logo

פגיעה מינית בילדים

פגיעה מינית בילדים היא ללא ספק אחת הפגיעות הקשות שיש. היא פוגעת בקורבנותיה בצורה קשה ומותירה בהם צלקות פיזיות ונפשיות לכל החיים. במאמר זה, נבחן את היקף התופעה, את הגורמים לה ואת החקיקה הישראלית בנושא.

 

היבטים משפטיים של פגיעה מינית בילדים בישראל

הגדרות משפטיות

החוק הפלילי בישראל מגדיר את העבירה של פגיעה מינית בקטין ככל מעשה בעל אופי מיני הנעשה כלפי קטין מתחת לגיל 18, בין אם בהסכמה ובין אם לאו. העבירה מוגדרת בסעיף 345 לחוק העונשין, הקובע כי "המקיים יחסי מין עם קטין שגילו פחות מ-16 שנים, דינו מאסר עשר שנים".

החוק מבחין בין מספר סוגים של עבירות מין בילדים, בהתאם לחומרת המעשה:

  • אינוס – מעשה מגונה הנעשה בקטין תוך הפעלת כוח או איומים.
  • בעילה אסורה – מעשה מגונה הנעשה בקטין, ללא הפעלת כוח או איומים.
  • מעשה מגונה – כל מעשה בעל אופי מיני, ללא חדירה, הנעשה בקטין.

חובת הדיווח

החוק בישראל קובע חובת דיווח על חשד לפגיעה מינית בקטין. חובת הדיווח חלה על כל אדם שיש לו יסוד סביר לחשוב כי אחראי על קטין ביצע בו עבירה של התעללות, הזנחה או תקיפה שגרמה חבלה. חובת הדיווח חלה גם על אנשי מקצוע שבאים במגע עם ילדים, כגון מורים, רופאים, פסיכולוגים ועוד.

הדיווח על חשד לפגיעה מינית בקטין יש לבצע אצל עובד סוציאלי לחוק הנוער או במשטרה. הדיווח אינו מחייב את המדווח להוכיח את נכונות החשד והוא מוגן מפני תביעה פלילית או אזרחית בגין הדיווח.

היבטים משפטיים נוספים

בנוסף לחוק העונשין, ישנם חוקים נוספים בישראל העוסקים בנושא של פגיעה מינית בילדים. לדוגמה, חוק הנוער (טיפול והשגחה), חוק הסעד לילד וחוק זכויות הילד.

חוק הנוער (טיפול והשגחה) קובע כי בית המשפט רשאי להורות על טיפול בקטין שנפגע מינית. הטיפול יכול לכלול טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי, או שילוב של שני סוגי הטיפולים.

חוק הסעד לילד קובע כי שירותי הרווחה רשאים לנקוט בפעולות למניעת פגיעה מינית בילדים, כגון הדרכת הורים, פעילות מניעה בבתי ספר וטיפול בילדים הנמצאים בסיכון לפגיעה מינית.

חוק זכויות הילד קובע כי לכל ילד הזכות להגנה מפני פגיעה מינית. החוק קובע גם את חובת המדינה להגן על ילדים מפני פגיעה מינית.

 

 

הליכים משפטיים במקרים של פגיעה מינית בילדים

פגיעה מינית בילדים היא עבירה חמורה ביותר שיכולה לגרום לנזק משמעותי לנפגע ולמשפחתו. על מנת להילחם בתופעה זו, יש חשיבות רבה להליכים משפטיים יעילים ולעונשים.

הליכים פליליים

ההליך הפלילי הוא ההליך העיקרי במקרים של פגיעה מינית בילדים. ההליך מתחיל בהגשת תלונה במשטרה על ידי הנפגע או על ידי מישהו מטעמו. לאחר הגשת התלונה, המשטרה חוקרת את החשד לעבירה. החקירה כוללת איסוף ראיות, כגון עדויות של הנפגע, עדים אחרים, ממצאים רפואיים ועוד.

אם המשטרה מסיימת את החקירה ומגיעה למסקנה שיש מספיק ראיות להעמדה לדין, היא מעבירה את התיק לפרקליטות. הפרקליטות היא זו שמחליטה האם להגיש כתב אישום נגד החשוד.

אם מוגש כתב אישום, נפתח המשפט הפלילי. המשפט מתקיים בבית המשפט המחוזי. במהלך המשפט, התביעה מנסה להוכיח את אשמתו של הנאשם וההגנה מנסה להוכיח את חפותו.

אם בית המשפט מוצא את הנאשם אשם, הוא יכול להטיל עליו עונש מאסר, קנס או צו מבחן. במקרים חמורים, בית המשפט יכול להטיל על הנאשם גם מאסר עולם.

הליכים אזרחיים

בנוסף להליכים הפליליים, ניתן להגיש גם תביעות אזרחיות במקרים של פגיעה מינית בילדים. תביעות אלו מוגשות על ידי הנפגע או על ידי משפחתו, והן נועדו לקבל פיצויים בגין הנזק שנגרם להם.

הנזקים שניתן לתבוע בגין פגיעה מינית בילדים כוללים נזקים פיזיים, נזקים נפשיים, הוצאות רפואיות והוצאות טיפוליות.

ההליך האזרחי מתקיים בבית המשפט המחוזי. במהלך המשפט, הנתבע (הפוגע) צריכה להוכיח שהוא לא אחראי לנזק שנגרם לנפגע.

הגנות משפטיות אפשריות לנאשמים בפגיעה מינית בילדים

לנאשמים בפגיעה מינית בילדים יש מספר הגנות משפטיות אפשריות. ההגנה הנפוצה ביותר היא הטענה שהנאשם לא ביצע את העבירה. הגנה אחרת היא הטענה שהנאשם אמנם ביצע את העבירה, אך הוא היה פסול דין בעת ביצוע העבירה. הגנה נוספת היא הטענה שהנאשם לא היה אחראי למעשיו בשל מצבו הנפשי או הפיזי.

הבחירה בהגנה משפטית מתאימה תלויה בנסיבות המקרה הספציפי. עורך דין פלילי מנוסה יוכל לסייע לנאשם לבחור את ההגנה המתאימה ביותר לו.

 

התייעצו עם עורך דין

עורך הדין אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מוסמך עם ניסיון רב בתחום. הוא מומחה בתחום הפלילי בכלל ובתחום עבירות המין בפרט.

עורך הדין אלעד שאול הוא בעל ידע נרחב בחוק הפלילי, והוא מיומן בהליכים משפטיים פליליים. הוא ידוע ביכולתו להקשיב ללקוחותיו, להבין את הסיטואציה שלהם, ולגבש אסטרטגיה משפטית מותאמת אישית.

אם אתה נמצא בחקירה פלילית, אל תהססו לצור קשר עם עו"ד אלעד שאול. הוא יעזור לך להגן על הזכויות שלך ולשמור על סיכויי ההצלחה שלך.

סיכום

פגיעה מינית בילדים היא תופעה חמורה בעלת השלכות מרחיקות לכת על הנפגעים. חשוב להגביר את המודעות לפגיעות אלו, ולפעול על מנת למנוע אותן ולסייע לנפגעים. אם אתם או יקירכם הייתי קורבנות לפגיעה מינית שכזו, או אם הוגשה כנגדכם תלונה שכזאת – חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה כדי שזכויותיכם ישמרו.

 

מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
הבפיליה

הבפיליה היא הפרעה מינית קשה שיכולה להשפיע באופן משמעותי על חייו של אדם. אנשים עם הבפיליה עשויים להתמודד עם תחושות בושה, אשמה ובידוד. טיפול יעיל

פדופיליה

פדופיליה, הגדרתה כמשיכה מינית לילדים, מהווה תופעה חמורה בעלת השלכות הרסניות הן על הקורבנות והן על החברה כולה. מטרת המאמר היא לספק סקירה מקיפה ומעמיקה

גילוי עריות

גילוי עריות הוא מעשה חמור הפוגע קשות בקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. קורבנות גילוי עריות סובלים לא פעם מטראומה קשה, תחושות אשמה, בושה,

גיל ההסכמה

גיל ההסכמה הוא רף משפטי שקובע גיל מסוים שבו אדם נחשב כבוגר מספיק בשביל לתת הסכמה חופשית לקיום יחסי מין או אקטים מיניים אחרים. המשמעות

עורך דין פדופיליה

פדופיליה הינה הפרעה פסיכיאטרית מאובחנת של משיכה לילדים שטרם הגיעו לבגרות מינית. עצם הפדופיליה אינה עבירה, כמובן. אולם כאשר אדם הסובל מפדופיליה פוגע מינית בילדים,

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן