logo

תלונת שווא על אונס

תלונה על עבירה פלילית היא אירוע חמור, שיכול להוביל להשלכות מרחיקות לכת על הנפגע, החשוד והחברה. אך מה קורה כאשר התלונה היא שקרית?

בתקופה האחרונה, אנו עדים לעלייה בתופעת תלונות שווא על עבירות מין. תלונות אלו יכולות להוביל להשלכות הרסניות על הנפגע, החשוד והחברה.

מהי תלונת שווא?

תלונת שווא היא טענה של אדם שנפגע על ידי אחר, כאשר הפגיעה לא התרחשה מעולם. היא עשויה לבוא לידי ביטוי באחד משלושת ההקשרים הבאים:

 • באופן לא רשמי (בחיי היום-יום), כאשר אדם טוען שהוא נפגע על ידי אחר, אך אין לו ראיות או עדויות להוכיח זאת.
 • במסגרת הליך מעין שיפוטי, כאשר אדם טוען שהוא נפגע על ידי אחר, במסגרת הליך גישור, בוררות או הליך משפטי מינהלי.
 • במסגרת הליך משפטי, כאשר אדם טוען שהוא נפגע על ידי אחר, במסגרת כתב אישום שהוגש לבית המשפט.

מהי עבירה של תלונת שווא?

בישראל, תלונת שווא היא עבירה פלילית, כפי שנקבע בסעיף 243 לחוק העונשין, התשל"ז-1977. על פי סעיף זה, "המייחס לאחר מעשה פשע במטרה להביא להעמדה לדין, דינו מאסר שלוש שנים".

על מנת להרשיע אדם בעבירת תלונת שווא, על התביעה להוכיח את היסודות הבאים:

 • הנאשם ייחס לאחר מעשה פשע.
 • הפשע שהנאשם ייחס לאחר אינו קיים.
 • הנאשם פעל במטרה להביא להעמדה לדין של האדם לו ייחס את המעשה הפשע.

שכיחות תלונות שווא על אונס

קשה מאוד להעריך את שיעור תלונות השווא על אונס ביחס לכלל התלונות על עבירות מין. זאת מכיוון שלרוב קשה להוכיח שהתלונה הייתה שקרית וכי האדם שהגיש את התלונה פעל במטרה להביא להעמדה לדין של אדם אחר.

מחקרים שנערכו בארצות הברית מעריכים כי שיעור תלונות השווא ביחס לכלל התלונות על אונס נע בין 2% ל-10%. מחקר שנערך בישראל בשנת 2019 העריך כי שיעור תלונות השווא ביחס לכלל התלונות על עבירות מין נע בין 3% ל-5%.

גורמים לשכיחות תלונות שווא

ישנם מספר גורמים שעשויים להשפיע על שכיחות תלונות השווא.

 • מניעים אישיים: תלונות שווא עשויות להיות מוגשות ממניעים אישיים, כגון נקמה, קנאה, או רצון להשיג תשומת לב או יתרונות כספיים.
 • מניעים משפטיים: תלונות שווא עשויות להיות מוגשות ממניעים משפטיים, כגון ניסיון להימנע מאחריות פלילית או אזרחית.
 • מניעים פוליטיים: תלונות שווא עשויות להיות מוגשות ממניעים פוליטיים, כגון ניסיון לפגוע במישהו או להשפיע על תוצאות בחירות.

בנוסף, קיימת טענה כי שכיחות תלונות השווא על עבירות מין גבוהה יותר מאשר שכיחות תלונות שווא על עבירות אחרות. זאת מכיוון שעבירות מין הן עבירות מורכבות וקשורות לעיתים קרובות ליחסים אינטימיים, וכי קשה לעיתים להוכיח את התרחשות העבירה.

בנוסף למניעים הנפוצים, קיימים גם מניעים מיוחדים להגשת תלונת שווא בגין אונס. מניעים אלו עשויים לכלול:

 • ניסיון להימנע מאחריות פלילית או אזרחית: תלונה שווא על אונס עשויה להיות מוגשת מתוך ניסיון להימנע מאחריות פלילית או אזרחית, כגון ניסיון להימנע מאשמה בפלילים, ניסיון להימנע מתשלום מזונות או ניסיון להימנע מפינוי מהבית.
 • רצון להשפיע על תוצאות משפט או הליך אחר: תלונה שווא על אונס עשויה להיות מוגשת מתוך רצון להשפיע על תוצאות משפט או הליך אחר, כגון משפט גירושין, משפט משפחה, או משפט פלילי.
 • אמונה שהתלונה היא נכונה: במקרים מסוימים, אדם עלול להגיש תלונה שווא על אונס מתוך אמונה שהתלונה היא נכונה. לדוגמה, אדם עלול להגיש תלונה שווא על אינוס מתוך אמונה שאדם אחר אנס אותו, אך לאחר מכן מתברר שהתלונה הייתה שקרית.

 

השלכות תלונת שווא

השלכות על הנפגע

תלונה שווא עלולה להוביל להשלכות קשות על הנפגע, גם אם התלונה מתבררת לבסוף כשקרית. הנפגע עלול למצוא את עצמו חשוף לביקורת ציבורית, לרדיפה, ולפגיעה במוניטין שלו. בנוסף, הנפגע עלול לסבול מקשיים רגשיים, כגון טראומה, חרדה, ופוסט-טראומה.

השלכות על החשוד

תלונה שווא עלולה להוביל להשלכות קשות גם על החשוד, גם אם התלונה מתבררת לבסוף כשקרית. החשוד עלול למצוא את עצמו במעצר, בהליך משפטי ארוך ומייגע, ובסופו של דבר, אף להרשעה בפלילים. בנוסף, החשוד עלול לסבול מקשיים רגשיים, כגון טראומה, חרדה והסתגרות.

השלכות על החברה

תלונות שווא עלולות לפגוע באמון הציבור במערכת אכיפת החוק ובמערכת המשפט. תלונות שווא עלולות להקשות על הגשת תלונות אמיתיות על עבירות מין, וכן עלולות להוביל להרשעות שווא של אנשים חפים מפשע.

הטיפול בתלונות שווא

משטרת ישראל פועלת בזהירות וביסודיות בכל תלונה המוגשת על עבירה פלילית. זאת, על מנת להבטיח את זכויותיו של החשוד וכן על מנת למנוע מהאשם להתחמק מעונש.

כאשר מתקבלת תלונה על עבירה פלילית, המשטרה עורכת חקירה מקיפה ומעמיקה. החקירה כוללת איסוף ראיות, כגון עדויות, מסמכים, ותיעודים. המשטרה גם עורכת חקירה פלילית נגד החשוד, במטרה להוכיח את אשמתו.

במקרים מסוימים, המשטרה יכולה לגבש את הדעת כי התלונה היא שקרית. במקרים אלו, המשטרה יכולה לסגור את התיק מחוסר אשמה, או להגיש כתב אישום נגד המתלונן על עבירה של הגשת תלונת שווא.

כאשר התלונה מובאת לבית המשפט, השופט או המותב בוחנים את הראיות שהוגשו בפניהם. אם הם קובעים כי התלונה היא שקרית הם יכולים להרשיע את המתלונן על עבירה של הגשת תלונת שווא.

עונש המאסר המקסימלי על עבירה של הגשת תלונת שווא הוא 3 שנות מאסר. עם זאת, במקרים רבים, בית המשפט יגזור על המתלונן עונש קל יותר, כגון קנס או עבודות שירות.


עורך הדין אלעד שאול

אם נקלעת לחקירה פלילית, חשוב שיהיה לך את הייצוג המשפטי הטוב ביותר. עורך דין פלילי מנוסה יוכל לעזור לך להבין את ההליך המשפטי, להגן על הזכויות שלך, ולשמור על סיכויי ההצלחה שלך.

עורך הדין אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מוסמך עם ניסיון רב בתחום. הוא מומחה בתחום עבירות המין, עבירות סמים, עבירות אלימות ועבירות כלכליות.

עורך הדין שאול הוא בעל ידע נרחב בחוק הפלילי, והוא מיומן בהליכים משפטיים פליליים. הוא ידוע ביכולתו להקשיב ללקוחותיו, להבין את הסיטואציה שלהם, ולגבש אסטרטגיה משפטית מותאמת אישית.

אם אתה נמצא בחקירה פלילית, אל תהסס לפנות לעו"ד אלעד שאול. הוא יעזור לך להגן על הזכויות שלך ולשמור על סיכויי ההצלחה שלך.

לסיכום

תלונות שווא הן תופעה חמורה שיש לה השלכות רבות על הנפגע, החשוד והחברה. חשוב להגביר את המודעות לתופעה זו, ולסייע לקורבנות של תלונות שווא. צור קשר עוד היום עם עו"ד פלילי מנוסה וכך לא תואשם לשווא על עבירה שלא ביצעת. משרד עו"ד דין אלעד שאול כאן בשבילך!

שאלות ותשובות בנושא תלונת שווא על אונס
התשובה לשאלה זו היא מורכבת. מצד אחד, תלונות שווא יכולות להוביל להשלכות הרסניות על הנפגע, החשוד והחברה. לכן, חשוב לפתח מנגנונים לאיתור תלונות שווא בשלב מוקדם, על מנת למנוע את הנזקים הללו. מצד שני, קשה לפתח מנגנונים כאלו, מכיוון שתלונות שווא יכולות להיות קשות להבדלה מתלונות אמיתיות. תלונות שווא יכולות להיגרם ממגוון סיבות, כגון טעות, שגיאה, או אפילו מניעים זדוניים. לכן, קשה לפתח מנגנון שיוכל לזהות באופן ודאי תלונת שווא. עם זאת, ישנם מספר דברים שניתן לעשות על מנת לנסות לאתר תלונות שווא בשלב מוקדם. לדוגמה, ניתן לפתח הכשרה מיוחדת לאנשי מקצוע העוסקים בטיפול בתלונות על עבירות פליליות, על מנת שיידעו לזהות סימנים מקדימים של תלונות שווא. לדוגמה, סימנים כאלו יכולים להיות: סתירות בתיאור האירוע חוסר רצון לשתף פעולה עם החקירה שינויים בתיאור האירוע לאורך הזמן
מחקרים מצביעים על כך שאנשים עם מצבים נפשיים מעורערים, כגון הפרעת אישיות גבולית, הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) והפרעה סכיזואפקטיבית, נמצאים בסיכון מוגבר להגיש תלונות שווא. אנשים עם מצבים אלו עשויים להיות בעלי קושי להבחין בין מציאות לדמיון, או להיות בעלי דפוס של התנהגות מניפולטיבית או תלויה. עם זאת, חשוב לציין כי לא כל מי שמגיש תלונה שווא סובל ממצב נפשי מעורער. ישנם גורמים רבים אחרים שיכולים להוביל להגשת תלונה שווא, כגון רצון לנקום, רצון להשיג רווח כספי או רצון למשוך תשומת לב.
התשובה לשאלה זו היא חיובית. תלונות שווא על אינוס הן קשות יותר להוכחה מאשר תלונות שווא על עבירות אחרות. בשל הטבע האינטימי של מעשה האונס, קשה למצוא ראיות חד-משמעיות להוכיח או להפריך טענה של אינוס. שנית, תלונות שווא על אינוס עלולות להוביל לתוצאות הרסניות יותר מאשר תלונות שווא על עבירות אחרות. תוצאות אפשריות של תלונה שווא על אינוס כוללות מאסר שווא, נזק מוניטין, פגיעה נפשית ואפילו אלימות פיזית.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תלונת שווא על הטרדה מינית בעבודה

במהלך השנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית במודעות לתופעת ההטרדה המינית במקומות עבודה. כתוצאה מכך, נשים רבות יותר מעזות לפנות ולהתלונן על התנהגויות פוגעניות שחוו. לצד

פיצויים הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה היא תופעה נפוצה בישראל, הפוגעת קשות באיכות חייהם ובבריאותם הנפשית של קורבנותיה. למרות קיומו של חוק למניעת הטרדה מינית, נשים וגברים רבים

מניעת הטרדה מינית במשפחה

הטרדה מינית במשפחה היא תופעה קשה וכואבת הפוגעת קשות בקורבנותיה. קורבנות אלו חווים סבל פיזי, נפשי ורגשי קשה, ולעתים קרובות מתקשים להתמודד עם הפגיעה בעצמם.

טריגרים

קורבנות טראומה, בין אם כתוצאה מאירועי אלימות, תקיפה מינית, תאונות דרכים או אסונות טבע, מתמודדים עם אתגרים רבים, הן ברמה האישית והן ברמה המשפטית. זיכרונותיהם

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן