logo
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader

טענות בעד הארכת תקופת ההתיישנות בעבירות מין

עבירות מין היסטוריות הן צל כבד המלווה את החברה לאורך שנים רבות. הן גורמות נזק עצום לקורבנות, פוגעות באמון הבסיסי שלהם בעולם, ומשאירות צלקות עמוקות בנפשם.

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה במודעות לנושא, ויותר ויותר קורבנות מעיזים לדבר ולחשוף את הפגיעה שעברו. זוהי התפתחות חשובה, אך עדיין הדרך ארוכה. אחת השאלות החשובות שנשאלות בנושא זה היא האם יש להאריך את תקופת ההתיישנות על עבירות מין ומה ההשלכות החברתיות של עניין זה?

 

עבירות מין ותקופת ההתיישנות בישראל

עבירות מין הן עבירות פליליות קשות הפוגעות קשות בפרט ובחברה. הן גורמות נזק פיזי ונפשי עצום לקורבנות, ופוגעות בתחושת הביטחון האישי של כולנו.

בישראל, כבמדינות רבות בעולם, קיימת תקופת התיישנות לעבירות מין. משמעותה היא שחלוף זמן מסוים ממועד ביצוע העבירה, לא ניתן עוד להעמיד את העבריין לדין.

הדיון בנושא הארכת תקופת ההתיישנות בעבירות מין הוא מורכב ורב-מימדי. ישנן טענות רבות בעד ונגד שינוי זה, והוא נוגע הן להיבטים משפטיים והן להיבטים חברתיים ופסיכולוגיים.

 

חשיבות הדיון

הדיון בהארכת תקופת ההתיישנות בעבירות מין נושא חשיבות רבה, הן ברמה החברתית והן ברמה המשפטית והפסיכולוגית:

 

ברמה החברתית

 • הארכת תקופת ההתיישנות עשויה להוביל להגברת המודעות לחומרתן של עבירות מין ולעודד קורבנות לדווח על הפגיעה.
 • היא עשויה לתרום לתחושת הצדק בקרב קורבנות עבירות מין ולהקל על תחושת הפגיעה והחוסר אונים.
 • היא עשויה להוות גורם מרתיע עבור פוטנציאליים לעבור עבירות מין.

 

ברמה המשפטית

 • הארכת תקופת ההתיישנות תאפשר ליותר קורבנות לקבל צדק, ותאפשר למערכת המשפט לתת דין וחשבון על עבירות חמורות אלו.
 • היא תאפשר חקירה יסודית יותר של עבירות מין, גם כאשר הן התרחשו לפני זמן רב.
 • היא תאפשר גישה לראיות חדשות שעשויות להתגלות לאחר חלוף זמן.

 

ברמה הפסיכולוגית

 • קורבנות עבירות מין רבים זקוקים לזמן רב כדי לעבד את הפגיעה ולדווח עליה. הארכת תקופת ההתיישנות תאפשר להם לעשות זאת בלי לחץ של זמן.
 • היא עשויה לתרום להחלמה של קורבנות עבירות מין, ותאפשר להם להרגיש ששמעו את קולם ושהם לא לבד.
 • היא עשויה להוביל להפחתת תחושת הבושה והאשמה שחשים קורבנות רבים.

 

טענות בעד הארכת תקופת ההתיישנות

הגנה על קורבנות: מתן זמן לדיווח ולעיבוד רגשי

עבירות מין, ובפרט אלו המתרחשות בגיל צעיר, גורמות לנזקים נפשיים עמוקים וקשים. קורבנות רבים מתקשים להתמודד עם הטראומה שחוו וחווים רגשות של פחד, אשמה, בושה וחרדה. כתוצאה מכך, רבים מהם נמנעים מלדווח על הפגיעה ודוחים את ההתמודדות עמה. הארכת תקופת ההתיישנות תאפשר לקורבנות זמן רב יותר לעבד את רגשותיהם, לקבל עזרה טיפולית ולשקול את רצונם בדיווח.

 

אכיפת החוק והרתעת פוגעים: צדק חברתי

עבירות מין רבות אינן מדווחות כלל, ופוגעים רבים ממשיכים לפגוע באחרים ללא חשש להיתפס. הארכת תקופת ההתיישנות תשדר מסר ברור לפוגעים כי מעשיהם אינם חסינים מפני ענישה ותגביר את הסיכוי שייענשו על מעשיהם. בכך, יתאפשר צדק חברתי ויינתן ביטוי לחומרתן של עבירות אלו.

 

התאמה למציאות הפסיכולוגית: הבנת קשיי קורבנות

בשנים האחרונות אנו עדים למודעות הולכת וגדלה לגבי ההשפעות הפסיכולוגיות של עבירות מין. מחקרים רבים מצביעים על קשיים רבים שחווים קורבנות, ביניהם קשיים בזיכרון, חוסר אמון ותחושות אשמה. כתוצאה מכך, קורבנות רבים אינם זוכרים את פרטי הפגיעה באופן מדויק, או מתקשים להבין את משמעותה. הארכת תקופת ההתיישנות תאפשר התחשבות בקשיים אלו ותתן לקורבנות זמן רב יותר לזכור ולעבד את חוויותיהם.

 

הצעות לשינוי חקיקה

ניסוח חוק חדש או תיקון חוק קיים

הדרך המרכזית לקדם את הטיפול בעבירות מין היסטוריות היא באמצעות שינוי חקיקה. ניתן לבחון שתי דרכים עיקריות:

 • ניסוח חוק חדש: חוק זה יתמקד באופן ספציפי בעבירות מין היסטוריות, ויכלול הוראות מיוחדות בנוגע להתיישנות, ראיות, הליכים משפטיים, ופיצויים.
 • תיקון חוק קיים: ניתן לתקן חוקים קיימים, כגון חוק העונשין או חוק ההתיישנות, כך שיתייחסו באופן ספציפי לעבירות מין היסטוריות.

 

קביעת תקופת התיישנות מותאמת

כפי שהוזכר קודם לכן, תקופת ההתיישנות הנוכחית אינה מתאימה למציאות של עבירות מין היסטוריות. יש לקבוע תקופת התיישנות ארוכה יותר שתשקף את הקשיים הייחודיים שחווים קורבנות אלו.

 

אפשרויות

 • קביעת תקופת התיישנות אחידה לכל עבירות המין, ללא קשר למועד ביצוען.
 • קביעת תקופת התיישנות ארוכה יותר עבור עבירות מין חמורות, כגון אונס.
 • ביטול תקופת ההתיישנות לחלוטין עבור עבירות מין.

 

הגדרת הליכים משפטיים מיוחדים

עבירות מין היסטוריות מעלות קשיים משפטיים ייחודיים, כגון קשיים בראיות ובהוכחת אשמה. יש להגדיר הליכים משפטיים מיוחדים שיתאימו למציאות זו ויביאו לידי ביטוי את רצון הצדק.

 

אפשרויות:

 • קביעת כללים מיוחדים בנוגע לראיות, כגון קבילותן של עדויות זיכרון מודחקות.
 • הקמת בתי משפט מיוחדים לטיפול בעבירות מין היסטוריות.
 • מתן סיוע משפטי מיוחד לקורבנות.

 

משרד עורכי הדין אלעד שאול ושות': הבחירה הנכונה עבורך

עבירות מין היסטוריות הן נושא מורכב ורגיש ודורשות טיפול משפטי מקצועי ומיומן. משרד עורכי הדין אלעד שאול ושות' מתמחה בייצוג קורבנות עבירות מין, הן בהליכים פליליים והן בהליכים אזרחיים.

 

המשרד מציע מגוון שירותים משפטיים, ביניהם:

 • ייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות
 • ייצוג קורבנות עבירות מין בהליכים פליליים
 • ייצוג קורבנות עבירות מין בהליכים אזרחיים
 • הגשת תביעות פיצויים
 • סיוע בהשגת הכרה רפואית
 • ליווי ותמיכה לאורך כל ההליך המשפטי

 

אנו מודעים לכך שעבירות מין היסטוריות הן נושא טעון רגשית, ופועלים בדיסקרטיות מלאה. אנו נותנים ללקוחותינו את מלוא תשומת הלב, ומקפידים להעניק להם יחס אישי ומקצועי.

אם נפגעתם מעבירת מין היסטורית, אל תהססו לפנות אלינו. אנו נעמוד לצידכם לאורך כל הדרך, ונפעל בכל כוחנו להביא צדק עבורכם.

 

סיכום

עבירות מין היסטוריות הן נושא מורכב וקשה, הן עבור הקורבנות והן עבור החברה כולה. המאמר ניסה להאיר את הנושא מזוויות שונות, תוך הדגשת ההשפעות הפסיכולוגיות הקשות, ההיבטים המשפטיים המורכבים, והצורך בשינוי חקיקה. המודעות הגוברת לנושא היא צעד חשוב, אך עדיין יש דרך ארוכה לעשות.

 

שאלות ותשובות בנושא טענות בעד הארכת תקופת ההתיישנות בעבירות מין

תשובה: במקרים מסוימים, ניתן להגיש תביעה בגין עבירת מין היסטורית גם לאחר שחלפה תקופת ההתיישנות. לדוגמה, אם בית המשפט קובע שהנתבע הסתיר את העבירה מהתובע, או שהתובע לא היה מסוגל להבין את משמעותה של העבירה בזמן אמת.

תשובה: הראיות הנדרשות להוכחת עבירת מין היסטורית דומות לאלו הנדרשות להוכחת עבירת מין רגילה. הן יכולות לכלול עדות של הקורבן, עדות של עדים אחרים, ראיות פיזיות וראיות רפואיות.

תשובה: ההשלכות המשפטיות של הרשעה בעבירת מין היסטורית יכולות להיות חמורות. הן יכולות לכלול מאסר בפועל, קנס כספי, רישום פלילי ופגיעה בשם הטוב.

תשובה: כן, ניתן לקבל פיצויים בגין עבירת מין היסטורית. ניתן להגיש תביעה אזרחית נגד הפוגע ו/או נגד גורמים אחרים שהיו אחראים לפגיעה.

 

טענות בעד הארכת תקופת ההתיישנות בעבירות מין
טענות בעד הארכת תקופת ההתיישנות בעבירות מין
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
סאדיזם

סאדיזם הוא הפרעה נפשית קשה המובילה לאלימות, התעללות והנאה מסבלם של אחרים. עבריינים סדיסטים עלולים לפגוע פיזית ונפשית בקורבנותיהם, תוך גרימת נזק משמעותי וטראומות קשות.

מזוכיזם

מזוכיזם, מונח טעון ומורכב, מתייחס להנאה מינית או גירוי הנובעים מכאב, השפלה או שליטה. למרות תפיסות מוטעות נפוצות, מזוכיזם אינו סטייה או הפרעה נפשית, אלא

מב"ן

עבירות מין הן סוגיה מורכבת וקשה, הן עבור הקורבן והן עבור הנאשם. הן טומנות בחובן נזקים נפשיים ופיזיים קשים, פגיעה באמון ובביטחון, וטראומות שעלולות להותיר

תביעות אזרחיות בגין עבירות מין

עבירות מין הן פגיעה קשה ומרחיקת לכת בזכויותיהם ובכבודם של קורבנותיהן. הן גורמות נזק פיזי ונפשי משמעותי ופוגעות בתחושת הביטחון והחופש של הקורבן. לצד ההליך

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 112 ביקורות
js_loader
דילוג לתוכן