logo

גילוי עריות

גילוי עריות הוא מעשה חמור הפוגע קשות בקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. קורבנות גילוי עריות סובלים לא פעם מטראומה קשה, תחושות אשמה, בושה, דימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים ובינאישיים, ואף מבעיות בריאותיות ונפשיות.

בנוסף לפגיעה הנפשית הקשה, גילוי עריות עלול לגרור גם השלכות משפטיות משמעותיות עבור הנאשם, כגון רישום פלילי, פגיעה במוניטין, הרחקה מהקורבן ופגיעה ביכולת ההורות.

 

גילוי עריות על פי החוק הישראלי

גילוי עריות מוגדר בחוק העונשין הישראלי כקיום יחסי מין בין אדם לבין קרוב משפחה מדרגה ראשונה או שנייה. קרובי משפחה מדרגה ראשונה כוללים הורים, ילדים, אחים ואחיות. קרובי משפחה מדרגה שנייה כוללים סבים וסבתות, נכדים ונכדות, דודים ודודות, אחיינים ואחייניות.

קרבה משפחתית אסורה:

החוק אוסר על קיום יחסי מין בין קרובי משפחה מדרגה ראשונה ושנייה, גם אם היחסים הם בהסכמה. משמעות הדבר היא שקיום יחסי מין בין אדם לבין קרוב משפחה אסור על פי החוק, גם אם שני הצדדים הסכימו לכך מרצונם החופשי.

 

יסודות העבירה

המרכיב הנפשי

עבירת גילוי עריות דורשת הוכחת כוונה תחילה או אדישות מצד הנאשם. כוונה תחילה משמעה שהנאשם ביצע את המגע המיני תוך מודעות לכך שהוא מקיים יחסי מין אסורים עם קרוב משפחה, ושהוא התכוון לעשות זאת. אדישות משמעה שהנאשם היה מודע לכך שקיים אפשרות שהוא מקיים יחסי מין אסורים עם קרוב משפחה, אך לא היה לו אכפת מכך.

להוכחת הכוונה הנפשית ניתן להסתמך על ראיות נסיבתיות, כגון התנהגות הנאשם לפני, במהלך ולאחר המגע המיני, דבריו, יחסיו עם קרוב המשפחה, וכן על מודעותו לחוק איסור גילוי עריות.

 

המרכיב הגשמי

המרכיב הגשמי של עבירת גילוי עריות דורש הוכחת קיום יחסי מין אסורים בין נאשם לקרוב משפחה. "יחסי מין" כוללים מגע מיני מכל סוג שהוא, בין אם חיצוני ובין אם פנימי, בין אם בכוח ובין אם בהסכמה.

יסודות העבירה של גילוי עריות מורכבים ודורשים הבנה מעמיקה של החוק ושל הפסיקה. במקרים בהם מתעורר חשד לביצוע עבירת גילוי עריות, חשוב לפנות לייעוץ משפטי מקצועי.

 

השלכות פליליות נוספות של עבירת גילוי עריות

עבירת גילוי עריות, מעבר להשלכותיה הנפשיות הקשות, עלולה לגרור גם השלכות פליליות נוספות משמעותיות. להלן פירוט של כמה מהן:

 

רישום פלילי

מי שהורשע בעבירת גילוי עריות יירשם במרשם הפלילי. רישום פלילי עלול להשפיע משמעותית על חייו של אדם, הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית. הוא עלול להקשות עליו למצוא עבודה, לקבל הלוואות, לשכור דירה ועוד.

 

פגיעה במוניטין

עבירת גילוי עריות גוררת בושה וחרפה רבה הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. במקרים רבים, פרטי המקרה מצליחים להתפרסם, מה שעלול לפגוע קשות במוניטין של הנאשם ולפגוע ביכולתו להשתלב בחברה.

 

הרחקה מהקורבן

במקרים רבים, בית המשפט יורה על הרחקת הנאשם מהקורבן, תוך איסור עליו ליצור קשר עמו בכל דרך שהיא. צו הרחקה נועד להגן על הקורבן מפני פגיעות נוספות ולסייע לו בתהליך ההחלמה.

 

פגיעה ביכולת ההורות

הורים שהורשעו בעבירת גילוי עריות עלולים לאבד את זכויותיהם ההוריות. בית המשפט עלול להורות על הוצאת ילדיהם מהבית ולהעבירם למשפחת אומנה או לאומנה.

 

חובת דיווח

גורמים מקצועיים, כגון רופאים, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, מחויבים לדווח לרשויות על חשד לעבירת גילוי עריות. דיווח זה נועד להגן על ילדים מפני פגיעות ולהבטיח שהם יקבלו את הטיפול הנדרש.

 

השלכות אזרחיות של עבירת גילוי עריות

עבירת גילוי עריות עלולה לגרור גם השלכות אזרחיות משמעותיות, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. להלן פירוט של כמה מהן:

 

תביעות פיצויים

הקורבן רשאי לתבוע את הנאשם בפיצויים בגין הנזק הנפשי והפיזי שנגרם לו כתוצאה מהעבירה. תביעת פיצויים יכולה להתבסס על עילות שונות, כגון עוולה, רשלנות, הפרת חובת אמון, ותביעה בגין נזק נפשי.

 

שלילת זכויות משמורת

במקרים חמורים, בית המשפט עשוי לשלול מהנאשם את זכויות המשמורת על ילדיו. שלילת זכויות המשמורת נעשית מתוך מטרה להגן על הילדים מפני פגיעות נוספות ולסייע להם בתהליך ההחלמה.

 

צו הרחקה

בית המשפט רשאי להוציא צו הרחקה זמני או קבוע האוסר על הנאשם להתקרב לקורבן או ליצור קשר עמו בכל דרך שהיא. צו הרחקה נועד להגן על הקורבן מפני פגיעות נוספות ולסייע לו בשיקום חייו.

 

פגיעה בזכויות ירושה

במקרים מסוימים, בית המשפט עשוי לקבוע שהנאשם אינו ראוי לרשת את הקורבן.

 

המלצות

  • אם נפגעתם מעבירת גילוי עריות, פנו מיד לעזרה. ישנם גורמים רבים שיכולים לסייע לכם, כגון קו החירום למניעת אלימות במשפחה של משרד הרווחה, מרכזי סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, ופסיכולוגים המתמחים בטיפול בטראומות.
  • אל תשכחו שאתם לא לבד. ישנם אנשים רבים שעברו את מה שעברתם וחווים רגשות דומים. קבוצות תמיכה יכולות להיות מקום מצוין לפגוש אנשים אחרים שחווים את אותן חוויות ולשתף אותם ברגשותיכם.
  • אל תהססו לפנות לייעוץ משפטי. עורך דין יוכל להסביר לכם את זכויותיכם ולסייע לכם במימושן.

 

מניעת עבירות גילוי עריות

מניעת עבירות גילוי עריות היא משימה מורכבת הדורשת גישה רב-ממדית המשלבת גורמים חינוכיים, חברתיים, משפחתיים ומשפטיים.

הסברה בקרב ילדים ובני נוער:

  • חינוך מיני מוקדם ומותאם גיל: הענקת ידע וכלים לילדים החל מגיל צעיר בנוגע לזכויותיהם הגופניים, גבולות אישיים, התנהגות הולמת ולא הולמת, ופיתוח מיומנויות תקשורת אסרטיבית.
  • תוכניות מניעה בבתי ספר: שילוב תוכניות ייעודיות בתוכנית הלימודים, תוך שימוש בטכניקות מגוונות כמו סיפורים, דרמה, משחקי תפקידים ועוד, תוך התאמה לקבוצות גיל שונות.
  • העלאת המודעות בקרב בני נוער: שימוש בפלטפורמות פופולריות בקרב בני נוער כמו רשתות חברתיות, אתרי אינטרנט, קמפיינים ציבוריים, וסדנאות, להעלאת המודעות לסיכונים, גורמי סיכון, ואפשרויות דיווח ופנייה לעזרה.

 

מחפשים עורך דין מומחה במקרים של גילוי עריות?

עו"ד אלעד שאול, הוא עורך דין פלילי מוביל בישראל, בעל ניסיון רב בייצוג נאשמים בעבירות גילוי עריות. צוות המשרד שלו מורכב מעורכי דין מנוסים ומוכשרים, אשר יעניקו לכם ייעוץ משפטי מקצועי, יילחמו עבורכם ללא פשרות ויעשו כל שביכולתם על מנת להגן על זכויותיכם.

 

למה לבחור דווקא בעו"ד אלעד שאול?

  • ניסיון מוכח: עו"ד שאול ייצג בהצלחה נאשמים רבים בעבירות גילוי עריות, ויודע כיצד לנווט בנבכי המערכת המשפטית בצורה יעילה ומוצלחת.
  • מקצועיות בלתי מתפשרת: צוות המשרד של עו"ד שאול מקפיד על מתן יחס אישי ומקצועי לכל לקוח, תוך הקשבה קשובה לצרכיו הייחודיים.
  • רגישות וסודיות: אנו מבינים את הרגישות הרבה הכרוכה במקרים של גילוי עריות, ופועלים תוך שמירה מוקפדת על סודיות המידע.

 

פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות

 

סיכום

גילוי עריות הוא עבירה חמורה הפוגעת קשות בקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. קורבנות גילוי עריות סובלים לא פעם מטראומה קשה, תחושות אשמה, בושה, דימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים ובינאישיים, ואף מבעיות בריאותיות ונפשיות.

חשוב לזכור שגילוי עריות אינו אשמת הקורבן, וכי ישנם גורמים רבים שיכולים לסייע לו להתמודד עם הטראומה ולחזור לחיות חיים בריאים ונורמטיביים.

 

שאלות ותשובות בנושא גילוי עריות

כן, קיימים מספר חריגים לעבירת גילוי עריות, כגון קיום יחסי מין בין אדם לקרוב משפחה שאינו מודע לקשר המשפחתי ביניהם.

ניתן להוכיח עבירת גילוי עריות באמצעות ראיות נסיבתיות, כגון התנהגות הנאשם לפני, במהלך ולאחר המגע המיני, דבריו, יחסיו עם קרוב המשפחה.

במקרה של גילוי עריות עם קטין שטרם מלאו לו 16 שנים יכול להגיע עד 20 שנות מאסר.

כן, ניתן לקבל פיצויים בגין עבירת גילוי עריות. הקורבן רשאי לתבוע את הנאשם בבית משפט אזרחי בגין הנזק הנפשי והפיזי שנגרם לו כתוצאה מהעבירה.

גילוי עריות על פי החוק הישראלי

 

מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
הבפיליה

הבפיליה היא הפרעה מינית קשה שיכולה להשפיע באופן משמעותי על חייו של אדם. אנשים עם הבפיליה עשויים להתמודד עם תחושות בושה, אשמה ובידוד. טיפול יעיל

פדופיליה

פדופיליה, הגדרתה כמשיכה מינית לילדים, מהווה תופעה חמורה בעלת השלכות הרסניות הן על הקורבנות והן על החברה כולה. מטרת המאמר היא לספק סקירה מקיפה ומעמיקה

פגיעה מינית בילדים

פגיעה מינית בילדים היא ללא ספק אחת הפגיעות הקשות שיש. היא פוגעת בקורבנותיה בצורה קשה ומותירה בהם צלקות פיזיות ונפשיות לכל החיים. במאמר זה, נבחן

גיל ההסכמה

גיל ההסכמה הוא רף משפטי שקובע גיל מסוים שבו אדם נחשב כבוגר מספיק בשביל לתת הסכמה חופשית לקיום יחסי מין או אקטים מיניים אחרים. המשמעות

עורך דין פדופיליה

פדופיליה הינה הפרעה פסיכיאטרית מאובחנת של משיכה לילדים שטרם הגיעו לבגרות מינית. עצם הפדופיליה אינה עבירה, כמובן. אולם כאשר אדם הסובל מפדופיליה פוגע מינית בילדים,

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן