ומשרת לקוחות מרוצים רבים בתחום. תאמו פגישה גם אתם והצטרפו להצלחה.

 

אלעד שאול עו"ד

מעורבים בתיקי הטרדה מינית בעיסוי? פנו אליי לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מהשורה הראשונה בתחום. אני, עו"ד אלעד שאול, מתמחה בתחום הפלילי בכלל ובתיקי הטרדה מינית באופן ספציפי. בעברי שימשתי כפרקליט בפרקליטות תל אביב (פלילי), כך שאני מכיר את רשויות התביעה מבפנים על חוזקותיהן וחולשותיהן ויודע כיצד לעבוד אל מולן כדי להגיע לתוצאות הרצויות. צרו קשר לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

הטרדה מינית בעיסוי מצד המעסה

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית בעיסוי
כל התנהגות מינית בלתי ניאותה במהלך עיסוי תיחשב להטרדה מינית. מגע מיני, חשיפת איברים מוצנעים וכן הערות מיניות במהלך העיסוי, ייחשבו להטרדה מינית בעיסוי. מדובר בהטרדה מינית חמורה עקב החריגה מהקשר המקצועי שבין המעסה ללקוח והמעבר לפן המיני האסור.
הטרדה מינית בעיסוי יכולה להגיע מצדו של הלקוח או מצד המעסה. הטרדה מינית בעיסוי מצד הלקוח תתבטא במגע במעסה או בהתפשטות בפניו. אני מפציר בכם לערוך תיאום כוונות מראש עם המעסה לגבי קוד הלבוש בעיסוי, כדי להימנע ממצבים לא נעימים שעלולים להיתפס כהטרדה מינית בעיסוי.
מעסה שתחרוג מהפן המקצועי בעיסוי ותיגע בלקוח באופן מיני ללא הסכמתו, תטריד אותו מינית. כמו כן, מעסה שתצלם את הלקוח בלבוש המינימלי המאפיין את העיסוי ותפיץ תמונות אלו, תיחשב למי שהטרידה מינית את הלקוח ואף פגעה במזיד בפרטיותו.
נפגעי הטרדה מינית בעיסוי יוכלו לפעול בשלושה מישורים – פלילי, משמעתי ונזיקי. במסגרת ההליך הפלילי, תוגש תלונה כנגד המטריד וככל שהפרקליטות תמצא זאת לנכון היא תגיש כנגדו כתב אישום על ההטרדה שביצע. כדי לפעול במישור המשמעתי, הנפגע יפנה באמצעות עורך דינו להנהלת מכון העיסוי וייפתחו הליכים משמעתיים כנגד המעסה. סופם יכול להיות בפיטורין. כמו כן, הנפגע יוכל להגיש תביעת פיצויים אזרחית כנגד המטריד ובית המשפט יפסוק לטובתו פיצויים ללא הוכחת נזק.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
זכרונות מודחקים

זיכרונות מודחקים, אלו העמוקים בתוך התת-מודע, עשויים לשמש כמפתח להבנת אירועים טראומטיים וקשורים, אך בו זמנית, להוות אתגר משפטי ופסיכולוגי מורכב. במאמר זה, נצעד לאורך

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן