logo

חקירה על עבירות מין

עבירות מין הן נושא חמור שיש להתייחס אליו ברצינות. חקירה על עבירות מין היא תהליך ארוך ומורכב, המאופיין באתגרים רבים. חשוב שכל נפגע עבירה מינית יהיה מודע לזכויותיו בחקירה, ויוודא כי הן מתקיימות במהלך החקירה. אם אתם נפגעים מאלימות מינית, חשוב לפנות בעורך דין ייעודי בהקדם האפשרי.

מה הן עבירות מין?

עבירות מין הן מעשים מיניים המבוצעים בניגוד לרצון או להסכמה של הקורבן. עבירות מין יכולות להיות פליליות או אזרחיות, והן יכולות להתרחש בכל מקום ובכל גיל. בישראל, עבירות מין מוגדרות בחוק העונשין. לפי החוק, עבירה מינית היא כל מעשה בעל אופי מיני המבוצע בניגוד לרצון או להסכמה של הקורבן. דוגמאות לעבירות מין הן:

 • אונס
 • מעשה סדום
 • מעשה מגונה
 • מעשה מגונה בהסכמה
 • הטרדה מינית
 • סחר בבני אדם

 

סוגי עבירות מין

עבירות מין ניתן לחלק למספר סוגים בהתאם למידת החומרה שלהן:

 • עבירות מין פליליות הן עבירות שנקבעו בחוק העונשין. העונש על עבירות אלו יכול להגיע למאסר עולם.
 • עבירות מין אזרחיות הן עבירות שנקבעו בחוק האזרחי. העונש על עבירות אלו יכול להיות פיצוי כספי או פיצוי אחר.

 

שלבי החקירה

חקירה על עבירות מין מתבצעת על ידי המשטרה ובמקרים מסוימים גם על ידי גורמים אחרים, כגון רשויות הרווחה או צה"ל. החקירה מתבצעת במספר שלבים:

 1. קבלת התלונה – השלב הראשון הוא קבלת התלונה. התלונה יכולה להימסר למשטרה על ידי המתלוננת, על ידי מישהו אחר מטעם המתלוננת או על ידי המשטרה עצמה. במידה והתלונה מתקבלת, המשטרה תפתח תיק חקירה. התיק יכלול את פרטי התלונה, את פרטי המתלוננת ואת פרטי החשוד.
 2. חקירה סמויה – השלב השני הוא חקירה סמויה. בשלב זה, החוקרים יאספו ראיות ראשוניות כדי להעריך את מידת התאמתה של התלונה. ראיות אלו יכולות להיות:
  • עדויות של המתלוננת.
  • עדויות של עדי ראייה.
  • ראיות פיזיות, כגון בגדים או צמחים.
  • ראיות פורנזיות, כגון בדיקות דנ"א או בדיקות רפואיות.

החקירה הסמויה יכולה להימשך זמן רב, בהתאם למורכבות התיק.

 1. חקירה גלויה – אם החקירה הסמויה תצביע על כך שיש יסוד לחשד, המשטרה תפתח חקירה גלויה. בשלב זה, החוקרים יזמינו את החשוד לחקירה וכן יפנו לעדים נוספים. החקירה הגלויה יכולה להימשך זמן רב, בהתאם למורכבות התיק.
 2. הגשת כתב אישום – אם בסיום החקירה החוקרים ימצאו שיש מספיק ראיות להעמיד את החשוד לדין, הם יגישו כתב אישום לבית המשפט. בית המשפט יכריע האם להעמיד את החשוד לדין, ואם כן, יתקיים משפט.

סוגי ראיות

הראיות הן חיוניות להוכחת ביצוע עבירה פלילית. בחקירה על עבירות מין החוקרים נדרשים לאסוף ראיות מוצקות כדי להעמיד את הפוגע לדין .כל סוג של ראיה יכול להיות חשוב להוכחת ביצוע העבירה, אך חשוב להבין את היתרונות והחסרונות של כל סוג של ראיה.

עדות המתלוננת

עדות המתלוננת היא בדרך כלל הראיה החשובה ביותר בחקירה על עבירות מין. עדות זו יכולה לכלול את התיאור של העבירה, את הנסיבות שבהן התרחשה העבירה ואת הרגשות והתחושות של המתלוננת.

עדות המתלוננת יכולה להיות מורכבת ומאתגרת. המתלוננת עלולה לחוות קשיים בתיאור העבירה, במיוחד אם היא עברה טראומה. בנוסף, המתלוננת עלולה להיות חשופה לביקורת ולחקירה מצדם של עורכי הדין של החשוד.

עדות ראייה

עדות ראייה היא עדות של אדם שחזה בעבירה או ששמע עליה מאדם אחר. עדות זו יכולה להיות חשובה במיוחד אם היא תומכת בגרסת המתלוננת.

עם זאת, עדות ראייה יכולה להיות גם בעייתית. עדים עלולים לשכוח פרטים חשובים, או שהם עלולים להיות מושפעים מהטיות אישיות.

עדות מומחה

עדות מומחה היא עדות של אדם בעל מומחיות בתחום מסוים, כגון רפואה, פסיכולוגיה או פורנזיקה. עדות זו יכולה להיות חשובה כדי להבהיר נושאים טכניים או רפואיים הקשורים לעבירה.

ראיות פיזיות

ראיות פיזיות הן ראיות שניתן לראות או למשש, כגון בגדים, דם או דנ"א. ראיות אלו יכולות להיות חשובות מאוד להוכחת ביצוע העבירה. עם זאת, ראיות פיזיות יכולות להיעלם או להשתנות עם הזמן. בנוסף, ראיות פיזיות יכולות להיות מושפעות מהטיפול בהן לאחר ביצוע העבירה.


אתגרים בחקירה על עבירות מין

חקירה על עבירות מין היא תהליך ארוך ומורכב, המאופיין באתגרים רבים.

 • טשטוש הראיות: אחד האתגרים העיקריים בחקירה על עבירות מין הוא טשטוש הראיות. עבירות מין רבות מתרחשות בחדרי חדרים סגורים, ללא עדים. בנוסף, הפוגע עשוי לנסות לטשטש את הראיות, למשל על ידי מחיקת ראיות פיזיות, או על ידי שינוי גרסתו.
 • קשיי עדות של המתלוננת: עדות המתלוננת היא בדרך כלל הראיה החשובה ביותר בחקירה על עבירות מין. עם זאת, עדות זו יכולה להיות מורכבת ומאתגרת. המתלוננת עלולה לחוות קשיים בתיאור העבירה, במיוחד אם היא עברה טראומה. בנוסף, המתלוננת עלולה להיות חשופה לביקורת ולחקירה מצדם של עורכי הדין של החשוד.
 • החשש מהאשמת שווא: חשש מהאשמת שווא הוא אתגר נוסף בחקירה על עבירות מין. עבירות מין הן עבירות חמורות והחשש מהרשעת חפים מפשע הוא משמעותי. בנוסף, החשש מהאשמת שווא יכול להקשות על המתלוננת להתלונן על עבירה מחשש שלא יאמינו לה או שהיא תספוג ביקורת על ידי החברה.


זכויות הנפגע/ת בחקירה על עבירות מין

נפגע עבירה מינית זכאי לזכויות רבות בחקירה על העבירה. זכויות אלו נועדו להגן על הנפגע ולאפשר לו להשתתף בחקירה בצורה יעילה וראויה. נפגע עבירה מינית זכאי להיוועץ בעורך דין בכל שלב של החקירה. עורך הדין יכול לייצג את הנפגע בחקירה, ולהעניק לו ייעוץ משפטי בנושאים שונים, כגון זכויותיו בחקירה או האופן שבו עליו להתנהג בחקירה.

הזכות להימנע מעדות

נפגע/ת עבירה מינית אינו חייב להעיד בחקירה. עם זאת, אם הנפגע בוחר להעיד, הוא זכאי להעיד מתוך חדר סגור, ללא נוכחות החשוד. בנוסף, הנפגע זכאי לקבל סיוע נפשי במהלך העדות.


עו"ד אלעד שאול – ייצוג מקיף לנפגעים מאלימות מינית

עו"ד אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מומחה בייצוג נפגעים מאלימות מינית. עו"ד שאול בעל ניסיון רב בייצוג נפגעים בחקירות משטרה, משפטים פליליים והליכים אזרחיים.

עו"ד שאול מבין את הקשיים הייחודיים של נפגעים מאלימות מינית. הוא יודע כיצד להתמודד עם הלחץ הנפשי והרגשי של החקירה, וכיצד להבטיח שהזכויות של הנפגע ימומשו במלואן. עו"ד שאול מעניק ליווי אישי וצמוד לכל לקוח שלו. הוא זמין לכל שאלה או בקשה, והוא תמיד שם כדי לתמוך בנפגע. אם אתם נפגעים מאלימות מינית, חשוב לפנות לעורך דין ייעודי בהקדם האפשרי. עורך דין ייעודי יכול לעזור לכם להגן על זכויותיכם ולעבור את החקירה והמשפט בצורה הטובה ביותר.

לסיכום

עבירות מין הן פגיעה קשה בנפגע. הן יכולות לגרום לנזק פיזי, נפשי ורגשי. אם אתם נפגעים מאלימות מינית, חשוב לדעת שאתם לא לבד. ישנם משאבים רבים הזמינים לכם, כולל חקירה משטרתית, סיוע משפטי וסיוע נפשי.

 

 

שאלות ותשובות בנושא חקירה על עבירות מין
משך החקירה תלוי במספר גורמים, כגון מורכבות העבירה, כמות הראיות הקיימות וזמינות העדים. באופן כללי, חקירות על עבירות מין יכולות להימשך בין מספר שבועות לבין מספר שנים.
כן, המשטרה יכולה לעצור חשוד בעבירות מין לפני שהיא מגישת נגדו כתב אישום. המשטרה יכולה לעצור חשוד אם יש לה חשד סביר שהוא ביצע את העבירה.
נפגע עבירה מינית זכאי לזכויות רבות בחקירה, כגון: הזכות להיוועץ בעורך דין הזכות להימנע מעדות הזכות להגנה מפני פגיעה פיזית ונפשית
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תלונת שווא על הטרדה מינית בעבודה

במהלך השנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית במודעות לתופעת ההטרדה המינית במקומות עבודה. כתוצאה מכך, נשים רבות יותר מעזות לפנות ולהתלונן על התנהגויות פוגעניות שחוו. לצד

פיצויים הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה היא תופעה נפוצה בישראל, הפוגעת קשות באיכות חייהם ובבריאותם הנפשית של קורבנותיה. למרות קיומו של חוק למניעת הטרדה מינית, נשים וגברים רבים

מניעת הטרדה מינית במשפחה

הטרדה מינית במשפחה היא תופעה קשה וכואבת הפוגעת קשות בקורבנותיה. קורבנות אלו חווים סבל פיזי, נפשי ורגשי קשה, ולעתים קרובות מתקשים להתמודד עם הפגיעה בעצמם.

טריגרים

קורבנות טראומה, בין אם כתוצאה מאירועי אלימות, תקיפה מינית, תאונות דרכים או אסונות טבע, מתמודדים עם אתגרים רבים, הן ברמה האישית והן ברמה המשפטית. זיכרונותיהם

מוצפות מינית

מוצפות מינית היא תופעה חמורה בעלת השלכות קשות על הקורבן, הן מבחינה נפשית והן מבחינה חברתית. קורבנות של מוצפות מינית עלולים לסבול מחרדה, דיכאון, פוסט

Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן