logo

PTSD פגיעה מינית דיסוציאציה

פוסט טראומה (PTSD) היא הפרעה נפשית מורכבת, המתפתחת בעקבות חשיפה לאירוע טראומטי. אירוע כזה יכול להיות תאונה קשה, אסון טבע, פיגוע טרור, תקיפה מינית או כל חוויה קיצונית אחרת, המערערת את תחושת הביטחון והיציבות של האדם.

 

הגדרות

PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית) היא הפרעה נפשית שעלולה להתפתח בעקבות חשיפה לאירוע טראומטי. תסמיני PTSD יכולים לכלול חרדה, דיכאון, נדודי שינה, קשיי ריכוז, פלאשבקים וסיוטים.

פגיעה מינית היא כל מעשה בעל אופי מיני שנכפה על אדם בניגוד לרצונו. פגיעה מינית יכולה לכלול מגע מיני, הטרדה מינית, אונס ועוד.

דיסוציאציה היא מנגנון הגנה נפשי שבו אדם מתנתק מחלקים מסוימים של זיכרונותיו, רגשותיו או תחושותיו. דיסוציאציה יכולה להתרחש בעקבות אירועים טראומטיים, כמו פגיעה מינית.

 

הקשר בין PTSD, פגיעה מינית ודיסוציאציה

פגיעה מינית היא גורם סיכון משמעותי להתפתחות PTSD. נשים וגברים שחוו פגיעה מינית נמצאים בסיכון גבוה פי 2-5 לפתח PTSD בהשוואה לאנשים שלא חוו פגיעה מינית.

דיסוציאציה היא תופעה נפוצה בקרב אנשים שחוו פגיעה מינית. כ-70%-90% מהנפגעים מדווחים על תסמיני דיסוציאציה. דיסוציאציה יכולה להקשות על אבחון PTSD, מכיוון שהיא יכולה להשפיע על זיכרונותיהם ועל רגשותיהם של הנפגעים.

 

חשיבות הנושא מבחינה משפטית

PTSD ופגיעה מינית הן נושאים בעלי חשיבות משפטית רבה. אנשים הסובלים מ-PTSD עשויים להיות זכאים לפיצויים, הטבות וזכויות מיוחדות. לדוגמה, חיילים שפיתחו PTSD בעקבות שירותם הצבאי עשויים להיות זכאים לפנסיה מוקדמת.

נפגעי פגיעה מינית עשויים להיות זכאים לפיצויים בגין נזקי גוף ונזקים נפשיים. כמו כן, קיימים חוקים פליליים שמטרתם להגן על אנשים מפני פגיעה מינית.

הבנה מעמיקה של הקשר בין PTSD, פגיעה מינית ודיסוציאציה חשובה הן לצורך אבחון נכון והן לצורך ניהול הליכים משפטיים.

 

השלכות משפטיות של PTSD

כשרות משפטית

PTSD עלול להשפיע על כשרותו המשפטית של אדם. אדם הסובל מ-PTSD עשוי להתקשות להבין את משמעות ההליכים המשפטיים, לקבל החלטות רציונליות או לתקשר באופן יעיל. במקרים חמורים, ייתכן שאדם הסובל מ-PTSD יוכרז כפסול דין.

 

אחריות פלילית

PTSD עשוי להוות נסיבה מקלה בעבירות פליליות. אדם שביצע עבירה בזמן שהיה נתון להתקף PTSD עשוי להישפט באופן מקל יותר, או אפילו להיפטר מאחריות פלילית לחלוטין.

PTSD עלול להשפיע על היבטים רבים בחייו של אדם, כולל זכויותיו וחובותיו המשפטיות. אנשים הסובלים מ-PTSD צריכים להיות מודעים להשלכות המשפטיות של מצבם ולקבל ייעוץ משפטי מתאים.

 

ראיות

קשיים בהוכחת PTSD

הוכחת PTSD בבית משפט יכולה להיות משימה קשה. הסיבה לכך היא ש-PTSD היא תופעה נפשית מורכבת, וקשה להוכיח באופן חד משמעי שקיים קשר סיבתי בין אירוע טראומטי לבין התסמינים מהם סובל האדם.

 

עדויות של ניצולי פגיעה מינית

עדויות של ניצולי פגיעה מינית הן ראיה חשובה בהוכחת PTSD. עם זאת, עדויות אלו יכולות להיות קשות מאוד עבור הנפגעים, וייתכן שהם יתקשו לתאר את מה שעברו בפירוט.

 

חוות דעת מומחים

חוות דעת של מומחים בתחום בריאות הנפש יכולות לסייע לבית המשפט להבין את התסמינים מהם סובל האדם ואת הקשר הסיבתי בינם לבין אירוע טראומטי.

 

המלצות להוכחת PTSD בעקבות פגיעה מינית

 • הכנה מוקדמת של העדות: חשוב להכין את הנפגע לעדות בבית המשפט ולעזור לו לתאר את חוויותיו באופן עקבי וברור.
 • תמיכה רגשית: חשוב לספק לנפגע תמיכה רגשית לפני, במהלך ואחרי העדות בבית המשפט.

 

דיני הנזיקין

עוולות רלוונטיות

נפגעי PTSD עשויים להיות זכאים לפיצויים בגין נזקי גוף ונזקים נפשיים במסגרת דיני הנזיקין.

 

הוכחת קשר סיבתי

כדי לקבל פיצויים בגין PTSD, על הנפגע להוכיח קשר סיבתי בין אירוע טראומטי לבין התסמינים מהם הוא סובל. הוכחת קשר סיבתי יכולה להיות משימה קשה, מכיוון ש-PTSD יכול להיגרם גם מגורמים אחרים.

 

גובה הפיצויים

גובה הפיצויים נקבע על ידי בית המשפט בהתאם לחומרת הנזק, גיל הנפגע, השכר שאותו הוא מרוויח, הפסדי השכר שנגרמו לו כתוצאה מהנזק ועוד.

להלן מספר טיפים לנפגעי PTSD המעוניינים להגיש תביעה:

 • אספו ראיות: חשוב לאסוף ראיות רפואיות, פסיכולוגיות ופסיכיאטריות המעידות על קשר סיבתי בין אירוע טראומטי לבין התסמינים מהם אתם סובלים.
 • פנו לעורך דין: חשוב לפנות לעורך דין מומחה בתחום דיני הנזיקין שייצג אתכם בבית המשפט.
 • היו סבלניים: הליכים משפטיים יכולים לקחת זמן רב, וחשוב להיות סבלניים ומתמידים.

 

אלעד שאול – עורך דין מומחה לנפגעי PTSD

עו"ד אלעד שאול מתמחה בייצוג נפגעי PTSD ופגיעה מינית. עו"ד שאול בעל ניסיון רב בייצוג נפגעים מול גורמים שונים, ביניהם:

 • ביטוח לאומי: עו"ד שאול יסייע לכם להגיש תביעה לביטוח לאומי ולקבל את הגמלאות המגיעות לכם.
 • משרד הביטחון: עו"ד שאול יסייע לכם להגיש תביעה למשרד הביטחון ולקבל את ההכרה והפיצויים המגיעים לכם.
 • חברות ביטוח: עו"ד שאול יסייע לכם להגיש תביעה לחברת הביטוח ולקבל את הפיצויים המגיעים לכם.
 • בתי משפט: עו"ד שאול ייצג אתכם בבית המשפט בכל עניין משפטי הנוגע ל-PTSD.

 

עו"ד שאול שם דגש על יחס אישי ומקצועי לכל לקוח, תוך הבנה עמוקה של הצרכים והקשיים הייחודיים של נפגעי PTSD.

עו"ד שאול זמין עבורכם לפגישת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות.

לפגישת ייעוץ התקשרו

 

שאלות ותשובות בנושא PTSD והשלכותיו המשפטיות

 1. האם אדם הסובל מ-PTSD יכול להגיש תביעה נגד אדם שגרם לו טראומה?

כן, אדם הסובל מ-PTSD יכול להגיש תביעה נגד אדם שגרם לו טראומה. התביעה יכולה להיות מוגשת במסגרת דיני הנזיקין, ותתבסס על טענה של רשלנות או עשיית עוולה.

 

 1. האם אדם הסובל מ-PTSD יכול לקבל פיצויים מביטוח לאומי?

כן, אדם הסובל מ-PTSD יכול לקבל פיצויים מביטוח לאומי. תנאי הזכאות לקבלת פיצויים הם:

 • קביעה של 20% נכות נפשית לפחות כתוצאה מ-PTSD.
 • קשר סיבתי בין אירוע טראומטי לבין התסמינים מהם סובל האדם.

 

 1. האם אדם הסובל מ-PTSD יכול להיות פטור משירות צבאי?

כן, אדם הסובל מ-PTSD עשוי להיות פטור משירות צבאי. הפטור יינתן בהתאם לחומרת התסמינים מהם סובל האדם.

 

 1. האם אדם הסובל מ-PTSD יכול לקבל רישיון נהיגה?

כן, אדם הסובל מ-PTSD יכול לקבל רישיון נהיגה. עם זאת, ייתכן שיהיה צורך לעבור בדיקות רפואיות נוספות.

 

סיכום

פוסט טראומה (PTSD) היא הפרעה נפשית מורכבת בעלת השלכות משמעותיות על חייו של האדם. המאמר דן בהיבטים המשפטיים של PTSD, תוך התייחסות להשלכותיה על תחומים שונים בחייו של האדם.

המאמר מדגיש את הקשיים הכרוכים בהוכחת PTSD בבית משפט, תוך התייחסות ספציפית לקשיים בהוכחת PTSD בעקבות פגיעה מינית, העוולות הרלוונטיות במסגרת דיני הנזיקין, והקשר הסיבתי הנדרש להוכחת תביעה. לסיום, חשוב לזכור את תפקידו של עורך דין מומחה בייצוג נפגעי PTSD.

PTSD פגיעה מינית דיסוציאציה
PTSD פגיעה מינית דיסוציאציה
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תלונת שווא על הטרדה מינית בעבודה

במהלך השנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית במודעות לתופעת ההטרדה המינית במקומות עבודה. כתוצאה מכך, נשים רבות יותר מעזות לפנות ולהתלונן על התנהגויות פוגעניות שחוו. לצד

פיצויים הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה היא תופעה נפוצה בישראל, הפוגעת קשות באיכות חייהם ובבריאותם הנפשית של קורבנותיה. למרות קיומו של חוק למניעת הטרדה מינית, נשים וגברים רבים

מניעת הטרדה מינית במשפחה

הטרדה מינית במשפחה היא תופעה קשה וכואבת הפוגעת קשות בקורבנותיה. קורבנות אלו חווים סבל פיזי, נפשי ורגשי קשה, ולעתים קרובות מתקשים להתמודד עם הפגיעה בעצמם.

טריגרים

קורבנות טראומה, בין אם כתוצאה מאירועי אלימות, תקיפה מינית, תאונות דרכים או אסונות טבע, מתמודדים עם אתגרים רבים, הן ברמה האישית והן ברמה המשפטית. זיכרונותיהם

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן