logo

אינוס במרמה

עבירות אינוס הן קבוצת עבירות מין חמורות לפי סעיף 345 לחוק העונשין. אדם שמבצע עבירות אינוס צפוי לעונשי מאסר כבדים מאוד במסגרת הליך פלילי ולתשלומי פיצויים שעשויים להיפסק במסגרת הליך אזרחי. עבירת האינוס מוגדרת בחוק, וכך גם עבירת אינוס במרמה. עבירה זו עוסקת במצבים בהם מקיימים יחסי מין בהסכמה, אבל האישה נתנה את הסכמתה לכך בגלל שהאדם אתו קיימה את היחסים רימה אותה. מצבים אלו מתקיימים כשאדם מוסר לאישה פרט מידע לא נכון על עצמו או על המעשה.

עבירות קשות אלו מורכבות. לרוב, קראית החוק לבדו לא מספיקה, ומומלץ מאוד לקרוא חומרים נוספים בנושא, בשביל להבין לעומק את המשמעות של העבירה ואת המצבים שבעקבותיהם ניתן להגיש תביעה או תלונה. המאמר שלפניכם מסביר מה נחשב בחוק הישראלי אינוס, מתי יחסי מין בהסכמה יחשבו לאינוס במרמה, מה הענישה ומה הפיצויים.

 

מה נחשב אינוס לפי החוק בישראל?

עבירות האינוס מוגדרות בחוק העונשין בסעיף 345. לשון החוק קובעת כי אדם שבועל אישה שלא בהסכמתה החופשית עבר על עבירה זו וייחשב אנס. במילים אחרות, הסעיף עוסק במקרים שבהם אדם מקיים יחסי מין עם אישה מבלי לקבל הסכמה ממנה, בניגוד לרצונה. אישה צריכה להסכים באופן חופשי, מבלי שיופעל עליה לחץ או איומים, מבלי שהיא רומתה או נוצלה.

תחת סעיף 345 נכללים מצבים נוספים בהם כן התקבלה הסכמה אך עדיין יחסי המין ייחשבו כאינוס. למשל, סעיף 345(א)(3) קובע שכאשר אדם מקיים יחסי מין עם קטינה מתחת לגיל 14 הוא אונס אותה. כלומר, במקרים אלו, גם אם ניתנה הסכמה המעשה נחשב אינוס. הגיל הצעיר נקבע כרף שמתחתיו לא ניתן להתייחס להסכמה כחופשית ואמיתית. דוגמא נוספת ניתן למצוא בסעיף 345(א)(4). הסעיף עוסק במקרים שבהם אדם מנצל אישה מחוסרת הכרה או מנצל אישה שנמצאת במצב אחר שמונע ממנה לתת את הסכמתה לקיום יחסי המין. למשל אישה שנמצאת במצב של שיכרות או תחת השפעת סמים.

מצב נוסף שבו ניתנת הסכמה אך ייחשב לפי החוק לאינוס הוא אינוס במרמה.

 

אינוס במרמה

לפי סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין, אינוס במרמה הוא מצב שבו אדם בועל אישה בהסכמתה, אך ההסכמה הושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה. במילים פשוטות, מדובר במקרים בהם התקיימו יחסי מין והאישה הסכימה לכך, אך ההסכמה ניתנה בגלל שהאישה רומתה. כלומר, האדם שאיתו היא קיימה יחסי מין שיקר לה או לא סיפר לה את האמת לגבי פרטים משמעותיים שקשורים אליו או ליחסי המין.

מה נחשב מרמה?

כאמור, מדובר במקרים שבהם אישה הסכימה לקיים יחסי מין, אבל הסכמתה הייתה מבוססת על פרטי מידע לא נכונים, בלעדיהם לא הייתה מסכימה. פרטי המידע יכולים להיות קשורים לזהותו של האדם שאיתו קיימה יחסי מין או למעשה עצמו, לאקט המיני.

מקרה שבו אדם משתמש בזהות בדויה הוא דוגמא למרמה שקשורה לזהותו של אדם. למשל, אדם שמציג את עצמו בפני אישה כאדם מפורסם, כבכיר במערכת הביטחון, כגבר כאשר מדובר באישה. כל אלו יכולים להיחשב למרמה. קורבן העבירה, מי שנפגעה מעבירת האינוס במרמה, צריכה להראות שלפרט המידע השקרי הייתה השפעה על הסכמתה ליחסי המין. זאת אומרת שאם מישהי טוענת שעברה אינוס במרמה, עליה להראות שאם הייתה יודעת את האמת היא לא הייתה מסכימה ליחסי המין.

המרמה יכולה להיות גם בנוגע למהות יחסי המין. מצב זה יכול להיות כאשר האישה לא מבינה שהיא עושה מעשים בעלי אופי מיני. למשל כשאדם מטעה מישהי לחשוב שמדובר במעשים בעלי אופי טיפולי, רפואי, דתי, אומנותי ועוד. לדוגמה, מטפל או רופא שמציג את האקט המיני כחלק מההליך הרפואי, וכתוצאה מכך מקבל את הסכמת האישה. מקרה כזה יכול להיחשב אינוס במרמה.

הליך פלילי ואזרחי

עבירת האינוס היא חלק מהדין הפלילי. בשביל להכריע במקרים כאלה, ובמידת הצורך לפסוק ענישה שכוללת עונשי מאסר ופיצויים כספיים, מתקיים הליך פלילי. בהליך זה המדינה תובעת את מי שנאשם בעבירה. מקרים אלו גם יכולים להוביל לתביעה אזרחית, שם הנפגעת תובעת את הפוגע, ויכולה לקבל פיצויים כספיים גדולים יותר מאשר במסגרת ההליך הפלילי. במידה ובית המשפט ימצא שאכן התקיימה פגיעה, יכולים להחליט שמי שעבר את העבירה ישלם לנפגעת פיצויים נוספים.

גם ההליך הפלילי וגם ההליך האזרחי מורכבים, ושני הצדדים זקוקים לסיוע וליווי של עורך דין. הנפגעת זקוקה לעזרה למצות את זכויותיה והאינטרסים שלה, שכוללים ענישה משמעותית ופיצויים כספיים. מהצג השני, הנאשם זקוק להגנה שתבטיח את זכויותיו גם כן, הן בהוכחת חפותו במידה והוא לא ביצע את העבירה והן במצבים בהם נדרש להוכיח את חומרת המעשה.

ענישה

מי שעובר על עבירות האינוס עשוי לקבל עונש מאסר מקסימלי של 16 שנים. עם זאת, אם העבירה התקיימה בנסיבות מסוימות שנקבעו בחוק כנסיבות מחמירות, העונש יכול להגיע גם ל-20 שנים.

חוק העונשין קובע חמישה מצבים שמחמירים את הענישה על עבירת האינוס:

  1. אונס של קטינה מתחת לגיל 16.
  2. הפוגע אנס אישה לאחר שאיים עליה בנשק חם או קר.
  3. במקרים בהם האונס גרם לפגיעה גופנית, נפשית או להריון.
  4. הפוגע התעלל באשה בזמן שאנס אותה, לפני שאנס אותה או אחרי.
  5. אם הפוגע אנס אישה בזמן שעוד אדם אחד או עוד מספר אנשים היו נוכחים או שהשתתפו במעשה האונס.

פיצויים בגין עבירות אינוס

כאמור, נפגעת עבירת אינוס יכולה לקבל פיצויים כספיים הן במסגרת ההליך האזרחי והן במסגרת ההליך הפלילי. בהליך הפלילי, פיצויים אלו יכולים להגיע לגובה של יותר מרבע מיליון שקלים. הפיצויים שיכולים להינתן בהליך אזרחי עשויים להיות גבוהים אף יותר.

הפיצויים הכספיים לא יבטלו את הפגיעה הקשה שמי שנפגעה מאונס עברה ולא יוכלו להחזיר את הגלגל לאחור. עם זאת, הפיצויים האלו יכולים לעזור לכן בשיקום, בטיפול ובחזרה לחיים לאחר הפגיעה הנוראית הזו. ייצוג נכון יכול לעזור לכן למצות את הזכויות האלו ולהבטיח שתקבלו את הפיצויים שמגיעים לכן, תוך שמירה עליכן ועל הפרטיות שלכן.

 

ייצוג משפטי בעבירות אינוס

חשוב מאוד לקבל ייצוג משפטי בעבירות אינוס. מדובר בעבירות קשות, המעורב בעבירות אלו צפוי לעונשי מאסר ארוכים ולפיצויים כספיים גבוהים. ההליך האזרחי והפלילי שניהם מורכבים ודורשים ליווי מקצועי של עורכי דין שמתמחים בנושא.

אם אתם מעורבים בתיקי אונס או שנפגעתם ואתם זקוקים לעזרה בתהליך, מומלץ ליצור קשר עם משרד עו"ד אלעד שאול. הפנייה שלכם תטופל במקצועיות, בדיסקרטיות ובאנושיות. תקבלו ייעוץ וייצוג מקצועי מהשורה הראשונה בעזרת עורכי הדין במשרד, כולם בוגרי הפרקליטות ושאר יחידות המשפט המדיניות שקשורות בתחום. המערכת מוכרת לנו, מבפנים ומבחוץ, ואנחנו יודעים כיצד לעבוד מולה בצורה הטובה ביותר.

אם אתם מתבלטים מה עליכם לעשות או מה נכון עבורכם לעשות במצב זה, אנחנו מזמינים אותכם לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני דיסקרטי, ללא כל התחייבות. אנו בטוחים שהייעוץ יעזור לכם להבין טוב יותר מה עליכם לעשות, ולאחריו תוכלו לפעול בצורה החכמה והנכונה ביותר עבורכם.

אינוס במרמה

מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
מה ההגדרה של אונס

אונס הוא מעשה חמור מאוד שמוגדר בישראל כעבירה פלילית. סעיף 345 בחוק העונשין מגדיר מספר מצבים שנחשבים אונס, או לפי לשון החוק ל"אינוס". אדם שעובר

הגשת תביעה על אונס

עבירות האינוס הן מספר עבירות מין חמורות מאוד. העבירות נמצאות בחוק העונשין, בסעיף 345, שמפרט מצבים שונים שמוגדים כאינוס. מי שעובר על עבירות אלה, ייחשב

עורך דין פדופיליה

פדופיליה הינה הפרעה פסיכיאטרית מאובחנת של משיכה לילדים שטרם הגיעו לבגרות מינית. עצם הפדופיליה אינה עבירה, כמובן. אולם כאשר אדם הסובל מפדופיליה פוגע מינית בילדים,

עורך דין תקיפה מינית

אירועי תקיפה מינית הם אירועים מצערים וכואבים. כאשר קורים אירועים שכאלו, מתעוררות שאלות משפטיות רבות ולא אחת בכלל לא ברור איך צריך להגיב לאירועים אלו

עורך דין אונס

תיקי אונס הם מהתיקים הקשים והמורכבים ביותר בעולם עבירות המין. התשובות לשאלות כמו מה נחשב לאונס ומה לא, מתי הסכמה היא הסכמה חופשית והאם טענת

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן