logo

הטרדה מינית על ידי גניקולוג

בישראל של היום, מרבית הגניקולוגים הינם גברים. רובם המכריע של הגניקולוגים הינם רופאים טובים וישרים המבצעים מלאכתם נאמנה ומסייעים רבות לנשים המטופלות אצלן. אולם מיעוט מקרב הגניקולוגים נכשלים מנצלים את העיסוק שלהם ומטרידים מינית את המטופלות שלהן. להלן נכיר את הוראות החוק ביחס להטרדה מינית על ידי גניקולוג, נלמד כיצד לזהות הטרדה שכזו, מה העונשים עליה ולאילו פיצויים זכאיות המוטרדות.

 

הטרדה מינית – הגדרה

עוד לפני שאפרט אודות הטרדה מינית על ידי גניקולוג באופן ספציפי, חשוב לחדד מה מוגדר כהטרדה מינית באופן כללי. סעיף 3 לחוק למניעת הטרדה מינית – 1998, קובע כי 5 ההתנהגויות הבאות תיחשבנה להטרדה מינית:

 1. סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים
 2. מעשים מגונים כהגדרתם בחוק העונשין
 3. התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם, שהביע את התנגדותו להתייחסויות אלו
 4. הצעות מיניות חוזרות המופנות לאדם שהביע את התנגדותו להצעות אלו
 5. התייחסות מבזה או משפילה למיניותו של אדם ובכלל כך לנטייתו המינית.

 

מדובר ב-5 התנהגויות הנתפסות בחומרה הנחשבות על פי חוק להטרדה מינית. לעניין הטרדה מינית על ידי גניקולוג, רלוונטיות במיוחד התנהגויות 2-4, מעשים מגונים, התייחסויות מיניות חוזרות והצעות מיניות חוזרות. אפרט כעת על כל אחת מההתנהגויות הללו ומה הרלוונטיות שלה להטרדה מינית על ידי גניקולוג דווקא.

מעשים מגונים

מעשים מגונים מוגדרים בחוק העונשין כמעשים הנעשים לשם סיפוק, ביזוי או גירוי מיני באדם אחר. החוק לא מציע רשימה של מעשים שייחשבו למעשים מגונים, אך לפי הפסיקה ופרשנות החוק אני אצביע על המעשים הבאים כמעשים מגונים. קחו בחשבון כי לא מדובר ברשימה ממצה וייתכנו בהחלט מעשים רבים אחרים שניתן להכליל אותם בהגדרת מעשים מגונים והם אינם מנויים ברשימה שאציג.

 

מעשים הנחשבים למעשים מגונים

 • מגע לא רצוי באיברים מוצנעים
 • נשיקות לא רצויות
 • חיבוקים כפויים
 • אוננות בפני אדם אחר
 • כפיה על אדם אחר שיאונן בפני המטריד
 • התפשטות בפני אדם אחר
 • כפיה על אדם אחר שיתפשט בפני המטריד
 • יחסי מין חלקיים ("מין יבש") שלא בהסכמה חופשית ומרצון

 

כל אחת מההתנהגויות הבאות וכן כל התנהגות נוספת שניתן להגדיר כמעשה לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיני, תוגדר כמעשים מגונים. המבצע התנהגות שכזו ייענש בחומרה בהתאם לעונשים הקבועים בחוק העונשין. נציין כי טווח הענישה על מעשים מגונים רחב למדי ותלוי בנסיבות המקרה.

הטווח נע בין שנת מאסר אחת על מעשים מגונים בפני אדם אחר שלא בנסיבות מחמירות לבין 16 שנות מאסר על מעשים מגונים בנסיבות מחמירות בתוך המשפחה.

 

מעשים מגונים על ידי גניקולוג

כתבתי כי מגע מיני באיברים מוצנעים ייחשב להטרדה מינית. זאת, כמובן, בתנאי שהמגע המיני נעשה שלא בהסכמת המוטרדת. כידוע, במסגרת עבודתו, גניקולוג נדרש לגעת באופן קבוע באיברי המין של האישה. האם המשמעות היא שהוא מבצע בה מעשים מגונים? לחלופין, מכיוון שהאישה מסכימה למגע, האם הוא לעולם לא ייחשב להטרדה?

התשובה לשתי השאלות הללו, מורכבת. בפשטות, כל עוד המעשה נעשה לצורך טיפולי בלבד ולא משולבות בו כל כוונות מיניות מצדו של הגניקולוג, הוא לא ייחשב להטרדה מינית. מנגד, כל מגע של הגניקולוג שאינו מתחייב במסגרת הטיפול, ייחשב להטרדה מינית. תשאלו ובצדק – הרי המטופלת לא התנגדה למגע! התשובה היא שהיא לא התנגדה עקב אופי היחסים בין הגניקולוג למטופלת.

המטופלת סומכת על הגניקולוג שלה שהוא עושה מה שצריך כדי לטפל בה. על בסיס זה היא מסכימה למגע המיני. לאור זאת, אם הגניקולוג מנצל את ההסכמה לצורך מגע מיני שאינו מחויב מהטיפול, הרי שהמגע נעשה שלא מהסכמה חופשית ומרצון שכן יסוד ההסכמה, הלא הוא הצורך הרפואי במגע, נשבר. מכיוון שכך, המעשה יוגדר כמעשה מגונה והטרדה מינית על ידי הגניקולוג.

 

איך לזהות הטרדה מינית על ידי הגניקולוג?

לפני שנמשיך הלאה, חשוב לי להתעכב על שאלת זיהוי ההטרדה המינית על ידי הגניקולוג שלכן. כיצד תדעו להבחין אם מדובר במגע חיוני לטיפול או במגע מטריד? התשובה היא – אינטואיציה ועיניים פקוחות. אל תתנו לאמון שאתן נותנות בגניקולוג לסמא אתכן ולהשתיק רגשות שלכן. ככל שהרגשתן שלא בנוח בטיפול גניקולוגי, עברו מיד לגניקולוג אחר וצרו קשר עם עו"ד המתמחה בהטרדות מיניות.

התייחסויות והצעות מיניות על ידי גניקולוג

כזכור, גם הצעות והתייחסויות מיניות חוזרות יכולות להיחשב להטרדה מינית. זאת, בתנאי שהמוטרדת הביעה את התנגדותה להתנהגויות אלו. אולם כאשר המטריד הוא גניקולוג והמוטרדת היא מטופלת שלו, החוק לא דורש מהמטופלת להתנגד להצעות ולהתייחסויות. עצם האמירות המיניות תיחשבנה להטרדה מינית מצדו של הגניקולוג, ללא תלות בתגובתה של המטופלת.

הסיבה לכך היא שאופי היחסים בין המטפל למטופלת ויחסי התלות השוררים ביניהם, עלולים לגרום למטופלת להימנע מסירוב להצעות ולהתייחסויות מיניות, גם אם הייתה מסרבת להם בנסיבות אחרות.

 

העונש לגניקולוג שהטריד מינית

החוק למניעת הטרדות מיניות קובע כי העונש על הטרדה מינית עומד על שנתיים מאסר. העונשים יכולים להיות חמורים יותר ככל שמדובר בהטרדה מינית מסוג מעשים מגונים. אם כן, ההטרדה המינית חושפת את הגניקולוג לעונשי מאסר כבדים.

 

פיצויים לנפגעות הטרדה מינית מגניקולוג

נפגעות הטרדה מינית זכאיות לתבוע עד 120 אלף שקלים מהמטריד, ללא הוכחת נזק. הנפגעות תוכלנה להגיש תביעה אזרחית נפרדת כנגד הגניקולוג או לדרוש את הפיצויים המגיעים להן במסגרת ההליך הפלילי המתנהל כנגדו.

סכום הפיצויים שתקבל הנפגעת תלוי בחומרת ההטרדה. חשוב לי להדגיש כי בתי המשפט רואים בחומרה רבה הטרדות מצד רופאים בכלל וגניקולוגים בפרט. על כן, סביר בהחלט כי ייפסקו פיצויים משמעותיים לטובתה של הנפגעת.

משרד עו"ד אלעד שאול

לסיכום, הטרדה מינית על ידי גניקולוג הינה עבירה חמורה המנצלת את יחסי התלות בין הרופא למטופלת שלו, לצרכים מיניים. גניקולוג שיורשע בהטרדה מינית מסתכן בעונשי מאסר משמעותיים וכן בתשלום פיצויים נכבדים לנפגעות.

מעורבים בתיקי הטרדה מינית על ידי גניקולוג? זקוקים לייעוץ ולייצוג משפטי בתחום? אנו במשרד עו"ד אלעד שאול נשמח לסייע לכם. המשרד מתמחה בתיקי עבירות מין באופן כללי ובתיקי הטרדה מינית באופן ספציפי ובעל ניסיון עשיר בייצוג בתיקים אלו. פנו אלינו לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

התייחסויות והצעות מיניות על ידי גניקולוג

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית על ידי גניקולוג
הטרדה מינית על ידי גניקולוג קורית כאשר גניקולוג מנצל את תפקידו לביצוע מעשים מיניים במטופלות. המעשים יכולים להסתוות במסגרת הטיפול ויכולים להיעשות באופן מעודן יחסית. כמו כן, התייחסויות למיניות של המטופלות באופן החורג מהנדרש במסגרת הטיפול וכן הצעות מיניות למטופלות תיחשבנה אף הן להטרדה מינית.
לעיתים, קשה למטופלות לזהות מתי הגניקולוג שלהן הטריד אותן. הן נותנות בגניקולוג אמון וסומכות עליו שכל מה שהוא עושה נעשה לצרכים רפואיים בלבד. אמון זה אף גורם להן להדחיק רגשות המתעוררים בעקבות הטרדות מצד הגניקולוג. כדי להימנע ממצבים שכאלו, חשוב לסמוך על האינטואיציה שלכן, לבוא עם עיניים פקוחות לטיפול וככל שטיפול גניקולוגי גרם לכן שלא להרגיש בנוח, צרו קשר עם גורמי מקצוע ועברו לגניקולוג אחר.
בהחלט. נפגעות תוכלנה לתבוע עד 120 אלף ₪ מבלי שיצטרכו להוכיח כי הפגיעה המינית גרמה להן לנזק כלשהו! עצם הפגיעה תזכה אותן בפיצויים.
על פי החוק למניעת הטרדות מיניות, בית המשפט יוכל לגזור על המטריד עד שנתיים מאסר. במקרים בהם מדובר במעשים מגונים, העונשים צפויים להיות אף חמורים יותר.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן