logo
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

הטרדה מינית ברשת

רשת האינטרנט מביאה ברכה עצומה לעולם. עם זאת, יש לה מחירים כבדים. אחד מהם, הוא התפשטותה של תופעת ההטרדות המיניות ברשת. הטרדה מינית ברשת קורית באמצעות צ'טים, פידים של רשתות חברתיות ושיחות וידאו. המשיכו לקרוא וגלו מה נחשב להטרדה מינית ברשת, איזו אכיפה מופעלת על הטרדה מינית זו ומה השלכות של הטרדה ברשתות.

 

מהי הטרדה מינית ברשת?

הטרדות מיניות היו מנת חלקה של האנושות, ככל הנראה משחר היבראה. עם זאת, בעשורים האחרונים חלה עליה דרמטית במודעות לסוגיה ובהפנמת הבעייתיות שלה. בשנים האחרונות ממש תנועת MeToo ודומותיה סחפו את העולם, העניקו תמיכה רבה לנפגעות ויצרו סטיגמה חזקה כנגד הפוגעים.

אולם גם אם הפוגעים חוששים להטריד מינית ברחוב, בבית הספר ואפילו בסמטה חשוכה, האינטרנט נותר מרחב "בטוח" יחסית עבור אותם פוגעים. הפוגעים מתחבאים מאחורי המסך, לא נחשפים באופן ישיר ולא צריכים להתעמת ישירות אל מול הקורבנות שלהם.

כך, נוצר מצב בו אדם יכול לפגוע ולהטריד מינית ללא כל אינטראקציה ישירה עם הנפגעים. מבעד למקלדת, המטרידים תופסים את פגיעתם כחמורה פחות ואף קשה יותר להגיע אליהם ולאכוף את החוק כנגדם. עם זאת, כפי שנראה להלן, לא רק הטכנולוגיה התקדמה אלא גם מערכות האכיפה והמשפט וכיום ניתן מענה, מסוים לפחות, לתופעת ההטרדה המינית ברשת.

הטרדה מינית באינטרנט

האינטרנט מאפשר יצירת קשר אונליין עם אנשים אחרים, שליחת תמונות, ניהול שיחות ועוד. כל אלו, מובילים להטרדה מינית ברשת האינטרנט.

הטרדה מינית ברשת האינטרנט יכולה להתבטא בתצלומי דיקפיק, פדופיליה ברשת, פרסום תמונות אינטימיות של אדם והפצתן, השפלה של אדם על רקע מיני, סחיטה באיומים לביצוע מעשים מיניים ועוד. ההטרדות המיניות ברשת האינטרנט לובשות לבוש שונה בכל פלטפורמה אינטרנטית שונה. כעת, אפרט אודות הטרדות מיניות ברשת בכל אחת מאותן פלטפורמות פופולריות שכולנו משתמשים בהן באופן יום יומי.

 

הטרדה מינית בפייסבוק

פייסבוק, הרשת החברתית הפופולרית בעולם, מאפשרת פרסום מלל, תמונות, סרטונים וכן שליחת הודעות אישיות וניהול קבוצות סגורות או פתוחות.  הטרדה מינית בפייסבוק קורית, על פי רוב, בצ'אט של פייסבוק – במסנג'ר.

תארו את התרחיש הבא. פלוני הינו פדופיל המשוטט בפייסבוק. פלוני נתקל בתמונה של שירה, תלמידת כיתה ה' שהעלתה תמונות ממסיבת הבריכה של הכיתה לפייסבוק. פלוני שולח לשירה הודעה במסנג'ר ומתחיל לפתח איתה שיחה. שירה לא מודעת לזהותו של פלוני אך עם הזמן היא מתחילה לחבב אותו.

תוך כמה ימים של שיחה, פלוני אוזר אומץ, מבחינתו, ומחמיא לשירה על התמונה מהבריכה. שירה מובכת, אך שמחה על המחמאה. לא עובר זמן רב עד שפלוני מבקש ממנה תמונות נוספות בבגד ים, ושירה נענית לבקשה.

אני אבהיר מעל לכל ספק – מעשיו של פלוני נחשבים להטרדה מינית חמורה ברשת. הם אף נחשבים למעשים מגונים, למרות שלא נכלל בהם כל מגע ישיר בין המטריד לקורבן והם אף לא נוכחים שניהם באותו מקום. אולם המערכת המשפטית יודעת להחיל את הכללים המשפטיים הקיימים גם על תופעות חדשות ולכן המעשים יוכרו כהטרדה מינית ברשת.

 

הטרדה מינית בטיקטוק

טיקטוק הינה הרשת החברתית הצומחת ביותר בשנים האחרונות, היא חוצה ללא הרף את שיאי המשתמשים וסוחפת משתמשים מכל העולם. תופעה מוכרת בטיקטוק היא תופעת האתגרים. אדם מצלם סרטון מסוים בו הוא מאתגר את עצמו לבצע מעשה כלשהו, והסרטון הופך לטרנד וגורר חקיינים רבים אחריו.

לצערנו, חלק מאותם אתגרים כוללים הטרדה מינית. אתגר שנחשפתי אליו לאחרונה מדרג את יופיין של בנות הכיתה לפי קטגוריות שונות. התנהגות שכזו נחשבת להטרדה מינית ברשת מסוג התייחסות מבזה ומשפילה המופנית למיניותו של אדם.

הטרדה מינית בטלגרם

טלגרם הינה רשת חברתית המצטיינת בדיסקרטיות ובשירותי הצפנה מעולים. לא מעט אנשים שאינם הוגנים מנצלים זאת לצרכים לא חוקיים דוגמת קניית סמים. בין היתר, צעירים מנצלים את הפלטפורמה כדי ליצור קשר עם בנות המוצאות חן בעיניהם.

אין, כמובן, כל בעיה בעצם יצירת הקשר דרך האינטרנט. אלא שרבים מאותם צעירים שולחים לבנות "דיקפיק", תצלום של איבר המין שלהם. שליחת תצלום דיקפיק הינה הטרדה מינית ברשת הטלגרם ומקבלת התמונה תוכל לתבוע את השולח המטריד על מעשיו ולקבל ממנו פיצוי משמעותי.

 

הטרדה מינית בווטסאפ

הטרדה מינית הייחודית לווטסאפ היא הטרדה מינית לפי סעיף 3 (5א) לחוק למניעת הטרדה מינית – הפצת תמונות אינטימיות ברשת. בקבוצה של המשרד, החבר'ה מהשכונה או החברים לכיתה נשלחות תמונות אינטימיות, שלא בהסכמת המצולמת כמובן. כל מי ששלח את התמונה והפיץ אותה הלאה נחשב למטריד מינית וניתן יהיה לבוא איתו בחשבון על כך.

 

הטרדה מינית באינסטגרם

גם באינסטגרם ניתן לנהל צ'טים וליצור קשר עם משתמשות. לא אחת, גברים שולחים דיקפיק לאותן בנות שהן מעוניינים בקשר איתן. מדובר בהטרדה מינית חמורה וניתן למצות את הדין עם שולח התמונה. כמו כן, פריצה לחשבון פרטי וצפייה בתמונות אינטימיות שלא כדין מהווה הפרה במזיד של הפרטיות והטרדה מינית ברשת.

הטרדה מינית בלינקדאין – סחיטה מינית ברשת

לינקדאין הינה רשת חברתית המקשרת בין מחפשי עבודה לבין מעסיקים. הרשת מתמחה בעיקר בתעסוקה בתחום ההייטק, אך נעשה בה שימוש כמעט בכל ענפי המשק. הטרדה מינית בלינקדאין דומה, בעיקרה, להטרדה מינית במקומות עבודה. מעסיקים ומראיינים מנצלים את יחסי המרות שלהם כדי להטריד מבקשי עבודה, להציע להם הצעות מיניות ולעיתים אף להתנות במפורש את הקבלה לעבודה במעשים מיניים.

הטרדה מינית שכזו כמובן פסולה ואסורה ואף נחשבת לסחיטה מינית ברשת. עם זאת, נדרשת מיומנות משפטית גבוהה כדי להוכיח את התקיימות יסודות עבירת ההטרדה המינית גם במרחב הווירטואלי. לשם כך, יש להיות מיוצגים בהליך על ידי טובי עורכי הדין בתחום.

 

הטרדה מינית ברשת – השלכות

רבים שואלים אותי מה ההשלכות של הטרדה מינית ברשת. מה כבר אפשר לעשות כנגד המטרידים. את תשובתי, אני מחלק להם ל-3. ניתן לפתוח בהליכים פליליים, אזרחיים ומשמעתיים כנגד המטריד.

 

הליכים פליליים

הטרדה מינית הינה עבירה פלילית. לעיתים, מתלווה אליה עבירה נוספת דוגמת סחיטה באיומים, מעשים מגונים או פגיעה במזיד בפרטיות. העונש על עבירות אלו יכול להיות מאסר בפועל של מספר חודשים עד שנים בודדות. כמו כן, ניתן יהיה להטיל על העבריין עונשי מאסר על תנאי, עבודות שירות וקנסות.

 

הליכים אזרחיים

נפגעי ונפגעות הטרדה מינית יוכלו להגיש תביעה לקבלת פיצויים מהפוגע. הפיצוי יתקבל על עצם ההטרדה והפגיעה המינית, אף אם לא נגרם ממנו נזק ממשי. היקף הפיצויים יקבעו על פי חומרת הפגיעה.

 

הליכים משמעתיים

בהטרדות במקומות עבודה, ניתן יהיה לפתוח בהליכים משמעתיים כנגד הפוגע שיובילו להרחקתו ממקום העבודה. המחוקק מחייב את המעסיק לעשות "כל שביכולתו" כדי למנוע הישנות של הטרדה מינית בעבודה ולא אחת, המשמעות היא כי מחובתו לפטר את העובד שהטריד מינית.

 

משרד עו"ד אלעד שאול ושות'

מעורבים בתיקי הטרדה מינית ברשת? זקוקים לייצוג בתחום? פנו אלינו במשרד עו"ד אלעד שאול ושות'. המשרד מתמחה במשפט פלילי בכלל ובתיקי הטרדה מינית בפרט. ייצגנו מאות לקוחות מרוצים בתחום ואנו מכירים את דיני ההטרדה המינית לפני ולפנים. צרו קשר לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ותוך שמירה על דיסקרטיות מלאה.

הטרדה מינית בפייסבוק

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית ברשת
הטרדה מינית ברשת כוללת כל התנהגות מינית בלתי ראויה ברשת, המובילה לפגיעה במישהו אחר. הכללים המשפטיים הרגילים הנוגעים להטרדה מינית מוחלים על מאפייניה הייחודיים של רשת האינטרנט.
הטרדה מינית ברשת נחשבת לעבירה פלילית ועלולה להוביל להגשת כתבי אישום ולעונשי מאסר ממושכים. זאת ועוד, נפגעות הטרדה מינית ברשת זכאיות להגיש תביעה אזרחית כנגד המטריד שלהן לקבלת פיצויים. לבסוף, במקרים מסוימים, ניתן יהיה לפתוח בהליכים משמעתיים כנגד המטריד ולהוביל לפיטוריו או להשעייתו ממקום עבודתו.
במקרים אלו, רצוי להגיש תלונה למשטרה. לא אחת, המשטרה תצליח להסיר את מעטה האנונימיות ברשת, לאתר את המטריד ולהעמיד אותו לדין. לאחר איתורו, את תוכלי גם להגיש תביעת פיצויים כנגדו.
בהחלט. שליחת תמונות עירום שלא בהסכמה נחשבת להטרדה מינית. תוכלי להגיש תביעת פיצויים כנגד השולח ולקבל פיצוי, על סמך פסיקות עבר של בית המשפט, בסכום של אלפי שקלים. אני ממליץ מאוד שלא לשתוק על התנהגות שכזו ואכן להגיש תביעה כנגד השולח.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

תביעות אזרחיות בגין עבירות מין

עבירות מין הן פגיעה קשה ומרחיקת לכת בזכויותיהם ובכבודם של קורבנותיהן. הן גורמות נזק פיזי ונפשי משמעותי ופוגעות בתחושת הביטחון והחופש של הקורבן. לצד ההליך

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader
דילוג לתוכן