logo

הטרדה מינית אצל הגניקולוג

בין כותלי חדר הרופא, שם אמור לשרור אמון מוחלט, אורבת סכנה מפתיעה: הטרדה מינית על ידי גניקולוגים. תופעה חמורה זו, המושתקת פעמים רבות, פוגעת בנשים מכל קצוות החברה ומותירה צלקות עמוקות.

הגדרת הטרדה מינית בהקשר רפואי

הטרדה מינית בהקשר רפואי מוגדרת כהתנהגות בעלת אופי מיני, מילולית או פיזית, המופנית כלפי מטופל/ת על ידי איש צוות רפואי, תוך ניצול יחסי המרות והתלות הקיימים בין הצדדים. התנהגות זו יכולה לכלול:

 • הערות מיניות או רמיזות מיניות
 • שאלות פולשניות בנוגע לחיי המין של המטופל/ת
 • מגע מיני לא רצוי
 • התנהגות פולשנית במהלך בדיקה
 • הצעות מיניות

חשוב לציין כי גם התנהגות שאינה מפורשת כמינית, אך גורמת למטופל/ת אי נוחות או תחושת פגיעה, עשויה להיחשב הטרדה מינית.

היקף התופעה של הטרדות מיניות אצל גניקולוגים:

מחקרים מראים כי הטרדה מינית אצל גניקולוגים היא תופעה נפוצה. מחקר שנערך בישראל בשנת 2019 מצא כי כ-15% מהנשים דיווחו כי חוו הטרדה מינית במהלך בדיקה גניקולוגית.

השלכותיהן של הטרדות אלו על המטופלות:

הטרדה מינית במהלך בדיקה גניקולוגית עלולה להשפיע באופן משמעותי על המטופלות, הן ברמה הנפשית והן ברמה הפיזית. נשים שהוטרדו מינית עלולות לחוות:

 • תחושות של פגיעה, השפלה וחוסר אונים
 • חרדה, דיכאון ופוסט טראומה
 • ירידה בביטחון העצמי
 • קשיים ביחסים מיניים
 • הימנעות מבדיקות גניקולוגיות עתידיות

הטרדה מינית עלולה לפגוע גם באמון של המטופלות במערכת הבריאות ובאיכות הטיפול הרפואי שהן מקבלות.

גורמים להטרדות מיניות אצל גניקולוגים

להלן שלושה גורמים מרכזיים התורמים להטרדות מיניות אצל גניקולוגים:

 1. יחסי הכוח הלא שוויוניים בין רופא למטופלת:

יחסי הכוח הלא שוויוניים בין רופא למטופלת תורמים רבות להטרדות מיניות בהקשר רפואי. הרופא נתפס כמומחה בעל סמכות, בעוד המטופלת נתפסת כחלשה ותלויה בו. יחסי כוח אלו עלולים לגרום למטופלת לחוש פגיעה וחסרת אונים, ולהקשות עליה להתנגד להתנהגות מינית לא רצויה.

 1. תפיסות מוטעות לגבי מיניות ותפקידים מגדריים:

תפיסות מוטעות לגבי מיניות ותפקידים מגדריים הן גורם נוסף להטרדות מיניות. תפיסות אלו, כמו תפיסת נשים כ"רכוש" גברי או תפיסת גברים כ"יצורים מיניים חסרי שליטה", עלולות להוביל להתנהגות מינית פוגענית.

 1. תרבות ארגונית לקויה במערכת הבריאות:

תרבות ארגונית לקויה במערכת הבריאות עלולה לתרום להטרדות מיניות. תרבות כזו יכולה לאפיין ארגונים שאינם מתייחסים ברצינות לנושא ההטרדות המיניות, או שאינם מספקים הכשרה הולמת לצוות הרפואי בנושא זה.

 

מה לעשות במקרה של הטרדה מינית אצל גניקולוג

חווית הטרדה מינית אצל גניקולוג? את לא לבד! תחושות של פגיעה, בושה ואשמה הן טבעיות, אך חשוב לזכור שזוהי לא אשמתך. ישנם צעדים שתוכלי לנקוט כדי להגן על עצמך ולדווח על האירוע:

 1. לפנות לעזרה מיידית:
 • במקרה חירום: אם את חשה סכנה מיידית, צאי מהחדר וקראי לעזרה. צוות המרפאה או עוברים ברחוב יכולים לסייע לך.
 • פנייה לאיש מקצוע: אם את זקוקה לתמיכה רגשית מיידית.
 • פנייה לחברה או בן משפחה: שתפי אדם קרוב במה שעברת ותבקשי תמיכה ועזרה.
 1. לתעד את האירוע:
 • כתבי תיאור מפורט של האירוע: תאריך, שעה, מיקום, שם הרופא, מה קרה, איך הרגשת.
 • שמרי כל ראיה: אישור רפואי, טופס בדיקה, הודעות טקסט, מיילים, כל דבר שיכול לתמוך בטענותייך.
 1. לדווח על ההטרדה:
 • למשטרה: הגשת תלונה במשטרה היא הדרך החשובה ביותר להבטיח שהרופא ייתן דין וחשבון על מעשיו.
 • למשרד הבריאות: ניתן להגיש תלונה נגד רופא דרך אתר משרד הבריאות.
 • להנהלת המרפאה: רצוי גם להודיע להנהלת המרפאה על המקרה כדי שיוכלו לנקוט בצעדים הדרושים.

 

מקרים משפטיים בולטים

סקירת פסקי דין בנושא הטרדות מיניות אצל גניקולוגים:

להלן סקירה קצרה של מספר פסקי דין בולטים בנושא הטרדות מיניות אצל גניקולוגים:

 • ע"פ 4494/04 פלוני נ' מדינת ישראל: בית המשפט העליון קבע כי גם נגיעות מיניות שאינן מלוות באלימות או איומים יכולות להוות הטרדה מינית.
 • ת"א (ת"א) 122569/03 פלונית נ' ד"ר פלוני: בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי גניקולוג שהציע הצעות מיניות למטופלת תוך כדי בדיקה פיזית ביצע הטרדה מינית.
 • ת"א (י-ם) 2028/05 פלונית נ' ד"ר פלוני: בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי גניקולוג שביצע בדיקה גופנית פולשנית ללא הסכמת המטופלת ביצע תקיפה מינית.

פסקי הדין הנ"ל מדגישים כי הטרדה מינית היא עבירה פלילית, גם כאשר היא אינה מלווה באלימות או איומים. הם גם קובעים כי גניקולוגים, כמו כל נותני השירותים הרפואיים, חייבים לכבד את גופן של המטופלות שלהם ולקבל את הסכמתן המפורשת לפני ביצוע כל בדיקה או טיפול.

פסקי הדין הללו

 • הביאו להגברת המודעות לנושא ההטרדות המיניות בתחום הרפואי.
 • עודדו נשים רבות יותר לדווח על מקרים של הטרדה מינית.
 • הובילו להחמרת הענישה בגין עבירות של הטרדה מינית.

עם זאת, עדיין יש דרך ארוכה לעשות כדי למגר את התופעה של הטרדות מיניות אצל גניקולוגים. חשוב להמשיך ולהעלות את המודעות לנושא, לחזק את מנגנוני הדיווח ולתמוך בנשים שחוו פגיעה.

חשוב לציין:

 • פסקי הדין שהוזכרו לעיל הם רק דוגמאות בודדות. קיימים פסקי דין רבים נוספים בנושא הטרדות מיניות אצל גניקולוגים.
 • פסיקה משפטית היא תחום מורכב ומתפתח. ייתכן שפסקי דין חדשים ישנו את ההלכה הקיימת.
 • מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנזיקין הרפואיים במקרה של פגיעה מינית.

 

השוואה בין מדינות

החקיקה והפסיקה בנושא הטרדות מיניות אצל גניקולוגים משתנות במידה רבה בין מדינות שונות. להלן סקירה קצרה של המצב במספר מדינות:

 • ארצות הברית: הטרדה מינית מוגדרת כ"התנהגות לא רצויה בעלת אופי מיני". התנהגות זו יכולה לכלול הערות מיניות, נגיעות לא רצויות, הצעות מיניות ועוד. חוק ההגנה על החולה (Patient Protection and Affordable Care Act) אוסר על הטרדה מינית בכל תוכנית ביטוח בריאות ממשלתית.
 • קנדה: הטרדה מינית מוגדרת כ"התנהגות לא רצויה בעלת אופי מיני אשר גורמת לאדם אחר להרגיש אי נוחות או פגיעה". חוק העונשין הקנדי קובע כי הטרדה מינית היא עבירה פלילית.
 • בריטניה: הטרדה מינית מוגדרת כ"התנהגות לא רצויה בעלת אופי מיני אשר משפיעה לרעה על אדם אחר". חוק השוויון (Equality Act) אוסר על הטרדה מינית בתחום התעסוקה ובמתן שירותים.
 • ישראל: הטרדה מינית מוגדרת כ"התנהגות מינית אסורה כהגדרתה בחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח-1998". חוק זה אוסר על הטרדה מינית בכל תחום, כולל בתחום הרפואי.

ההבדלים בין המדינות נוגעים הן להגדרת ההטרדה המינית והן לסוגיות של אכיפה והענישה.

 • הגדרת ההטרדה המינית: במדינות מסוימות, ההגדרה רחבה יותר וכוללת גם התנהגויות שאינן מפורשות במובהק כמיניות.
 • הענישה: הענישה בגין הטרדה מינית משתנה בין מדינות שונות.

חשוב לציין שגם בתוך מדינה אחת ייתכנו הבדלים בין אזורים שונים או בין מערכות משפט שונות.

 

עורך דין אלעד שאול: מגן על נשים נפגעות

חווית הטרדה מינית אצל גניקולוג היא טראומטית ומותירה צלקות עמוקות. עורך דין אלעד שאול, מומחה בעל שם בתחום המשפט הפלילי, עומד לצד נשים שחוו פגיעה זו ומלווה אותן לאורך כל הדרך.

עם ניסיון רב ומומחיות יוצאת דופן, עו"ד אלעד שאול נלחם עבור זכויותיהן של הנפגעות ופועל ללא לאות להביא את הפוגעים לדין. הוא שם דגש על יחס אישי, רגיש ותומך, תוך הקשבה מלאה וסיוע בכל שלב בתהליך.

אם חווית הטרדה מינית אצל גניקולוג, אל תהססי לפנות לעו"ד אלעד שאול. הוא ינחה אותך בנבכי מערכת המשפט, יספק לך את הייצוג המקצועי הטוב ביותר ויעזור לך לקבל את הצדק המגיע לך.

אל תתמודדי לבד. פנו לעו"ד אלעד שאול עוד היום!

לסיכום

הטרדות מיניות אצל גניקולוגים הן תופעה חמורה ורחבת היקף, הפוגעת בנשים מכל קצוות החברה. המאמר חשף את הסיבות השורשיות לתופעה, הציג את ההשפעות הקשות שלה על הנפגעות והציע דרכים להתמודדות ומניעה.

המאמר קורא לכל אישה שחוותה הטרדה מינית אצל גניקולוג לא לשתוק ולדווח על המקרה, ופונה לגורמים מוסמכים, כמו עמותות תמיכה וסיוע משפטי, לקבלת עזרה וליווי.

 

 

שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית אצל הגניקולוג
אין תשובה חד משמעית לשאלה זו. מחקרים מסוימים מצאו כי גניקולוגים גברים נוטים יותר להטריד מינית מטופלות מאשר גניקולוגיות נשים, בעוד מחקרים אחרים לא מצאו הבדל משמעותי בין המינים. ייתכנו גורמים רבים המשפיעים על נטייה זו, כגון תרבות ארגונית, גישות אישיות ותפיסות מגדריות. חשוב לציין שגם גניקולוגיות נשים עלולות להטריד מינית מטופלות, וזוהי תופעה שצריך להתייחס אליה ברצינות.
כן, קיימות קבוצות אוכלוסייה נוספות הנמצאות בסיכון מוגבר להטרדות מיניות אצל גניקולוגים, כגון: נערות ונשים צעירות: הן עשויות להיות פגיעות יותר בשל חוסר ניסיון וחוסר ביטחון עצמי. נשים עם מוגבלויות: הן עשויות להיות תלויות יותר בגניקולוג ומתקשות להתנגד. נשים שהיו קורבנות להתעללות מינית בעבר: הן עשויות להיות פגיעות יותר לטריגרים וחוות פלאשבקים במהלך הבדיקה.
לנשים שחוו הטרדה מינית אצל גניקולוג זכויות רבות, ביניהן: הזכות להגיש תלונה: הן יכולות לפנות למשטרה ולהגיש תלונה פלילית כנגד הגניקולוג או לפנות למשרד הבריאות ולהגיש תלונה כנגד רישיון הגניקולוג. הזכות לפיצויים: הן יכולות לתבוע את הגניקולוג בבית משפט אזרחי ולקבל פיצויים בגין הנזק שנגרם להן. הזכות לקבלת טיפול רפואי ותמיכה נפשית: הן זכאיות לקבל טיפול רפואי ותמיכה נפשית במסגרת קופות החולים או גורמים אחרים.
לגניקולוגים חובות רבות בנוגע למניעת הטרדות מיניות, ביניהן: הגניקולוג צריך ליצור סביבה טיפולית נעימה ונוחה עבור המטופלות, תוך שמירה על פרטיותן וכבודן. הגניקולוג צריך להסביר למטופלת באופן מפורש את מטרת הבדיקה, את השלבים השונים שלה ואת האפשרויות שלה לסרב לכל חלק בבדיקה. הגניקולוג צריך לקבל הסכמה מדעת מהמטופלת לפני ביצוע כל בדיקה או טיפול. הגניקולוג צריך להימנע מכל התנהגות מינית, מילולית או פיזית, כלפי המטופלת.
מאמרים נוספים בנושאי עבירות מין
תביעות אזרחיות בגין עבירות מין

עבירות מין הן פגיעה קשה ומרחיקת לכת בזכויותיהם ובכבודם של קורבנותיהן. הן גורמות נזק פיזי ונפשי משמעותי ופוגעות בתחושת הביטחון והחופש של הקורבן. לצד ההליך

יחסי מין בין כהן דת ומאמין

יחסי מין בין כהן דת ומאמין מעוררים שאלות משפטיות, חברתיות ומוסריות מורכבות. מצד אחד, קיימת מערכת יחסים מיוחדת בין כהן דת למאמין, המבוססת על אמון

עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול שותף מייסד במשרד עורכי דין אלעד שאול ושות', ונחשב אחד מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל בתחומי עבירות מין ומשפט פלילי. בוגר LL.B במשפטים מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב, במסגרת עבודתו בפרקליטות טיפל בתיקים רבים של עבירות מין, הגיש כתבי אישום נגד חשודים בעבירות מין וייצג את מדינת ישראל כתובע בבית המשפט נגד עברייני מין. כיום עורך דין אלעד שאול וצוות עורכי הדין במשרד, מייצגים חשודים ונאשמים בעבירות מין ואף מתלוננות, מתלוננים וקורבנות עבירה. עו"ד שאול הוא מחלוצי עורכי הדין בתחום הסייבר-פלילי בישראל ונחשב לאחד המומחים הבולטים בתחום, בדגש על עבירות מין ברשת האינטרנט, סחיטה מינית ברשת והטרדה מינית באינטרנט. לתיאום פגישה או לשיחה ראשונית, השאירו פרטים או חייגו.
עו"ד עבירות מין אלעד שאול ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן